Twoje dobro to moje dobro!
22 kwietnia Ziemia świętuje i każdy w "19" to szanuje! Z tego też powodu w tygodniu poprzedzającym tegorocznie TAK WAŻNĄ SOBOTĘ w szkole toczyły się podsumowane w piątek, 21 kwietnia, różnorodne zajęcia (z zakresu szeroko rozumianej edukacji przyrodniczej, społecznej, artystycznej, także na bazie ciekawych materiałów opracowanych w naszym mieście) mające na celu uświadomienie rangi dbałości o... samopoczucie ZIEMI. Jej jak najlepsza codziennie kondycja przekłada się przecież na moje, TWOJE życie. Segregacja odpadów, recykling, upcykling, zero waste... - tak, to sprawy już i dla najmłodszych oczywiste. Porządek dookoła? Jasna sprawa - posprzątać otoczenie pomogą chętnie także ci starsi uczniowie - pokazali to znowu, a jakże! RAZEM pokazujemy, że ROZUMIEMY. Rozumiejąc, DZIAŁAMY. Działajmy. Mądrze. Każdego dnia pozytywnie. By skutki były takie, jakich oczekujemy dla siebie i dla następnych pokoleń.
Najserdeczniej.
Kwiecień piękne historie potrafi przeplatać – przed nami te rodzinne, w wielkanocnym, uniesionym nastroju przeżywane. Niech właśnie takie będą. By koszyczek świątecznych obfitości z zakresu DOBRA niósł to, czego pragnie serce, dusza. Radosnej, zdrowej, błogosławionej Wielkiej Nocy życzymy wszystkim – UCZNIOM I ICH RODZICOM, PRACOWNIKOM SZKOŁY, JEJ PRZYJACIOŁOM I TYM, KTÓRZY TAK ZWYCZAJNIE SĄ Z NAMI, DLA NAS.
wprost bajecznie!
Oczywiście! Bo jeśli 3, 4 i 5 kwietnia młodsza grupa wiekowa miała okazję spędzić chwilkę na miłych zajęciach warsztatowych w Miejskiej Bibliotece Miejskiej, FILII NR 1, to jak inaczej odebrać taką możliwość? Słusznie jest tak: po prostu bajecznie. Panie bibliotekarki na bazie współpracy z naszym szkolnym bibliotekarzem zaprosiły uczniów klas I – III „do siebie”, by wielkanocnie przeżyć czytane opowieści, a potem – by móc podziałać artystycznie nad m. in.: jajeczkami „ubranymi” w paski, koszyczkami całymi… w pastelach i „takimi tam” uroczymi różnościami. W dobrej, pełnej życzliwości atmosferze dzieci współdziałały ze sobą i prowadzącymi spotkanie. O, jak przyjemnie! Z wykonanych mini-dzieł powstaje wystawa wielkanocna – wystarczy zajrzeć do biblioteki…! Dziękujemy ślicznie za zaproszenie, za możliwość wspólnego podbudowania radosnego oczekiwania na te wiosenne święta, za podarowane kalendarzyki. Do zobaczenia znowu! :)
Hip, hip, hura!
Po raz kolejny młodsi uczniowie poddali się artystycznemu wyzwaniu, biorąc wraz z końcem marca udział w nowej odsłonie dedykowanego im konkursu plastycznego na wykonanie NAJPIĘKNIEJSZEJ KARTKI WIELKANOCNEJ/WIOSENNEJ. Z opracowanymi wcześniej pomysłami, ale z pełnym ich wykonawstwem na zajęciach plastycznych w sali szkolnej (wymóg konkursowy był jasny) dzieci ruszyły na ścieżkę wyzwania. Jury konkursowe obradowało i obradowało, aż uznało, że… pięknie zabezpieczone i przygotowane przez naszą szkolną, zaangażowaną Radę Rodziców nagrody dla laureatów I, II i III miejsc zostaną 5 kwietnia wręczone (ślicznie dziękujemy za okazane ponownie piękne, potrzebne wsparcie działań). I tak to otrzymali je:
w kl. 1 a: Anna Lelińska (I miejsce), Liliana Kobiela (II miejsce) i Magda Oślizło (III miejsce);
w kl. 1 b: Stanisław Wawryka (I miejsce), Ariela Owsiany (II miejsce) i Jakub Szewczuk (III miejsce);
w kl. 2 a: Olga Chlebowska (I miejsce), Jakub Salachna (II miejsce), Martyna Woźnica (III miejsce);
w kl. 2 b: Piotr Ścibor (I miejsce), Dominik Szarek (II miejsce) i Julia Rola (III miejsce);
w kl. 3 a: Lena Olszewska (I miejsce), Sebastian Kukla (II miejsce) i Kamila Lebryk (III miejsce);
w kl. 3 b: Zuzanna Walczuk (I miejsce), Bryan Roggenbuck (II miejsce) i Lika Pikar (III miejsce).
