Młode aktorki z jastrzębskiej grupy teatralnej „Złota Gęś” działającej w MOK-u regularnie w każdy poniedziałek i wtorek doskonalą swój talent pod okiem Doroty Bosowskiej, głównego reżysera wystawianych spektakli i przeprowadzanych ćwiczeń. Występują w nich m. in.: Ola Kunaszyk, Kinga Gomółka, Dominika Stryganek, Natalia Smajdor, Zosia Stawowy, Kinga Stefańska, Aleksandra Niechaj, Julia Wróblewska, Hania Lorenz, Majka Telefin, Zuzia Sajkiewicz oraz Marianna Nowrot i nasze dwie uczennice z klasy 2 b: Joanna Radwańska i Daria Łubowska. Cała trupa teatralna 15 maja zaprosiła swych kolegów i koleżanki, w tym i nas, 2 b z wychowawcą, M. Domin, organizatorem wyjścia, do Domu Zdrojowego na spektakl ,,Ali– Baba i czterdziestu rozbójników”. Nie pierwszy raz było nam dane podziwiać umiejętności i stopień opanowania tremy członkiń koła (w minionym roku oklaskiwaliśmy w Kinie CENTRUM ,,Małą księżniczkę”). Twórczyni ,,gęsiej paczki” najpierw miło pogawędziła ze zgromadzoną widownią (Aj, jak dobrze, że mimo szaro-czarnych chmur nie złapał nas po drodze deszcz – spokojnie wędrowaliśmy trasą ul. Opolska – Dom Zdrojowy, wokół którego urządziliśmy sobie obserwacje przyrodnicze z lupką w dłoni i widokiem na harcujące wiewiórki;)). A potem? Potem to już tylko buzie otwierały się ze zdziwienia i ciekawości, co też to wydarzy się na barwnej scenie… Opowieść o dwóch braciach, pełnym bogactw Sezamie – kryjówce groźnych zbójów, nakazująca unikania w życiu chciwości przemówiła do widza w każdym wieku, bo wszystkie środki wyrazu artystycznego były wyśmienicie ze sobą zestawione. A ten taniec brzucha z brzęczącymi pasami wokół bioder i stylizowana oprawa muzyczna;)! Dziewczyny (ups, jeden chłopak, ,,maluch”, w zespole) wykazały się licznymi talentami. Asia i Daria pięknie prezentowały grę z nierealnym rekwizytem, umiejętność poruszania się na scenie nawet jako… elementy scenografii! Ha, to dopiero sztuka! Dziękujemy za zaproszenie – to była nie lada uczta! Wrażenia zniwelowały trudy wynikające z pokonania długiej trasy. Ciekawe, co ,,Złota gęś” ma w dalszych planach…;)
Nie, to na pewno nikomu się nie znudziło! A co? A to, że,,19” znów pokazała, że potrafi! 10 maja Monika Araszczuk i Marta Gałęziowska wzięły udział w X Miejskim Konkursie pod nazwą ,,Poezja i proza w języku Shakespeare'a", który odbył się w SP 5. Wśród 21 uczestników ze szkół podstawowych dziewczynki zaprezentowały się… super! Marta Gałęziowska z klasy 4 a uplasowała się na III miejscu – wielkie gratulacje! To nie lada wyczyn! Przedstawiła wiersz w języku angielskim i prozę brytyjską w języku polskim. Co po takim zwycięstwie? Marta pojedzie do Zabrza na wojewódzki etap tegoż konkursu. Powodzenia! Przyda się trzymanie kciuków za naszą utalentowaną językowo koleżankę, czyż nie?!
