Nawigacja

Nawigacja

  • „Nauczyciel Kraju Ojczystego” rodem z "19"! :)

    „Nauczyciel Kraju Ojczystego” rodem z "19"! :)

    ...takim honorowym wyróżnieniem w postaci tytułu i medalu została nagrodzona nauczycielka naszej szkoły, p. Bożena Borowska. Wręczenie tak prestiżowej nagrody dla polonistki z „19” i innych nauczycieli z pasją z całej Polski odbyło się 19 X w Ministerstwie Edukacji Narodowej w Warszawie. W liście gratulacyjnym czytamy m. in.: „(…) Serdecznie gratuluję wyróżnienia tytułem Nauczyciela Kraju Ojczystego, nadanym przez PTTK w uznaniu szczególnych zasług w pracy edukacyjno – wychowawczej, mającej na celu upowszechnienie turystyki i krajoznawstwa wśród dzieci i młodzieży (...).” Pani Bożena Borowska jest 196. osobą, której przyznano tę nagrodę. Otrzymała ją na wniosek Jastrzębskiego Oddziału PTTK na podstawie decyzji Kapituły Odznaczeń Zarządu Głównego PTTK w Warszawie. Tą dodatkową pasją, jaką jest turystyka, zainteresował polonistkę przed wieloma laty – jeszcze w szkole średniej – wychowawca Władysław Zając z Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich. Laureatka określa Go w jednym z wierszy „mistrzem i podróżnikiem, dodającym młodym ludziom skrzydeł do lotu, do dorosłości”. Ach! Gratulujemy!

  • Świetni siatkarze w roli lektorów - czemu nie?!

    Świetni siatkarze w roli lektorów - czemu nie?!

    „Czytać czy nie czytać? Oczywiście, że… czytać!” 18 października 2016 r. nasi fantastyczni Goście (pod opieką naszej szkolnej bibliotekarki, pani D. Szecówki) – topowi zawodnicy JASTRZĘBSKIEGO WĘGLA (#2, #3, #17) – w ramach promocji akcji „Cała Polska czyta dzieciom” oraz… SIATKÓWKI W REGIONIE :) zasiedli na krzesełkach  przed wymagającą, jak sami uznali, publicznością, czyli klasami 1 – 3, by interaktywnie poczytać im wiersze dla dzieci autorstwa patrona szkoły, Juliana Tuwima. Było… zaskakująco, wesoło, no i bez autografów na wagę złota, pytań ze strony widowni oraz pamiątkowych zdjęć się nie obyło. Spotkanie wielce sympatyczne – to fakt!

  • Quiz na piatkę :)

    Quiz na piatkę :)

    18 października br. w świetlicy szkolnej zorganizowane zostały zajęcia z quizem pod hasłem „Kto to…? Co to…?”, w których wzięło udział 36 dzieci. Pytania padały, ilość odpowiedzi im dorównywała, a zabawa przy tym była wciągająca. W jej trakcie udało się wyłonić najlepszych „odpowiadaczy”. Zostali nimi: Maja Micek (kl. 3 a) – I miejsce, Bartosz Syrek (kl. 2 d) – II miejsce, Nataniel Nartowicz (kl. 1 a)  i Adrianna Kocyło (kl. 2 b) – III miejsce. No brawo, brawo, dzieciaki! :) Wychowawcy świetlicy (panie: W. Wierzbowska i K. Widerska) dziękują uczniom za zaangażowany udział w zajęciach (bez tego ani rusz!), a Radzie Rodziców – za zabezpieczenie dla nich upominków i słodyczy (pycha!).

  • W świecie filmu...

    W świecie filmu...

