Nawigacja

Nawigacja

  • To dopiero było wyjście!

    To dopiero było wyjście!

    21 kwietnia klasa 2 a wraz z paniami: H. Rotter i D. Szecówką raźnym krokiem ruszyły do Zespołu Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w ramach prowadzonych przez tę placówkę Dni Otwartych. A działo się tam niemało! Dzieci zwiedziły klasopracownie i pracownie techniczne, wzięły udział w "lekcjach" i obejrzały prezentacje multimedialne, poeksperymentowały w multimedialnym laboratorium do nauki języków obcych (aha!), ale nie ma się co czarować – furorę wywołały wydarzenia rodem z laboratorium chemicznego („wybuch wulkanu”, „kolorowy dym” i „trąba słonia” to hasła – szyfry do niezapomnianych wrażeń drugoklasistów). Zaproszenie wykorzystane „co do okruszka” – dziękujemy!

  • Młody Plastyku, zbierz siły!

    Młody Plastyku, zbierz siły!

    Halo? Halo?! Raz jeszcze klasy 4, 5 i 6! To dla Was OSTATNI już w tym roku 2015/2016… WEWNĄTRZSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY! Temat? Proszę: „PODRÓŻ MARZEŃ”. Format? KONIECZNIE A3. Papier? Z (dużego) bloku technicznego. A technika? No tak, to WAŻNE: rysunkowa LUB malarska LUB wykorzystaj techniki łączone (kolaż). Szczegóły po rozwinięciu wiadomości :) .

    Wybierasz więc pomiędzy przykładowo: miękkimi ołówkami, kredkami sepiowymi, pastelami olejnymi lub suchymi – tylko je utrwal na papierze – np. lakierem do włosów; temperami, akwarelami, plakatówkami, akrylami, a nawet, jeśli umiesz się nimi posługiwać, farbami olejnymi, albo też robisz sprytny MIX kilku wybranych materiałów na bazie wyklejanki. Co DOBREGO przyniesie Ci takie działanie? M.in.: sensowne wykorzystanie czasu wolnego, zabawę o charakterze artystycznym, możliwość wyrażenia siebie i podkreślenia znaczenia, wyjątkowości rękodzielnictwa, udoskonalenie swej sprawności manualnej, rozwinięcie wyobraźni. Nie ma co się ociągać (zawsze „wpadanie” do dziennika dodatkowa, pozytywna, wysokazielona ocenka” z plastyki :) ). Dyplomy, upominki itd. już czekają na Ciebie. Prace składacie bezpośrednio na ręce p. M. Domin (tym razem podpisane z tyłu ołówkiem wg znanych z lekcji plastyki zasad) do poniedziałku, 30 maja. POWODZENIA! P. S. Ekipa z kółka plastycznego – choć jej część - na pewno znajdzie się wśród uczestników konkursu, prawda?

  • Artystycznie wokół Brzechwy...

    Artystycznie wokół Brzechwy...

    Z radością informujemy, że i w br. nasza szkoła ma swą wybraną reprezentację w Miejskim Konkursie Plastycznym organizowanym przez SP 17 pod hasłem „Witajcie w naszej bajce…” (odnośnie do twórczości Jana Brzechwy).  W młodszej grupie wiekowej trzymamy kciuki za: Antoniego Boratyna (kl. 1 d), Alinę Stylok (kl. 2 a) i Wiktorię Sutkowską (kl. 3 b), zaś w klasach 4 – 6 o działanie pokusiły się: Natalia Araszczuk (kl. 4 b) i Natalia Ciemięga (kl. 5 a). Za wysiłek póki co dziękujemy nie tylko im, ale i tym dzieciom, które reprezentowały swe klasy (A. Milewska z kl. 2 d, W. Boratyn z kl. 3 a) oraz tym, które pod okiem nauczycielek po prostu spróbowały swych sił oraz wszystkim wychowawcom klas 1 – 3 za przekazanie podopiecznym informacji konkursowych, podanych szczegółowo przez szkolnego opiekuna tego plastycznego boju. :) Wyniki konkursu w SP 17 wraz z końcem kwietnia… Powodzenia!

  • Brawo, Łucja!

    Brawo, Łucja!

    31 marca 2016 r. odbył się w Katowicach diecezjalny finał XXI Konkursu Wiedzy Biblijnej. W tym roku 43 uczestników pochyliło się nad Ewangelią św. Łukasza. Z radością informujemy,że uczennica klasy VI a, ŁUCJA MIROSŁAW, zajęła w jego ramach II miejsce:). Relacja z tego wydarzenia na stronie Gościa Niedzielnego - link: http://katowice.gosc.pl/doc/3061339.Zwyciezyl-piatoklasista-z-Tychow. Gratulujemy Łucji!