Szybkie info: nasi reprezentanci szkolni w Miejskim Konkursie Plastycznym SP 17 im. J. Brzechwy poradzili sobie znakomicie, bo z grona 6 młodych artystów podczas jego uroczystego podsumowania siostry Wiktoria i Alicja Tokarczyk (3 a, 6 a) zajęły tam I miejsca w swoich kategoriach wiekowych, zaś praca Kingi Tułacz (2 b) została wyróżniona. Jak miło widzieć radość na twarzach laureatów i tych, którym się dziękuje za podjęty wysiłek. Wręczane wszystkim uczestnikom konkursu dyplomy i upomineczki przez dyrektora szkoły, p. G. Węglińskiego, głównie w towarzystwie przygotowującego je koordynatora zmagań artystycznych – plastyka, p. M. Domin, wywoływały mnóstwo rozmaitych, dobrych reakcji. Tego zaskoczenia nie jest w stanie nikt i nic zagrać;)!
IX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek i w naszej szkole, bo jakżeż by inaczej, odbił się echem. Stał się znakomitym powodem do kolejnego wytężonego działania bibliotekarza, p. D. Szecówki, celem przybliżenia naszym uczniom szeroko rozumianych spraw Dobrego Czytelnika. Z tej też okazji zorganizował on 10 maja klasom 6 b i 4 a fantastyczne spotkania autorskie – z Joanną Fabicką (szóstoklasiści dowiedzieli się tego i owego!) i Kazimierzem Szymeczko (,,czwartacy” byli pod wrażeniem). Cztery dni później (14. 05.) uczniowie klasy 1 a dzięki zaangażowaniu ,,szefowej szkolnego księgozbioru” zobaczyli przedstawienie w wykonaniu Studia Małych Form Teatralnych Art-Re Pt. ,,Stoliczku nakryj się”. Policzki z wypiekami – to ,,skutek” wyjścia!;) 15 maja zaś klasy 2 a i 3 b pojawiły się na spotkaniu autorskim z Lilianą Bardijewską. No i jak tu nie kochać bibliotek i tego, co się w nich dzieje;)?!
26 kwietnia 2012 r. w SP nr 12 im. J. Kukuczki odbył się VI Międzyszkolny Konkurs ,,Mistrz Języka Polskiego” z Elementami Regionalizmu, w którym brali udział również nasi uczniowie. We wcześniejszych eliminacjach uzyskali oni wymaganą liczbę punktów i tym samym zakwalifikowali się do części ustnej, w której prezentowali się w jednym z wybranych tematów. Pomimo silnej konkurencji (42 uczestników z całego miasta) nasi podopieczni: Marta Wiśniewska z kl. 6 b (opiekun: p. Grażyna Vaidyan) i Jakub Nowak z kl. 5 a (opiekun: p. Bożena Borowska) zdobyli wyróżnienia. Brawo! Chylimy czoła!
26 kwietnia uczniowie klas IV-VI wraz z panią Elżbietą Błoniarczyk przygotowali apel z okazji Dnia Frankofonii. Na początek w rytmie cha-cha publiczność rozgrzała nasza para taneczna: Anna Mordarska oraz Tomasz Dobrowolski, wykonując wzbudzające podziw płynne ruchy do piosenki Vanessy Paradis „Joe le taxi”. Następnie nasi uczniowie, którzy reprezentowali szkołę na Ogólnopolskim Konkursie Prozy i Poezji Frankofońskiej w Katowicach, czyli: Julia Drąg, Łucja Mirosław, Alicja Tokarczyk, Tomasz Dobrowolski, Mateusz Gruszczyk recytowali wiersze w języku francuskim. Zostali nagrodzeni nagrodami książkowymi oraz