    17 października 2016 r., poniedziałek… Nieco pochmurny dzień, ale szkolnym „kinomaniakom” w niczym to nie przeszkadza! Klasy 1 – 3  z samego rana ruszają grupami do kina „Centrum”, by od godz. 8. 30 wziąć udział w lekcji multimedialnej pt. „Więc chodź, narysuj mój świat – jak powstają filmy animowane”, w trakcie której dowiadują się wielu ciekawych rzeczy, trenują rysunkowo, tworząc na specjalnej „matrycy” animowanego Kubusia Puchatka. Po podsumowaniu spotkania z aktorem oglądają film opracowany komputerowo pt. „Mały Książę”. Niektórzy uczniowie, w tym i pierwszaki, nie kryją wzruszenia…Wychodzące „maluchy” mija starsza grupa wiekowa. Po kilku lekcjach w szkole i ona chce zaznać „Magii kina (…)” i zgłębić tajniki sztuki filmowej. Wielu uczniów nie po raz pierwszy bierze udział w spotkaniu przygotowanym przez Centrum Edukacji Filmowej Wołomin, a jednak znajdują w nim ziarno nowości dla siebie. Wiadomości „od kuchni” zawsze łatwiej zapadają w pamięć. Połączenie ich z projekcją ciekawego filmu przynosi pożądane efekty. Zmęczenie? Tak, pojawia się i ono, ale bohaterowie obrazu pt. „Tom i Huck” harmonizują je. To był dobry dzień! O, tak!

  • Misiolandia w ujęciu Młodego Plastyka :)

    Misiolandia w ujęciu Młodego Plastyka :)

    Uwaga, uwaga! Przed nami pierwszy z zaplanowanych, WEWNĄTRZSZKOLNY (organizowany tylko na terenie szkoły) konkurs plastyczny dla klas 4 – 6! TEMAT PRACY: „MÓJ PRZYJACIEL MIŚ”. TECHNIKA płaskadowolna (więc wszystko, ale ZA WYJĄTKIEM KREDKI OŁÓWKOWEJ!!!), format A3 lub A2 (kartka z dużego bloku technicznego lub mały brystol – ewentualnie połączone dwie kartki A3 – techniczne). /Ciąg dalszy – po „rozwinięciu” wiadomości. :)

    Młody Artysto! Ograniczać może Cię tu tylko Twoja wyobraźnia, ale z tym chyba nie masz problemu, prawda?! Temat jest… doskonale Tobie znany (kto nie miał, nie ma swego ukochanego miśka???). Jedyne zadanie, jakie Ciebie czeka, to masz się wykazać jego ciekawym, estetycznym ujęciem:). Gotowe dzieło składasz z dopiętą karteczką z danymi (imię, nazwisko i klasa) na ręce p. M. Domin do 25 października. Działając: rozwiniesz swe umiejętności, zaprezentujesz się z nimi NAM, podziałasz mądrze w wolnym czasie, pokażesz, że… „misiek rządzi”! POWODZENIA! Już nie możemy się doczekać efektu Twej pracy! :)

  • "Dzień Języków Obcych" w praktyce :)

    "Dzień Języków Obcych" w praktyce :)

    23 września uczniowie naszej szkoły: Alex Kubiak z klasy 4b (pod "językowym okiem" pani Ewy Czarneckiej) oraz Konrad Rduch z klasy 6b (nad którym pieczę sprawuje pani Elżbieta Błoniarczyk), wzięli udział w niezwykłym projekcie pod hasłem "Razem dla Promowania Nauki Języków Obcych w Jastrzębiu - Zdroju". Realizowany on był w Szkole Podstawowej nr 4. Przez dwie godziny uczniowie w mieszanych grupach z wszystkich typów szkół poprzez pracę plastyczną połączoną ze znajomością języków obcych zachęcali do ich nauki. Prace wszystkich uczestników będziemy mogli podziwiać w naszej szkole... po feriach zimowych (to tylko chwilka :) ). Miło widzieć zaangażowanie naszych podopiecznych, uhm! :)

  • Stypendium szkolne

    Stypendium szkolne

    Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima w Jastrzębiu-Zdroju informuje o możliwości ubiegania się o stypendium szkolne, jeśli dochód na jednego członka rodziny nie przekracza  514 zł (netto). Wnioski o przyznanie pomocy można odbierać w sekretariacie szkoły. Termin ich składania upływa 12.09.2016 r.

