11 kwietnia w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Przyrodniczo-Ekologiczny " Przyrodnicza wędrówka po województwie śląskim" przeznaczony dla uczniów klas I-III.
Do konkursu zgłosiło się 7 szkół:
Szkoła Podstawowa nr 3 z ZSMS,
Szkoła Podstawowa nr 12 im. Jerzego Kukuczki,
Szkoła Podstawowa nr 13 im. Ks.Franciszka Blachnickiego,
Szkoła Podstawowa nr 14 im. Ziemi Śląskiej,
Szkoła Podstawowa nr 16 im.Rudolfa Ranoszka,
Szkoła Podstawowa nr 20 im.Henryka Jordana,
Szkoła Podstawowa nr 19 im.Juliana Tuwima.
Nad zmaganiami uczniów części teoretycznej i praktycznej czuwała Komisja składająca się z zaproszonych gości:Doradcy Metodycznego,Kierownika MBP Filii nr 1.
Oto wyniki konkursu:
I miejsce-SP nr 19,
II miejsce-SP nr 14,
III miejsce SP nr 12.
Dziewiętnastkę reprezentowali: NataliaBiernacka (3b),Katarzyna Langer (3a) i Piotr Małowski (3b)!
Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni upominkami i dyplomami. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe.Konkurs przebiegał w miłej i bardzo sympatycznej atmosferze.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zwycięzcom!!!
Miasto Jastrzębie-Zdrój wraz z 6 szkołami uzyskało dotację z Unii Europejskiej na nowy projekt pt. Z PROJEKTEM W PRZYSZŁOŚĆ" Podniesienie jakości edukacji w jastrzębskich szkołach podstawowych”
Projekt ma na celu podniesienie jakości edukacji w sześciu jastrzębskich szkołach podstawowych.
Projekt realizowany będzie w sześciu jastrzębskich szkołach podstawowych, tj. w:
1. Szkole Podstawowej nr 6 im. Janusza Korczaka (SP6)
2. Szkole Podstawowej nr 10 im. Marii Skłodowskiej-Curie (SP10)
3. Szkole Podstawowej nr 13 im. Ks. Franciszka Blachnickiego (SP13)
4. Szkole Podstawowej nr 15 im. Marii Konopnickiej (SP15)
5. Szkole Podstawowej nr 16 im. Prof. Rudolfa Ranoszka (SP16)
6. Szkole Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima (SP19).
Cel zostanie osiągnięty poprzez zastosowanie kompleksowego wsparcia dla uczniów, szkół i kadry, obejmujące m.in.:
• rozwój kompetencji zielonych, kluczowych, innowacyjnych, uniwersalnych
• rozwój kompetencji zawodowych
• rozwój kompetencji związanych z cyfryzacją edukacji
• działania upowszechniające wśród uczniów naszej szkoły postawy prozdrowotne.
By wsparcie uczniów mogło być zrealizowane, nauczyciele wskazanych szkół przejdą wymagane szkolenia do prowadzenia zajęć dodatkowych. Szkoły zostaną wyposażone w niezbędne środki dydaktyczne, nowoczesny sprzęt i meble konieczne do zajęć i przechowywania zakupionych sprzętów i środków dydaktycznych.
Projekt obejmie 945 uczniów a także 88 nauczycieli. 756 uczniów i 71 nauczycieli uzyska kwalifikacje dzięki udziałowi w projekcie.
Projekt wpłynie także na lepszy rozwój dzieci biorących udział w zajęciach i poprawi jakość naszych szkół.
Projekt będzie realizowany od 01.07.2025 do 30.06.2027.
Wartość projektu: 4 530 528,96 zł
Dofinansowanie projektu z UE: 3 850 949,61 zł
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #
Wtorkowe przedpołudnie uczniowie klasy 7a spędzili w Carbonarium. Młodzież poznała historię węgla i górnictwa w naszym mieście. Spotkanie uwieńczono wykładem dr. Marcina Kołodko ( astrofizyka, meteorologa z IMGW z Krakowa) pt. "Kosmiczna pogoda okiem meteorologa". Dowiedzieliśmy się o aktywności Słońca, rodzajach zakłóceń w atmosferze, o wietrze słonecznym, kometach i planetach.
