Nawigacja

Nawigacja

  • Kartki, karteczki...:)

    Kartki, karteczki...:)

    UWAGA!!! WAŻNE!!! I PILNE!!! KLASY 4 – 6! OGŁASZAMY WEWNĄTRZSZKOLNY, PLASTYCZNY KONKURS  - JAK ZAWSZE U NAS - Z NAGRODAMI!  ALE… NA CO TEN KONKURS? NA WYKONANIE… Kartki świątecznej dla wyjątkowej osoby! Zapraszamy chętnych do podjęcia wyzwania i wykonania w bardzo staranny sposób techniką dowolną pomysłowej, przepięknej, niekoniecznie kolorowej jak tęcza kartki bez jakichkolwiek napisów, życzeń itd. Szczegóły? Są ważne, więc - proszę bardzo – poniżej…

    Podczas działania możecie posłużyć się materiałami np. z pasmanterii /tasiemki, cekinki, koraliki/. Jednak by kartka była ładna, nie musi mieć 1700 gadżetów; czasem prostota, ale przemyślana, najbardziej zachwyca. Kartka MUSI mieć format A5 i MUSI być otwierana! Czyli kartkę z bloku technicznego – nawet i kolorowego - o formacie A4 lub papieru wizytówkowego (można kupić pojedyncze arkusze, o różnej fakturze, np. tłoczone w prążki, krateczkę itd., a kartka świąteczna wykonana na nim prezentuje się wyśmienicie) składacie leżącą poziomo na pół i... już! Pamiętajcie! ,,Zero” mazaków, długopisów itp.! ,,Zero” przyklejania fragmentów kupionych kartek! Wszystko, co nie jest papierem, a chcecie przykleić do arkusza, wymaga użycia kleju MAGICZNEGO (trzyma mocno, a gdy wyschnie, stanie się przezroczysty; nanoście go patyczkiem, niewiele...). Wykonana kartka musi być czyściutka! (Bez śladów kleju, odciśniętych palców – to nie zabawa w detektywa...). Nagrody czekają, w tym i dodatkowe ,,zielone 5 i 6” z plastyki! Uczestnik konkursu może wykonać max dwie (różne) kartki (JEDNAKOWO STARANNIE!). Z pytaniami kierujcie się do p. M. Domin. Gdy wykonacie już pracę konkursową, przypinacie do niej spinaczem karteczkę ze swoim imieniem, nazwiskiem, klasą i taki ,,zestaw” zanosicie do 4 grudnia 2014 r. do p. M. Domin. Już cieszymy się na te Wasze małe cudeńka! Liczymy na bogactwo pomysłów! Jury ocenia tylko prace spełniające wymagania konkursowe. Co Tobie, Uczniu, da udział w konkursie? Po pierwsze przyjemność działania, po drugie satysfakcję ze stworzenia czegoś oryginalnego, po trzecie – wyróżni Cię to z ,,tłumu”, po czwarte zrozumiesz, że rękodzielnictwo to świetna sprawa... I tak można jeszcze długo, więc nie ociągaj się! * Złożenie pracy do konkursu – tradycyjnie - jest równoznaczne z przekazaniem praw autorskich na ręce Organizatora oraz z brakiem jej zwrotu. Dodatkową formą nagrody jest to, że najciekawsze, najstaranniejsze kartki zostaną podarowane w imieniu społeczności szkolnej jej Przyjaciołom z różnych instytucji, placówek itd.

     

     

  • MOK zaprasza do konkursu... Młodych Plastyków!

    MOK zaprasza do konkursu... Młodych Plastyków!

    Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu - Zdroju jest Organizatorem konkursu na NAJŁADNIEJSZĄ OZDOBĘ ŚWIĄTECZNO-CHOINKOWĄ. Konkurs ma na celu zainteresowanie tradycją związaną ze świętami Bożego Narodzenia. W konkursie mogą brać udział wszyscy uczniowie szkół podstawowych z naszego miasta. Technika oraz forma wykonania prac jest dowolna. Ciąg dalszy informacji – poniżej.