  • ROK SZKOLNY 2016/2017 na starcie! :)

    ROK SZKOLNY 2016/2017 na starcie! :)

    Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2016/2017 odbędzie się 1 września (czwartek),
    według poniższego harmonogramu:
    - Msza święta dla Małych i Dużych (zgromadzonych w kościele) o godzinie 8.00,
    po której w sali gimnastycznej szkoły o godz. 9.15 spotkają się dzieci z klas 1-3,
    zaś o godz. 10.15 - uczniowie klas 4 - 6.

    Serdecznie zapraszamy! :-)

  • Wyprawka szkolna

    UWAGA RODZICE!!!

    DOFINANSOWANIE ZAKUPU PODRĘCZNIKÓW WYPRAWKA SZKOLNA 2016/2017

    ·Do kogo kierowana jest pomoc?

    W roku szkolnym 2016/2017 pomoc skierowana zostaje do uczniów:

    1)     słabowidzących,

    2)     niesłyszących,

    3)     słabosłyszących,

    4)     z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim,

    5)     z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym,

    6)     z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,

    7)     z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,

    8)     z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną
    z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona w pkt 1–7

     

    –          posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, uczęszczających w roku szkolnym 2016/2017 do szkół dla dzieci i młodzieży do:

    • klasy VI szkoły podstawowej,
    • klasy III gimnazjum,
    • szkoły ponadgimnazjalnej: zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego, technikum lub szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub do klasy VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, klas III–VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klas III–VI ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, klas III i VI–IX ogólnokształcącej szkoły baletowej lub liceum plastycznego.

     

    W przypadku uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczających w roku szkolnym 2016/2017 do szkół dla dzieci i młodzieży do: klas I–III i VI szkoły podstawowej, klasy III gimnazjum, lub szkoły ponadgimnazjalnej dofinansowanie obejmuje również zakup materiałów edukacyjnych, o których mowa w art. 3 pkt 24 ustawy - w przypadku, gdy uczniowie ci nie  korzystają z podręcznika do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, zapewnionego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

     

    • Jaką pomoc można  otrzymać w ramach programu „Wyprawka szkolna”?

     

    Pomoc udzielana jest niezależnie od dochodu.

     

    Pomoc jest udzielana w formie dofinansowania zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego, lub podręczników do kształcenia w zawodach dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

    W przypadku uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczających w roku szkolnym 2016/2017 do szkół dla dzieci i młodzieży do:

    klas I–III i VI szkoły podstawowej, klasy III gimnazjum, lub szkoły ponadgimnazjalnej, dofinansowanie obejmuje również zakup materiałów edukacyjnych.

     

    ·Jak ubiegać się o pomoc ?

                        

    Aby otrzymać pomoc na zakup podręczników należy:

    • złożyć wniosek do dyrektora szkoły do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2016/2017. Wniosek składa się w terminie ustalonym odpowiednio przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, właściwego ze względu na siedzibę szkoły. Wniosek może złożyć rodzic ucznia (prawny opiekun, rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka), pełnoletni uczeń albo nauczyciel, pracownik socjalny lub inna osoba, za zgodą rodziców ucznia (prawnych opiekunów, rodziców zastępczych, osób prowadzących rodzinny dom dziecka) albo pełnoletniego ucznia.
    • do wniosku należy dołączyć kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
    • rodzice (prawni opiekunowie) dokonują zakupu podręczników.
    • zwrotu kosztów zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego, lub podręczników do kształcenia w zawodach, a w przypadku uczniów z  niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym – również koszt zakupu materiałów edukacyjnych dokona dyrektor szkoły po przedłożeniu dowodu zakupu, do wysokości wartości pomocy.
    • w przypadku szkół prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego inne niż gminy, osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego, osoby fizyczne, ministra właściwego do spraw środowiska lub Ministra Obrony Narodowej, koszt zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego, lub podręczników do kształcenia w zawodach, a w przypadku uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym – również koszt zakupu materiałów edukacyjnych, po przedłożeniu dowodu zakupu, do wysokości wartości pomocy, zwraca odpowiednio wójt, burmistrz lub prezydent miasta, właściwy ze względu na siedzibę szkoły.
    • w przypadku zakupów indywidualnych dowodem zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego, lub podręczników do kształcenia w zawodach, a w przypadku uczniów z niepełnosprawnością intelektualną  w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym – również zakupu materiałów edukacyjnych, jest faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia, rodzica (prawnego opiekuna, rodzica zastępczego, osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka), rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie odpowiednio podręczników lub materiałów edukacyjnych. W przypadku złożenia oświadczenia, należy dołączyć informację o rozliczeniu wydatków odpowiednio na zakup podręczników lub materiałów edukacyjnych tylko w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w 2016 r. – „Wyprawka szkolna”.

