Fantastyczne wieści! Jakiś czas temu ogłaszaliśmy w szkole zewnętrzny konkurs "Mój zwierzak - mój przyjaciel". Na terenie placówki gratulowaliśmy już wszystkim jego uczestnikom, nagradzając ich oraz wybranych reprezentantów "19" w jego głównej części, czyli z klas 1 - 3 Łukasza Bielawskiego (kl. 3 b) oraz z klas 4 - 6 Wiktorię Tokarczyk (kl. 4 a). Otóż niedawno Organizator rozstrzygnął, którzy artyści ostatecznie zostaną nagrodzeni. Zupełnie przez przypadek do dwóch szkół, w tym do naszej, nie dotarła informacja o tym, że i my powinniśmy pojawić się na rozdaniu nagród, bo Wiktoria w swej kategorii zajęła I miejsce, a Łukasz - w swojej - II! Bardzo mocno gratulujemy! Wystawa pokonkursowa - w MBP Filii nr 1 (ul. Opolska). Dowiezione do szkoły upominki dla laureatów zostały już przekazane naszym Plastykom, ale uscisnąć im z gratulacjami dłoń zawsze warto!:) BRAWO!!!
Pora na ostatni w tym roku KALENDARZOWYM wewnątrzszkolny konkurs plastyczny skierowany do uczniów z klas 4 – 6 pod hasłem… MIKOŁAJEK!
Cele artystycznych zmagań:
Forma: przestrzenna (Mikołaj musi… dać się postawić!). Materiały: dowolne. UWAGA! Najciekawsze, NAJSTARANNIEJ WYKONANE prace zostaną przekazane w podarunku świątecznym Przyjaciołom Szkoły. Dobra rada dla uczestników konkursu: do klejenia wybranych przez siebie materiałów/elementów używajcie KLEJU MAGICZNEGO. Prace z dołączoną karteczką z danymi autora (imię, nazwisko, klasa) docierają do p. M. Domin do 3 grudnia br. Drodzy Uczniowie! Postarajcie się, temat – wdzięczny, a „pokombinować” można naprawdę z różnymi materiałami!!! Powodzenia!
Odważyliśmy się, więc proszę, napisaliśmy i... wysłaliśmy:)
LIST W SPRAWIE REKWIZYTORNI;)
Szanowni Przyjaciele „19”, Uczniowie wraz z Rodzicami i Osobami Sprzyjającymi szkolnym wydarzeniom!
Porozmawiajmy… , dobrze? Jak co roku przygotowujemy się do wystawienia wraz z początkiem grudnia JASEŁEK. Scenariusz jest, role przydzielone, dzieciaki pod wrażeniem przyszłego występu, związani z projektem dorośli w stresie. Czyli wszystko tak, jak być powinno, tylko… Nie jesteśmy jednak teatrem. Nie mamy naturalnej dla niego bazy rekwizytów i scenografii, a przecież „show must go on”… Pragniemy z Państwa, z Waszą pomocą znaleźć to i owo przydatne do urealnienia aktorskich popisów przed jurorami, widzami. Prosimy o przeczytanie poniższego wykazu, sprawdzenie pod tym kątem zawartości szaf, pawlaczy, komórek, piwnic itp., przemyślenie, czy możliwe jest pożyczenie nam paru skarbów, być może już nieużywanych w domu, i dostarczenie ich DO 9 LISTOPADA (WAŻNE!) za pośrednictwem dziecka lub osobiście do szkoły z dopiętą (dołączoną w jakikolwiek sposób) karteczką z imieniem i nazwiskiem najlepiej ucznia jako właściciela i hasłem REKWIZYTORNIA na ręce: p. Sylwii Oleksy lub p. Danuty Szecówki lub p. Moniki Domin. Wiemy, że dotychczasowa moc wzruszeń, jaką można było przeżywać podczas spektakli jasełkowych będzie dobrą rekomendacją do tego, by znowu stanąć wraz z nami w zwartym bożonarodzeniowo szeregu. No bo… kiedy święta są najlepsze?;)
W ogóle potrzebne nam są:
· wieszak na kółeczkach/nóżkach (taki jak w garderobach – na żerdce zawieszane są wieszaki),