  • Zbieramy nasionka roślin dla Afryki!

    Zbieramy nasionka roślin dla Afryki!

    Projekt "Nasiona dla Afryki" to pomysł stworzenia przedszkolnego ogródka w Mpanshyi, gdzie działają Siostry Boromeuszki. Robią one wszystko, aby usamodzielnić swoich małych podopiecznych, dlatego założyły ogródek przedszkolny, w którym uczą dzieci siać i opiekować się roślinami. Nasiona w Zambii są bardzo drogie, dlatego prosimy o pomoc. Preferowane są nasiona: marchwi, cebuli, pomidora, słonecznika (duże ziarna), kapusty, kalarepy, ogórków, papryki, fasoli, buraków i kalafiora. Nasiona przynosić można do 10 kwietnia, do sali nr 46 (na drugim piętrze). Więcej informacji udzielić może pani Klaudia Ciuk (wych. klasy Ia). SERDECZNIE DZIĘKUJEMY za włączenie się do tej akcji! 

     

  • I a powitała wiosnę!

    I a powitała wiosnę!

    Pierwszy dzień wiosny klasa I a postanowiła uczcić wyjątkowo hucznie. Wraz z zaproszonymi sześciolatkami ze Szkoły Podstawowej nr 1 pierwszoklasiści wyprawili wiośnie uroczyste powitanie. Poza śpiewem i tańcem nie zabrakło również zabaw dydaktycznych i mini wyścigów sportowych – a wszystko to okraszone radosnym, dziecięcym gwarem.  Serdeczne podziękowania dla pani Iwonki Kisiel za przyjęcie zaproszenia wraz ze swoimi uczniami:).

  • Nabór/rekrutacja uczniów do klas pierwszych na rok szkolny 2016/2017

    Nabór/rekrutacja uczniów do klas pierwszych na rok szkolny 2016/2017

    Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 19 im. J. Tuwima w Jastrzębiu – Zdroju ogłasza nabór do klas pierwszych na rok szkolny 2016/2017:

    - dzieci 7 – letnich, urodzonych w 2009 r.,

    - dzieci 6 – letnich, urodzonych w 2010 r. – na wniosek rodziców.

    Dzieci zapisywać można w sekretariacie szkoły codziennie (od poniedziałku do piątku) w godzinach 8. 30 – 15. 45 począwszy od 1 marca do 29 marca 2016 r.

    Rodzice dzieci rozpoczynających naukę w obwodzie szkoły dokonują zapisu w formie „Karty zgłoszenia dziecka do klasy pierwszej”. Rodzice dzieci zamieszkałych poza obwodem szkoły składają „Wniosek o przyjęcie dziecka do klasy pierwszej”. Formularze tych: karty zgłoszenia i wniosku znajdują się w sekretariacie szkoły.

  • Tuwimowe postaci w wersji plastycznej

    Tuwimowe postaci w wersji plastycznej

    Uwaga, uwaga!!! Konkurs wewnątrzszkolny dla klas 4 – 6 pod hasłem „Bohaterowie wierszy Tuwima naszymi przyjaciółmi” rozstrzygnięty! Gratulacje dla jego wszystkich uczestników – prace były ciekawe i estetyczne, ale ostateczny laur zwycięstwa jury przyznało następującym Młodym Artystom – oto ich wykaz: Natalia Ulbrych, kl. 6 b – I miejsce; Kinga Tułacz, kl. 6 b – II miejsce; Kalina Kuca, kl. 6 b – III miejsce i… Natalia Ciemięga, z kl. 5 a – wyróżnienie. Dyplomy itp. na najbliższym apelu! :) BRAWO!!!

