Nikt nie musiał wybierać! Dzieciaki z klas 1 - 3 23 stycznia odtańczyły te i inne tańce - połamańce :) podczas swego balu karnawałowego przebierańców ze "zwierzęcym motywem przewodnim". Balowy wodzirej w rozmaity sposób zachęcał uczniów do wyginania ciał :). Zbieracze naklejek, wielbiciele śniegu, taneczni mistrzowie i specjaliści od śpiewu znaleźli dla siebie coś miłego. Smakołyki w ramach poczęstunku, sporo wody do schłodzenia rozpalonych zabawą czół oraz królowe i królowie klasowych hulanek stanowiły ważne elementy karnawałowej, dopełnionej tradycji. Czyli co? Do przyszłego roku :)!
No właśnie! Co to za dziewczyna! Bohaterka wymyślona przez Astrid Lindgren jak żywa stanęła dzisiaj, 23 stycznia, przed dziećmi z młodszej grupy wiekowej na scenie MOK-u w spektaklu pod wyżej podanym tytułem. Zaprosił nas na nie znany nam Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza. Musicalowa wersja przygód przezabawnej bohaterki o wyobraźni bez granic przypadła do gustu naszym uczniom. Komizm wielu sytuacji i zobrazowane niestworzone wręcz historie zostały właściwie odebrane przez szeroką widownię. Uśmiech po...? Jasne! A i interaktywna zabawa muzyczna z jednym z aktorów po zakończonym przedstawieniu wyszła całkiem nieźle! :)
19 stycznia 2018 r. uczniowie klasy VI a oraz należący do SKKT byli uczestnikami rajdu, który już po raz dwudziesty ósmy został zorganizowany dla uczczenia ofiar „Marszu Śmierci”. W czasie wędrówki przewodnik PTTK oddziału Jastrzębie – Zdrój opowiadał młodzieży o tragicznych wydarzeniach historycznych sprzed 73 lat, a dotyczących ewakuacji więźniów KL Auschwitz – Birkenau w mroźne styczniowe dni i noce 1945 roku. Około godziny 11. 00 przy pomniku obok Domu Zdrojowego licznie zgromadzeni uczniowie z różnych typów szkół, kombatanci, władze miasta, delegacje organizacji społecznych i służb mundurowych oddali hołd ofiarom, złożyli kwiaty i zapalili znicze. Nie zabrakło modlitwy i wypowiedzi krzewiących pamięć historyczną tamtych dziejów. Wciąż aktualny jest apel – „Zróbcie wszystko, aby tragedia Auschwitz była niezapomniana”. Liczymy na to, że w przyszłym roku będzie większa liczba reprezentantów „19” na tym rajdzie.
19 stycznia uczniowie klas 1 - 3 mieli niezwykłą okazję uczestniczyć w spotkaniu z tyskim pisarzem, panem Waldemarem Cichoniem, pomysłodawcą szalonych przygód kota Cukierka i zarazem właścicielem 11 - letniego rudego kocura o wcześniej wspomnianym, słodkim imieniu, zaprzyjaźnionego domowo z dwuletnią kotką, Tradycją. Nasz Gość arcyciekawie opowiadał o procesie twórczym, przeczytał jeden z rozdziałów "miaukliwych" historii (taki niby straszny o kocim duchu :)), podialogował z chętnymi dzieciakami i rozdał... całą masę autografów z Cukierkową Łapką jako tropem :) na książkach i eleganckich karnecikach. Nie obyło się bez wpisu do szkolnej kroniki i serdecznej wymiany myśli z zauroczonymi literackimi bohaterami także innych pozycji autorstwa pisarza młodymi czytelnikami. Fantastyczne spotkanie! Dziękujemy! :) A na 7. część kocich opowieści czekamy z niecierpliwością - drukarze pracują w pocie czoła!