dyplomami. Pychotka!:D W dalszej części apelu Ania Mordarska, Klaudia Kłus poszerzyły wiedzę rówieśników, przybliżywszy im czym jest Frankofonia, jaki ma zasięg. Dwie dziewczyny, Sandra Zemlik oraz Natalia Michalak, przedstawiły pogodę dla świata po francusku. Oj, działo się, działo;) Na koniec, przy sączącej się w tle piosence „Wonderful life” ,16 naszych uczennic wcieliło się w rolę modelek promujących nowe trendy mody frankofońskiej, a były to: Francja - Wiktoria Smyła, Kanada - Julia Al Sayed, Natalia Michalak, Belgia - Alicja Tokarczyk, Kongo - Paulina Sosadzin, Wietnam - Weronika Pawera i Patrycja Nejman, Wybrzeże Kości Słoniowej - Natalia Tonasko i Anna Pawlik, Maroko - Natalia Mróz, Gujana Francuska - Julia Lasko, Republika Dominikany - Paulina Bieniec, Haiti - Ula Idzikowska, Martynika - Nikola Baryła, Burkina Faso - Martyna Gorażdża, Polinezja Francuska - Karolina Sierszulska. Stylizacje – kreatywne i zaskakujące, jak to w modelingu bywa;)
Była cicha, ciemna noc. Budził się właśnie 23 kwietnia. Lekko zaspani, ale bardzo podekscytowani wyruszyliśmy na 3-dniową wycieczkę do Warszawy. Naszej ,,40" podróż mijała w miłej atmosferze, było nam bardzo wesoło (choć czasem głośno!). Kiedy dotarliśmy do stolicy, rzuciliśmy się w szał zwiedzania. (Marta Wiśniewska, SP 19). Z wielkim zapałem szykowałam się do tego krótkiego odpoczynku od szkoły. Miałam nadzieję na wspaniałe przeżycia i dobrą zabawę. Głównym celem naszej wycieczki do Warszawy było zwiedzanie, poznawanie ważnych obiektów kultury i sztuki oraz utrwalenie historii podczas wędrówek po muzeach (Alicja Tokarczyk, SP 19).
Zaraz po przyjeździe do stolicy zwiedziliśmy Stare Miasto, z uwagą słuchaliśmy opowieści pani Amalii (przewodniczka) i przyglądaliśmy się zabytkom. Stare kamienice doskonale oddają dawny klimat. Ukłoniliśmy się Warszawskiej Syrence i złożyliśmy hołd pod pomnikiem Małego Powstańca (Alicja Tokarczyk, SP 19). Następnie podziwialiśmy Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta oraz Bazylikę Św. Jana, gdzie mogliśmy oglądać wmurowane kawałki gąsienic pojazdu z okresu II wojny światowej. Kolejno udaliśmy się przez Krakowskie Przedmieście pod Grób Nieznanego Żołnierza. Ogromne wrażenie zrobiła na nas przepiękna fontanna otoczona drzewami i kwitnącymi kwiatami. Dalej powędrowaliśmy na Powązki. W zadumie przeszliśmy pod pomniki wielkich zasłużonych, walczących o wolną Polskę, a także walczących dla Polski. Tutaj zapaliliśmy znicz na grobie patrona naszej szkoły, Juliana Tuwima. Zmęczeni podróżą i zwiedzaniem z radością udaliśmy się spać (chodź usnąć długo nam się nie udało ze względu na nadmiar wrażeń, które koniecznie trzeba było omówić.) (Marta Wiśniewska, SP 19). Nazajutrz ruszyliśmy do Łazienek Królewskich. Nieco wcześniej zobaczyliśmy Belweder, pomniki Piłsudskiego i Chopina. Malowniczy park bardzo nam się podobał, a szczególnie