...takim honorowym wyróżnieniem w postaci tytułu i medalu została nagrodzona nauczycielka naszej szkoły, p. Bożena Borowska. Wręczenie tak prestiżowej nagrody dla polonistki z „19” i innych nauczycieli z pasją z całej Polski odbyło się 19 X w Ministerstwie Edukacji Narodowej w Warszawie. W liście gratulacyjnym czytamy m. in.: „(…) Serdecznie gratuluję wyróżnienia tytułem Nauczyciela Kraju Ojczystego, nadanym przez PTTK w uznaniu szczególnych zasług w pracy edukacyjno – wychowawczej, mającej na celu upowszechnienie turystyki i krajoznawstwa wśród dzieci i młodzieży (...).” Pani Bożena Borowska jest 196. osobą, której przyznano tę nagrodę. Otrzymała ją na wniosek Jastrzębskiego Oddziału PTTK na podstawie decyzji Kapituły Odznaczeń Zarządu Głównego PTTK w Warszawie. Tą dodatkową pasją, jaką jest turystyka, zainteresował polonistkę przed wieloma laty – jeszcze w szkole średniej – wychowawca Władysław Zając z Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich. Laureatka określa Go w jednym z wierszy „mistrzem i podróżnikiem, dodającym młodym ludziom skrzydeł do lotu, do dorosłości”. Ach! Gratulujemy!
„Czytać czy nie czytać? Oczywiście, że… czytać!” 18 października 2016 r. nasi fantastyczni Goście (pod opieką naszej szkolnej bibliotekarki, pani D. Szecówki) – topowi zawodnicy JASTRZĘBSKIEGO WĘGLA (#2, #3, #17) – w ramach promocji akcji „Cała Polska czyta dzieciom” oraz… SIATKÓWKI W REGIONIE :) zasiedli na krzesełkach przed wymagającą, jak sami uznali, publicznością, czyli klasami 1 – 3, by interaktywnie poczytać im wiersze dla dzieci autorstwa patrona szkoły, Juliana Tuwima. Było… zaskakująco, wesoło, no i bez autografów na wagę złota, pytań ze strony widowni oraz pamiątkowych zdjęć się nie obyło. Spotkanie wielce sympatyczne – to fakt!
18 października br. w świetlicy szkolnej zorganizowane zostały zajęcia z quizem pod hasłem „Kto to…? Co to…?”, w których wzięło udział 36 dzieci. Pytania padały, ilość odpowiedzi im dorównywała, a zabawa przy tym była wciągająca. W jej trakcie udało się wyłonić najlepszych „odpowiadaczy”. Zostali nimi: Maja Micek (kl. 3 a) – I miejsce, Bartosz Syrek (kl. 2 d) – II miejsce, Nataniel Nartowicz (kl. 1 a) i Adrianna Kocyło (kl. 2 b) – III miejsce. No brawo, brawo, dzieciaki! :) Wychowawcy świetlicy (panie: W. Wierzbowska i K. Widerska) dziękują uczniom za zaangażowany udział w zajęciach (bez tego ani rusz!), a Radzie Rodziców – za zabezpieczenie dla nich upominków i słodyczy (pycha!).
17 października 2016 r., poniedziałek… Nieco pochmurny dzień, ale szkolnym „kinomaniakom” w niczym to nie przeszkadza! Klasy 1 – 3 z samego rana ruszają grupami do kina „Centrum”, by od godz. 8. 30 wziąć udział w lekcji multimedialnej pt. „Więc chodź, narysuj mój świat – jak powstają filmy animowane”, w trakcie której dowiadują się wielu ciekawych rzeczy, trenują rysunkowo, tworząc na specjalnej „matrycy” animowanego Kubusia Puchatka. Po podsumowaniu spotkania z aktorem oglądają film opracowany komputerowo pt. „Mały Książę”. Niektórzy uczniowie, w tym i pierwszaki, nie kryją wzruszenia…Wychodzące „maluchy” mija starsza grupa wiekowa. Po kilku lekcjach w szkole i ona chce zaznać „Magii kina (…)” i zgłębić tajniki sztuki filmowej. Wielu uczniów nie po raz pierwszy bierze udział w spotkaniu przygotowanym przez Centrum Edukacji Filmowej Wołomin, a jednak znajdują w nim ziarno nowości dla siebie. Wiadomości „od kuchni” zawsze łatwiej zapadają w pamięć. Połączenie ich z projekcją ciekawego filmu przynosi pożądane efekty. Zmęczenie? Tak, pojawia się i ono, ale bohaterowie obrazu pt. „Tom i Huck” harmonizują je. To był dobry dzień! O, tak!
Uwaga, uwaga! Przed nami pierwszy z zaplanowanych,