· 2 -3 pokrowce na suwak na ubrania,
· kolorowe „boa” z piórek (rożne kolory),
· 2 kolorowe peruki,
· plastikowe pudła z wiekami – takie jak na zabawki , przypominające kufry (duży, oj, tak, i nieco mniejszy),
· 2 – 3 kostiumy na bal przebierańców – im bardziej charakterystyczne, łatwiejsze do rozpoznania, tym lepiej,
· jakieś 2 – 3 pary butów, które mogłyby stanowić uzupełnienie np. kostiumu KOTA W BUTACH, księżniczki ...,
· takie mega duże plastikowe, kolorowe okulary (zabawne „bzyki”, jak mawiają dzieci),
· plastikowe (lub tekturowe) korony – najlepsze by były z doklejanymi „drogocennymi kamieniami”,
· opaska na głowę z gwiazdą – tylko nie różowa…,
· skrzydełka prosto od aniołów ;),
· coś, co może się stać laską Świętego Józefa,
· białe, zwykłe prześcieradło,
· „peleryny” dla królów,
· proste dzbany, dzbanki ceramiczne (gliniane) – ok. 3;
· troszkę siana,
· prochowiec dla odtwórczyni roli jednej z Mam,
· kapelusik (wersja typowo kobieca) lub toczek (?!),
· zwierzęca skóra,
· „baranice”/kamizelki dla pastuszków,
· 3 - 4 duuuże kamienie,
· podświetlana (jednolitym światłem) gwiazda (taka dekoracyjna, czasami na balkonach zawieszana lub coś w podobnym charakterze),
Wiemy, wiemy… Ale postaramy się ze wszystkich sił zadbać o każdą pożyczoną nam rzecz/rekwizyt. A może czegoś z powyższej listy po prostu chcą się Państwo pozbyć? Z góry dziękujemy nawet za samo sprawdzenie, czy coś byłoby w domu… Bardzo! Pozdrawiamy i życzymy owocnych poszukiwań;)!
Zespół Jasełkowiczów
Wewnątrzszkolny konkurs plastyczny dla uczniów klas 4 – 6 pod hasłem „Mój kuferek na skarby” został rozstrzygnięty! I miejsce zdobyły: Małgorzata Suliga (6 b) i Wiktoria Tokarczyk (4 a), zaś wyróżnienie przyznano Pawłowi Bocheńskiemu (6 b). Gratulacje należą się także: Sandrze Zemlik (6 b), Wiktorii Belicy (6 b) i Patrycji Głoćko (5 a). Wszystkie pudełka miały w sobie to „coś” przyciągającego uwagę. Super! Dyplomy, nagrody i… - już wkrótce;)! Mistrzynie i Mistrzowie! Nie przegapcie kolejnych konkursów! Regulaminy już się tu pojawiły;)
22 października 2012 r. uczniowie klas IV i VI, będąc w MOK-u, w Kinie Centrum, mogli przenieść się w czasie do… XV wieku. Jak? To proste! Za sprawą aktorów Narodowego Teatru Edukacyjnego z Wrocławia i adaptacji scenicznej powieści historycznej Antoniny Domańskiej pt. "Historia żółtej ciżemki". Młodzi widzowie ujrzeli Kraków, taki jak za czasów króla Kazimierza Jagiellończyka. Ponadto poznali historię powstania ołtarza kościoła Mariackiego, dłuta mistrza Wita Stwosza. Uczniowie dowiedzieli się, skąd się wzięła i do kogo należała tytułowa żółta ciżemka. Postać głównego bohatera, Wawrzka, utalentowanego artystycznie chłopca, stała się pozytywnym przykładem dla oglądających sztukę teatralną. Bo przecież warto marzyć i rozwijać swoje talenty… Pobyt w świecie sceny zakończyły warsztaty prowadzone przez dwoje aktorów. Demonstrowali oni w ciekawy sposób nieistniejące rekwizyty jako wytwory wyobraźni. Z odtwórcami sztuk opracowywanych przez ów teatr zobaczymy się już wkrótce w szkole! Będą naszymi gośćmi 27 listopada br. o godz.14. 00 w sali nr 15. Przyjdź i ty na to spotkanie!