spacerujące po nim pawie (Alicja Tokarczyk, SP 19). Z Łazienek powędrowaliśmy do Zamku Królewskiego, mijając po drodze Radiową Trójkę. Zwiedzanie zamku zajęło nam bardzo dużo czasu, gdyż było co oglądać. Pozłacane komnaty, rzeźby, obrazy, pięknie zdobione sufity, portrety królów Polski. Taka historia w pigułce. Następnie ruszyliśmy w kierunku Pałacu Kultury i Nauki, gdzie najpierw podzieleni na grupy zwiedziliśmy wystawę poświęconą geniuszowi, jakim był Leonardo da Vinci. Potem najszybszą windą w Polsce wjechaliśmy na taras widokowy. Było co podziwiać! Cała Warszawa na wyciągnięcie ręki! Na ziemię ściągnęła nas wystawa o „Euro 2012”. Koszulki zawodników, sala z pucharami, szalikami i możliwość gry na konsoli w piłkę nożną, piłkarzyki, dostarczyły nam wielu niezapomnianych emocji. (Marta Wiśniewska, SP 19). Z duszą na ramieniu wjeżdżałam na trzydzieste piętro Pałacu, ale widok z góry na panoramę Warszawy był zachwycający. W dole Złote Tarasy – dla niektórych najważniejszy punkt wycieczki (Alicja Tokarczyk, SP 19). W drodze powrotnej trochę nas zmoczył deszcz, jednak nie przeszkodziło nam to w zorganizowaniu grilla. Nawet przestało padać. Podczas, gdy część grupy pałaszowała kiełbaski, wielu wybrało się do pomieszczenia, gdzie przed ekranem kibicowało Barcelonie. Dla wielu uczestników wycieczki ta noc była wcale nieprzespana, ze względu na kolejny nawał dobrych emocji i przeżyć.
Z samego rana po kontroli, czy wszystko spakowaliśmy i czy zostawiliśmy po sobie względny porządek zapakowaliśmy się do autokaru. Ruszyliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. Oj, tam to dopiero było zwiedzania: bunkier, replika samolotu zwisającego z sufitu, możliwość obejrzenia zdarzeń z tamtego okresu, ciemne tunele, zdjęcia, „sala kinowa”, gdzie można było posłuchać relacji ludzi, którzy uczestniczyli w powstaniu, kalendarz wydarzeń, kaplica z ołtarzem, krematorium oraz mnóstwo innych niesamowitych rzeczy, których nie da się opisać słowami. (Marta Wiśniewska, SP 19). Kolejnym etapem zwiedzania była znana z telewizji ulica Wiejska i gmach Sejmu, w którym obejrzeliśmy m.in. salę obrad i dowiedzieliśmy się wiele o historii polskiego parlamentu (Alicja Tokarczyk, SP 19). Z sejmu skierowaliśmy się do Muzeum Wojska Polskiego. Mieliśmy okazję podziwiać czołgi, armaty, samoloty oraz bomby, wozy pancerne. Pełni niesamowitych emocji wyruszyliśmy w drogę powrotną, która minęła nam dość szybko, gdyż cały czas rozmawialiśmy o wydarzeniach z ubiegłych dni, śmialiśmy się z wielu zabawnych sytuacji, które przytrafiły się niejednemu z nas. Około 23. 00 dotarliśmy szczęśliwie do Jastrzębia, ku ogromnej radości naszych bliskich. Jestem przekonana, że wielu z nas zostałoby jeszcze w Warszawie; to, co tam przeżyliśmy, na długo zostanie w naszej pamięci. To była fantastyczna przygoda! (Marta Wiśniewska, SP 19).
trzy dni tam, w stolicy...