BRAWOOO! BRAAAWO!!!
Czarujące kurczaczki, zajączki, baranki, wesoło podrygujące… pisanki i cała masa wiosennych odnośników, które na myśl przywodzą same dobre sprawy – to właśnie to, co lubicie, lubimy najbardziej. I tak być powinno! Niech wszystkim uśmiechną się buzie – święta mamy, Kochani Ludzie! :) Ślicznie dziękujemy fantastycznym MAŁYM ARTYSTOM, zorganizowanym wychowawcom klas, zorientowanemu we wszystkim opiekunowi grupy wiekowej, rzetelnym konkursowym jurorom i prężnej Radzie Rodziców – bowiem to praca wszystkich ww. przyniosła tak genialne efekty! :) Gratulujemy!
przywitać w szkolnych progach...
...zaciekawionych GOŚCI z pobliskiego przedszkola (PP NR 21). Tak, tak, fantastyczna ekipka sześciolatków, które we wrześniu zasiądą w ławeczkach jako pierwszoklasiści, wraz ze swymi paniami odwiedziła nas w poniedziałek, 3 kwietnia, by oswoić się nieco z budynkiem szkoły, z panującą w nim atmosferą i z tymi, którzy ją współtworzą. Moderatorki spotkania niemal za dotknięciem czarodziejskiej różdżki "przemieniły" przedszkolaki w grupkę kolorowych MOTYLKÓW i przybliżyły im "szkolne podwórko". To było udane spotkanie! Dziękujemy za wizytę! Zapraszamy - zobaczymy się na pewno po wakacjach, tak? :)
TAK. I ROZUMIEM.
Niedziela – 2 kwietnia w kalendarzu już za nami. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w szkole odbijał się więc echem klasowym na drugi dzień. Uczniowie młodszej grupy wiekowej „zaświecili” pomysłami na niebiesko – bo tak być powinno. Żeby jednak „zaświecić”, trzeba… wiedzieć to, co najważniejsze o autyzmie, zrozumieć to i… zaakceptować. Bo to, że jesteśmy różni, to bezcenne. Jeśli potrafimy to uszanować i mądrze się tym posłużyć – pokazujemy, że PRAWDZIWIE jesteśmy ludźmi. Dzięki temu rośniemy w siłę, niesiemy światu rozwój. Jesteś potrzebny. Taki, jaki jesteś. Ty, ty i ty. My. Dzięki drugiemu człowiekowi każdy z nas staje się KIMŚ więcej. Potrzebujemy siebie różnych. Tylko trzeba być tego świadomym. Jesteśmy, prawda? Po to właśnie także nawiązujemy do tego dnia, honorowanego światowo, o czym wiedzą już nawet dzielne pierwszaki.
troszkę więcej, bo aż... osiem" - jak mogłyby powiedzieć Ziemia wraz z innymi dobrze znanymi nam planetami, co...
