Przypomnijmy tylko... A co? Otóż... 18 lutego br. w naszej szkole odbyły się Miejskie Zawody Szachowe Dziewcząt i Chłopców Szkół Podstawowych. Organizatorem zawodów była nasza szkoła oraz Uczniowski Klub Sportowy "Pionier". W zawodach brały udział drużyny w/w dziewcząt i chłopców z jastrzębskich placówek. Reprezentantki naszej szkoły: Daria Jeziorska (kl. VI a) i Łucja Mirosław (kl. V a) zdobyły... 3. miejsce! Natomiast drużyna chłopców, czyli: Grzegorz Mirosław (kl. VI a) oraz Błażej Mirosław ( kl. III a), zajęła 9. miejsce. No i świetnie! Brawo, a jakże!
Pierwsze półrocze bieżącego roku szkolnego już za nami, tak! Ale warto jeszcze wrócić do niego na chwilę w odniesieniu do działań naszych uczniów w świetlicy szkolnej. Zorganizowała ona dla nich kilka konkursów o charakterze także plastycznym, w tym: „Postać św. Mikołaja”, „Kartka bożonarodzeniowa”, „Anioł pasterzom mówił”. Powstałe w ich ramach dzieła prezentowano szerszej widowni na gazetkach ściennych. Ich laureaci otrzymali dyplomy i pamiątkowe upominki, sponsorowane przez Radę Rodziców. Na uwagę zasługują nagradzani uczniowie, a wśród nich byli bracia: Kamil i Dominik Mrzyk, zdobywcy I i II miejsca (dwukrotnie zamieniający się pozycjami) oraz wyróżnione rodzeństwo – Weronika i Leonard Żmij. Wszystkim zaangażowanym w prace świetlicowe dzieciom gratulujemy! Zachęcamy do udziału w kolejnych wydarzeniach tam planowanych. (źródło: p. W. Wierzbowska)
27 stycznia klasa I c zaprosiła do szkoły cudownych gości... Kogo? No przecież wiadomo, że swych: BABCIE i DZIADKÓW! Mali artyści przygotowali krótki program artystyczny (uuu, wzruszeń moc!), po którym przyszła pora na malutkie łasuchowanie :) . Wnuczęta zaproponowały też zaproszonym babciom i dziadkom zabawę. Był to... konkurs nawlekania koralików! Skoro zaś konkurs, to musiały być i nagrody - babcie otrzymały korale (wszystkie wyglądały pięknie!), a dziadkowie - krawaty (jak na eleganckich mężczyzn przystało). Uroczystość zakończyła się wręczeniem własnoręcznie wykonanych serduszek. To, co kryło się w oczach opuszczających szkołę gości, było warte całego zachodu!
Halo?! Uczniowie klas 4 – 6! Nowy konkurs plastyczny – TYLKO dla WAS! Chętnie działasz artystycznie? Lubisz projektować ciekawe kartki? Masz bujną wyobraźnię? Umiesz łączyć różne materiały? Chcesz ciekawie i z pożytkiem spędzić swój wolny czas? Pragniesz rozwijać swe zdolności manualne? Pracujesz starannie? TEN KONKURS JEST DLA CIEBIE! Temat: Dziękujemy! – karta okolicznościowa dla Przyjaciół szkoły – uczestników wydarzeń z jej życia. Szczegóły - poniżej!
UWAGA REALIZACYJNA – KARTKA ma być bez tekstu i napisów! Wymagana technika: kolaż na otwieranym formacie A5 (A4 złożone na pół, niczym zeszyt, koniecznie z grubszego papieru, np. technicznego, wizytówkowego itp.), motywem przewodnim mają być kwiaty. NIE MA CO TUTAJ WIĘCEJ WYMYŚLAĆ – SPRAWA JEST JASNA! MOŻESZ ZŁOŻYĆ DO KONKURSU DWIE RÓŻNORODNE PRACE – mile widziane. MASZ PYTANIA? Ruszaj do p. M. Domin (w czasie działania kółka plastycznego). U tego nauczyciela składasz też swe gotowe dzieło – robisz to do 13 marca br. (dopinasz do niego spinaczem karteczkę ze swymi: imieniem, nazwiskiem i klasą).
Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Radlinie zaprasza do udziału w XX Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Dom”. Tematem jest „DOM PEŁEN WZRUSZEŃ”. Taki dom to – cytując słowa Organizatora – „miejsce na ziemi i w sercu, wymarzone lub niechciane, pełne nadziei i pragnień, naszych spotkań, z których wynikają nowe doświadczenia i emocje, gdzie panuje radość wspólnego przeżywania chwil szczególnych i codziennych, wielkich tragedii i małych smuteczków, miłości, którą się mnoży, kiedy się ją dzieli z innymi”. Szczegóły (istotne) dla zainteresowanych – poniżej.
Szkoła może wysłać maksymalnie 10 prac (niezrolowanych, nieskładanych!). Skoro może „wysłać”, stąd – mimo dowolności techniki – należy skoncentrować się na tym, co po wykonaniu można będzie zapakować do szkolnej bąbelkowej koperty. Możliwymi do zastosowania są więc techniki płaskie (w tym i półprzestrzenie na płaskim podobraziu) – ale ciekawe (wyklejanki papierowe, materiałowe, włóczkowe, wydzieranki, mieszane, elementy techniki typu np.: quiling, iris folding; staranne, kreatywne malarstwo bądź rysunek). W rachubę wchodzi działanie na formacie A3 (grubszy papier – np. techniczny, lub w przypadku wyklejanek itp. można w takim formacie pracować na tekturze – np. kartkę techn. nakleić na okładkę z tego bloku, by wzmocnić to podobrazie). Jeśli masz pytania – nauczyciel plastyki w trakcie pracy kółka plastycznego chętnie z tobą porozmawia, pomoże. Zanim gotową pracę oddasz – musisz zadeklarować swój udział w tym konkursie u p. M. Domin. Gotową pracę składasz u tego nauczyciela do 11 marca z dopiętą karteczką z imieniem, nazwiskiem, swą klasą i wiekiem (NE PISZ NIC NA ODWROCIE DZIEŁA!). Och, na pewno stworzysz genialne przedstawienie tego tak bliskiego każdemu z nas tematu! Powodzenia!
Ponadto u nauczyciela plastyki chętni uczniowie z klas 4 – 6 mogą zasięgnąć informacji (a to ważne z racji kwestii organizacyjnych i finansowych) na temat udziału w kolejnej edycji konkursu KLIO (VII Ogólnopolski Konkurs Mitologiczny – kategoria: praca plastyczna – ilustracja wybranego mitu/postaci mitologicznej na formacie A4). Na zainteresowanych tematem i ostateczne deklaracje udziału po wyjaśnieniach organizacyjnych nauczyciel plastyki czeka DO 6 MARCA (potem dla zarejestrowanych będzie podany czas wykonania pracy – po kilku edycjach wiemy już, że Organizatorzy są naprawdę wymagającymi jurorami jeśli chodzi o pomysłowość i estetykę dzieł).