     Ozdoby świąteczne powinny być podpisane w następujący sposób: imię i nazwisko, numer szkoły, klasa, miejscowość, telefon. Prace należy dostarczyć w terminie do 12 grudnia na adres:  Klub Kaktus, ul. Katowicka 24, 44-335 Jastrzębie-Zdrój; tel. / 32 / 4712 353. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpi 19 grudnia w Klubie Kaktus o godzinie 17:00. Dla zwycięzców konkursu organizatorzy przygotowali atrakcyjne nagrody. Zgłoszone do konkursu prace przechodzą na własność jego Organizatora. UCZNIOWE, KTÓRZY CHCĄ PRZYGOTOWAĆ PRACĘ DO TEGO KONKURSU, A NIE ZANOSIĆ JEJ INDYWIDUALNIE (SAMODZIELNIE) DO KAKTUSA, POWINNI JĄ DOSTARCZYĆ  P. M. DOMIN DO 5 GRUDNIA (PIĄTEK)  DO GODZ. 12. 35. W TAKIEJ SYTUACJI PROSZĘ NIE ZAPOMNIEĆ O OPISANIU DZIEŁA! Przypomnienie: uczniowie klas 4 – 6, którzy biorą udział w ogłaszanych w szkole przez nauczyciela plastyki konkursach plastycznych, otrzymują za każdą akcję w ramach przedmiotu dodatkowe oceny (5 lub 6); uczestnictwo w np. takich działaniach pozalekcyjnych ułatwia/umożliwia ubieganie się o ocenę celującą na koniec danego semestru nauki, o ile przebieg prac na zajęciach lekcyjnych jest utrzymywany na odpowiednim poziomie.

  • Świetlica plastycznie :)

    Świetlica plastycznie :)

    Jeśli zastanawiasz się jaką kartkę chciałbyś dostać z okazji świąt Bożego Narodzenia, to dobry początek – czyli już świetnie! Zaprojektuj ją, wykonaj, a kto wie? Może okaże się, że i inni o takiej właśnie marzą, dzięki czemu Twój pomysł i wykonanie zostaną nagrodzone, wyróżnione? Na takie działanie czeka wychowawca świetlicy, pani Wanda Wierzbowska. Zaprasza tym samym do udziału w XVII Edycji Międzyświetlicowego Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego. Regulamin - poniżej.

    Szczegóły? Proszę! Format pracy: kartka A4 zgięta na pół. Temat konkursu: projekt pierwszej strony kartki związanej z tematyką bożonarodzeniową (lub dotyczącej Nowego Roku). Środek kartki pozostawiamy czysty (nie wykonujemy żadnych napisów, rysunków). Wychowawca świetlicy bardzo prosi, by nie podpisywać prac konkursowych (należy to zrobić według określonej procedury – zajmie się tym samodzielnie). Prace należy złożyć w świetlicy szkolnej do 12 listopada. Pani Wierzbowska czeka na prace zainteresowanych tematem uczniów; chętnie służy pomocą oraz podstawowymi materiałami plastycznymi. Śmiało, działajcie!

  • Huraaa!!!

    Huraaa!!!

    I już mamy zwycięzców wewnątrzszkolnego konkursu plastycznego dla klas 4 – 6 pod hasłem „Podwodny świat”! Spośród 13 zgłoszonych do niego prac komisja konkursowa mogła ocenić tylko 10 z nich (3 nie spełniały wymogów formatowych). Dodatkowym atutem dzieła mogło stać się jego obramowanie. I miejsce w tym boju zajęła Wiktoria Tokarczyk z kl.  6 a. Daria Jeziorska (również z tej klasy) zdobyła II miejsce. Na III miejscu uplasowała się Aleksandra Kohut (także z kl. 6 a). Przyznano również dwa wyróżnienia – pierwsze w docenieniu sprawności rysunkowej – Natalii Ulbrych z kl.  5 b, a drugie – Kamilowi Mrzykowi też z tej klasy, w ramach docenienia całokształtu dzieła. Każda z prac miała w sobie coś interesującego. Wiadomo jednak, na czym polega zdrowa rywalizacja. Chętni już mogą sięgnąć po kolejną propozycję – powolutku mikołajkowo… Ciii… (A dyplomy, ładne ocenki itp. - wszystko w najbliższym czasie:)). No i... BRAWA dla wszystkich mistrzów podwodnych historii!!!

  • Internetowa transmisja zajęć edukacyjnych w naszej szkole!

    Internetowa transmisja zajęć edukacyjnych w naszej szkole!

    W czwartkowy poranek, 23 października, w lekcji na żywo pt. „Opowieści o Żydach polskich” wzięło udział 41 uczniów klas szóstych. Byliśmy w gronie liczącym 400 tysięcy widzów z całej Polski! Podczas trwającej 40 minut lekcji zdobyliśmy wiele ciekawych informacji na temat kultury, religii żydowskiej oraz sytuacji polskich Żydów podczas II wojny światowej. Była to świetna okazja do pogłębienia, uzupełnienia wiedzy na ten istotny temat. Miejmy nadzieję, że w przyszłości będziemy brali częściej udział w tego typu zajęciach. Teraz czekamy na certyfikat udziału w lekcji. Zainteresowanych tematem zapraszamy do zwiedzania Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

  • Do grudnia niby daleko...

