Otoż to! 16 listopada klasa 3 a wraz z ze swymi opiekunami ruszyła do Zabrza, do Muzeum Górnictwa Węglowego, by w sztolni "Królowa Luiza" przeżyć liczne przygody w ramach oferty edukacyjnej "BAJTEL SZYCHTA". Przed wyprawą do podziemnych korytarzy przydał się posiłek regeneracyjny małego podróżnika, który wyposażony w kask, pełne ochronne ubranie robocze i lampkę, udał się w swej grupie pod wodzą przewodnika troszkę... popracować:). Niesamowita porcja wiedzy na temat historii górnictwa i doświadczeń - kucie kilofem węglowej ściany (po kilku ruchach: "Oj, zmęczyłem się... I mój tata tak codziennie?!"), praca łopatą, skręcanie rur, cięcie belek (wszystko w kontrolowanych, bezpiecznych warunkach, rzecz jasna!), jazda podziemnymi wagonikami, zapoznanie z niektórymi współcześnie używanymi maszynami górniczymi, elementy udzielania pierwszej pomocy, udział w improwizowanej akcji ratunkowej, sprawdzanie się w warunkach utrudnionego poruszania się ("Nareszcie widzę plusy bycia niewysokim, proszę pani!") wraz z rzetelnymi informacjami dotyczącymi węgla - tak, to wszystko "za jednym zamachem"! Hasło jednego z przewodników "No to idziemy brudzić się dalej!" przywitane "Jej, super!" było dobrym komentarzem, który w połączeniu z "To fajna wycieczka!" nie wymaga chyba dalszych objaśnień.:) P. S. A to, co przyjechało do domu pełne pyłu węglowego, po prostu przetestowało świetne działanie pralki:).
Po raz kolejny w szkolnej bibliotece odbył się KONKURS RECYTATORSKI WIERSZY J. TUWIMA dla klas I - II. Komisja w składzie: p. dyrektor Regina Okulewicz-Zielińska i p. Danuta Szecówka wysłuchały prezentacji 19 uczniów. Nagrodzone zostały: I miejscem - Urszula Cholewa z kl. 2a, II miejscem - Lena Grimm z kl. 1a, III miejscem - Julia Garus z kl. 2a oraz Zuzanna Nowak z kl. 1c. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki, a najlepsi - nagrody książkowe. Gratulujemy umiejętności i talentów, zachęcając do udziału w następnych proponowanych konkursach!:)
Wiadomo! I sporo dowiedzieliśmy się na ten temat dzięki udziałowi w zorganizowanej 13 XI w MOK-u lekcji mutlimedialnej pod hasłem "Skąd są dźwięki tej piosenki?", połączonej z pokazem filmu pt. "Balerina". Bezpieczna i spokojna wędrówka klas młodszych (1-3) do kina zaowocowała poszerzeniem słownictwa, wyczuleniem ucha i zgłębieniem tajników "kuchni" filmowej. Quizy, wirtualne spotkanie z taperem, dobre emocje płynące z percepcji, słuchania muzyki, pogodny ton prowadzenia spotkania oraz doskonały dowód na to, że przyjaźń górą, że marzenia się spełniają, a sukces jest osiągalny - wystarczy go bardzo chcieć i rzetelnie, z pasją na niego pracować, nie sięgając po kłamstwa - to wszystko w jednej pigułce! Tak to my lubimy! :) P. S. Na sali po projekcji filmu zawrzały brawa! :)
Tak. Stanęliśmy do tego "boju" - 9 listopada, w piątek, odpowiednio przygotowani - zarówno myślowo, głosowo, jak i wizerunkowo (pod stosownym pod kątem pogody okryciem "obecny" był strój galowy wraz z biało-czerwonym kotylionem, co podkreślało wagę wydarzenia), tuż po godz. 11.00 utworzyliśmy na szkolnym boisku chóralną, śpiewaczą "rodzinę", wspartą gościnnie przebywającymi w związku z trwającym w szkole konkursem (szczegóły na fb SP 19) klasami mundurowymi złożonymi ze starszych uczniów, zagrzani do wysiłku słowami Pani Dyrektor, wraz z godz. 11.11 (tu wszystko miało swe znaczenie!) jak jeden mąż i jedna żona, w godnej postawie wyśpiewaliśmy z szacunkiem, nadzieją i radością cały HYMN PAŃSTWOWY. Och, było nas słychać! "Mazurek Dąbrowskiego" ma niezwykłą wymowę... To był piękny element ważnych rozmów tego dnia na temat historii Polski, świadomości wolności... Ważny wstęp do niedzielnego Narodowego Święta Niepodległości - wraz z 100. rocznicą JEJ odzyskania! Dziękujemy...!