No właśnie! 29 stycznia, popołudniową porą, uczniowie klas 1 - 3 spotkali się, by zgodnie z karnawałową tradycją, "powyginać śmiało ciało". Oj, kogóż tam nie było (poprzebierane dzieciaki były nie do poznania)! Zaproszony do współpracy wodzirej wraz z wychowawcami skutecznie motywowali "maluchy" do oddania się zabawie. Krótka przerwa na coś smacznego wcale nie ostudziła zapału do tańca - niektórzy wprost przepięknie wywijali na parkiecie! Każda z grupek wzięła udział w jakimś konkursie, a kończący zabawę popis robota wzbudził emocje także u czekających na odbiór swej balującej pociechy dorosłych. A za rok... Ale na razie o tym sza! Tymczasem warto miło powspominać taneczne "szaleństwo":)! P. S. Kto na drugi dzień (30 stycznia) ok. godz. 16.00 zajrzał do szkoły, na korytarzu mógł spotkać wiele nietypowych "osóbek" - starsza grupa wiekowa m. in. w wersji "piżama party" plus postaci, których po północy lepiej nie spotkać:), szalała pod okiem znanego "19" didżeja (nie ma to co muzycznie świetnie rozwijający się absolwenci!). Karnawał? Zaliczony!:)
Urząd Miasta Jastrzębie – Zdrój Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych – Pion Ochrony zapraszają uczniów klas 1 – 3 oraz klas 4 – 6 do udziału w konkursie plastycznym pod hasłem „Znam już na pamięć numery alarmowe, gdy zajdzie potrzeba – w głowie są gotowe”. „Celem konkursu jest zapoznanie się oraz poszerzenie wiedzy dzieci i młodzieży na temat zachowania się bezpiecznie w przypadku wystąpienia jakichkolwiek zagrożeń. Zadaniem konkursu jest przybliżenie uczestnikom prac służb ratowniczych uczestniczących w wyeliminowaniu zagrożenia. Konkurs plastyczny jest wspaniałą okazją do zainteresowania tematem dzieci i młodzieży, gdyż ich właściwa postawa oraz świadomość zagrożenia może uratować komuś życie i zdrowie nie tylko najbliższych.” Dopuszczalny format prac – nie większy niż A2 (najlepiej A3 – bazą grubszy papier – np. z bloku technicznego!). Technika wykonania – rysunek, grafika, malarstwo, kolaż, malowanie na tkaninie. Każda z placówek uczestniczących w konkursie przeprowadza wewnątrzszkolne eliminacje i do UM oddaje PO TRZY najlepsze prace w danej kategorii wiekowej. Termin zgłoszenia się szkoły do konkursu upływa 23 stycznia*, złożenia dzieł na ręce nauczycielki plastyki z naklejoną z tyłu metryczką – druczek DO POBRANIA u p. M. Domin – najlepiej do 30 stycznia; dodatkowy okres przyjmowania prac – w sekretariacie szkoły podczas ferii do 6 lutego do godz. 11 .00. *W związku z datą zgłoszenia szkoły do konkursu chętni do wzięcia w nim udziału proszeni są, by przekazali swą decyzję o tym p. M. Domin do 21. 01., pobrali druczek metryczki i… spokojnie wzięli się do pracy. Wątpliwości do wyjaśnienia i wskazówki możliwe do uzyskania podczas zajęć kółka plastycznego klas 4 – 6 (środy, 14. 35 – 15. 20). Uczniowie starszej grupy wiekowej (kl. 4, 5, 6) są szczególnie zaproszeni do podjęcia wyzwania! :)
INFORMACJA:
Spośród dzieł zgłoszonych przez uczniów klas 4 – 6, zadeklarowanych do udziału w powyższym konkursie („Znam na pamięć numery alarmowe, gdy zajdzie potrzeba – w głowie są gotowe”) szkolne jury (zgodnie z regulaminem) miało wybrać 3 prace reprezentujące placówkę. I wybrało. Ich autorami są: Kinga Tułacz (kl. 5 b), Wiktoria Tokarczyk (kl. 6 a) i Paulina Ryszka (kl. 6 a). Wszystkim, którzy zgłosili się do konkursu bijemy BRAWO, a za wybraną „trójkę” – trzymamy kciuki!
Przed Bożym Narodzeniem klasy 1 – 3 pod okiem opiekuna młodszej grupy wiekowej, p. B. Galisz, zostały zaproszone do wykonania ozdób choinkowych i zgłoszenia ich do szkolnego konkursu plastycznego. 19 grudnia, w miłej atmosferze, zwycięzcy tego „boju” zostali „wywołani” do odebrania dyplomów, nagród. I miejsce zajęła Alina Stylok (kl. 1 a), II – Kajetan Kula (kl. 3 a), III – Wiktoria Rosińska (kl. 1 c). Wyróżniono też: Paulinę Ciemięgę (kl. 1 c), Miłosza Mika (kl. 3 a), Matyldę Chromik (kl. 1 a), Maję Błachut (kl. 1 c) i Huberta Maja (kl. 1 b). BRAWO!!! Ponadto 27 dzieci podziękowano „na słodko” za udział w tym konkursie. Bez wątpienia wszystkim należą się gratulacje za chęci, a dorosłym, których pomocna dłoń widoczna była w fantastycznych pracach – za cenne wparcie młodych artystów w ich działaniach.