    Do grudnia niby daleko...

    Miejska Biblioteka Publiczna (Wypożyczalnia Literatury dla Dzieci i Młodzieży na ul. Wielkopolskiej) ogłasza Ogólnomiejski Konkurs Plastyczny pod hasłem Zaczytany Mikołaj. Przyjmowaniem prac od jego uczestników (dwie kategorie wiekowe: klasy 1 – 3 oraz klasy 4 – 6) na terenie szkoły zajmuje się nauczyciel plastyki, stąd chętnych do wzięcia w nim udziału uczniów zapraszamy do zapoznania się z regulaminem tego plastycznego boju.

    Cele konkursu: pobudzenie wyobraźni plastycznej i prezentacja własnych możliwości twórczych w dziedzinie plastyki; wzbogacenie warsztatu plastycznego i rozwijanie różnorodnych technik i form plastycznych; zachęcanie do efektywnego spędzania wolnego czasu i korzystania z usług Biblioteki; promocja działań oraz projektów kulturalno – edukacyjnych realizowanych przez Bibliotekę; a z naszego „podwórka” – pokazanie, jak chętnych młodych, zdolnych plastycznie uczniów ma „19”! TECHNIKA: RYSUNEK, MALARSTWO, GRAFIKA. FORMAT PRACY: UWAGA! A3 (kartka z dużego bloku  – koniecznie technicznego – czyli 42 cm x 29, 7 cm) LUB A2 (mały brystol - 42 cm x 59, 4 cm) – prace w innym formacie nie będą brane pod uwagę przez jury. Działanie: indywidualne i samodzielne (prac zbiorowe nie będą oceniane). Zgłoszenie pracy do konkursu oznacza, że jest ona oryginalnym dziełem autora. Oznacza też - jak zawsze - oddanie jej na własność Organizatorowi (bez zwrotu), zgodę na jej wykorzystanie przez Niego.http://oaza-ns.blog.onet.pl/wp-content/blogs.dir/1092571/files/blog_lv_4453825_6562933_tr_hol1111.gif Drogi Uczniu! Jeśli decydujesz się na udział w tym konkursie, przed oddaniem gotowego dzieła zgłoś się do p. M. Domin po druczek zgody na przetwarzanie danych osobowych do podpisania przez rodzica/opiekuna prawnego. Dopinasz go do pracy spinaczem - wraz z karteczką, na której podasz swe: imię i nazwisko, adres, nr telefonu, wiek i klasę. Taki komplet (genialna praca, którą na pewno stworzysz + zgoda + dane wg opisu) składasz bezpośrednio na ręce nauczyciela plastyki (p. M. Domin) do 28 listopada. Czasu jest sporo (ale pamiętaj - na pewno pojawi się jeszcze kilka świątecznych propozycji konkursowych!), skup się na pomyśle i naprawdę starannym wykonaniu pracy – temat jest świetny (wdzięczny i miły sercu). Powodzenia!

  • Góry, nasze góry:)!

    Góry, nasze góry:)!

    10 października br. szkolnego klasy 5 a i 4 a wybrały się wraz ze swymi opiekunami na wycieczkę w góry. Pod fachowym okiem przewodnika PTTK, pana Zdzisława Konia, zwiedziły Bielsko i wyciągiem wjechały na Szyndzielnię. Po zrobieniu wspólnego zdjęcia (jednego z wielu dokumentujących jesienny „wypad”) wszyscy wyruszyli w dalszą drogę. Krótki postój na Klimczoku i turlanie się po stoku pełnym skoszonej trawy (przednia zabawa – „pychotka”!) były miłym przerywnikiem dla zmęczonych wędrówką. Następnym punktem wycieczki było schronisko na Błatniej, a stamtąd zejście do Brennej, gdzie czekał autokar. Spacer szlakiem był wyjątkowo udany: słoneczna pogoda, piękne widoki, grupa w dobrym humorze – czego chcieć więcej? Cały zestaw tych składników pozwoli ten dzień zachować na długo w pamięci.

  • Z pamiętnika pierwszoklasisty - "Jak pięknie jest w Parku Zdrojowym!"

    Z pamiętnika pierwszoklasisty - "Jak pięknie jest w Parku Zdrojowym!"