W ramach projektu i współpracy jastrzębskich szkół po raz drugi nasi uczniowie wzięli udział w II Miejskim Przeglądzie Kolęd i Piosenek Świątecznych w Językach Obcych, których organizatorem w tym roku była Szkoła Podstawowa nr 20. Uroczystość miała miejsce w kinie „Centrum” 5 stycznia 2018 r. Na sali znaleźli się przedstawiciele z 23 szkół naszego miasta. Każdy zaprezentował swoje walory muzyczne w różnych językach. Królował angielski, ale usłyszeć mogliśmy także języki: czeski, włoski, francuski, niemiecki, a także… szwedzki! Nasza szkoła również miała swoje „perełki”: Maję Błachut z klasy 4 c z piosenką Johna Lennona pt. „Happy Xmas” oraz zespół złożony z uczniów klasy 4 a w składzie: Amelia Główczyńska, Maja Grzelak, Karolina Kiełbasa, Maja Kirej, Alina Stylok, Weronika Żmij, Rafał Podeszwa, Leonard Żmij oraz z reprezentantek klasy 7 a – Alicji Kokoszki i Oliwii Matejek, który zaprezentował piosenkę po francusku „On ecrit sur les mures”. Każdy z uczestników tego przeglądu otrzymał upominek oraz dyplom. Miły, dobry wspólny czas…
17 grudnia przed kościołem św. Katarzyny Szkolne Koła Caritas Zespołu Szkół nr 3 oraz Szkoły Podstawowej nr 19 zorganizowały "Kiermasz Świąteczny". Chętni mogli nabyć ozdoby świąteczne i niebiańsko pyszne ciasteczka
. Pozyskane pieniądze zostaną przeznaczone na rzecz Hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach. Serdecznie dziękujemy wszystkim kupującym :). Fotorelacja dostępna na naszym szkolnym fb.:)
Z prędkością światła (hm…:)) „donosimy”, że konkurs plastyczny dla uczniów klas 4 – 7 pod hasłem „Gwiazda świąteczna” został rozstrzygnięty! Spośród zgłoszonych do niego 13 ciekawych prac wybrano laureatów I, II i III miejsca oraz zdobywców wyróżnień. I tak oto: I miejsce zajął Wojciech Boratyn z kl. 5 a, II – Julia Buturla z kl. 4 b, III – Sandra Zięba z kl. 4 b oraz Dominik Mrzyk z kl. 7 a, zaś wyróżnienia zdobyli: Maja Błachut z kl. 4 c oraz Jakub Pałka z kl. 4 d. No po prostu fantastycznie! Oczywiście, że gratulacje, dyplomy nagrody i upominki dla wszystkich przy najbliższej okazji (pewnie 22 XII…). Młodzi Artyści – jesteście super! P. S. Z radością także wspomnimy tu uczniów, którzy z ramienia szkoły zgłosili swe dzieła do konkursów świątecznych organizowanych przez MOK (klub „Kaktus”) na wykonanie: najpiękniejszej ozdoby oraz kalendarza adwentowego. W obydwóch udział wzięła Alina Stylok z kl. 4 a – świetnie – tyle zaangażowania! Sam kalendarz zaprojektowali natomiast razem Maja Błachut wraz z bratem, Kacprem (kl. 4 c) - i tu gratulujemy sukcesu w postaci I miejsca w swej kategorii (genialnie:)!!!), o czym dowiedzieliśmy się 18 XII, a ozdobę „wykombinował” Antoni Boratyn z kl. 3 d. Cieszymy się z Waszych chęci do pracy i prezentacji wytworów własnej wyobraźni, bo to bezcenne! Wszystkim życzymy wielu sukcesów na polu kreatywnego spoglądania na świat, jego odtwarzania i przetwarzania na jeszcze piękniejszy:).
Tak, tego właśnie spróbowali Mali Agenci z klasy 2, którzy 7 XII wieczorową porą zaprosili wraz ze swoją wychowawczynią miłych sercu Gości na "mikołajkowe bajanie". W darze zaprezentowali się w wybranym wcześniej przez siebie wierszu (to fantastyczny prezent od każdego drugoklasisty!), wzruszyli piosenką o tym wyjątkowym nadchodzącym dniu świątecznym, sprytnie namówili dorosłych do nauczenia się okazywania radosnego sprzeciwu wobec "tracenia czasu na bzdurki" (mali Nauczyciele nagrodzili swych pojętnych i chętnych Uczniów gromkimi brawami :)) i udowodnili, że "najlepiej razem, najlepiej razem" - nawet, gdy różnych emocji moc i nie zawsze łatwo je opanować, nad czym zawsze warto pracować, gdyż sukces ma wiele twarzy. Oczywiście nie obyło się bez uroczych, własnoręcznie zrobionych prezencików (choineczki w komplecie z buziakiem zachwyciły obdarowanych), bez słodkości dla mikołajkowych asystentów i bez salwy braw dla nich, po których był czas na dobre, szczere życzenia, na wspólne świętowanie przy czymś smacznym. Kto wie, co będzie za rok...?