17 października piątoklasiści oraz uczniowie z koła turystycznego po godzinie 9.00 znowu wyruszyli na szlak. Tym razem jako uczestnicy XX Rajdu Ścieżkami Praojców. Trasę przebiegającą przez osiedlowe uliczki, las Kyndra i drogi polne pokonano pod opieką przewodnika PTTK i wychowawców klas 5 oraz p. M. Wysińskiej. Pogoda i humory dopisywały. W drodze uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat historii i dnia dzisiejszego naszego miasta. Po ponad dwóch godzinach wspólnego marszu, podziwiania jesiennego piękna przyrody grupa z SP 19 doszła do Bzia Zameckiego. Tam gościnność zarówno członków jastrzębskiego oddziału PTTK (poczęstunek i gorąca herbata), jak i muzyka kapeli uczniowskiej z Zespołu Szkół nr 13 uatrakcyjniły pobyt na mecie po przeżytych „trudach” wędrówkiJ. Następny rajd… w styczniu! Zapraszamy do udziału w nim uczniów klas szóstych. Do zobaczenia na turystycznym szlaku!
…bo właśnie w tym miesiącu MOK w Jastrzębiu – Zdroju ogłosił konkurs na wykonanie dowolną techniką i na bazie wybranego przez siebie materiału Najciekawszego Latawca. I nasi uczniowie podjęli wyzwanie, dzielnie dopilnowywani przez p. T. Skubisa. Byli to głównie czwartoklasiści (N. Fiszer, M. Andrzejewska, K. Nowak, M. Rusiński, W. Mróz, K. Bobrowicz, P. Woryna, A. Sułkowski) w asyście jednego ucznia z kl. 5 a, P. Miłka. Zgłoszone do konkursu prace naszych dzielnych artystów były bardzo ciekawe. Tym razem jednak laur zwycięstwa przypadł w udziale bohaterom innej szkoły. Gratulujemy (wciąż) naszym projektantom pomysłowości i podjętego wysiłku! Zawsze warto zrobić coś więcej!
...wszyscy niemal chcą im zapełnić czas i zaproponować udział w różnorodnych konkursach plastycznych, już powolutku nawiązujących do tradycji świątecznych. Nic, tylko przeczytać regulaminy poniżej zaprezentowanych dwóch akcji, przemyśleć CZY i JAK, a potem zabrać się do pracy! Polecamy!
Oto pierwszy z konkursów plastycznych, skierowany do uczniów klas 1 – 6, organizowany przez organizację/instytucję zewnętrzną! To konkurs na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową pod hasłem Magia Świąt Bożego Narodzenia. Jego Organizatorami są Poseł Krzysztof Gadowski i Fundacja PRO FUTURO.
Cele konkursu:
· rozwijanie wyobraźni oraz pobudzanie aktywności twórczej,
· rozwijanie wrażliwości estetycznej,
· stworzenie możliwości własnych dokonań twórczych.
Tematem konkursu jest interpretacja tytułowego hasła „Magia Świąt Bożego Narodzenia”. Zadaniem uczestników jest przedstawienie polskiej tradycji Świąt Bożego Narodzenia lub ich nastroju w postaci kartki świątecznej.
FORMAT: maksymalnie A5.
TECHNIKA: dowolna (farby, kredki, techniki mieszane, tempera, kolorowe tusze, collage itp.).
KRYTERIA OCENY PRAC: zgodność z tematem, pomysłowość i oryginalność formy, estetyka wykonania.
Prace należy składać u szkolnego opiekuna konkursu, p. M. Domin, do 14 listopada. Konieczne jest dołączenie karteczki (spinaczem najlepiej) z wypisanymi danymi takimi jak: imię i nazwisko autora, jego klasa, adres zamieszkania (pozostałe dane uzupełni szkolny opiekun konkursu).
Spośród nadesłanych i nagrodzonych kartek jury (Organizator) wybierze najpiękniejszą, która zostanie wydrukowana i rozesłana z życzeniami do mieszkańców miasta, osób znanych w regionie, kraju, z podaniem nazwiska autora.
____________________________________________________________________________________________________________
Chętnych uczniów klas 1 – 6 SP 19 zapraszamy również do udziału w kolejnej edycji konkursu plastycznego organizowanego przez MBP w Jastrzębiu – Zdroju, Wypożyczalnię Literatury dla Dzieci. Oto istotne elementu REGULAMINU X edycji konkursu plastycznego pt. ANIOŁ
1) pobudzenie wyobraźni plastycznej dzieci i młodzieży oraz prezentacja ich możliwości twórczych w dziedzinie plastyki;
2) rozwijanie wyobraźni oraz pobudzenie aktywności twórczej uczniów;
3) wzbogacenie warsztatu plastycznego i rozwijanie różnorodnych technik i form plastycznych;
4) zachęcanie do efektywnego spędzania wolnego czasu i korzystania z usług Biblioteki;
5) promocja działań oraz projektów kulturalno-edukacyjnych realizowanych przez Bibliotekę.