dzień wstał wtedy dla nas o świcie,
słońce wypierało skrzętnie noc,
cień zmęczenia drążył zaspane twarze,
w blasku księżyca tworzyliśmy krąg,
ruszyła młoda nadzieja na jutro,
bagaż wspomnień zapełniamy,
do przeżycia setki doniosłych chwil,
dziś tu a potem tysiące sekund tam,
zbity kopytami, kropelkami deszczu kamienny rynek,
prochy poległych bohaterów pod murowanym baldachimem,
wielki jeździec tonący w nurtach bezkresnej, obcej rzeki,
Mały Powstaniec dumnie dzierżący broń,
teraz smutne krzyżowe młodziutkie, niewinne brzozy krwią skąpane,
następnie otulić godnie mogiłę Patrona z honorem przyszło nam,
biały, rozpromieniony na wodzie pałacyk
modrzew wryty w ziemię nad pomarańczowym ogrodem,
z wolna unosi się blady paw,
teatrzyk Stasia na wodzie noszony,
czerwone mury z kolumną Wazy w tle,
Polska święconą wodą okryta, Batory pod Pskowem Groźnego surowo „wita”,
i 3 majowa ustawa zasadnicza,
jeszcze 30 kroków nad poziom chmur raczyliśmy się wznieść,
podziwiać niezmącone przeszłości trudne chwile,
czas teraz złapać geniusza za latający ster,
na szóstym piętrze ująć przeszłość czarem biało-czerwonych piłkarskich koszul,
kolejną gwieździstą noc zamknąć pod powieką,
ranek ostatni czas w dłonie wziąć,
potem rok '44 zbroczony krwią,
kolejno wybrańców narodu w okrągłym budynku winniśmy odszukać,
zardzewiała moździerz i Kubuś kończy nasz czas tam,
kończy się 19-stki historyczna „zawierucha”
dotknąć historii, dni przeszłych jeszcze raz, choć malutki raz,
3 przerwy i bliskich dostrzec przyszło nam...
P.S. W ALBUMIE FOTOGRAFICZNYM znajdziecie wspomnienie ,,warszawskiego snu":)
UWAGA! Uczniowie klas 4, 5 i 6! Tylko dla Was ogłaszamy ostatni w tym roku wewnątrzszkolny konkurs plastyczny na wykonanie plakatu SP 19 (dopuszczalni dwaj autorzy jednego dzieła). Przeczytajcie uważnie zasady udziału w konkursie i... do dzieła! Warto! Zadaniem uczestnika/uczestników jest zaprojektowanie i wykonanie PLAKATU SP nr 19 im. J. Tuwima w Jastrzębiu - Zdroju. Głównymi celami konkursu są: rozwijanie wyobraźni, zaprezentowanie własnych możliwości plastycznych oraz wykorzystanie zainteresowań, skierowanie uwagi na dbałość o szczegóły oraz estetykę wykonywanej pracy, wskazanie na zintegrowanie ze szkolnym środowiskiem, stworzenie twórczej alternatywy dla dominujących form spędzania przez dzieci i młodzież czasu wolnego. Wymogi techniczne: format: A 1 (brystol), technika i materiały: dowolne. Termin składania prac: do 25 maja 2012 r., na ręce p. Moniki Domin. Warunkiem zakwalifikowania pracy do poddania jej ocenie jury jest jej odpowiednie opisanie: na odwrocie dzieła autor/autorzy czytelnie ołówkiem wpisuje/wpisują drukowanymi literami własne imię, nazwisko oraz klasę. Złożone do konkursu prace przechodzą na własność organizatora, a autor wraz z jej oddaniem przekazuje mu prawa do dysponowania nią zgodnie z potrzebami placówki. Wskazówka: przemyślcie kolorystykę swego dzieła!:) Uczniowie z klas 5 i 6 uczestnictwo w konkursie dodatkowo mają premiowane pozytywnymi, wysokimi notami w ramach przedmiotu PLASTYKA.