Z prawdziwą radością informujemy, że znowu możemy bić brawa naszym uczniom! Dlaczego? Wzięli udział w pierwszym wewnątrzszkolnym konkursie plastycznym! I tak oto Wojciech Boratyn z kl. 6a został zdobywcą I miejsca w boju skierowanym do klas 6 pod hasłem "Nuty z polskiego serca płynące" (świetny kolaż!), Szymon Tonasko, jako czwartoklasista (kl. 4d) wykonał w dowolnej technice pracę zatytułowaną "Polak wiele znaczący w moim życiu" i także stanie na najwyższym podium, zaś jego klasowy kolega, Olaf Osikowski, odbierze gratulacje z racji uzyskanego wyróżnienia. A to wszystko z okazji 100. urodzin... NIEPODLEGŁEJ POLSKI! Fajniutko, co? Młodzi Artyści górą!!! Nauczyciele plastyki w roli organizatorów konkursu cieszą się, widząc Wasze zaangażowanie w rozwój artystycznych umiejętności :). TAK TRZYMAĆ!
Każdy. I to tylko w trosce o… zdrowie (temat... – jak widać – MEGA!). Każdy też doskonale już wie, że Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w naszym mieście w oparciu o program ZDROWY KRĘGOSŁUP rozpoczął w br. realizację projektu pod nazwą „Wykrywanie i profilaktyka wad postawy u dzieci w wieku od 7 do 15 lat w Jastrzębiu-Zdroju”, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, objętego patronatem PANI PREZYDENT MIASTA, Anny Hetman. Zakłada on m. in. trwające cztery lata badania przesiewowe w kierunku wykrywania wad postawy ciała u wszystkich tych dzieci od pierwszej do ósmej klasy szkół podstawowych, których rodzice/opiekunowie prawni złożyli w ściśle określonym odgórnie czasie prawidłowo i kompletnie wypełnione stosowne dokumenty. Szkoły ułatwiają specjalistom we wskazanym przez nich dniu kontakt z uczniami, których dokumentacja w konkretnym terminie (a to już miało miejsce) została pomyślnie zweryfikowana przez WSR. Nasza „19” terminowo przekazała zabezpieczone, dostarczone wychowawcom do danego dnia dokumenty, sprawdzone przez beneficjenta projektu, który na tej podstawie stworzył specjalistom listę uprawnionych do uczestnictwa w projekcie – z niej też już skorzystano. Teraz tylko czekać na dalsze kroki w trosce o zdrowe kręgosłupy dzieci! Ach, jak to dobrze, że tak wielu rodziców/opiekunów na czas złożyło wszystkie zgody i kwestionariusze!:) Teraz tylko patrzeć, jak młodzież sama się prostuje ;)! SUPER!