     

    • w przypadku zakupu podręczników dla grupy uczniów, koszt zakupu podręczników lub materiałów edukacyjnych jest zwracany rodzicom uczniów (prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinny dom dziecka) albo pełnoletnim uczniom po przedłożeniu potwierdzenia zakupu zawierającego: imię i nazwisko ucznia, nazwę i adres szkoły, klasę, do której uczeń będzie uczęszczał, wykaz zakupionych podręczników lub materiałów edukacyjnych, kwotę zakupu, datę zakupu i czytelny podpis osoby, która dokonała zakupu. Potwierdzenie zakupu wystawia podmiot, który dokonał zakupu, na podstawie faktury VAT i listy uczniów, dla których zakupiono podręczniki i materiały edukacyjne.

     

    • realizacja zwrotu kosztów zakupu podręczników, nastąpi do dnia 18 listopada 2016r.

     

    Proszę zwrócić uwagę na zakres wydatków kwalifikowanych w programie, nie obejmują one wydatków związanych z zakupem ćwiczeń, atlasów, słowników itp. wydawnictw.

     

  • Zakończenia Roku Szkolnego 2015/2016

    Dnia 24 czerwca odbędzie się uroczyste zakończenie roku szkolnego według następującego harmonogramu :

     8:00 Msza święta w kościele pw. św. Katarzyny i Opatrzności Bożej w Jastrzębiu-Zdroju os. Górne

     9:15 - 10:25 klasy pierwsze, drugie i trzecie

     10:30 - 11:30 klasy czwarte, piąte i szóste

    Zapraszamy

     

  • Sportowy zawrót głowy :)

    Sportowy zawrót głowy :)

    Nie możemy o tym nie wspomnieć! Dlaczego? Bo II miejsce w MIEJSKICH ZAWODACH CHŁOPCÓW W CZWÓRBOJU LEKKOATLETYCZNYM oraz II miejsce w REJONOWYCH ZAWODACH W CZWÓRBOJU LEKKOATLETYCZNYM naszych uczniów to nie lada wyczyn majowy!!! Gratulacje płynące z głębi serca! A... 15 czerwca podczas MIEJSKICH ZAWODÓW SIATKÓWKI PLAŻOWEJ DZIEWCZĄT naszym "babeczkom" przyszło stanąć na podium jako zdobywczynie III miejsca! Fantastycznie! Brawa dla drużyn wymienionych zawodów oraz ich nauczycieli - opiekunów! :)

  • Wspomnienia z wyprawy klasy 3 a...

    Wspomnienia z wyprawy klasy 3 a...

    23 maja 2016 r. klasa III a wybrała się na trzydniową wycieczkę do Polanicy Zdroju. Uczniowie mieli okazję zwiedzić Muzeum Papiernictwa w Dusznikach, Twierdzę w Kłodzku, bazylikę w Wambierzycach oraz Kopalnię Złota w Złotym Stoku. Przejechali drogą stu zakrętów, by móc zwiedzić Błędne Skały. Przy ognisku piekli pyszne kiełbaski, popijając wodę ze źródełka w Polanicy :) . Trzecioklasiści z wyjazdu są bardzo zadowoleni i z całego serca dziękują swoim Rodzicom i pani wychowawczyni Aleksandrze Szatkowskiej!

  • No i wszystko jasne :)

    No i wszystko jasne :)

    Jury z radością ogłasza wyniki ostatniego w tym roku szkolnym konkursu plastycznego dla klas 4 - 6 pod hasłem "Podróż marzeń". Wszystkie prace miały w sobie to "COŚ", ostatecznie jednak nagrodzeni będą: Kinga Tułacz (6 b) - I miejsce, Natalia Ulbrych (6 b) - II miejsce, Natalia Araszczuk (4 b) - III miejsce i Dominik Mrzyk (5 b) - wyróżnienie. Brawa dla laureatów i dla tych, którzy także elegancko zaprezentowali się w tym boju jako jego uczestnicy. Gratulujemy, nagrody itd. - wkrótce :) .