Było kosmicznie!!!
W dniu 26.03.2025 r. uczniowie dziewiętnastki mieli okazję zobaczyć trzy spektakle profilaktyczne w wykonaniu aktorów teatru ALERT!
Uczniowie klas młodszych oglądali spektakl "Baśnie Dalekiego Wschodu", który przedstawiał egzotyczny świat kultury oraz tradycji orientu. Podróżując razem z Sindbadem uczniowie odkryli, czym jest przyjaźń, odwaga, mądrość. Byli również świadkami trudnych doświadczeń życiowych głównego bohatera.
Młodzież klas 4-6 poszukiwała odpowiedzi na pytanie: mieć czy być, poznając historię opowiedzianą przez aktorów w spektaklu "Talenty, czyli mieć czy być ", który przypomniał wszystkim, że prawdziwa satysfakcja i spełnienie płyną z odkrywania i rozwijania naszych wrodzonych talentów, a nie tylko z posiadania dóbr materialnych.
Z kolei młodzież klas ósmych obejrzała spektakl "My, Dzieci z Dworca ZOO", który był uwspółcześnioną wersją prawdziwej historii, która jest znana z książki o tym samym tytule. Tematem przedstawienia były sceny z życia Christiny F., która jako nastolatka uzależniła się od narkotyków, a potem walczyła i wygrała z nałogiem. Po spektaklu, aktorka odgrywająca główną rolę, opowiedziała o problemie uzależnień wśród młodzieży, przestrzegała przed skutkami zażywania narkotyków i podpowiedziała, gdzie szukać pomocy.
Wszystkie spektakle zmuszały do refleksji, przekazywały ważne wartości , co jest najlepszą recenzją tych wydarzeń.
W dniu 26.03.2025 w Galerii Historii Miasta odbył się Miejski Konkurs Historyczny "Zawierucha wojenna" - 80.lecie zakończenia II wojny światowej, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój, Pana Michała Urgoła. W szranki stanęli uczniowie dziesięciu szkół podstawowych ( 25 osób).
Konkurs zorganizowali SP nr 19,MOK-GHM, GHR Powstaniec Śląski, Jastrzębskie Stowarzyszenie Eksploracyjne "SzpoN" oraz Jaspedia.
Komisja Konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców:
I miejsce : Jakub Kopczyński (SP nr 2)
II miejsce: Michalina Kuc (SP nr 2, Pawłowice)
III miejsce: Tobiasz Bednarczuk (SP nr 10)
Wyróznienia otrzymali: Michał Twardzik (SP nr 2,Pawłowice),Seweryn Buchalik (SP nr 15),Dominik Drzęźla(SP nr 14).
Wszystkim gratulujemy!!!
Dziękujemy uczestnikom i nauczycielom przygotowującym swoich podopiecznych. Podziękowania należą się również Radzie Rodziców SP nr19, MOK Jastrzębie-Zdrój, Galerii Historii Miasta Jastrzębia-Zdroju, GHR Powstaniec Śląski, Jastrzębskiemu Stowarzyszeniu Eksploracyjnemu"SzpoN" oraz Organizacji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania w Jastrzębiu-Zdroju, za ufundowanie wspaniałych nagród. Patronatem medialnym był Jas24info.pl
18 marca 2025 roku uczniowie klas ósmych, na zaproszenie I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Jastrzębiu-Zdroju, celebrowali Dzień Świętego Patryka.
Nasza młodzież odkrywała tajemnice kultury i języka angielskiego w Escape Room`ach. Kolejnym punktem świętowania był artystyczny występ zespołu tańca irlandzkiego"Cailins" oraz uczniów I LO.
Dziękujemy za zaproszenie!
BUDŻET OBYWATELSKI
Od 1 marca do 21 marca można składać wnioski do Jstrzębskiego Budżetu Obywatelskiego. Do dyspozycji mieszkańców jest 3,5 mln zł, z czego na zadania ogólnomiejskie w tym roku przeznaczono kwotę w wysokości 700 tys. zł.
Każdy mieszkaniec miasta może zgłosić dwa wnioski - jeden na zadanie osiedlowe/sołeckie na terenie, na którym mieszka, a drugi na zadanie ogólnomiejskie.