O, tak! Nikt się nie dowie, jak jest ono cenne, jeśli nad tym… nie popracuje. Stąd też w br. szkolnym do uczniów klas 4 skierowano program profilaktyczny pod hasłem „Bieg po zdrowie”, realizowany w formie warsztatów dla czwartoklasistów (prowadzonych przez wychowawców) oraz poprzez przekazanie materiałów informacyjnych ich rodzicom/opiekunom prawnym. Rolę koordynatora działań związanych z tym programem pełni pedagog szkolny – praca więc wre, a do kwietnia włącznie powinno udać się jej pełne wykonanie. Czyli co? „Biegusiem, biegusiem ze zdrówkiem pod pachą, moi mili!”;)
Wiadomo - radosna twórczość postaci ma wiele, przyszła więc pora na zmagania w zakresie tworzenia komiksu. To on stał się celem działań uczestników miejskiego konkursu plastycznego pod hasłem "Legendarne dzieje". Jego laureatami zostali: Martyna Mik z kl. 5c oraz Mateusz Zięta z kl. 6a jako zdobywcy I miejsca, Viktoria Pająk z kl. 7a - z miejscem II oraz Magdalena Salamon z kl. 5b na miejscu III. Nic, tylko "rozpracować temat i wypłynąć na szersze wody graficzne":)! Gratulujemy zarówno zwycięzcom, jak i wszystkim uczestnikom tego konkursu! Barwne kopie zgłoszonych do niego prac wciąż jeszcze można popodziwiać na szkolnym holu (na parterze). Co za "zdolniachy" z tych naszych Artystów! :)
W Ogólnomiejskim Konkursie Plastycznym pod hasłem "Zanurzeni w Muzyce" zgarnęliśmy wszystkie nagrody!!! Oliwia Wysocka zajęła I miejsce, Martyna Mik i Klaudia Adamiak - równorzędne II miejsce, a Wojciech Boratyn - III miejsce. Gratulujemy zwycięzcom! SZOK! Ale nie niedowierzanie :)! Szałowo, Kochani! :)
Z wielką radością informujemy, że w rozstrzygniętym właśnie konkursie plastycznym nasi uczniowie zajęli: III miejsce - Oliwia Wysocka z kl. Va oraz II - ex aequo: Karol Sitek z kl. Vb i Magdalena Salamon z kl. Vc. Serdecznie gratulujemy Młodym Artystom, życząc im dalszych sukcesów! :)
"...wie każdy z WAS. Do pierwszej klasy idę pierwszy raz!". Proszę Państwa! Miło nam wszem i wobec ogłosić, że dzieci klas 1a, 1b i 1c 26 października oficjalnie stały się uczniami naszej szkoły! :) Uroczyste pasowanie pięknie dokonane przez Dyrekcję szkoły połączone z radosnymi występami dla zaproszonych osób pod troskliwym okiem wychowawczyń przebiegło "konkursowo":)! Dziękujemy! Pierwszoklasiści!:) Życzymy Wam wielu sukcesów w uczeniu się, genialnych pomysłów, udanych zabaw, świetnych przyjaźni i tego, co przyniesie Wam dobre bycie z innymi i dla innych.
Tak, śpiewali to! Kto? Trzecioklasiści! 28 X 2016 r. przeżywali uroczystość pasowania na ucznia SP 19... Mijają dwa lata od tamtego wydarzenia. Dzieci przeżywały więc swoje Drugie Urodziny Klasy (26 X był do tego idelanym dniem szkolnym). Nie obyło się bez Gości (dziękujemy za musicalowe przeżycia i zabawy rytmiczne), bez doznań artystycznych także w wersji własnej twórczości i wielu innych przyjaznych edukacyjnie, wychowawczo zajęć. Kuferek życzliwości, poczta z sercem na dłoni, ukochany pluszak jako sąsiad z ławki oraz uśmiechnięte upominki znad "babeczowego tortu" uczyniły ten dzień podwójnie wyjątkowym. Wszystkiego najlepszego, 3a!:)
24 października 2018 r. klasy 2a i 2b wraz ze swymi wychowawczyniami i bibliotekarką szkolną wzięły udział w spotkaniu autorskim z p. Izabellą Klebańską, która jest autorką książek, scenariuszy radiowych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, dobranocek, bajek i piosenek. Pani Klebańska zaprezentowała dzieciom swoje książki pt.: "Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada", "Muzyczna zgraja", "Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie", czytając zebranym ich fragmenty. Spotkanie zorganizowano w ramach Ogólnopolskiej akcji "Cała Polska czyta dzieciom", w której nasza szkoła dumnie uczestniczy już od 6 lat. Miła pogawędka, odrobina dobrego humoru oraz... zapas słów do przeczytania to najlepszy skrót wydarzeń w bibliotece! Trzeba czytać i basta! Bo? BO WARTO!!! :)
Rodzice uczniów klas 4-7 chętni do zarejestrowania udziału dziecka w omawianym już projekcie "Młody da Vinci - innowacyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży w Jastrzębiu-Zdroju" proszeni są o dopełnienie warunków rekrutacji na www.humanitas.edu.pl/UMO najlepiej do 26 X. Powodzenia! :)
Za co? No jak to: "ZA CO?"?! Za NASZE powodzenie! :) "19" przystąpiła bowiem do KONKURSU na realizację projektu unijnego o nazwie "Kopalnia wiedzy i doświadczeń - wyrównywanie i rozwijanie kompetencji za pomocą metody eksperymentu w szkole". Brzmi świetnie, prawda? No to naprawdę trzymajmy kciuki, bo z tego mogą wypłynąć dla uczniów tylko same korzyści! :) Gdy dowiemy się więcej, natychmiast... będziemy o tym informować!