Mowa, rzecz jasna, o ekipie pracującej nad JASEŁKAMI, o których już tu wspominaliśmy. Ten ogromny wysiłek wychowawczyń klas 1 c i d, rodziców, dzieci i wszystkich pomocników przyniósł wymierny efekt - II miejsce w startowej kategorii podczas XXIV Jastrzębskiego Przeglądu Jasełek, organizowanego przez MOK. Fantastycznie! Gratulacje, owacje i podziękowania dla wszystkich jasełkowiczów, ma się rozumieć! Super!
... i stąd wielki sukces ofiarności i dobrego serca! Z radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała nagrodę za zebranie największej ilości groszy w województwie śląskim w 2013 r. Konkretny cel, mądre działanie i... tyle frajdy, że KOMUŚ to wszystko naprawdę posłużyło! Fotorelacja z uroczystego przekazania podziękowań i gratulacji na naszym fb.
15 grudnia klasy V a i b zaprosiły do siebie nietypowych gości. Koło Gospodyń Wiejskich spędziło z nimi niezwykłą lekcję. Doświadczone panie opowiedziały, jakie elementy tradycji świątecznych królowały na i przy śląskich stołach. Nie obyło się również bez śląskich kolęd. Na koniec uczniowie wraz z członkiniami KGW wspólnie zaśpiewali pastorałkę pt. „Jest taki dzień”. Było bardzo miło i pouczająco. Oczywiście, że już czekamy na następne spotkanie! P. S. Zdjęcia z tej wizyty - na szkolnym fb.
Mamy wyniki szkolnego konkursu plastycznego dla klas 4 - 6 STOP Mistrzowie kartek świątecznych górą! STOP Gratulacje dla: STOP Dominika Mrzyka z 4 b – I miejsce STOP Oliwii Sierszulskiej z 4 b – II miejsce STOP Kamila Mrzyka z 5 b – III miejsce STOP Brawa dla WSZYSTKICH konkursowiczów STOP Dyplomy itd. już wkrótce STOP Wasze kartki ruszają niebawem z życzeniami od „19” w świat STOP
A to za sprawą klas 1 c i 1 d wraz ze swymi wychowawczyniami (p. A. Adamczyk i p. M. Sieńko), które powolutku, lecz śmiało zapraszają uczniów, pracowników szkoły oraz swych bliskich na występy jasełkowe. Zaangażowanie takiej grupy dzieci, działania rodziców wraz z wychowawcami nad interpretacją scenariusza, także od strony scenograficznej - no, no! - ach, ale nie ma co na razie - cykl pokazów świeżo rozpoczęty (8 XII) - pierwsze recenzje - ummm, bardzo dobre! Życzymy miłego, bliskiego sercu odbioru przedstawienia! Dzieciaki - super, trzymamy kciuki! :)
...5 grudnia, wieczorową porą, klasa 2 b w wyjątkowej atmosferze przyjęła na drugim piętrze swych gości - najbliższych, którzy mieli okazję wysłuchać indywidualnych popisów recytatorskich wszystkich dzieciaków. To one w wierszu tęskniły już za spotkaniem z Mikołajem, wigilijną gwiazdą na niebie i wyjątkowymi świętami. Spora porcja humoru okrasiła całość spotkania. Dzieciaki uczyły dorosłych... piosenki (najlepsza była jej ruchowa interpretacja!:)), śpiewały wspólnie z nimi "to i owo" już nieco bożonarodzeniowo, a gdy przyszedł czas "eksperymentu na żywo" i aktorskiego wyzwania dla chętnego rodzica, to i Mikołaj się znalazł, i jego przepastny wór z prezentami, i dary dla niego i zebranych od drugoklasistów... Ach, sporo się działo, a i specjalnie przygotowane na tę okazję ciasto bardzo zebranym smakowało:). Wywiad z "aktorem" udał się znakomicie, wszyscy bawili się... wyśmienicie! Gwaru i radości - mnóstwo! Sporo wysiłku trzeba było w to włożyć, ale warto było, dzieci, prawda?! Dziękujemy wszystkim mikołajkowym asystentom!:)
Wychowawca świetlicy, p. W. Wierzbowska, ogłasza konkurs plastyczny, skierowany do każdego chętnego ucznia naszej szkoły, który zapisany jest na zajęcia świetlicowe. Jego hasłem wywoławczym jest "Postać anioła". Zachęcamy do wzięcia w nim udziału po zapoznaniu się z przedstawionymi tu jego zasadami. Wymagania konkursowe: format pracy - A4, technika - dowolna; termin oddawania prac - do 12 grudnia w świetlicy szkolnej. Każdy z chętnych artystów, napotkawszy na swej drodze realizacji tematu konkursu jakieś trudności, spokojnie może zwrócić się do p. W. Wierzbowskiej po pomoc. No, trzeba zabrać się do pracy - już, już! :) To będą piękne dzieła!