  • Turyści z 3 b :)

    Turyści z 3 b :)

    Tak! Klasa 3 b w dniach 16 - 18 marca wybrała się do Soblówki i Świnnej, by zaznać przygód na miarę... (nie, Sidbad nam tutaj nie pasuje) gotowego do boju trzecioklasisty. Wraz z opiekunami pod wodzą swej wychowawczyni dzieciaki mogły podziwiać w pewnym oddaleniu od hałasu miasta, reklam cywilizacji piękno Beskidu Żywieckiego. Były regionalne warsztaty muzyczne (ach, te rzewne melodie góralskie z różnych regionów na gajdach, gęślach wygrywane, te przyśpiewki wspólnie odśpiewane!), bajkowy quiz drużynowy, górska wyprawa w stronę granicy ze Słowacją (przewodnik fantastycznie motywował wszystkich do wędrówki - 5 godzin w trasie śnieżno - błotnej, ale ze słońcem i dobrym humorem w nadmiarze - to nie lada wyczyn!), zajęcia plastyczne (ależ fajniutkie torebki prezentowe z owieczkami powstały!), wieczorna zabawa muzyczno-ruchowa, wyrób serków też zaliczony, a potem... Fiu, fiu! Polewanie ciekłym azotem, wskakiwanie w obłoki, tworzenie wokół siebie próżni, uleganie złudzeniom optycznym, numizmatyczne ciekawostki... Aj, Naukotechnika zrobiła furorę! Nie zabrakło wspólnego obiadku w znanej dzieciom restauracji na pożegnanie wycieczkowej atmosfery. Porcja samodzielności, odpowiedzialności, stosowania w praktyce zasad: bezpieczeństwa i tych dotyczących kultury osobistej na bazie zacieśniania klasowych więzi - to wszystko w jednej pigułce. Udana wyprawa, a jakże! :)

  • Czytelnictwo w I semestrze miało się tak...

    Czytelnictwo w I semestrze miało się tak...

    W I semestrze bieżącego roku szkolnego w naszej bibliotece wypożyczono ogółem 3296 książek. Średnia wypożyczeń na ucznia wynosi... 11 książek. Najczęściej po "czytadełko" sięgali uczniowie klas: 2 c - 713, 2 d - 428, 3 b - 249 wypożyczonych łącznie książek. Maluchy górą :) !

  • Regionalnie, gdy Wielkanoc za pasem...

    Regionalnie, gdy Wielkanoc za pasem...

    10 marca klasy 2 c i 3 b wraz z opiekunami wybrały się na kolejną w swej szkolnej karierze lekcję regionalizmu na żywo. W Żorskim Centrum Regionalnym (w Osinach) zwarta ekipa czekała na dzieci, by ze swadą i poczuciem humoru opowiedzieć im o wielkanocnych symbolach i pobajać po śląsku. Nie obyło się bez ludowych przyśpiewek, próby... teatralnej (zwierzęta hyc do koszyczka, gdy w tle miła dla ucha muzyczka:)) i wspólnie wykonanej w każdej z grup postaci wyklejanego bibułką baranka. Pomiędzy kolejnymi częściami zajęć uczniowie mieli okazję zjeść pyszne śniadanko - nie zabrakło więc nikomu energii do działania. Świąteczny "Bajtel" do ręki (ach, czegóż tam nie znaleźliśmy!) i... do domku! To była przyjemna wyprawa.

  • Informacja dla uczniów i rodziców/opiekunów prawnych szóstoklasistów

    Informacja dla uczniów i rodziców/opiekunów prawnych szóstoklasistów

    SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY 2015/2016

    TERMIN GŁÓWNY – 5 kwietnia 2016 r.

    TERMIN DODATKOWY – 2 czerwca 2016 r.

    Część pierwsza - język polski i matematyka – godz. 9. 00;

    część druga - język angielski – godz. 11. 45.

    Przystąpienie do sprawdzianu jest obowiązkowe.

  • Serce sercu serce dało :)

    Serce sercu serce dało :)

    Tak, choć minęło już nieco czasu, ekspresikiem wspomnimy o lutowym - walentynkowym konkursie świetlicowym na wykonanie ciekawej kartki. Efekty pomysłowości młodych artystów można było podziwiać na wystawie pokonkursowej na terenie świetlicy. Ze wszystkich sił serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom zaangażowania w realizację tego "zadania", a w szczególności jego laureatom: Julii Baturze (I miejsce), Michałowi Majowi (II miejsce), Wojciechowi Boratynowi (III miejsce) oraz Aurelii Brzezinie i Antkowi Boratynowi (zdobywcy wyróżnień). Ach, tyle serdeczności przelanej na papier :) ! Co autor, to inny pomysł - super!

  • Rekolekcje szkolne

    Rekolekcje szkolne

    Plan szkolnych rekolekcji wielkopostnych:
    2 i 3  marca     klasy I-III  8.30 - 10.15

                                   klasy IV-VI 10.45 - 12.30

    4 marca            klasy IV - VI    8.30

                                       klasy I - III     10.00

    Godzina wyjścia uczniów ze szkoły zostanie podana przez wychowawców klas.