...mądrzy uczniowie z 3 b dzięki realizowanemu w marcu projektowi wewnątrzklasowemu wiedzą najlepiej. KOSMOS - czyż nie brzmi dumnie? Oczywiście, że tak! Takie było hasło wywoławcze każdej z grup projektowych. Bazą stały się zdobyte w różnorodny sposób informacje o Układzie Słonecznym, ciekawostki z nim związane. Trzecioklasiści pochylali się dzielnie i z wypiekami na twarzy nad jego tajemnicami. Drugim etapem zaangażowanych działań były twórcze wysiłki manualne, których efekty można właśnie podziwiać na szkolnym holu. Świetna sprawa - gratulujemy! :) No nic tylko wsiadać w rakietę i... fruuu... :) Na podbój Drogi Mlecznej :)!
...bardzo miło jest NAM być! :)
NAM, czyli...? Czyli WSZYSTKIM członkom SPOŁECZNOŚCI naszej szkoły - uczniom, rodzicom, nauczycielom, mówiąc krótko PRZYJACIOŁOM MAŁYM i DUŻYM potrafiącym zrozumieć i być wyczulonym na potrzeby PACJENTÓW DZIECIĘCEGO ODDZIAŁU ONKOLOGICZNEGO SZPITALA W ZABRZU. Mieliśmy zaszczyt włączyć się w akcję świątecznego wsparcia ich, stając się poniekąd WIELKANOCNYM ZAJĄCZKIEM. Każdemu z osobna i wszystkim naraz prześlicznie dziękujemy za tak pojemne serducha, empatycznie nastawione do dzielenia się: słowami, które mają MOC (pudełka z nimi życzliwości pełne), pysznościami (bo każdy dziecięcy brzuszek to czasami na słodkości łakomczuszek, a na konkrety - łasuszek), genialnymi przytulankami, ciekawymi książkami, interesującymi grami i tym, co raduje duszę młodego artysty (bo kreatywność potrzebuje różnorodnych materiałów dla jej ujścia :)). Wniosek? Potrafimy razem tyyyle DOBREGO...! Po prostu tak zwyczajnie NADZWYCZAJNIE DZIĘKUJEMY! Dzieciaki z Zabrza - myślami swymi jesteśmy z Wami, pozdrawiajac WAS serdecznie i życząc WAM, nie tylko z racji Wielkanocy, tego, czego najbardziej pragniecie, co dla Was zawsze najlepsze.
...i to śpiewnie! :)
Piękna sprawa, prawda? Najwięcej na ten temat może nam powiedzieć nasz drugoklasista, Nataniel Drużga (kl. 2 b), który właśnie 24 marca br. stał się zdobywcą III miejsca w VII MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE PIOSENKI DZIECIĘCEJ "Jak skowronek", skierowanym do uczniów klas II i III z Jastrzębia-Zdroju i z Żor, którego hasłem przewodnim stało się "PER CANTIONES AD ASTRA - Z PIOSENKĄ DO GWIAZD". Co za WOKALISTA! I to "NASZ"! :) Przepięknie gratulujemy, życząc wielu kolejnych sukcesów na muzycznym (i nie tylko) polu! No czyż to nie genialne?! :)
No bo nie rzucone przecież :)!
I to ułożone w bardzo dobrym, a nawet ba! - w najlepszym czasie. O co chodzi? Oczywiście o konkurs ogłoszony w klasach IV-VIII przez Samorząd Uczniowski. Cel? Jasny! "Ułóż w jak najszybszym czasie kostkę RUBIKA." Nad prawidłowością przebiegu rozgrywek 22 marca br. czuwali ich organizatorzy (opiekunowie SU) i zaangażowana do pomocy czwórka młodych bohaterów. Palce graczy wręcz trzęsły się w tym wyścigu z pędzącymi sekundami :). Efekty? Znakomite! I miejsce przypadło w udziale Aleksandrowi Kucy z kl. V b, II - Jakubowi Olszewskiemu z kl. V b, a III - Dawidowi Śliwińskiemu z kl. VIII a. Oklaski, prosimy - nie ma co! :) Gratulujemy i... dziękujemy!