  • Historia na topie!

    Historia na topie!

    W piątek, 20 maja, „silne grupy” naszych uczniów z klas 5 i 6 w składzie: Łucja Mirosław, Szymon Czarniak, Mikołaj Rduch z klasy 6 a i Kalina Kuca, Daria Łubowska, Łukasz Bielawski z klasy 6 b oraz Natalia Ciemięga, Maciej Groszyk z kl. 5 a oraz Oliwia Matejek, Dominik Mrzyk z klasy 5 b w towarzystwie pani Elżbiety Błoniarczyk gościli w ZS nr 3. Co to była za wizyta! Nasi dzielni historycy zmagali się w konkursie wiedzy pod hasłem „Symbole narodowe”. Test wiedzy odbywał się na wzór  znanego programu telewizyjnego „Jeden z dziesięciu”. Walka o miejsca była trudna, ale wiedza naszych uczniów – bardzo duża. Po trzech rundach na podium stanęli: Dominik Mrzyk – miejsce III, Kalina Kuca – miejsce II, ŁUCJA MIROSŁAW – MIEJSCE I. Wszystkim uczniom bijemy brawo, serdecznie gratulując pracowitości i sukcesu!

  • Po angielsku? Why not?! :)

    Po angielsku? Why not?! :)

      W poniedziałek, 16 maja, nasze uczennice: Wiktoria Nartowicz oraz Natalia Ulbrych z klasy 6B wzięły udział w I Miejskim Konkursie Wiedzy o Kulturze i Obyczajach Krajów Anglojęzycznych „Culture and Customs of English-Speaking Countries”, który miał miejsce w Szkole Podstawowej nr 1 w Jastrzębiu-Zdroju. Dziewczyny przez kilka tygodni przygotowywały się do niego z panią Elżbietą Błoniarczyk. Konkurs był na bardzo wysokim poziomie, ale wytrwałość opłaciła się! Natalia Ulbrych zdobyła III miejsce. Gratulujemy!!!

  • 40 lat jastrzębskiej "19"

    40 lat jastrzębskiej "19"

    Ludność młodego miasta sukcesywnie rosła, to skłoniło władze lokalne do zorganizowania sieci palcówek m.in. uczących na poziomie podstawowym. Działające szkoły były zgoła w odmiennym położeniu niż dziś - na korytarzach tłumnie przemieszczali się uczniowie. Klasy były zwykle przepełnione, a dla odróżnienia klas, młodzi ludzie do granatowych szkolnych mundurków przyczepiali kolorowe kołnierzyki. Najmłodsza placówka edukacyjna powstała tuż obok Szkoły Podstawowej nr 2 (dzisiaj ZS nr 3).

    "19" została oddana do użytku 1 września 1977 roku.   Planowo winna przyjąć uczniów już w roku szkolnym 1976/77, jednakże przyszła placówka oświatowa była w trakcie budowy. Zlokalizowano ją na ul. Opolskiej w centrum Osiedla im. Stanisława Staszica.

    W pierwszym roku pracy kiedy szkoła znajdowała się jeszcze w budowie, w wyniku tego 265 uczniów w 10 klasach, uczęszczało do budynku SP nr 13 na ul. Katowickiej (dzisiaj Gimnazjum nr 8). Zajęcia odbywały się w godzinach od 12.00 do 19.00. W tym czasie pracowało w szkole 10 nauczycieli. Budowlańcy kilkakrotnie przesuwali termin oddania szkoły do użytku. Sprzęty i pomoce ze względu na trudności lokalowe gromadzono  m.in. w dwóch „podstawówkach”: SP nr 5 oraz SP nr 8. Wraz z uruchomieniem szkoły oddano do użytku świetlicę i szkolną stołówkę oraz oświetlono boisko. Opiekunem szkoły była kopalnia „Borynia”. Zakład pracy mocno współpracował z „podstawówką”. Po nadaniu imienia szkole  zorganizował m. in. święto patrona, w salach gimnastycznych wykonał parkiety, stróżówkę w szatni, pomieszczenia dla uczniowskiej spółdzielni.