25 kwietnia zwołane przez p. M. Domin, koordynatora licznych działań plastycznych na terenie ,,19” (tym razem bez głosu sędziowskiego) jury artystyczne (w składzie: H. Rotter, D. Szecówka, S. Oleksy, D. Sutkowska) podjęło się wyzwania w postaci wyłonienia łącznie 6 najlepszych prac z klas 1 – 6 (po trzy w każdej z grup wiekowych), które mają nas reprezentować w Miejskim Konkursie Plastycznym, organizowanym przez SP nr 17 im. Jana Brzechwy w Jastrzębiu – Zdroju pod hasłem ,,Witajcie w naszej bajce…”. Wykonywane na formacie A3 lub A4 w dowolnej technice prace (z wyjątkiem komputerowej) ilustrujące wybrane dzieło pióra pana Brzechwy dotarły, zgodnie z regulaminem, do rąk komisji i wywołały ,,dyskusje estetyczne”. Spośród 20 dzieł trudno było wybrać jedynie po trzy prace w obrębie każdej z grup, ale ostatecznie, jak się potem okazało, niemal jednogłośnie wybrano wytwory rąk: Wiktorii Tokarczyk (3 a), Tomasza Boreckiego (2 b), Kingi Tułacz (2 b), a także: Alicji Tokarczyk (6 a), Małgorzaty Suligi (5 b) oraz w drodze dopuszczenia – Patrycji Głoćko (4 a). No, wkrótce się dowiemy, jak ,,naszym” artystom pójdzie! Trzymamy kciuki, zaś wszystkim tym, którzy sobie pięknie popracowali – szczególnie zaangażowanym pierwszaczkom, rozpoczynającym swą plastyczno-konkursową karierę, składamy gratulacje z racji podjęcia wyzwania i rozwijającego spędzenia czasu wolnego!
Kolejna wędrówka uczniów klas IV a i VI a wraz z opiekunem Koła Turystycznego, p. B. Borowską, i przewodnikami PTTK-u odbyła się w ostatnią sobotę kwietnia, tj. 21. 04. 2012 r. Tym razem trasa wiodła do Sosnowca. To zagłębiowskie miasto kryje wiele ciekawych miejsc, wartych poznania, m. in. Trójkąt Trzech Cesarzy, Katedrę Wniebowzięcia NMP, Pomnik Jana Kiepury, Dworzec Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej, Cerkiew czy Plac Papieski. Uczestnicy imprezy turystycznej na mecie V Zlotu Oddziałów PTTK Województwa Śląskiego przy stoku narciarskim na Środuli zweryfikowali punkty do Krajoznawczej Odznaki Miasta Sosnowca, zjedli ciepły posiłek, wykazali się sprawnością fizyczną i umysłową, biorąc udział w konkursach. Humor młodym turystom dopisywał. Może i ty dołączysz do nas?! Do zobaczenia na turystycznych szlakach!
VIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego ,,Jutro ... w świat" im. K. Kolbergera dla uczennicy z klasy VI a z naszej szkoły, Alicji Tokarczyk, okazała się bardzo szczęśliwa. Dlaczego? Bo dziewczyna będąca miłośniczką poezji powiększyła grupę nagrodzonych laureatów! BRAWO! Za co laur zwycięstwa? Ala ułożyła akrostych o marzeniach i planach na przyszłość, o pełnej niespodzianek wędrówce w dorosłe życie. Napisany wiersz łączy się tematycznie z tytułem podręcznika do języka polskiego ,,Jutro pójdę w świat". Znalazł się on w tomiku wierszy tegorocznej edycji konkursu. Szóstoklasistka Alicja mogła osobiście odebrać tak prestiżową nagrodę i zaprezentować w czasie gali rozdawania wyróżnień napisany przez siebie utwór. Ponadto poznała młodych ludzi z różnych części naszego kraju, którzy jak ona weszli w rolę twórców – poetów. W wyjeździe do Warszawy, 20. 04. 2012 r., uczennicy towarzyszyła nauczycielka języka polskiego, p. B. Borowska, której również serdecznie gratulujemy tak doskonałego zmotywowania podopiecznej do złapania za pióro, oraz rodzina – takie wydarzenie to powód do dumy! Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć dalszych sukcesów!