A... puchar masz? No... MAM! :)
Tak popołudniową porą 22 marca mógł odpowiadać uczestnik ZBIJAK CUP 2023 z ramienia szkoły, czyli uczeń klasy 2 b będący zawodnikiem NASZEJ drużyny podczas miejskich mistrzostw. Ekipa składająca się z 8 graczy, dzielnie i bardzo ekspresyjnie wspierana przez klasowych kibiców, stanęła ostatecznie na podium, gdyż w gronie 13 zespołów zasłużyła sobie genialną grą i postawą na boisku na II. MIEJSCE! BRAWO! Drugoklasiści "zbijakowi" górą! Aż buzia nam się śmieje na wspomnienie tego wydarzenia!
każdego z nas, LUDZI...
Światowy Dzień Wody nie pozostał szkolnie bez echa, a jakże! 22 marca nasi uczniowie zaktywizowali się podczas zajęć skupiających się tematycznie nad tym życiodajnym darem. Nie obyło się bez atrakcji! Biolog zachęcił młodzież do zabawy opartej na rozwiązywaniu premiowanych zadań, ukrytych za kodami QR, wymagających ich uprzedniego odnalezienia na terenie szkoły. Nanoszenie prawidłowych odpowiedzi na pobranej od ww. nauczyciela karcie prowadziło niczym po nitce do kłębka do... pięknej "szósteczki" z przedmiotu. Uciechy było "po pachy"! :) Cenna sprawa - dziękujemy za inne spojrzenie na motywację do podjęcia działania! Młodsi uczniowie skupili się na faktach związanych z wodą, z jej zbiornikami, z zapotrzebowaniem na nią, z zagrożeniami ze strony człowieka wobec niej, czynach potwierdzających umiejętność oszczędzania wody na co dzień. Jak wieść niesie "gdzieś tam" na II. piętrze najmłodsi wykonali sobie m. in. opaski na głowę z bezcennym hasłem. Jakim? WODA TO ŻYCIE. Proste, prawda? :)
Ale co: "NARESZCIE"?! :)
No nareszcie zawitała do nas kalendarzowa WIOSNA, WIOSENKA, WIOSNECZKA! 21 marca chętni uczniowie oraz nauczyciele w reakcji na wcześniejsze zaproszenie Samorządu Uczniowskiego nałożyli na głowy ciekawe nakrycia nawiązujące do radości, uśmiechu i sił witalnych, symbolizujących nadejście następczyni zimy. Kolorowe kotyliony, miłego czasu życzenia, optymistyczne podejście do każdego marzenia, ale przede wszystkim... czapki z głów, PANIE i PANOWIE, bo pomysłów na to, w co wiosennie przystroić głowę było... mrowie! Szałowo! :) Istotne było także odniesienie się do Dnia Kolorowej Skarpetki, czyli Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, który jak wiadomo nie bez powodu obchodzony jest 21 dnia marca. Wspieramy mądrze, szanując, doceniając różnorodność i indywidualność oraz wyjątkowość ludzkiej natury - to już i najmłodsi świetnie rozumieją. To był po prostu PIĘKNY DZIEŃ! Bądźmy wszyscy dla siebie dobrzy. Nie tylko na wiosnę. :)
…organizowanej w obrębie młodszej grupy wiekowej :)!
Tak, tak, ze wszystkich sił gratulujemy, bo… Ale lepiej będzie jak zaczniemy… od początku. Zanim nastał 20 marca br., w oddziałach I-III pod okiem wychowawców i ich wsparcia odbyły się klasowe konkursy recytatorskie pod hasłem "KOCHAMY ZWIERZĘTA" (zgodnie z tematem odgórnie wytyczonym na szczeblu miejskim i wojewódzkim), by wyłonić reprezentanta każdej z grup w boju o laur zwycięstwa w zakresie umiejętności interpretowania tekstu literackiego pisanego wierszem. Nie było to łatwe zadanie, ale… udało się, dzięki czemu panie zaangażowane w dobry przebieg spraw organizacyjnych dotyczących go w odniesieniu do klas młodszych w naszej szkole (czyli przedsiębiorcze i przejęte wychowawczynie klas III b :) oraz I b :)) mogły zaprosić do niezawisłych, fachowych działań jurorskich szkolnego bibliotekarza :) oraz nauczyciela muzyki i plastyki :) działającego na co dzień na rzecz zespołów IV-VIII. I tak oto zgodnie z zapowiedzią 20 marca SZEŚCIORO WSPANIAŁYCH BOHATERÓW zaprezentowało się pięknie podczas intonacyjnego wygłaszania z pamięci wybranego wiersza nawiązującego do miłości do zwierząt. Ww. komisja konkursowa, opierając się na wytycznych regulaminowych, wyłoniła zwycięzców. I tak:
I miejsce zajęła Oliwia Weygand z klasy I b – to ta uczennica właśnie będzie reprezentowała naszą szkołę w kwietniu podczas miejskiego etapu tych zmagań;
II miejsce zdobył Nataniel Drużga z klasy II b;
a III miejsce - Amelia Napierała z klasy III a.