Więcej informacji dotyczącychJastrzębskiego Budżetu Obywatelskiego znajduje sie na stronie:
https://liblink.pl/XVATBJMWxb
W razie pytań do dyspozycji pozostają pracownicy Wydziału Dialogu Społecznego: pok. 309A, 319A, tel. 324785347, 324785349.
Drodzy Rodzice!
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 19 im. J. Tuwima w Jastrzębiu – Zdroju
informuje, że rekrutacja do klas pierwszych szkół podstawowych
na rok szkolny 2025/2026 rozpocznie się
03 marca 2025 r.
z wykorzystaniem systemu informatycznego VULCAN.
Logowanie do systemu odbywa się przez stronę internetową:
W dniu dzisiejszym uczniowie klas 7-8 uczestniczyli w spektaklu "Latarnik" Teatru Nowoczesnego. Mieliśmy okazję zastanowić się, jak wyglądałoby nasze życie, gdybyśmy nie mogli wrócić do ojczyzny? Czy można odnaleźć upragniony spokój i bezpieczną przystań? Byliśmy uczestnikami losów Skawińskiego, tytułowego latarnika, w którym budzi się tęsknota za krajem pod wpływem lektury "Pana Tadeusza" A. Mickiewicza. To wydarzenie kolejny raz odmieniło życie bohatera.
Spektakl ukazał pojęcie patriotyzmu z zupełnie innej, nowoczesnej perspektywy.Niezwykle oniryczno-magiczne widowisko przeniosło widzów do odległego Aspinwall. Widzowie współodczuwali tęsknoty i dylematy bohatera, jednocześnie uczestnicząc w mentalnej, głębokiej i poruszającej tułaczce Skawińskiego.Wyjątkowy nastrój wzbogacała autorska muzyka, piosenki oraz kostiumy wiernie oddające ducha epoki.
To była niezwykła lekcja języka polskiego!!!
Magia świateł, muzyki, kolęd i tańca!!!
W dniu 12.12.2024 r. odbyl się II KIERMASZ ŚWIĄTECZNY zorganizowany przez Radę Rodziców i Zarząd Osiedla Staszica.Tradycyjnie nie zabrakło wspaniałych wypieków przygotowanych przez rodziców naszych wychowanków, ręcznie robionych ozdób świątecznych i wiele innych atrakcji. Kiermasz rozpoczęły występy uczniów, którzy zaprezentowali kolędy, układy taneczne, piosenki świąteczne.Następnie został rozstrzygnięty SZKOLNY KONKURS Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA GUZIKA.
Kiermasz zakończył koncert świąteczny zespołu DUO PERFORMANCE.Cała społeczność szkolna, zaproszeni rodzice i mieszkańcy osiedla Staszica mogli poczuć niezwykłą magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Wszystkim organizatorom oraz zaangażowanym pracownikom szkoły serdecznie dziękujemy, że mogliśmy uczestniczyć w tej uroczystości, która była niezapomnianym wydarzenim pelnym unikalnych atrakcji oraz spotkania tradycji i pokoleń.
Niewyobrażalne cierpienie, dehumanizacja i degradacja człowieka!!!
Uczniowie klas ósmych w dniu dzisiejszym zwiedzili Auschwitz- Birkenau, pomnik ludobójstwa Żydów, Polaków, Romów dokonanego z premedytacą przez niemiecki reżim nazistowski oraz śmierci niezliczonej rzeszy innych osób. To niezbity dowód jednego z największych przestępstw, jakich kiedykolwiek dopuszczono się przeciwko ludzkości.
To również pomnik siły ludzkiego ducha, który pomimo przerażającego losu, jaki mu zgotowano, nie ugiął się wobec działań reżimu nazistowskiego , zmierzających do pozbawienia wolności i ograniczenia wolnej myśli oraz starcia z powierzchni ziemi całych ras. Ogrodzenia, druty kolczaste, baraki,krematoria obozu pokazały nam z czym musieli się mierzyć zniewoleni i pozbawieni godności więźniowie.Przedmioty osobiste znajdujące się w zbiorach to świadectwo życia ofiar, a także cynizmu, z jakim wykorzystywany był ich dobytek oraz szczątki ich samych. Zobaczyliśmy miejsce, cechujące się autentyzmem, co z jeszcze większą mocą dotarło do naszej świadomości.