No nie możemy o tym nie wspomnieć! 19 kwietnia w naszej szkole przeprowadzono akcję Dnia Otwartego, skierowanego do przedszkolaków – przyszłych pierwszoklasistów i ich rodziców. Główna część spotkania – ta przeznaczona dla oczu i uszu osób dorosłych (z racji nagromadzenia rzeczowych informacji, czyli: po co? na co? kiedy? i co z tego wyniknie?:)) – odbyła się w jadalni szkolnej. To tam dyrektor szkoły, p. G. Węgliński, zaznajomił przybyłych z wieloma informacjami dotyczącymi samej placówki i specyfiki pracy z dziećmi w klasie pierwszej. Tam także na pytania chętnie odpowiadały wychowawczynie przyszłorocznych pierwszaczków, rozwiewając wszelkie wątpliwości, zachęcając do wspólnych przygotowań dziecka do podjęcia nauki szkolnej. W tym samym czasie (równolegle) inni nauczyciele ,,19” zajmowali się ,,maluchami”. 58 przedszkolaków podzielono na 4 grupy, by każda z nich w określonym czasie (wymiennie) uczestniczyła w przygotowanych specjalnie dla nich zajęciach: komputerowych (tu szaleństwo z edytorami grafiki), ruchowych (wyginanie śmiałe ciała na piankowych kształtach, pośród kolorowych obręczy itp. zdawało się nie mieć końca!), językowych (czarowi języków: angielskiego i francuskiego w scenkach teatralnych ulegli wszyscy) i literacko – plastycznych (Słoń Trąbalski był ich niepodzielnym szefem;)). Cieszyły się one dużym zainteresowaniem. Dzieciaczki starały się dzielnie i grzecznie wędrować po szkolnych korytarzach, wspomagane także przez ich starszych kolegów – piątoklasistów. Zadowolenie i uśmiech gościły na twarzach podekscytowanych małych gości. Dorośli, którzy z nimi przybyli, mieli okazję wejść do sal szkolnych, poobserwować swoje pociechy w akcji. Miła spokojna atmosfera spotkania warta zapamiętania! Czyli: do zobaczenia! Pierwszy dzwonek w zasadzie nie tak odległy…
,,Witajcie w naszej bajce…” – czyli MALARSKI PLENER W ŚWIECIE UTWORÓW JANA BRZECHWY. Dowolna technika na formacie A3 lub A4 – prezentacja ilustracji do twórczości J. Brzechwy, szczególnie mniej znanych utworów – warto przemyśleć wybór... Działanie i zgłoszenie pracy – do 25. 04. 12. u p. M. Domin. Wybrane 3 dzieła z klas 1- 3 i 3 z klas 4 - 6 wysyłane są do Organizatora. DANE DO UMIESZCZENIA NA ODWROCIE PRACY (OŁÓWKIEM): IMIĘ I NAZWISKO AUTORA, jego KLASA wraz z tytułem opracowanego artystycznie utworu poety. Śmiało, do pracy!
Bardzo serdecznie zapraszamy do nas, do Szkoły Podstawowej nr 19 im. J. Tuwima, na Dzień Otwarty. 19 kwietnia o godz. 17. 00 będzie nam miło gościć Rodziców/Opiekunów z ich Pociechami, mającymi rozpocząć naukę w klasie 1 wraz z wrześniem 2012 r. Przybyłych czeka moc atrakcji i… informacji! Do zobaczenia w czwartek!