Niezmiernie miło jest nam poinformować, że kilka dni temu nasza uczennica z klasy 8 a, Agnieszka Kacprzak, wzięła udział w I Miejskim Konkursie Historyczno-Literackim pod hasłem „Ciągle czekamy na nic”- codzienność wojennej okupacji oczami kobiet. Organizatorem konkursu była SP 5 z Jastrzębia-Zdroju. Właśnie dzisiaj, 15 X, Agnieszka wraz nauczycielem, p. E. Błoniarczyk, z rąk Organizatorów i p. Dyrektor SP 5 odebrała… wyróżnienie! A to dopiero zdolna dziewczyna! Serdecznie gratulujemy ósmoklasistce i jej konkursowemu opiekunowi z ramienia „19”! Nic, tylko tak dalej!
Tak. 12 X na II piętrze "19" klasy 1 - 3 stawiły się w komplecie, by z uniesionym czołem, uśmiechem na twarzy muzycznie i recytacyjnie zaprezentować się przed Dyrektorem naszej szkoły, Panią Reginą Okulewicz - Zielińską, i swymi wychowawczyniami. Okazja była wyjątkowa - obchody Dnia Edukacji Narodowej w młodszej grupie wiekowej! Było pogodnie, słodko i... uroczyście. W sposób szczególny powitano w szkolnych murach pierwszoklasistów - trzy oddziały rozpoczęły bowiem swą karierę uczniowską i po raz pierwszy miały okazję uczestniczyć w spotkaniu zbiorowym całej ekipy królującej na tym poziomie. Stąd też opiekunowie: grupy i zespołu edukacji wczesnoszkolnej poruszyli istotne kwestie odpowiedniego zachowania w różnych sytuacjach ze szczególnym odniesieniem się do dbałości o bezpieczeństwo własne i innych. Miłe życzenia, serdeczne gratulacje - również ze strony Pani Dyrektor - skierowane do wszystkich nauczycieli, w tym tych wyróżnionych Nagrodą Dyrektora, dopełniły całości. Każda z klas zaprezentowała się wyśmienicie - pod okiem swych nauczycielek dzieci dały z siebie wszystko. Cenne! "Takie będą narody..." - właśnie. :) Dziękujemy! Życzymy (nieustająco)... wiatru w żaglach na oceanie nauczania i wychowania. :)
Poradnia D przy ul.Wrocławskiej prosi o zgłaszanie się z dziećmi z rocznika 2009 i 2005 na szczepienia w/g kalendarza szczepień.
Od 1 października nasza szkoła uczestniczy w konkursie "Zbieramy MAKULATURĘ - jesteśmy EKO". Konkurs składa się z 2 etapów, trwających:
Zapraszamy wszystkich uczniów do przynoszenia związanej lub zapakowanej do pudełka makulatury (gazety, kartony, ulotki, stare zeszyty, książki...). Więcej informacji na temat etapu sportowego przekażemy w kwietniu. Organizator - Firma "EKO" - przewiduje nagrody rzeczowe dla każdej placówki uczestniczącej w konkursie plus dodatkowe nagrody dla tych, którzy uzbierają najwięcej makulatury. Makulaturę można składać w szatni obok schodów (po prawej stronie). Warto zaangażować się, by pokazać, że naprawdę jesteśmy EKO! :)