    ...mógłby spokojnie powiedzieć każdy uczeń z klasy 1 a lub 1 b, który wraz ze swą wychowawczynią (panie: H. Rotter, J. Matusiak), w towarzystwie szkolnego bibliotekarza (pani D. Szecówka), 10 października ruszył na pieszą wędrówkę do Zdroju, by co nieco pobrykać niczym Tygrysek na placu zabaw (oczywiście zgodnie z ustalonymi zasadami!), gdy piękna, złota jesień wokół. Obserwacja przyrody była, rzecz jasna, nadrzędnym celem tej wyprawy, co zaowocowało m. in. bogatymi opowieściami i pięknymi darami przyniesionymi do klasy. Dzieci odwiedziły także miejską bibliotekę, "Masnówkę", w której uczestniczyły w zajęciach związanych z bezpieczeństwem na drodze i typowo plastycznych. Pamiątkowym zdjęciom nie było końca, o radosnym śmiechu grupy nie wspominając! Uczenie się to prawdziwa frajda! Ech!

  • Ale się pięknie działo!

    Ale się pięknie działo!

    Tak! Tego dnia, a o 14 października mowa, tablice w salach lekcyjnych nie zostały zapisane. Dziwne? Nie! Dzień Edukacji Narodowej był czasem świętowania. Zwłaszcza Pierwszaków! To właśnie nasi najmłodsi uczniowie w ów wtorek oficjalnie stali się pełnoprawnymi członkami szkolnej społeczności. Świadkowie tego wydarzenia, pracownicy "19" i - ach, jak to ważne! - rodziny dzieciaków, nie kryli wzruszenia. Wierszyki w recytacji, "śpiewanki śpiewne", a co najważniejsze: pełne emocji i troski o świetną atmosferę wychowawczynie (Panie: H. Rotter, J. Matusiak, A. Adamczyk i M. Sieńko) oraz reprezentanci kolejnych klas w podpisie w szkolnej kronice (Jurek Sikora, Hubert Maj, Klaudia Wacnik, Oliwia Walewska), to - i więcej - dało genialny rezultat. Jaki? Uśmiechnięte, dumne z występu i złożonego ślubowania twarze przejętych sześcio- i siedmiolatków! Niech się im tu dzieje jak najlepiej! Po tych wrażeniach sala gimnastyczna ponownie zapełniła się. Tym razem klasy 3 a i 4 a, pod przewodnictwem swych wychowawczyń (Pań: B. Galisz i E. Czarneckiej) zaprosiły na uroczystą akademię, gdzie z poczuciem humoru i olbrzymim szacunkiem odniosły się w tekstach mówionych, śpiewanych do swych nauczycieli, pracowników placówki. Oglądających ich występy dorosłych, uczniów klas 2 - 6, wypełniła radość! Sami artyści byli długo oklaskiwani. Dziękujemy! To był naprawdę dobry dzień, pięknie "oprawiony" mnóstwem ciepłych słów, serdecznych gestów. Bo razem tworzymy po prostu niezły zespół:)!

  • Wśród mniej lub bardziej dzikich zwierząt...

    Wśród mniej lub bardziej dzikich zwierząt...

    Korzystając z ostatnich promyków słońca (oj, rozpieszcza nas póki co ta jesienna pogoda – i oby jak najdłużej!!!), 8 października br., klasy 6 A i 5 B wybrały się na wycieczkę do Chorzowa, rzecz jasna do ogrodu zoologicznego. Zabawa była przednia! Małe i duże ssaki, KOTLINA DINOZAURÓW (taaa…) – to tylko niektóre z licznych atrakcji. Złożyliśmy też wizytę panterze śnieżnej o wdzięcznym imieniu… Uncia Uncia, której opiekunem jest właśnie nasze miasto! To dopiero historia, hm? Wiedzieliście o tym?:) Na sam koniec zostawiliśmy sobie podróż „bliżej chmur” – kolejka „Elka” ułatwiła nam podziwianie niewątpliwych uroków Parku Śląskiego. Moc wrażeń w opowieściach, u la la!

  • Idę do kina!

    Idę do kina!

    1 października klasy 2 i 3 ruszyły na pierwszą w tym roku szkolnym lekcję multimedialną połączoną z pokazem filmu pt. "Turbo". Oczywiście podczas spotkania nie zabrakło wiadomości związanych m. in. z działaniem kina, zachowaniem się w nim, "wizytą" u kinooperatora, a zaproponowany seans filmowy u wielu wzbudził emocje tak duże, że wraz z dobrym zakończeniem przygód głównego bohatera na widowni rozległy się... gromkie brawa! Nie ma to jak szczery przekaz dziecięcych uczuć! Jak powiedział Igor: "I fajnie, bo nie udało mi się z tatą wybrać na ten film do kina!". Proste, prawda?!