Dla nas to miejsce stanowiące znak ostrzegający przed wieloma zagrożeniami i tragicznymi konsekwencjami wynikającymi z radykalnych ideologii, nietolerancji i odmowy prawa do godności ludzkiej.
NIGDY WIĘCEJ!!!
Choć Światowy Dzień Pluszowego Misia ogłoszony został 25 listopada 2002 roku, to historia powstania pluszowej zabawki jest znacznie dłuższa i może mieć wiele wspólnego z prezydentem Stanów Zjednoczonych Theodore`em Roosvelt`em!.
Pluszowy miś ma dwie historie narodzin.Pod koniec XIX w. pochodzaca z Niemiec, sparaliżowana wskutek choroby, Margaret Steiff szyła pluszowe zwierzątka. Jej siostrzeniec wpadł na pomysł, aby założyć firmę produkującą takie zabawki.W 1903 roku zabawki wystawiono na targach w Lipsku i tam właśnie zainteresowały Amerykanów, którzy dokonali zamówienia aż 3000 egzemplarzy. W Stanach Zjednoczonych zyskały one ogromną popularność.Firma Steiffa nadal istnieje i zajmuje się produkcją pluszowych zabawek. Dzisiaj pluszowy miś dla mieszkańców zza oceanu to "Teddy`s Bear"!
Istnieje też alternatywna wersja narodzin pluszowego misia. Prezydent Roosevelt miał podobno postrzelić w czasie polowanie małego niedźwiadka, a następnie się nad nim zlitować i wypuscić go na wolność.Grafika autorstwa Clifforda Berrymana, obrazująca to wydarzenie, ukazała się w gazecie "The Washington Post" i miała ona stanowić inspirację dla brooklińskiego sklepirza do produkcji pluszowych misiów "Teddy Bear".
Miś to również bohater wielu dziecięcych bajek: Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Uszatek, Miś Coralgol.
Pluszaki są ważne w rozwoju dziecka: uczą odpowiedzialności i troski, pomagają przełamać lęki u dziecka, przytulanie misiów działa uspokajająco,pobudzają wyobraźnię.
W dniu dzisiejszym zawitały do dziewiętnastki misie duże, małe, brązowe, białe czy różowe. Mogliśmy przedstawić koleżankom i kolegom swoich ulubionych pluszowych przyjaciół.
Kochajcie i przytulajcie swoje PLUSZOWE MISIE!!!
„Daj znak” - to hasło przewodnie tegorocznej kampanii przeciwko przemocy wobec kobiet organizowanej w Jastrzębiu-Zdroju w ramach międzynarodowej akcji „Biała wstążka”. Kampania ta została stworzona przez mężczyzn i jest przede wszystkim do nich skierowana. Białe wstążki po raz pierwszy założyli w 1991 r. mężczyźni z Kanady. Akcja „Biała wstążka” w Jastrzębiu-Zdroju została zainaugurowana w 2014 roku. I choć coraz więcej organizacji i instytucji wspiera osoby doświadczające przemocy, to przemoc w rodzinie jest w dużej mierze zjawiskiem ukrytym i wiele osób jej doświadczających nie zgłasza się po pomoc. Od 25 listopada do 10 grudnia na terenie miasta przeprowadzonych zostanie szereg działań mających na celu zwrócenie uwagi na problem oraz wsparcie działań na rzecz jego przeciwdziałania. Kampania w Jastrzębiu-Zdroju organizowana jest przez Zespół Interdyscyplinarny wraz z Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Tegoroczna edycja została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Michała Urgoła.