19 listopada 2014 r. odbył się w bibliotece szkolny konkurs recytatorski wierszy Juliana Tuwima dla klas II i III. Brało w nim udział 11 uczniów wybranych w drodze eliminacji klasowych. Dzieci miały do wyboru 3 wiersze Tuwima: "Zosia Samosia", "O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci" oraz "Spóźniony słowik". Przewodniczącym jury był p. dyrektor, G. Węgliński, któremu towarzyszyły panie: H. Rotter i D. Szecówka. I miejsce przyznano Mikołajowi Jeziorskiemu z klasy II b, II miejsce - Szymonowi Nowakowi z klasy II a i III miejsce - Julii Kurzei z klasy III a. Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe oraz coś słodkiego:). Serdecznie gratulujemy małym artystom i dziękujemy wychowawcom za przygotowanie uczniów do tych "potyczek". Zdjęcia z konkursu zostaną zamieszczone na strone fb.
Kochani!
Tradycyjnie już 25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli, aby tego dnia (wtorek) przyszli do szkoły ze swoim ulubionym pluszowym misiem! Przecież wszyscy jesteśmy dziećmi:)!
W miniony czwartek (20. 11.) nasi uczniowie: Grzegorz, Łucja i Dominik reprezentowali szkołę w miejskim etapie XX Konkursu Wiedzy Biblijnej z Ewangelii św. Marka. Ciężka praca została nagrodzona... Grzegorz Mirosław zajął I miejsce, a Łucja Mirosław - II miejsce. Rodzeństwo w kwietniu weźmie udział w finale wojewódzkim w Katowicach - już teraz trzymamy kciuki! Gratulujemy całej trójce i życzymy dalszych sukcesów!
...pytała Hanka, martwiąc się u boku Rumcajsa. Gdzie? W MOK-u! Jak to? Ano tak to: Narodowy Teatr Edukacji przyjechał tu ze spektaklem pt. "Jak Rumcajs Cypiska uratował" i 18 listopada zaprezentował się przed m. in. naszymi klasami drugimi, które wraz ze swymi wychowawcami wyruszyły w ten wietrzny poranek na spotkanie ze sztuką. Było o wartościach rodzinnych, umiejętności bycia pomocnym, o przyjaźni i zwycięstwie dobra. Dzieciaki śmiały się jak szalone, a gdy na scenie pojawiła się ogromna Pajęczyca (co za maszyneria teatralna ze szczudłami nożnymi!) - uuu, to dopiero było! Po przedstawieniu odtwórczynie ról żeńskich poopowiadały wprost ze sceny o tym, jak powstaje teatr, jak kreuje się postać na scenie, jakie rodzaje lalek mogą się na niej pojawić. I wszystko jasne! Ach! Oczywiście za sprawą kochających go rodziców Cypisek odnalazł się, więc spokojnie :)!
Wraz z wychowawcą świetlicy, p. W. Wierzbowską, ponownie zwracamy się do rodziców/opiekunów z prośbą o to, aby gry i puzzle, z których domowo nie korzystają już ich pociechy, ale wciąż dobre do użytku, przekazane zostały właśnie do szkolnej świetlicy - zyskają "drugie życie" ku radości dzieciaków spędzających tam czas. Za chęć podzielenia się wszelkimi "skarbami" z domowego kącika gier i zabaw z góry dziękujemy! Ale się będzie działo:)!