  • Plener malarski

    Plener malarski

    25 września Agnieszka Grabowska, Daria Jeziorska, Marysia Rutka i Wiktoria Tokarczyk, uczennice klasy VI a, reprezentowały naszą szkołę na plenerze malarskim pod hasłem "Na szkle malowane". Dzięki ich wysiłkowi powstały dwie piękne jesienne prace. A że pogoda nie rozpieszczała nikogo, rozgrzaliśmy się pyszną grochówką. Wszyscy uczestnicy pleneru otrzymali małe upominki, zaś my czekamy na wyniki konkursu...
     

  • Lecą z drzewa kasztany....

    Lecą z drzewa kasztany....

    Klasy I c i I d mają za sobą swój pierwszy szkolny spacer. 10 września pod opieką swoich Pań, pierwszaki wybrały się do Parku Zdrojowego. Celem wyprawy była obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie. Dzieci śpiewały, bawiły się , zbierały liście, kasztany i żołędzie do klasowego kącika przyrody. Odwiedziły również Galerię Historii Miasta... Mamy nadzieję na kolejne relacje z ich fascynujących wypraw!

  • Pod wodą...

    Pod wodą...

    Halo?! Uczniowie klas 4, 5 i 6 zaproszeni są do wzięcia udziału w… pierwszym tegorocznym WEWNĄTRZSZKOLNYM KONKURSIE PLASTYCZNYM!!! Dyplomy, nagrody oraz na zielono wpisywane do dziennika z plastyki 5 i 6 już się niecierpliwią w oczekiwaniu na spotkanie z… Tobą!!!Po co masz się „wysilać”? Proste! Po to, żeby: nie poddać się nudzie, nie siedzieć tylko przed telewizorem/komputerem, rozwijać swą wyobraźnię, poćwiczyć palce (praca rąk przy pracy plastycznej – „musowa”), pokazać innym, jak postrzegasz świat, pozytywnie wyróżnić się, żeby… - oj, no sam przecież wiesz!

    Temat pracy: Podwodny świat

    Technika: płaska - rysunkowa lub malarska, mile widziane ciekawe obramowanie pracy (dodatkowo zrobiona „ramka” w dowolnej technice, dopasowana do kompozycji). STARA ZASADA: niczego nie pozostawiasz w kolorze kartki, dbasz o dobre wykorzystanie powierzchni, na której pracujesz.

    Format: A3.

    Wymagania: grubszy papier (najlepiej kartka z dużego bloku technicznego).

    Gotowa praca ma z tyłu (na odwrocie) ołówkiem zapisane: imię, nazwisko autora pracy oraz klasę, do której on chodzi. Składana jest na ręce nauczyciela plastyki do piątku, 24 października. Powodzenia! Postaraj się, bo… warto!

  • Ogólnopolska akcja " Sprzątanie Świata - Polska 2014 "

    W dniu 16.09.2014 r.(wtorek)

     

    nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej akcji

     

    „Sprzątanie świata – Polska 2014”

     

    pod hasłem „Turysto Szanuj Środowisko ”

     

     

    Klasy IV – VI - na ostatniej godzinie lekcyjnej (całej klasy) uczniowie pod opieką uczącego w tym czasie nauczyciela wychodzą i sprzątają wyznaczony teren.

     

     

    Klasa IV a – ul. Opolska od OPS-u do małego ronda (obok Krzyża)

     

    Klasy IV b – otoczenie szkoły przed i za ogrodzeniem.

     

    Klasy V a – ul. Wrocławska

     

    Klasa V b – ul. Poznańska

     

    Klasa VI a – ul. Warszawska od skrzyżowania z ul. Północną do świateł (al. Piłsudskiego)

     

    Klasa VI b – ul. Opolska

  • Zebrania z rodzicami tuż, tuż!

    Zebrania z rodzicami tuż, tuż!

    Serdecznie zapraszamy rodziców na spotkania z wychowawcami oraz dyrektorem szkoły!

     

    • 09. 09. 2014 r. (wtorek)  - klasy I - III, godzina 16:30 - sala gimnastyczna - spotkanie z dyrektorem szkoły; godz. 17:00 - spotkania z wychowawcami
    • 10. 09. 2014 r. (środa) - klasy IV - VI, godzina 16:30 - sala gimnastyczna - spotkanie z dyrektorem szkoły oraz z prelegentem ze Straży Miejskiej; godz. 17:15 - spotkania z wychowawcami.