    Pierwszym dyrektorem została Dorota Bury, a funkcje wicedyrektorów pełnili mgr Anna Kapała, Weronika Derlatko oraz mgr Anna Rakowicz.

    We wrześniu 1980 roku naukę rozpoczęło 742 uczniów w 22 oddziałach. W dwa lata później w 35 oddziałach uczyło się już 1041 uczniów. Szkoła zatrudniała wówczas 41 nauczycieli. W roku kolejnym skrócono tygodniowy czas pracy o sobotę. Naukę prowadzono na półtorej zmiany, co ściśle powiązane było ze stale rosnącą liczbą uczniów. To z kolei nastręczało problemów z dostawą podręczników.

    W roku szkolnym 1984/85 w "19" uczyło się 1211 uczniów, w 42 oddziałach. Od tego momentu liczba klas sukcesywnie kurczy się. Tego roku młodzież uczęszczająca na SKS wyjechała do Holandii, na zaproszenie fundacji „Foccera”. W analogicznym czasie młodzież przeznaczyła pieniądze pozyskane ze sprzedaży makulatury na odbudowę Muzeum Śląskiego. W tym samym roku rozpoczęły się także prace zmierzające do nadania szkole imienia. Przedstawiono wówczas kilka propozycji, wśród których znaleźli się m.in. Janek Krasicki, Władysław Sikorski, Julian Tuwim oraz Janusz Kusociński.

    12 grudnia 1987 roku nadano szkole imię działacza komunistycznego, Janka Krasickiego. W uroczystościach wziął udział brat patrona, Jerzy. Przy tej okazji odsłonięto pamiątkowa tablicę z obliczem patrona, zaprojektowaną przez Lesława Zbożila, a ufundowaną przez kopalnię patronacką szkoły, KWK Borynia.  Niespełna cztery lata później w czasie transformacji ustrojowej zostało zwieszone posługiwanie się jego imieniem przez SP nr 19.

    1 października 1990 roku funkcję dyrektora powierzono mgr Bożennie Bińczak. Wicedyrektorem została wówczas, mgr Barbara Wojtaszczyk.

    W roku 1991 zainaugurowało pod opieką mgr Barbary Wojtaszczyk Szkolne Kółko Teatralne „Złota Gęś”. Sześć lat później grupa zmieniła nazwę na „Złote gwiazdy”. Opiekunem koła od tego momentu jest mgr Bożena Borowska. Młodzi aktorzy wcielają się  głównie w role postaci z baśni i mitów.

    W roku szkolnym 1993/94 do szkoły uczęszczało w 20 oddziałach 489 uczniów. W SP nr 19 pracowało wówczas 32 nauczycieli. 23 czerwca 1994 roku stanowisko dyrektora objął mgr Tadeusz Skubis. Wicedyrektorem, jak uprzednio, została mgr Barbara Wojtaszczyk. Niespełna rok później nad szkołą zawisła groźba likwidacji. Starania Dyrektora wespół z rodzicami i nauczycielami wpłynęły na zmianę decyzji. Od roku 1999 funkcję wicedyrektora przejęła mgr Joanna Królikowska.

    W roku 1995 uruchomiono w studio telewizji „WOW” pod opieką Haliny Byry. Szkolna telewizja przekazywała informacje z życia placówki (uroczystości, konkursy, zawody sportowe, wywiady z pracownikami szkoły).

    Na mocy Uchwały Rady Miasta Nr XII/191/95 z dnia 28 czerwca Miejski Zespół Oświaty wyraził zgodę na utworzenie ogniska zajęć pozalekcyjnych w Szpitalu Dziecięcym w Jastrzębiu-Zdroju. Ognisko zostało integracyjną jednostką SP 19. Jego działalność szkolno opiekuńcza rozpoczęła się 1 września 1995 roku.