Zasłużone gromkie BRAWA dla całej ZNAKOMITEJ TRÓJKI RECYTATORÓW! :)
Wyróżnieniami uhonorowano natomiast:
Leona Napierałę z klasy I a, Konrada Korneluka z klasy II a oraz Kornelię Główczyńską z klasy III b.
Wszystkim pięknie gratulujemy! Także tym, którzy na forum najpierw swych klas podjęli wyzwanie. Moc serdecznych podziękowań wędruje w kierunku ORGANIZATOREK wydarzenia, zaproszonych do udziału w nim JUROREK oraz RADY RODZICÓW, która na bazie podjętych ustaleń zabezpieczyła środki na zakup nagród i upominków dla MŁODYCH ARTYSTÓW. Zaangażowanie każdej ze stron przełożyło się na przyjazną atmosferę i pełen pozytywnych emocji przebieg konkursu. Za Oliwię trzymamy mocno kciuki już teraz – powodzenia! :)
A jakże! Każdy "smaczek" tajemnicy scenicznej warty dostrzeżenia z...
...z Pippi w asyście! 13 marca br. klasy I-III mogły wraz z tą przesympatyczną, pomysłową i bardzo pogodną bohaterką, stworzoną na rzecz spektaklu pt. "Ach, ta Pippi" przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia przenieść się w świat fantazji, dobrego humoru. Świetna gra aktorska, dowcipne teksty, animacja lalek, barwne kostiumy, kolorowe światła sceniczne, wpadające w ucho piosenki oraz taniec... "Lina, drabina, żaróweczki, rozglądanko" :) (ten, kto zasiadł na widowni Miejskiego Ośrodka Kultury, doskonale wie, o co chodzi w tym "kodzie" :)!) zadziałały! Dzieci zgodnym chórem powiedziały: "Podobało nam się! Bardzo!". Bezpośrednio po przedstawieniu, z którego jasno płynie przekaz, że przyjaźń, pozytywne nastawienie, indywidualność oraz miłość do zwierząt są BEZWZGLĘDNIE CENNE, aktorzy w krótkim spotkaniu poruszyli tematy związane z pojęciami teatralnymi, z tym, co oczarowuje widza, co podsumowuje odbiór wystawianego dzieła. Tyle wrażeń i emocji! Dziękujemy za nie. :)
O, tak! Wyjątkowo dobry, bo dzisiaj szczególną życzliwością otaczana jest… ONA.
Kobieta. W tym jednym SŁOWIE kryją się… miliony znaczeń. Genialna sprawa. To co, Drogie Panie, Miłe Dziewczyny, Sympatyczne Babeczki? Nic, tylko z szacunkiem wobec tego, jak wzbogacacie świat. Codziennie, nie tylko 8 marca, to oczywiste. Mocy tego, co najlepsze, od uśmiechu zaczynając. Warto klasowo razem cieszyć się tym odświętnym dniem. :)
Ma się rozumieć! :)
O, tak! Los kołem zakręcił i... podobno "zupełnie przez przypadek" :) drugoklasiści z naszej szkoły (II b) 3 marca br. znaleźli się w centrum artystycznej akcji warsztatowej pod okiem Pani Grażyny Lomosik-Gemzy. Realizując piątkowo w kreatywny sposób temat związany z przedwiosennymi drzewami, podjęli kwestie ważne i ważniejsze w rozmowach z prowadzącą w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej owo spotkanie. Zachwyt nim był... obustronny. Nie dziwią więc efekty współpracy, prawda? O to chodzi! Emocje poprzez pryzmat sztuki. To zawsze musi zadziałać! Ślicznie dziękujemy - także za zaproszenie na kolejne zajęcia! :)
Gdyby nie STOMATOLOG...