Program kampanii jest bardzo bogaty. Przez 12 dni dla mieszkańców przygotowano m.in.: porady specjalistyczne stacjonarne i telefoniczne w zakresie pomocy i wsparcia świadków lub osób uwikłanych w przemoc oraz dla rodzin dotkniętych problemem alkoholowym, porady pedagogiczne, psychologiczne, poradnictwo mediacyjne. Pełnione będą dyżury przez kuratora sądowego. Przeprowadzone zostaną także wzorem ubiegłego roku akcje informacyjne i promocyjne (ulotki, plakaty, spoty reklamowe) oraz trening samoobrony dla kobiet. Działania mają ponadto charakter edukacyjny. Tradycją stało się to, że policjanci wspólnie z pracownikami socjalnymi będą na ulicach naszego miasta przypinali mężczyznom białe wstążki - jako symbol osobistej deklaracji, że nigdy nie zostaną sprawcami przemocy wobec kobiet i będą na nią reagować. W akcję włączone zostały placówki oświatowe, do których m.in. skierowany był konkurs na najlepszy film promocyjny pn. „Pokaż, jak dać znać”. Młodzieżowa Rada Miasta przeprowadzi tematyczną debatę, a zwieńczeniem kampanii będzie 10 grudnia konferencja „Razem przeciwko wykluczeniu i przemocy” w murach Instytutu Dziedzictwai Dialogu - Łaźnia Moszczenica.
Warto zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi przeprowadzania Kampanii i włączyć się w zaplanowane pod jej kątem działania, upowszechniając ją.
Jetsem widoczny, jestem bezpieczny- świadomość tego powinna towarzyszyć każdemu uczestnikowi ruchu drogowego szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy szybko zapada zmrok, Im bardziej piesi będą widoczni na drodze, tym będą bardziej bezpieczni. Kiedy tak szybko zapada zmierzch, warto zadbać o umieszczenie na swoich ubraniach dodatkowych elementów odblaskowych, dotyczy to zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych. W ten sposób chronimy się przed ewentualnymi następstwami zdarzeń drogowych.
Wraz z uczniami klas czwartych na zajęciach techniki rozpoczęliśmy kolejną edycję akcji "JESTEM WIDOCZNY-JESTEM BEZPIECZNY 2/24". Uczniowie otrzymali elementy odblaskowe, które sprawią, że będą bardziej widoczni dla kierowców na drogach. Dziękujemy za podarowanie niemalże czterdziestu odblasków.
BĄDŹMY BEZPIECZNI!!!
Co to są emocje i uczucia? Jak je nazwać i zrozumieć?
Tego wszystkiego dowiedzieli się w dniu dzisiejszym uczniowie klas 1-3 na multimedialnej lekcji "Kolorowe emocje, czyli co nam w duszy gra". Już wiemy jak nazwać nasze uczucia, jak sobie z nimi radzić. Uświadomiliśmy sobie , że wszystkie uczucia są potrzebne i nie należy ich oceniać.Wiemy już,że kazdy człowiek odczuwa emocje.Poznaliśmy różnice między uczuciami a emocjami.
Lekcja połączona była z emisją filmu "Luis i obcy". To zabawna historia chłopca i sympatycznych kosmitów zagubionych na Ziemi. Dzięki bohaterom filmu nauczyliśmy się rozpoznawania i nazywania emocji innych oraz panowania nad nimi w sposób umożliwiający współdziałanie w grupie oraz adaptację w grupie rówieśniczej.
Młodzież klas 6-8 również uczestniczyła w multimedialnej lekcji "Muzyczne uniwersum, czyli o filmowych emocjach". Prowadzona przez zawodowego aktora była lekcją, dzięki której uczniowie zrozumieli, co to jest motyw muzyczny, ścieżka dźwiękowa. Poznali początki muzyki filmowej,odkryli, że muzyka pełni różnorodne funkcje w filmie. Mieli okazję zapoznać się z najsłynniejszymi kompozytorami muzyki filmowej.Doświadczyli, jak bardzo ścieżka dźwiękowa wpływa na nasze emocje.
Lekcja zakończyła się emisją filmu "Mój mundial". To historia błyskawicznej kariery piłkarskiej chłopca z ubogiej rodziny, który nie radzi sobie z popularnością. Konflikt z ojcem pomógł mu zrozumieć, co jest w życiu najważniejsze.
Lekcje w kinie świetnie lączyły edukację z rozrywką, twórczo aktywizowały uczestników!