    Od roku 1996 SP nr 19 współpracuje z czeską szkołą z Hawirzowa, a od 2007 roku także ze szkołą czeską z Karwiny. W Roku Jubileuszowym obchodzimy również 20 –lecie współpracy z Hawirzowem.

    W 1999 roku powstała w szkole świetlica środowiskowa, z której korzystają dzieci z Osiedla im. Stanisława Staszica.

    W roku 2000 z inicjatywy mgr Moniki Domin powstała gazetka szkolna „eSPiak”. W dwa lata od ukazania się pierwszego numeru „ESPIAK” został wyróżniony w ogólnopolskim przeglądzie gazetek szkolnych, a w 2004 roku  gazetka zajęła I miejsce w Miejskim Konkursie Gazetek Szkolnych, co nie zakończyło pasma wyróżnień dla pisemka, jego redakcji.

    Rok później została utworzona strona internetowa szkoły, w której znajdowały się informacje m.in. z życia szkoły, rys historyczny, wyniki z olimpiad, konkursów, zawodów.

    We wrześniu 2001 podczas wizytacji parafii Św. Katarzyny, szkołę odwiedził arcybiskup Damian Zimoń.

    Od 2001 roku uczniowie uczestniczą w żywych lekcjach historii - regionalizmu w Żorach-Osinach, w Żorskim Centrum Regionalnym. Poznają jak wyglądało niegdyś życie na Śląsku, jakie święta celebrowano, jak mieszkali Ślązacy. Od 2014 roku lekcje o tematyce regionalnej organizowane są również w szkole z udziałem Koła Gospodyń Wiejskich z Jastrzębia Górnego.

    W latach 2005-2011 uczniowie sprawowali opiekę materialną i duchową nad chłopcem z Ugandy, Damascenem w ramach Adopcji na odległość. Uczniowie SP nr 19, by pomagać innym włączają się w akcje charytatywne. Wspierali m.in. OHP Rybnik, który to pomagał choremu na mukowiscydozę Tymoteuszowi. Uczniowie także zbierają nakrętki, by wesprzeć Hospicjum Jana Pawła II  w Żorach. Akcją koordynuje katechetka Sylwia Oleksy.

    Nauczyciele dbają o wszechstronny rozwój młodzieży, uwrażliwiają na losy człowieka. Nasi uczniowie od wielu lat biorą udział w akcjach charytatywnych, wspierają swoimi działaniami Hospicjum im. Ks. Dutkiewicza. W ramach tejże pomocy nasza szkoła przystąpiła  do ogólnopolskiej kampanii „Pola nadziei”, której symbolem są żonkile. Uczniowie aktywnie uczestniczą w zbieraniu funduszy podczas Orkiestry Świątecznej Pomocy od roku 2004. Nie jest im obojętny los bezdomnych zwierząt, którym pomagają od początku istnienia schroniska. Inicjatorem oraz opiekunem tychże akcji jest mgr Elżbieta Siwiec. Od roku 2016 z inicjatywy Samorządu Szkolnego zbierane są grosiki dla Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC.

    W 2014 nasza szkoła zorganizowała akcję pt. „Młodzi dla Ukrainy". Nasi uczniowie przygotowali 18 dziesięciokilogramowych paczek z żywnością. Produkty trafiły do obwodu chmielnickiego na Wołyniu, głównie do rodzin z miasta Sławuta i okolic. Koordynatorem akcji był mgr Janusz Lubszczyk.

    Corocznie uczniowie "19" biorą udział w organizowanych przez PTTK rajdach:

    - Młodzieżowy Rajd Górski (dwudniowy),

    - Szlakiem Martyrologii Narodów,

    - Powitania Wiosny,

    - Śladami Praojców.

    Opiekunem Szkolnego Koła PTTK jest mgr Bożena Borowska.

    12 maja 2006 roku szkole nadano imię Juliana Tuwima. Wybór patrona poprzedziło głosowanie, w którym udział wzięli rodzice, uczniowie i nauczyciele. Kandydaturę Juliana Tuwima poparło 355 osób, a Wanda Chotomska otrzymała 198 głosów. Rada Pedagogiczna Uchwałą nr 138/04/05 z dnia 17 grudnia 2004 roku jednogłośnie przyjęła propozycję wyboru Juliana Tuwima na patrona SP nr 19.