Celem konkursu jest wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej postać Anioła.
1) Konkurs zostanie przeprowadzony m. in. w następujących grupach wiekowych:
· uczniowie klas I-III szkół podstawowych
· uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych.
2) Uczestnicy przygotowują autorskie prace plastyczne w dowolnej technice (rysunek, malarstwo, grafika, rzeźba itp.) i wielkości.
3) Do konkursu będą dopuszczane tylko prace indywidualne. Prace zbiorowe nie będą oceniane.
4) Liczba prac dostarczonych przez uczestnika: 1.
5) Wykonane prace nie będą uczestnikom zwracane.
6) Udział w konkursie jest równoznaczny z oświadczeniem, iż dostarczone prace są oryginałami autora, a ich treść nie narusza dóbr osobistych osób, które zostały na nich przedstawione oraz innych dóbr prawnie chronionych
1) Prace konkursowe powinny być dostarczone szkolnemu opiekunowi konkursu, p. M. Domin, z karteczką zawierającą czytelnie zapisane informacje takie jak: imię i nazwisko autora pracy, adres, numer telefonu ew. adres e-mail, wiek, klasa.
2) WAŻNE!!! Każdy uczestnik pobiera od p. M. Domin druczek zgody na przetwarzanie danych osobowych, by złożyć go wraz z wykonanym dziełem w terminie do 16 listopada 2012 r.
3) Rozstrzygnięcie konkursu, rozdanie nagród oraz wernisaż wystawy pokonkursowej odbędzie się na terenie MBP 6 grudnia br., o godz. 17:00.
4) Zwycięzcy konkursu o wygranej zostaną powiadomieni telefonicznie.
1) Oceny prac konkursowych dokona jury w składzie powołanym przez Organizatora (MBP).
2) Nagrody przyzna jury powołane przez Organizatora (MBP).
3) Autorzy nagrodzonych prac otrzymają od Niego pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Dostarczenie w terminie prac spełniających warunki konkursu oznacza akceptację przez uczestnika niniejszego „Regulaminu konkursu”. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wykorzystania prac konkursowych w materiałach promocyjnych.
Polecamy uczniom zaangażowanie się i skorzystanie z powyższych propozycji działań artystycznych. Niebawem także informacja na temat wewnątrzszkolnego świątecznego konkursu plastycznego dla klas 4 - 6;)!
Trwa akcja zbierania plastikowych nakrętek! Zbierając nakrętki, możesz wesprzeć dzieło prowadzone przez Hospicjum Jana Pawła II w Żorach.1 kg nakrętek to 0,80 zł, a dzień pobytu chorego w hospicjum to koszt około 300 zł. Jednak każda nawet najmniejsza kwota to nadzieja dla chorych na to, że nie są pozostawieni sami sobie, że nie muszą się czuć bezradni... Dlatego, Kochani, do dzieła! Zbieramy gdzie się da (naprawdę!), przynosimy do szkoły, wrzucamy do wielkiego pudełka stojącego przy schodach w szatni i... już! Proste!
...na najpiękniejszy kościół w województwie śląskim. Jednym z kandydatów jest nasz kościół parafialny pw. Św. Katarzyny. http://slask.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1534605,wybieramy-najpiekniejszy-kosciol-w-wojewodztwie-slaskim,galeria,id,t,tm.html - to ułatwi Wam udział w głosowaniu, bo każdy, kto wejdzie na podany link, może oddać 5 głosów dziennie na naszą świątynię. Możecie to zrobić do końca miesiąca :)!