Zbliża się dzień, na który czekają nie tylko dzieci, ale i dorośli (czasem wszyscy jesteśmy po prostu dziećmi)...
Już 6 grudnia Szkolne Koło Caritas zaprasza wszystkich na "Słodkie Mikołajki". Od samego rana będzie się rozchodził po szkole zapach gofrów, ciast, ciasteczek... Kupując te pyszności, wesprzemy pacjentów żorskiego Hospicjum Jana Pawła II. Smacznego!
Uczniowie klas 4 – 7 ponownie mogą wykazać się mistrzostwem i wziąć udział w ostatnim w tym roku kalendarzowym wewnątrzszkolnym KONKURSIE PLASTYCZNYM związanym z cudownym, gwiazdkowym okresem. Tak, tak! Bo to gwiazda świąteczna będzie jego główną bohaterką!!! Oto konkrety J! Temat pracy: GWIAZDA ŚWIĄTECZNA; format pracy: dowolny, technika: dowolna, ale koniecznie przestrzenna (nie wchodzi w rachubę obrazek na kartce; łatwiej będzie stworzyć coś uroczego np. na bazie styropianowego kształtu – po ozdobieniu gwiazda będzie gotowa jako dekoracja do zawieszenia). Po co to wszystko? Drogi Młody Artysto! Wiemy, że wiesz, ale kilka argumentów dla zaintrygowanych J podamy. Czytaj więcej...
Dzięki takiemu działaniu m. in.: pokażesz, co Ci w duszy gra; dasz pole do popisu swej wyobraźni; zaprezentujesz coś oryginalnego – niczym prekursor stylu J; spędzisz wolny czas pożytecznie i rozwijająco; masz szansę na duży sukces (radość, dyplom, nagrody i „jakieś tam zielone ocenki plastyczne”), więc… NIE OCIĄGAJ SIĘ! ŚMIAŁO! PYTANIA? Ruszaj do p. M. Domin. Praca gotowa? Ruszaj z nią do p. M. Domin J. DO KIEDY? Tak, to ważna wiadomość! DO 15 GRUDNIA (do godz. 14. 30) J. Powodzenia!!! J
23. 11. 2017 r. w Zespole Szkół nr 1 odbył się rejonowy finał XXIII Konkursu Wiedzy Biblijnej z Ewangelii św. Marka. Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Pochcioł z kl. 5 b, Dominik Mrzyk z kl. 7 a oraz Błażej Mirosław z kl. 6 a. I to właśnie Błażej pokonał 33 konkurentów, zdobywając 40 punktów na... 40 możliwych:)!!! Już za 2 miesiące czeka nas więc wyprawa do Katowic na finał diecezjalny (wojewódzki) tego konkursu. Gratulujemy i nieustająco życzymy powodzenia!