    Od 1 września 2008 roku funkcję dyrektora pełni mgr Grzegorz Węgliński. Wicedyrektorem została mgr Regina Okulewicz-Zielińska.

    Uczniowie biorą udział w akcji na rzecz ochrony środowiska – "Sprzątanie świata". Porządkują wówczas tereny znajdujące się nieopodal szkoły. By uświadomić jak istotna jest ochrona środowiska, uczniowie wykonują wcześniej parce plastyczno-techniczne, które wzywają do czynnego uczestnictwa w akcji.

    Nauczyciele naszej szkoły zawsze dbali o odpowiedni poziom edukacyjny naszej młodzieży. Dowodem tego są liczni laureaci w olimpiadach,  konkursach przedmiotowych. Dla uczniów najbardziej uzdolnionych na koniec roku czeka „Odznaka wzorowego ucznia”, której fundatorem jest mgr Elżbieta Siwiec. Decyzją Rady Pedagogicznej uchwalono odznakę „Przyjaciel Szkoły”. Dotychczas otrzymali ją: Tadeusz Motowidło, Marcin Gołębiewski,  Marek Celmer, Czesław Kubaczka.

    Obecnie w 16 oddziałach w szkole uczy się 367 osób. W SP nr 19 im. Juliana Tuwima pracuje 28 nauczycieli.

    Dyrektorzy SP nr 19:

    - Dorota Bury (do 1990 roku),

    - mgr Bożenna Bińczak (do 1994 roku),

    - mgr Tadeusz Skubis (do 2008 roku),

    - mgr Grzegorz Węgliński (od roku 2008).

  • Super!

    Super!

    Szybciutko - to już było: jakiś czas temu zgłosiliśmy prace do Miejskiego Konkursu Plastycznego w SP 17 w związku z ilustrowaniem twórczości Jana Brzechwy w dwóch kategoriach wiekowych; uczniom w szkole - podziękowano za wysiłek, tak. Nowinka? Otóż w piątek (6 maja) dowiedzieliśmy się, że Antoni Boratyn z kl. 1 d zdobył w swej kategorii wiekowej I miejsce (odebraliśmy już dla niego nagrodę, tylko patrzeć, jak... :)), a Alinie Stylok z kl. 2 c przyznano dyplom wyróżniający ją (przekażemy go artystce także przy najbliższej, uroczystej sposobności). Miło, prawda? Brawo! :)

  • Konkurs recytatorski

    Konkurs recytatorski

    5 maja odbył się VI Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Juliana Tuwima dla klas 4-6.Gościła nas MBP - Filia nr 1. W konkursie wzięło udział 12 uczniów z klas 4b, 5a, 6a i 6b. Komisja w składzie: p. I. Minasiewicz, p. G.Vaidyan, p. D. Szecówka wyróżniła I miejscem Joannę Radwańską z kl. 6b, II miejscem Darię Łubowską z kl. 6b, III miejscem Oliwię Garus z kl. 5a. Uczennice otrzymały nagrody książkowe i będą reprezentowały szkołę w VI Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji Juliana Tuwima , który odbędzie się 10 maja w SP 19.

  • Po angielsku i to śmiało :) !

    28 kwietnia trzy zdolne szóstoklasistki: Magdalena Dobrowolska, Kalina Kuca oraz Daria Łubowska (ech, ta 6 b! :) ) wzięły udział w  XIV Miejskim Konkursie Recytatorskim „Poezja i proza w języku Shakespeare'a". Konkurs miał miejsce w SP 5 w Jastrzębiu-Zdroju. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowała się Magdalena Dobrowolska, która już wkrótce będzie reprezentować naszą szkołę i miasto w Zabrzu. Gratulacje, dziewczęta! Nie zostaje nam nic innego, tylko trzymać kciuki! Wiadomo, że życzymy samych sukcesów!

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 19 im. Juliana Tuwima w Jastrzębiu-Zdroju
    Szkoła Podstawowa nr 19 im. Juliana Tuwima
    ul. Opolska 3
    44-335 Jastrzębie-Zdrój
  • /32/4713193

Galeria zdjęć