  • W odwiedzinach u "starszaków" ;)

    W odwiedzinach u "starszaków" ;)

    5 lutego 2016 r. klasa I a uczestniczyła w zajęciach prozdrowotnych w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego. Wrażenie na sześciolatkach zrobiła już sama szkoła i ogromna sala gimnastyczna, ale prawdziwa ekscytacja widoczna była podczas profesjonalnie przygotowanych zajęć ruchowych oraz tych gastronomicznych, w ramach których dzieci przygotowały zdrową przekąskę. Zdjęcia z tego wydarzenia można zobaczyć na naszym fanpage'u na facebooku :). Serdeczne podziękowania dla pani Anny Pancherz - mamy naszej uczennicy Anitki, za zaproszenie!

  • Postaci z wierszy Tuwima "pod lupą" :)

    Postaci z wierszy Tuwima "pod lupą" :)

    Halo?! Uczniowie klas 4, 5 i 6! Wkrótce… marzec. A niedługo potem maj i święto naszej szkoły. Pora więc na trzeci z zaplanowanych wewnątrzszkolnych (tylko na terenie placówki) konkursów plastycznych. TEMAT? Proszę bardzo: Bohaterowie wierszy Tuwima naszymi przyjaciółmi. Szczegóły - po rozwinięciu wiadomości :) .

    FORMAT? WYŁĄCZNIE A3 – na grubszym papierze (NAJLEPIEJ KARTKAZ DUŻEGO BLOKU TECHNICZNEGO). TECHNIKA? Rysunkowa (dowolne kredki – jest w czym wybierać!) lub malarska (dowolne farby – powtórzymy: też jest w czym wybierać!); wskazane jest przy tym, by gotową pracę ozdobić ręcznie wykonaną „ramką” (technika kolażu, z dowolnych materiałów, ale ładnie pasujących do treści dzieła; będzie to jego świetnym dopełnieniem). Termin składania prac: do 11 marca. Załącznik do pracy: dopięta spinaczem karteczka, na której będą: imię, nazwisko i klasa jej autora oraz tytuł wiersza, którego bohater/bohaterowie zostali zobrazowani (pamiętajcie, nie wolno Wam odrysować gotowych propozycji różnych ilustratorów…). Masz pytania? Ruszaj do p. M. Domin. A po co to wszystko? To jasne! Twoja wyobraźnia, dłonie, wolny czas będą wdzięczne, a jaka wystawa potem…! Fiu, fiu!

  • Walentynki, walentynki, dla chłopczyka, dla dziewczynki :)

    Walentynki, walentynki, dla chłopczyka, dla dziewczynki :)

    Oczywiście! Tylko teraz w wersji... plastycznej! Świetlica szkolna, zgodnie z obietnicą, zaprasza chętnych artystów do udziału w konkursie na wykonanie w dowolnej technice, w dowolnym formacie (!) fantastycznej, genialnej, przeuroczej, miluchnej :) kartki walentynkowej! Po prostu szał! Gotowe dzieła, z dopiętą spinaczem karteczką, na której znajdą się dane autora (imię, nazwisko i klasa), prosimy składać w świetlicy do 11 lutego. Ależ będzie SERDECZNIE! Śmiało, pomysł gotowy, technika wybrana - do dzieła! Powodzenia!

  • "Królowa Śniegu" na scenie...

    "Królowa Śniegu" na scenie...

    1 lutego klasa 3 b, jeszcze przed swymi lekcjami, ruszyła pod pieczą wychowawcy do MOK-u, by na jego „deskach” podziwiać występy miejskiego zespołu teatralnego działającego w Domu Zdrojowym. „ZŁOTA GĘŚ” tym razem zaprezentowała młodej publiczności (od przedszkola po najstarsze klasy szkoły podstawowej) adaptację słynnej baśni H. Ch. Andersena pt. „Królowa Śniegu”. Ważnym elementem całości przedsięwzięcia jest to, że wśród aktorek znajdują się nasze dziewczyny z klasy 6 b, od początku niemal zaangażowane w działalność tej grupy. Asia Radwańska (jako Gerda) i Daria Łubowska (wcielająca się w wiele bardzo sugestywnych postaci) były niezwykle przekonujące! Podobnie jak odtwórczyni roli Kaja - co za mimika! Widzowie odnaleźli w tym przedstawieniu wszystko to, co dla owej baśni istotne (scenografia i kostiumy, podkład muzyczny - ciekawe, ciekawe!). W końcu miłość musiała zatriumfować! Dobro zwyciężyło, a zaśpiewana po zakończeniu spektaklu wraz z widownią piosenka pt. „Mam tę moc” poderwała wszystkich. To było przyjemne spotkanie ze sztuką! Teraz nie pozostaje nic innego, jak tylko opracować lekturę szkolną celująco!