W dniu 14.11. 2024 r. uczniowie klasy 4a,4b oraz 5b dali się oczarować Szkole Magii i Czarodziejstwa w Zamku w Mosznej. Przywitał nas zamkowy Czarodziej, który zaprowadził uczestników do pokoju Gadającej Tiary.Zostaliśmy przydzieleni do poszczególnych domów - w zależności od naszych predyspozycji i cech charakteru.Następnie otrzymalismy specjalną szatę członkowską, w której wyruszylismy w dalszą część magicznej przygody.
Zwiedziliśmy zamkowe komnaty w szacie jednego z domów, uczestniczyliśmy w lekcji magii i sporządzania eliksirów. Dla odważnych i walecznych przygotowano walki na bezpieczne miecze.Zajęcia prowadzili animatorzy, którzy w przystępny sposób zapoznali nas z historią zamku w Mosznej oraz ich mieszkańcami. Mogliśmy się również poczuć jak Harry Potter w Hogwarcie!!!
Obchodzone dziś Narodowe Świętęto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. W 1918 roku , po 123 latach zaborów - niewoli naznaczonej walką,cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków - nasz kraj odzyskał suwerenność. Dziś jesteśmy częścią wolnego świata, nie tylko w znaczeniu kulturowym, jak było przez wieki, ale także w znaczeniu politycznym.
Jak świętowano w Dziewietnastce?... Właśnie zakończyliśmy trzecią edycję "Biało-Czerwony Tydzień dla Niepodległej". Podjęliśmy szereg działań, by upamiętnić te ważne dla Ojczyzny chwile. Społeczność szkolna w podniosłej atmosferze odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego o symbolicznej godzinie 11:11. Przygotowaliśmy okolicznościową gazetkę, pojawiły się dzieła naszych uczniów: prace plastyczne oraz w glinie o tematyce patriotyczne.
Na lekcjach odbyły się pokazy filmów edukacyjnych o tematyce niepodległościowej, nie zabrakło również gorących dyskusji na temat wolności!!!
Czym byłaby wolność bez pamięci o tych, którzy dla niej poświęcili życie?... Uczniowie zapalili światełko pamięci na mogiłach, pod tablicą żołnierzy AK, podziemia komunistycznego na cmentarzu parafialnym przy kościele pw.św.Katarzyny Aleksandryjskiej.
Życzę Ci Polsko,
aby już nigdy nikt
nie musiał za Ciebie umierać,
a każdy chciał dla
Ciebie żyć.
Bóg, Honor, Ojczyzna.
Niech żyje Niepodległa!
Czy w naszym świecie,w XXI wieku,jest jeszcze miejsce na duchy?...
Musi być, bo przecież każdy z nas, kto ma świadomość przemijalności ludzkiego życia, stawia sobie pytani: A co potem?...Na te pytania mogli sobie odpowiedzieć, w dniu dzisiejszym (24.10.2024), uczniowie klas 7-8 w czasie spektaklu "Dziady" przygotowanego przez Narodowy Teatr Edukacyjny im.Adama Mickiewicza.
Każdy z nas mógł spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy,żeby się przerazić,uśmiechnąć, wzdrygnąć,odetchnąć z ulgą, a w końcu zastanowić, jak przejść przez życie, jakich błędów się wystrzegać. Sceny plastyczno-mucyczne pomagały w lepszej percepcji dzieła.
To była lekcja nie tylko o człowieczeństwie, ale również przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty!!!
Kiedy widzieliście ostatnio detektywa Pozytywkę?
Taki chudy, wysoki, od wielu lat prowadzi agencję detektywistyczną. Uczniowie klas 1-3 spotkali się z tym sympatycznym bohaterem w dniu dzisiejszym (24.10.2024) w czasie spektaklu Detektyw Pozytywka przygotowanego przez Narodowy Teatr Edukacyjny im. Adama Mickiewicza.
Poznaliśmy nie do końca zwyczajnego detektywa, właściciela agencji "Różowe okulary". Dlaczego warto było go poznać? Nauczył nas, jaka potęga tkwi w umiejętności logicznego myślenia, ile można zyskać będąc spostrzegawczym,a także jak ważna jest w życiu dobra pamięć i zdolność kojarzenia faktów. Nie ma zagadki, której by nie rozwiązał! Mogliśmy je rozwiązywać wspólnie z niezwykłymi bohaterami widowiska.Bycie detektywem może byc ekscytujące!