    Do zobaczenia!

  • Powroty...:)

    Powroty...:)

    ...do szkolnych ławek już za nami! 1 września ruszyliśmy na powakacyjne spotkania z nauczycielami, z rówieśnikami z klasy, z nowymi wyzwaniami. Już przed godz. 9. 00 w szkole było bardzo gwarno! Pierwszoklasiści, podzieleni na cztery oddziały (tak, tak - mamy 1 a, 1 b, 1 c i... 1 d!), ze sporą dawką emocji uczestniczyli w rozpoczęciu roku szkolnego. A reszta dzieci? Z uśmiechem witała znaną dobrze rzeczywistość! Niech wszystkim te kolejnych 10 miesięcy przynosi wiele satysfakcji i ułatwia poszerzanie horyzontów w poszanowaniu otoczenia. Niech się dzieje jak najlepiej!

  • DOFINANSOWANIE ZAKUPU PODRĘCZNIKÓW WYPRAWKA SZKOLNA 2014/2015

    UWAGA RODZICE!!!

     

    ·Do kogo kierowana jest pomoc?

     

    W roku szkolnym 2014/2015 pomoc skierowana zostaje do:

    • uczniów z klas II-III szkoły podstawowej, uczniów w klasach II-III ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia
    • uczniów klasy VI szkoły podstawowej, uczniów klasy  VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia
    • uczniów klasy III szkoły ponadgimnazjalnej, tj. zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego, technikum, klasy VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klasy VI ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, klasy III  liceum plastycznego, klasy III lub IX ogólnokształcącej szkoły baletowej
    • uczniów :
      • słabowidzących,
      •  niesłyszących,
      •  słabosłyszących,
      • z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim,
      •  z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym,
      • z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,
      •  z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
      • z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona powyżej

    – posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, uczęszczającym w roku szkolnym 2014/2015 do szkół dla dzieci i młodzieży: szkół podstawowych, z wyjątkiem klasy I, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych: zasadniczych szkół zawodowych, liceów ogólnokształcących, techników lub szkół specjalnych przysposabiających do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, do ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia, z wyjątkiem klasy I, ogólnokształcących szkół muzycznych II stopnia, ogólnokształcących szkół sztuk pięknych, liceów plastycznych lub ogólnokształcących szkół baletowych.

    ·Jakie warunki należy spełnić aby otrzymać „Wyprawkę szkolną”?

     

    Zgodnie z założeniami programu w roku 2014 pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników a w przypadku uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym – także zakupu materiałów edukacyjnych, uczeń może otrzymać tylko ze względu na jedno z trzech wyszczególnionych poniżej kryteriów:

    1. uczniom pochodzącym z rodzin, w których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, o którym mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1456, z późn. zm.);
    2.   uczniom pochodzącym z rodzin niespełniających kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, o którym mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r.o świadczeniach rodzinnych, w przypadkach określonych w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2013 r. poz. 182, ze zm.), na podstawie decyzji dyrektora szkoły, do której uczęszcza uczeń, uwzględniającej warunki lokalne, ekonomiczne i społeczne. Zgodnie z art. 7 tejże ustawy pomoc może być udzielona osobom i rodzinom w szczególności z powodu: ubóstwa, sieroctwa, bezdomności,  bezrobocia,  niepełnosprawności, długotrwałej lub ciężkiej choroby, przemocy w rodzinie, potrzeby ochrony ofiar handlu ludźmi, potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności, bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych, braku umiejętności w przystosowaniu do życia młodzieży opuszczającej całodobowe placówki opiekuńczo-wychowawcze, trudności w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą,  trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego, alkoholizmu lub narkomanii, zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej, klęski żywiołowej lub ekologicznej.

     Liczba uczniów, którym zostanie udzielona pomoc w tym trybie nie może przekroczyć w danej gminie 5% ogólnej liczby uczniów klas II, III i VI szkoły podstawowej, klas II, III i VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, klasy III szkoły ponadgimnazjalnej: zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego i technikum, klasy VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, klasy VI ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, klasy III liceum plastycznego oraz klasy III i IX ogólnokształcącej szkoły baletowej. Ww. liczba uczniów obejmuje również uczniów szkół prowadzonych przez ministra właściwego do spraw środowiska oraz Ministra Obrony Narodowej.