No i owszem, pokazała się "dziewczyna" w pełnej krasie wraz ze swym starszym o 6 lat tatą. Nie, nikt tu nic nie pomylił! Klementynka bowiem jest uroczym, rocznym... wężem boa dusicielem, łudząco podobnym do ojca :). A skąd te fakty? A z żywej lekcji przyrody, w której 22 listopada uczestniczyli uczniowie naszej szkoły, zorganizowanej dzięki zaangażowaniu "pani od biologii" - p. P. Trzetrzelewskiej (dziękujemy!). W środę już przed godziną ósmą na podłodze w sali gimnastycznej ustawiono wielkie kosze wiklinowe rodem z Krakowa. Stojący obok sympatyczny pan, zwarty i gotowy czekał cierpliwie na wyciszenie młodej widowni. No i zaczęło się! Zanim oczom przyjaciół zwierząt ukazały się kolejne wijące się okazy ze świata gadów, jasno określono zasady bezpiecznego i spokojnego przejścia przez to spotkanie :) - każdy mógł podjąć decyzję o stopniu bliskości zwierzęcia obok siebie :) ("wężowa ekipa" z zaprzyjaźnionego terrarium była pięknie przygotowana do wizyty - pyton nie miał żadnych pytań!). Dzieciaki, rozemocjonowane, mogły większość okazów dotknąć (uhm!) - nie ma to co zmiennocieplność!, dowiedzieć się wiele ciekawostek o życiu tych wzbudzających u jednych podziw, u innych niepokój stworzeń (albinos tylko wąchał swym różowym języczkiem otoczenie - tak, tak, tu też nic się nie pomyliło!). M. in. jedno jest pewne - jak to dobrze, że u węża szybko regeneruje się naskórek (maluch zrzuca go co tydzień, a dorosły okaz - raz w miesiącu - gdyby musiał za każdym razem, gdy urośnie...
... "skoczyć" do sklepu po nowe ubranie :)... - hi, hi!). A potem to już tylko na przerwach najmłodsi węże: rysowali, wycinali, kolorowali itp. Ssss...
7 listopada br. 50 uczniów z 18 jastrzębskich szkół wzięło udział w II edycji projektu pt. „Razem dla promowania nauki języków obcych w Jastrzębiu-Zdroju – Nasze podróże po świecie." Wszyscy bawili się wyśmienicie, tworząc piękne prace w doborowym towarzystwie. Naszą kochaną "19" reprezentowali: Alina Śmiech, Martyna Mik, Karolina Michalak, Oliwia Śliwińska. Prace wszystkich młodych artystów można podziwiać w holu szkoły. Wystawa ma charakter czasowy – trwa do końca tego tygodnia (do 25. 11. 17.), więc… warto rozejrzeć się i pogratulować pomysłów swym koleżankom J!
15 listopada uczniowie "19" szkolili się w zakresie sztuki filmowej dzięki wizycie wołomińskiego centrum edukacji. Młodsi i starsi ruszyli tego dnia do kina "Centrum", by - w klasach 1 - 3 dowiedzieć się, "kto w filmie mówi", czyli poznać tajemnice dubbingu (zgromadzona w sali publiczność nagrała nawet ścieżkę dźwiękową do fragmentu filmu o Asterixie i Obelixie!), a w klasach 4 - 7 - odkryć, jak to się dzieje, że w filmie... się dzieje (wiadomo - mowa była o efektach specjalnych!). Nietypowa lekcja, ciekawi "wirtualni" goście, prezentacja pełnometrażowego filmu "testującego" przybliżone pojęcia (tak, tak, liczne porcje śmiechu "maluchów" na 5. części "Epoki lodowcowej" były niezłe, a "Za niebieskimi drzwiami" wciągnęło w akcję starszych widzów) i sprzyjająca wyjściu aura - o to chodzi! :)
...dla laureatów i uczestników wewnątrzszkolnego konkursu plastycznego, skierowanego do uczniów klas 4 - 7, którego bohaterem było jesienne drzewo! Komisja konkursowa pod przewodnictwem p. M. Domin miała niełatwe zadanie (multum pomysłów, taka kolorystyka, tyle starań i dbałości o estetykę!), ale ostatecznie wyłoniła grupę nagrodzonych. Są to: Małgorzata Andrzejewska (kl. 6 b) i Wojciech Boratyn (kl. 5 a) - I miejsce, Alina Stylok (kl. 4 a) - II miejsce, Oliwia Sierszulska (kl. 7 a) - III miejsce oraz Maja Błachut z Martyną Mik (kl. 4 c) - wyróżnienia. Brawo!!! Dyplomy, upominki - także dla tych, którzy tym razem nie stanęli na podium, mimo wykonania miłych dla oka prac - wszystko na najbliższym apelu starszej grupy wiekowej za pośrednictwem wskazanym przez organizatorkę tego boju plastycznego :). Młodzi Artyści - jesteście WSPANIALI! :) Prawdopodobnie w grudniu - nowa tura "zmagań" - zapraszamy!