  • 29 stycznia – „Czy mogę prosić do tańca?”

    29 stycznia – „Czy mogę prosić do tańca?”

    Och, co to był za piątek! Takie zamkniecie miesiąca, jakie nie śniło się nawet filozofom! Klasy 1 – 3 oraz 4 – 6 szalały karnawałowo na parkietach – tak, tak liczba mnoga, bo taneczne pląsy zorganizowane zostały w przeciwległych korytarzach „19”. Grupy wiekowe łączyło jedno: każdy przywiązał olbrzymią wagę do tego, by wyróżnić się strojem (ciężko było rozpoznać niektórych naszych kolegów!). No więc i nagrody były za pomysłowość i wdzięk w jego prezentacji. Rada Rodziców zadbała o fantastyczne upominki (ale ile frajdy sprawiło to dzieciakom!) – dziękujemy!!!, uśmiechy  i pot lejący się z czoła szły ze sobą w parze (to dobry znak – podpierania ścian brak), smakołyki na stolikach, towarzyszący jako zespół koordynujący poczęstunek i nie tylko rodzice/opiekunowie… – jak się bawić, to się bawić! Było genialnie! Mistrzowie ceremonii balowej dali się zauważyć, ma się rozumieć! Maluchom towarzyszył znany już DJ, który starał się – z powodzeniem – zająć balowiczów a to wyginaniem śmiało ciał, a to konkursami dla każdej z grup. U „starszaków” nauczyciele – opiekunowie Samorządu Uczniowskiego wiedli prym organizacyjny, co wyszło na dobre zgromadzonej tłumnie ekipie, rwącej się do zabawy. No co tu dużo „gadać” – boskie to wszystko i basta! Za rok – powtóreczka, prosimy!

  • Anielsko nam było...

    Anielsko nam było...

    Ech, gdy tak zajrzy się na szkolnego fb, i przypomni grudniową wystawę aniołów… No właśnie! Słów kilka tytułem przypomnienia, gdy wieści spłynęły już do naszego działu! Opiekun młodszej grupy wiekowej, p. B. Galisz, zaprosiła wszystkich chętnych uczniów klas 1 – 3 do wzięcia udziału w organizowanym przez siebie z ramienia placówki konkursie plastycznym na wykonanie dowolną techniką postaci ANIOŁA. Nikt jednak nie przypuszczał, że stworzenie wizerunku tej niebiańskiej istoty zrzeszy tak wielu chętnych artystów, którzy nie szczędząc wysiłku, materiałów  i pomocy dorosłych, zapragną wykonać niemal wiekopomne dzieło! Czegoż to jury konkursowe nie widziało! Oczopląsu można było dostać! O trudnościach w ostatecznym wyborze laureatów nie wspomnimy… Ostatecznie na artystycznym podium stanęli: I miejsce – Julia Buturla (kl. 2 b), Jakub Janczura (kl. 2 d), Mateusz Zięta (kl. 3 a); II miejsce – Michał Maj (kl. 1 a), Dominik Draszek (kl. 2 b), Karol Sitek (kl. 2 c); III miejsce – Oskar Włodarczyk (kl. 2 b), Oliwia Walewska (k. 2 d), Jakub Pałka (kl. 2 d). Wyróżniono także dzieła 9 innych uczniów. Gratulujemy raz jeszcze – chwalić zawsze warto! Poza wskazanymi powyżej dziećmi w tym boju plastycznym wzięło jeszcze udział 85 innych młodych plastyków! REWELACJA! No i już wiadomo dlaczego poziom zainteresowania tym konkursem przerósł wszelkie oczekiwania! Dziękujemy ponownie wszystkim dzieciom i dorosłym za zaangażowanie w organizację i przebieg tego wydarzenia, w tym i Radzie Rodziców za upominki i nagrody dla wszystkich konkursowiczów. Niebawem kolejna szansa na to, by… :) Warto śledzić ogłoszenia!

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 19 im. Juliana Tuwima w Jastrzębiu-Zdroju
    Szkoła Podstawowa nr 19 im. Juliana Tuwima
    ul. Opolska 3
    44-335 Jastrzębie-Zdrój
  • /32/4713193

Galeria zdjęć