...o naszą "wizytówkę" :) nie byłoby łatwo dbać! Dlatego tuż przed 5 marca, kiedy to świętujemy Ogólnopolski Dzień Dentysty, ze szczególną uwagą młodsi uczniowie wraz z dobiegającym końca szkolnym tygodniem pochylili się w trakcie zajęć nad tym zawodem, nad dbałością o higienę jamy ustnej, nad tym, jak codziennie wydobyć ze swego uśmiechu pełnię jego zdrowego piękna. Na różne sposoby to czynili - np. część pierwszaków obejrzała ciekawy film edukacyjny o tajemnicach gabinetu stomatologicznego i różnorodnych działaniach dentysty, było poszukiwanie drogi pewnego Kuby do takiego gabinetu, była próba podjęcia tygodniowego wyzwania związanego z umiejętnym szorowaniem zębów (trzymamy kciuki!). Nie zabrakło też opowieści na bazie uczniowskich doświadczeń ze spotkań z "lekarzem od ząbków". Wskazówek co do dbałości o nie tylko "mleczaki" :) padło wiele. Wróżka ZĘBUSZKA przysłuchiwała się temu z uwagą :). Drodzy DENTYŚCI - jak to dobrze, że jesteście! :) Dziękujemy za cierpliwą opiekę nad naszymi uśmiechami! Wszystkiego najlepszego!
Uwielbiamy! :)
Ależ oczywiście! Nie po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły mieli okazję dzięki współpracy szkolnej biblioteki z KSIĘGARNIĄ "Autorska" wziąć udział w fantastycznych, w pełni zintegrowanych zajęciach warsztatowych, bazujących na wybranej pozycji czytelniczej dedykowanej dzieciom. Tym razem wybór padł na... "Calineczkę". Klasa 1 a wraz z opiekunami wyklejała to i owo, liczyła, rysowała, myszkę przez labirynt przeprowadzała, poznawała historię powstania książki od A do Z :) i... nowości wydawnicze - bo warto wiedzieć, "co w trawie piszczy"! Przesympatyczna atmosfera współpracy, życzliwość pracowników księgarni - moderatorów spotkania zrobiły swoje! Udana wyprawa w promieniach zimowego słońca. Dziękujemy!
Harmonogram SZKOLNYCH REKOLEKCJI WIELKOPOSTNYCH
W dniach 6 – 8 marca 2023 r. w Sanktuarium Opatrzności Bożej (w parafii pw. św. Katarzyny) uczniowie naszej szkoły będą uczestniczyli w REKOLEKCJACH przygotowujących ich do przeżywania zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Oto ich rozkład:
6 marca 2023 r. (poniedziałek):
klasy 6-8 – godz. 8.00 – 9.00,
klasy 4-5 – godz. 9.15 – 10.15,
klasy 1-3 – godz. 10.30 – 11.30;
7 marca 2023 r. (wtorek):
klasy 6-8 – godz. 8.00 – 9.00,
klasy 1-3 – godz. 9.15 – 10.15,
klasy 4-5 – godz. 10.30 – 11.30,
8 marca 2023 r. (środa):
klasy 6-8 – godz. 8.00 – 9.00,
klasy 4-5 – godz. 9.15 – 10.15,
klasy 1-3 – godz. 10.30 – 11.30.
Szczegóły dot. zbiórek grup, bezpiecznej organizacji przebiegu tych dni dla wszystkich podopiecznych SP nr 19 im. Juliana Tuwima w sposób zgodny z ustalonymi zasadami przekazane będą klasom przez ich wychowawców.