"...A dzisiaj jestem już uczniem!" - tak może śmiało powiedzieć każdy pierwszoklasista, bo 27 października, w piątek, w pełnej gali uczniowie klas 1 a i 1 b pod czujną i życzliwą opieką równie przejętych wydarzeniem pań: H. Rotter i M. Belskiej (w zastępstwie wychowawczym) składali uczniowską przysięgę, na mocy której stali się pełnoprawnymi, świadomymi uczniami SP 19. Emocji było wiele! Dzieci prezentowały się znakomicie, o co zadbali zarówno rodzice, opiekunowie najmłodszych, jak i nauczyciele. Występy wzruszały, a samo pasowanie wywołało duże przejęcie. Dyrektor szkoły, p. G. Węgliński, z radością dokonał tego ważnego aktu - dzieci znakomicie odnalazły się w nowej roli (obecni na sali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego mogą to poświadczyć). Pojawili się też serdeczni Goście, którzy z pasją i uśmiechem składali PIERWSZAKOM życzenia, obdarowując ich niespodziankami. Wszystkim DOROSŁYM i DZIECIOM zaangażowanym w to, by ten czas był tak wyjątkowy, tak uroczysty, przepięknie DZIĘKUJEMY! Współdziałanie ma swą moc! Naszym "nowym" uczniom życzymy fantastycznego kroczenia szkolną ścieżką prowadzącą w stronę mądrego, dobrego życia z innymi i dla innych!
Ach! "Dawno, dawno temu..." :), a dokładnie 28 października 2016 r. ówczesna klasa 1 a uroczyście ślubowała być fantastycznym uczniem. Stąd w piątek - niemal w rocznicę tego wydarzenia (27. 10. 17. - z wiadomych powodów tego dnia:)) drugoklasiści obchodzili swe... 1. urodziny! Były babeczki ze zdmuchiwanymi świeczkami, piękne życzenia, wręczane każdemu wg określonego "klucza" samodzielnie robione niespodzianki (ach, te serca na dłoni!), Prezenciki Uczniaka, był też występ zaproszonego Gościa ("Proszę pani! To... magik!" - ślicznie dziękujemy!), nie obyło się bez: muzycznych historii wraz z prezentacją talentów (brawo!), wykonywania pięknych kartek urodzinowych, zabaw ruchowych i wielu dobrych wspomnień, rozmów o tym, jak to było i jest... Niech Wam się darzy, Dzieciaki - Mali Agenci mają własne święto!
...widownia bije brawo! Tak było i tym razem! 20 października klasy 1 - 3 przeżywały swój pierwszy tegoroczny Dzień Teatralny, wędrując do kina "Centrum" na "Bajkę o kocie w butach". Po nich widownię zapełniła starsza grupa wiekowa, by obejrzeć spektakl pt. "Hobbit czyli podróż w nieznane". Wrażenia i wydarzenia sceniczne zapewnili nam aktorzy i reszta ekipy Katolickiego Teatru Edukacji. Emocje były - jak to na przedstawieniach (efekty specjalne robiły furorę), a pogoda - na szczęście - też sprzyjała miłemu spacerowi przez środek miasta. Ech, ta jesień... :)
No właśnie? Aby ułatwić znalezienie odpowiedzi na TO pytanie, parę sugestii mieli nasi Goście, którzy 16 X zaprosili uczniów klas najpierw 1 - 3, a potem 4 - 7 na warsztaty zawodoznawcze w ramach trwania OGÓLNOPOLSKIEGO TYGODNIA KARIERY. Emocji moc, a pytań w głowie - jeszcze więcej. Od czegoś bez wątpienia trzeba jednak zacząć. "Trening czyni mistrza", a marzenia - ważna sprawa :). Dziękujemy naszym Prelegentom!
...uczniowie klas 1 - 7 odnieśli się do Dnia Edukacji Narodowej, który w szkole obchodzony był 13 X. W sali gimnastycznej, w pełnej gali zaprezentowali się przed zgromadzoną publicznością uczniowie klas 3 a i 3 b oraz 4 a w asyście klas 2 a, 3 c i 3 d. Było pogodnie, z przymrużeniem oka oraz życzliwie. Dziękujemy.