12 października szkoła stała się polem świątecznych, ups, odświętnych;) przeżyć i emocji. Pierwszoklasiści, przygotowani przez swych wychowawców (panie: B. Galisz, B. Piechaczek - Kąkol), śpiewnie i recytatorsko prezentując się przed zaproszonymi gośćmi, zostali po uroczystym ślubowaniu pasowani przez Dyrekcję na pełnoprawnych członków braci uczniowskiej. Pamiątki (miłe i słodkie;)) z tego dnia wraz z elegancko robionymi ,,sesjami fotograficznymi" będą doskonale uzupełniały pierwsze szkolne wspomnienia. Gratulujemy i życzymy radości i wytrwałości! Ponadto był to dzień wyjątkowy z racji obchodów przypadającego w niedzielę, 14 X, Dnia Edukacji Narodowej. Każda z grup wiekowych przygotowała na ten czas uroczysty apel. Klasy 3 a (z p. A. Szatkowską) i 6 b (z p. G. Vaidyan) wystąpiły przed pracownikami szkoły oraz swymi kolegami i koleżankami, humorystycznie i z właściwym zarazem szacunkiem odnosząc się do tego święta. Było naprawdę miło! Rada Rodziców dzielnie i kreatywnie czuwała nad uatrakcyjnieniem tych chwil. Dziękujemy za obecność i wspólnie stworzoną, sympatyczną atmosferę!
11 października 2012 r. – cóż się wtedy działo? Tego właśnie dnia klasy trzecie i piąte naszej szkoły pod opieką wychowawców (A. Szatkowska, M. Domin, A. Dziurska, K. Janeczko) wybrały się do Miejskiego Ośrodka Kultury, kina „Centrum”, na scenie którego Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza zeprezentował się w adaptacji przygód bohatera stworzonego przez M. Twaina, Tomka Sawyera. Fantastyczne historie młodziana, „oplecione” komizmem słownym, sytuacyjnym, z świetną warstwą muzyczną i „solówkami” harmonijki ustnej przesłały jasny komunikat: prawdziwa przyjaźń jest wartością samą w sobie, a tam gdzie panuje przekonanie o chęci widzenia świata lepszym, łatwiej i milej się funkcjonuje. Gra świateł w wielu scenach pozwoliła widzom na przeniesienie się w miejsca tajemnicze, może nawet troszkę groźne?! Po nagrodzonych gromkimi brawami występach aktorskich, odtwórca głównej roli porozmawiał z widownią na temat tego, co się działo na scenie. Było ciekawie i zabawnie. Czy nie tak powinno być?:)
A kto miał wykazać się zmysłem obserwacyjnym? Trzecioklasiści, którzy pod opieką pań: A. Szatkowskiej, M. Domin i koordynatora współpracy z Żorskim Centrum Regionalnym, B. Borowską wybrali się do Osin. Zaczęło się dość nieźle – ustalanie darów jesieni (tematem lekcji regionalizmu na żywo było „Co nam jesień w darze niesie?”) nakazało klasom 3 a i b poddać się próbie siły – wraz z nauczycielami i animatorami z ŻCR szatkowali piękną białą kapustę! To było wyzwanie! Kubki smakowe były zajęte degustacją piórek świeżo poszatkowanej główki, potem, po ludowym przetrenowaniu procesu jej kiszenia (oj, śmiechu, ruchu i śpiewu było przy tym sporo!), takiej pysznie kwaskowo ukiszonej. Zużyta energia była natychmiast uzupełniona porcją smacznego chleba z domowej roboty smalczykiem (dla „opornych” na jego uroki – z dżemem) i „zawitaminowaną antyprzeziębieniowo” herbatką. Po rozkoszy dla podniebienia przyszedł czas na małe formy sceniczne – odegrano na oczach wszystkich obecnych, bez "przygotowania"(?!) „Rzepkę”, zgromadzono dary jesieni prosto z lasu, pola i sadu, pośpiewano, pokołysano się, a do tego wykonano projekt plastyczny w technice wyklejanki wesołej kapustki. Nie zabrakło też nauki gwary śląskiej. Emocje sięgały zenitu – było to bardzo… słychać (hałasik może jednak był do uniknięcia?:)). Piękne i pomysłowe dzieła pokazane będą na klasowych wystawach. Po powrocie i paru rozmowach wszystko było jasne;)! Jednak tam, na miejscu, wszystko przyswaja się inaczej. Czy warto? Też pytanie! Dziękujemy!