    1. niezależnie od dochodu uczniom niepełnosprawnym:
      • słabowidzącym,
      •  niesłyszącym,
      •  słabosłyszącym,
      • z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim,
      •  z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym,
      • z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,
      •  z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
      • z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona powyżej

    – posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

    W przypadku uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym, pomoc w formie dofinansowania obejmuje również zakup materiałów edukacyjnych (zgodnie z art. 3 pkt 24 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty - przez materiał edukacyjny należy rozumieć materiał zastępujący lub uzupełniający podręcznik, umożliwiający realizację programu nauczania, mający postać papierową lub elektroniczną)  Powyższe nie ma zastosowania w przypadku uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym, uczęszczających w roku szkolnym 2014/2015 do klasy I szkoły podstawowej, w przypadku gdy uczniowie ci korzystają z podręcznika do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, zapewnionego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, o którym mowa w art. 22ad ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

    ·Jak ubiegać się o pomoc ?

                        

    Aby otrzymać pomoc na zakup podręczników należy:

    • złożyć wniosek do dyrektora szkoły do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2014/2015. Wniosek składa się w terminie ustalonym odpowiednio przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, właściwego ze względu na siedzibę szkoły. Wniosek może złożyć rodzic ucznia (prawny opiekun, rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka), pełnoletni uczeń, a także nauczyciel, pracownik socjalny lub inne osoby – za zgodą rodziców ucznia (prawnych opiekunów, rodziców zastępczych, osób prowadzących rodzinny dom dziecka) albo  pełnoletniego ucznia.
    • Do wniosku należy dołączyć:
      • w przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia,  którego rodzina spełnia kryterium dochodowe należy dołączyć zaświadczenie o wysokości dochodów. W uzasadnionych przypadkach do wniosku można dołączyć zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów – oświadczenie o wysokości dochodów. 

    W przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia, którego rodzina korzysta ze świadczeń rodzinnych w formie zasiłku rodzinnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego, można przedłożyć – zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów – za-świadczenie o korzystaniu ze świadczeń rodzinnych w formie zasiłku rodzinnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego

    • w przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia, którego rodzina nie spełnia kryterium dochodowego, zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów - należy dołączyć uzasadnienie.
    • W przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia niepełnosprawnego, do wniosku należy dołączyć kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
    • rodzice (prawni opiekunowie) dokonują zakupu podręczników.
    • zwrotu kosztów zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego, lub podręczników do kształcenia w zawodach, a w przypadku uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym – również koszt zakupu materiałów edukacyjnych dokona dyrektor szkoły po przedłożeniu dowodu zakupu, do wysokości wartości pomocy.
    • W przypadku zakupów indywidualnych dowodem zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego, lub podręczników do kształcenia w zawodach, a w przypadku uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym – również zakupu materiałów edukacyjnych, jest faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia, rodzica (prawnego opiekuna, rodzica zastępczego, osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka), rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie odpowiednio podręczników lub materiałów edukacyjnych. W przypadku złożenia oświadczenia, należy dołączyć informację o rozliczeniu wydatków odpowiednio na zakup podręczników lub materiałów edukacyjnych tylko w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w 2014 r. – „Wyprawka szkolna”.

     

    • W przypadku zakupu podręczników dla grupy uczniów, koszt zakupu podręczników lub materiałów edukacyjnych jest zwracany rodzicom uczniów (prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinny dom dziecka) albo pełnoletnim uczniom po przedłożeniu potwierdzenia zakupu zawierającego: imię i nazwisko ucznia, nazwę i adres szkoły, klasę, do której uczeń będzie uczęszczał, wykaz zakupionych podręczników lub materiałów edukacyjnych, kwotę zakupu, datę zakupu i czytelny podpis osoby, która dokonała zakupu. Potwierdzenie zakupu wystawia podmiot, który dokonał zakupu, na podstawie faktury VAT i listy uczniów, dla których zakupiono podręczniki i materiały edukacyjne.
    • realizacja zwrotu kosztów zakupu podręczników, nastąpi do dnia 17 listopada 2014 r.
    • ................. dnia .......................2014 r.

      ......................................

      (imię i nazwisko wnioskodawcy)

       

      ........................................

      ( ulica, numer )

       

       

      ...........................................................

      (miejscowość)

       

      ............................................................

      (numer telefonu)

       

       

      WNIOSEK

      na rok szkolny 2014/2015

      o dofinansowanie zakupu podręczników w ramach realizacji

      Rządowego programu pomocy uczniom w 2014 r. - „Wyprawka szkolna"

       

       ..............................................................................................................................................

                                     (imię i nazwisko ucznia , stopień pokrewieństwa w przypadku wniosku rodzica lub opiekuna )

       

       …............................................................................................................................................