Halo! Mamy szkolnych reprezentantów w zewnętrznym konkursie plastycznym "Mój zwierzak - mój przyjaciel"! Nie było łatwo wybrać po jednej pracy z każdej z grup wiekowych, ale... udało się! Zwycięskimi dziełami są: praca Łukasza Bielawskiego (3 b) oraz Wiktorii Tokarczyk (4 a). Ponadto na terenie szkoły wyróżnione zostaną prace: Magdaleny Dobrowolskiej (3 b) oraz Patrycji Głoćko (5 a). Wszystkie dzieła były ciekawe - aż szkoda, że tylko dwie prace mogą opuścić naszą placówkę! Dyplomy itp. - wkrótce. Za wytwory pracy rąk Łukasza i Wiktorii trzymamy kciuki!!! Jeszcze tylko parę formalności i wysyłamy to, co trzeba, tam, gdzie trzeba!
Uczniowie klas 4, 5 i 6 zaproszeni są do udziału w wewnątrzszkolnym konkursie plastycznym pod hasłem Mój kuferek na skarby. Celami konkursu są: rozwijanie wyobraźni; prezentacja własnej twórczości plastyczno-technicznej; doskonalenie zmysłu organizacyjnego; ciekawa, rozwijająca forma spędzania czasu wolnego; promowanie „wynalazczości”; wskazanie na możliwość samodzielnego tworzenia przedmiotów użytkowych. Szczegóły techniczne – WYMAGANIA konkursowe:
1. praca zgłoszona do konkursu jest formą przestrzenną (jest to faktyczny „kuferek”- pudełko, do którego można będzie coś włożyć), stworzoną z dowolnych materiałów i w dowolnym formacie (bazą wyjściową może być nawet jakieś ciekawe gotowe tekturowe/plastikowe/metalowe pudełko po czymś, z którego „wyczarowany” będzie przy pomocy naklejanych odpowiednim klejem papierów, drobiazgów „kuferek”);
2. autor zgłaszający się z dziełem wykonuje indywidualnie jedną pracę, przekazując na organizatora „prawa autorskie”;
3. gotowy „kuferek” złożony zostaje z włożoną do niego karteczką, na której jest zapisane jego imię i nazwisko wraz z klasą na ręce p. Moniki Domin do 25 października 2012 r.
Przypominamy, że oprócz dyplomów, upominków itp. artyści otrzymują dodatkowe, pozytywne oceny w ramach przedmiotu PLASTYKA;) Do dzieła, bez ociągania! Pamiętajcie! Jakakolwiek praca konkursowa, przemyślana, rzecz jasna, MUSI być starannie wykonana!!!
Wraz z wrześniem br. w naszej szkole rozpoczęły się zajęcia dodatkowe, zgodne z indywidualnymi potrzebami oraz możliwościami edukacyjnymi i rozwojowymi ucznia, wynikające z realizacji założeń projektu systemowego ,,Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I – III”, finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL), priorytet IX*, działanie 9.1.2**, przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Projekt ten jest elementem reformy systemu oświaty i obejmuje wynikającą z niej zmianę sposobu pracy szkoły. Z tego powodu ma charakter powszechny (tj. przewiduje się jego realizację w każdej szkole) i podstawowy (tj. obejmuje swoim zakresem jedynie podstawowe działania związane z wdrożeniem nowej podstawy programowej, zawierającej indywidualizację jako sposób pracy z uczniami i uczennicami klas I – III). W minionym roku szkolnym podczas spotkań z wychowawcami w skrócie zapowiadali oni jego podjęcie przez placówkę. Po urzędowym wyjaśnieniu wszelkich spraw organizacyjnych i uruchomieniu stosownych procedur pora na działanie z uczniami, oparte na szansie indywidualnej pracy z nimi celem wspierania ich osobistego rozwoju. Szkoła wcześniej, wypełniając ściśle sprecyzowane standardy, sformułowała zespół nauczycieli odpowiedzialnych za indywidualizację nauczania (składający się z osób pracujących bezpośrednio z tą grupą wiekową), który na podstawie prowadzonych na szeroką skalę obserwacji i diagnoz określił potrzeby uczniów oraz opracował stosowne programy zajęć. Planowane zajęcia dodatkowe stanowią kontynuację indywidualizacji pracy z uczniem w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, a są to w szczególności: zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji; zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych; zajęcia korekcyjno – kompensacyjne; zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy; zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów – plastyczne; zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów – artystyczno – literackie. Spotkania dla grupy skierowanej na gimnastykę korekcyjną (dla dzieci z wadami postawy) przeprowadzono częściowo wraz z końcem minionego roku szkolnego. Zaplanowane od września zajęcia są skierowane do określonego/określonej ucznia/uczennicy, bądź grupy uczniów/uczennic, rekrutowanych także w oparciu o zasadę równości szans płci w projektach PO KL. Każda z grup powołanych do danego rodzaju zajęć realizuje w ciągu jednego roku szkolnego 30 ich godzin. Rodzice wypełnili stosowne dokumenty, dopełniono wymogów informacyjnych, dzieci mają za sobą udział w pierwszych spotkaniach, a więc… idziemy do przodu! Każdy dodatkowy czas poświęcony szeroko rozumianej edukacji jest niezwykle cenny. Powodzenia! P. S. Harmonogram zajęć umieszczony został w zakładce PROJEKT UNIJNY KL. 1 - 3.
* rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach
** wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych
W piątkowy poranek, 14 września 2012 r., uczniowie klas 4 A i 6 A wraz z Panem Dyrektorem, paniami: E. Siwiec i B. Borowską mieli możliwość zobaczenia w Żorskim Centrum Regionalnym narzędzi do pracy w polu, którymi się posługiwali dawniej rolnicy. Uczniowie przypomnieli również sobie, jak rozpoznać dany gatunek zboża i co się z niego robi. Niektórzy z nich mogli przez chwilę pracować cepem! Żarna czy stawianie snopków nie jest im już obce. Przypomnieli sobie znane przysłowia o szacunku do chleba. Jak dużo z tych zajęć uczniowie zapamiętali, rozstrzygnęły karty pracy o zróżnicowanym poziomie zadań. Wraz z dożynkową krzyżówką spotkanie dobiegło końca. Miło było – ale do tego już się... przyzwyczailiśmy?!
Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt Dużych i Małych ,,Cztery Łapy” w Jastrzębiu – Zdroju ogłasza kolejną edycję corocznego KONKURSU PLASTYCZNEGO MÓJ ZWIERZAK – MÓJ PRZYJACIEL 2012 R. TEMAT KONKURSU: MÓJ ZWIERZAK – uchwycenie w pracy plastycznej swojego bądź wymarzonego zwierzaka domowego. CELE KONKURSU: rozwijanie zainteresowań światem przyrody ożywionej; rozwijanie wyobraźni dzieci i młodzieży, ich umiejętności obserwacji otaczającego świata, zdolności plastycznych; przedstawienie oczyma dzieci i młodzieży pozytywnych aspektów płynących z faktu posiadania zwierzęcia domowego, opieki nad nim; organizacja w siedzibie Stowarzyszenia wystawy pokonkursowej, prezentującej wyróżnione prace. Kategorie wiekowe (w obrębie szkoły podstawowej): dzieci klas 1 – 3 (kategoria II), dzieci klas 4 – 6 (kategoria III). Każda szkoła może przesłać po jednej zwycięskiej pracy z danej kategorii wiekowej z placówki (czyli u nas 2 łącznie) – stąd etap wewnątrzszkolny. Wymagania: format prac: A4 lub A3 (praca na papierze z MAŁEGO LUB DUŻEGO BLOKU TECHNICZNEGO!!!); technika wykonania – do wyboru: rysunek kredką, węglem, tuszem, malarstwo na papierze, collage, witraż, wydzieranka – warto wybrać coś ciekawego i starannie się tym posłużyć; każdy uczestnik z ramienia SP 19 na odwrocie pracy zapisuje w dolnym prawym rogu drukowanymi literami ołówkiem: imię i nazwisko, klasę. Do zwycięzcy w obrębie kategorii zgłosimy się po resztę wymaganych danych. PRACE I PRAWA DO NICH PRZECHODZĄ NA WŁASNOŚĆ ORGANIZATORA. Zainteresowani konkursem wykonują swe dzieło i składają je na ręce p. Moniki Domin do 26 września br. Ostateczne rozwiązanie konkursu (przez Organizatora) nastąpi do końca października. Powodzenia!
Rzetelni, zainteresowani pozalekcyjnymi działaniami plastycznymi uczniowie klas 4 – 6 są zaproszeni na trwające od 6 września cotygodniowe spotkania kółka plastycznego ,,PASTELE”, które odbywają się w czwartki, w godz. 13.45 - 15. 15 w sali nr 2. Informacji dodatkowych szukajcie na drzwiach tej właśnie sali. Do zobaczenia! M. Domin