      (adres zamieszkania ucznia)

       

      .................................................................................................................................................

      ( imiona i nazwisko rodziców)

       

      .................................................................................................................................................

      ( klasa, szkoła i adres szkoły)

       

      ………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

      Pomoc przekazana w formie dofinansowania przeznaczona jest na zakup podręczników i materiałów dydaktycznych dla uczniów w roku szkolnym 2014/2015 zgodnie z  Rozporządzeniem Rady Ministrów  z dnia 29 lipca 2014 r. (Dz. U. z dnia 31 lipca 2014, poz.1024) w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów dydaktycznych – „Wyprawka szkolna” 2014 r.

       

       

      Złożenie wniosku uzasadniam trudną sytuacją materialną wynikającą w szczególności z:

      .......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... .......................................................................................................................................................

      ( opisać okoliczności powodujące trudną sytuację materialną rodziny )

       

      Oświadczam, że moja rodzina składa się z …………… osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.

      Dochód miesięczny netto na jedną osobę w rodzinie wynosi ……………………………………...…

       

       

      Do wniosku załączam:

    • zaświadczenie o wysokości dochodów /zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych opieki społecznej w formie zasiłku stałego lub okresowego / zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń rodzinnych w formie zasiłku rodzinnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego  * za miesiąc poprzedzający złożenie wniosku
    • oświadczenie o dochodach rodziny stanowiący załącznik nr 1 do wniosku wraz
      z potwierdzeniem przedstawionych dochodów
    • kserokopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez publiczną poradnię psychologiczno – pedagogiczną, w tym poradnię specjalistyczną
    • w przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia pochodzącego z rodziny, w której dochód na osobę w rodzinie przekracza kryterium dochodowe do wniosku należy dołączyć uzasadnienie.
    •  

       

      .....................................................

      ( podpis osoby składającej wniosek ) 

       

      Świadomy(a) odpowiedzialności karnej wynikającej z art. 233 ustawy z dnia 6 czerwca 1997r. – Kodeks Karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553 z późn. zm.) oświadczam, że „jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Ponadto wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych we wniosku, w celu przyznania i wypłaty dofinansowania do zakupu podręczników i materiałów dydaktycznych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

       

                                                                                          .......................................................

                                                                                                 (podpis osoby składającej wniosek)

       

      DECYZJA DYREKTORA SZKOŁY

       

      Przyznaję dofinansowanie w kwocie .......................... / Nie przyznaję dofinansowania

       

      ………………………………………………………………………………………………

      ………………………………………………………………………………………………

      ……………………………………………………………………………………………….

      ……………………………………………………………………………………………….

      ……………………………………………………………………………………………….

      ……………………………………………………………………………………………….

       (uzasadnienie)

       

      ............................................

      ( miejscowość, data)

                                                                                                        ..................................................

                                                                                                                                          Podpis i pieczątka Dyrektora Szkoły

       

       

      Załącznik nr 1

                                                                                                   

      OŚWIADCZENIE O DOCHODACH RODZINY

       

      Oświadczam, że moja rodzina składa się z ………osób i w miesiącu…………………….... dochody netto moje i członków mojej rodziny, pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, wynosiły :

       

      lp.

       

      Imię i nazwisko

       

      Data urodzenia

       

      Miejsce pracy – nauki

      Stopień pokrewieństwa

       

      Wysokość dochodu

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      RAZEM

            x

            x

          x

       

       

      Łączny dochód całego gospodarstwa domowego (rodziny) wyniósł...................................zł.

      Dochód na 1 członka rodziny wyniósł .................................................zł. miesięcznie

      słownie : ...............................................................................................................

       

       

                                                                                                   ..................................................

                                                                                                                                          podpis wnioskodawcy

       

       

      Świadomy(a) odpowiedzialności karnej wynikającej z art. 233 ustawy z dnia 6 czerwca 1997r. – Kodeks Karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553 z późn. zm.) oświadczam, że „jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Ponadto wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych we wniosku, w celu przyznania i wypłaty dofinansowania do zakupu podręczników i materiałów dydaktycznych, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

       

       

       

                                                                                                   ..................................................

                                                                                                                                          podpis wnioskodawcy

       

      ............................................

              ( miejscowość, data)

       

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 19 im. Juliana Tuwima w Jastrzębiu-Zdroju
    Szkoła Podstawowa nr 19 im. Juliana Tuwima
    ul. Opolska 3
    44-335 Jastrzębie-Zdrój
  • /32/4713193

Galeria zdjęć