Jak tradycja nakazuje – młodsza grupa wiekowa wielkanocnie też w swym gronie konkurujeJ! Opiekunka grupy, p. B. Galisz, zaproponowała uczniom klas 1 – 3 konkurs plastyczny na wykonanie najpiękniejszej kartki wielkanocnej. 17 młodych twórców stanęło do boju i złożyło w stosownym terminie swe dzieła. Ach, czegóż to na nich nie było?! I kurczaczki, i baranki, i zające kicające – na wiosennej łące, rzecz jasna, i pisanki kolorowe, całe papierowe! Po prostu – do wyboru, do koloru. Nie zdziwi więc nikogo fakt, że wielu uczniów na uroczystym świątecznym apelu, przygotowanym przez klasę 2 b wraz z wychowawcą, p. M. Domin, zostało nagrodzonych za swe artystyczne wysiłki. I tak I miejsce zajęli: Donata Krzempek (2 b), Wiktoria Tokarczyk (3 a), Artur Rosiński (2 b); II miejsce – Weronika Krzyżaniak (3 a), Kinga Tułacz (2 b) i Kacper Staniczek (1 b); III miejsce – Magdalena Dobrowolska (2 b), Szymon Szczygielski (1 b), Magdalena Stylok (1 b) i Kamil Mrzyk (2 b). Komisja konkursowa wyróżniła także parę prac. Ich autorami byli: Samuel Mrozek (2 b), Ola Kohut (3 a) i Dominik Mrzyk (1 b). Wszyscy laureaci otrzymali apetyczne, wielkanocne nagrody, a słodkości dotarły także do pozostałych uczestników konkursu, którym tym razem nie udało się stanąć na którymkolwiek ze zwycięskich podium. Dla całej drużyny plastyków – BRAWA! Pamięci polecamy oczywiście wszystkie akcje plastyczne! Miło jest wręczać komuś dyplomy i nagrody – wysiłek popłaca;)!
Zaproszeni goście, nieco uroczysty nastrój okraszony odrobiną uczniowskiej tremy. O co chodzi? O wielkanocne spotkanie uczniów klasy 2 b wraz z wychowawcą (M. Domin) z ich Najbliższymi i Panem Dyrektorem! 2 kwietnia, popołudniową porą w sali nr 15 mała forma teatralna została przedstawiona przybyłym. Co chciały zaprezentować dzieciaki? Po prostu: przypomnieć, o co w świętach chodzi, jakie tradycje są z nimi związane – które z nich wciąż żyją w naszych domach, a które uległy już pewnemu uproszczeniu z racji gonitwy… No właśnie: za czym i po co? Dzieci z zaangażowaniem (aj, te próby!) wykonały swą pracę aktorską, dodając jej odrobinę smaczku. Stylizowane na regionalną nutę chórki dziołch i kusaków odśpiewały w towarzystwie ,,gwarujących” Babci i Dziadka to, co istotne, zachęcając Zajączka i Kwokę do dyskusji z Narratorem. Dyngus też był, a co! Nie obyło się bez słodkości i prezentów – rękodzielnictwo dziecięce jest bardzo w modzie!;) Rodziny małych artystów i dyrektor, p. G. Węgliński, byli wzruszeni prezentacją, czyli: chyba się podobało?!:) Bo przecież ,,w wielkanocny czas jajkiem się dzielimy, z wiatrem leci ptak, rozgłasza nowinę: Alleluja!...”
2 kwietnia klasy 1 - 3 pod okiem swych wychowawców miały po raz kolejny okazję wziąć udział w fantastycznej lekcji multimedialnej odnoszącej się do świata filmu animowanego (pod hasłem ,,Dlaczego Francik chrapie?"). W Kinie CENTRUM na scenie działy się niespotykane rzeczy! Aktorka Anna Kutkowska, czarodziejskim, świetnie przygotowanym głosem wprowadziła uczestników spotkania w świat historii animacji filmowej, wzbudzając wzruszenie i rozbawienie na dziecięcych twarzach podczas prezentacji np. czarno-białych obrazków stworzonych przez W. Disneya i nie tylko. Dzieci krok po kroku, ,,idąc" za reporterką... Joasią Jabłczyńska, wędrującą po Studio Filmów Animowanych w Poznaniu, poznawały etapy tworzenia filmu rysunkowego. No, niezła wycieczka! Nie obyło się bez zdradzenia tajemnic ,,wyprodukowania" domowym sposobem animacji rysunkowej. A gdy wszystko było już jasne i dzieciaki utrwaliły ważne pojęcia, bezbłędnie udzielając odpowiedzi na padające pytania, odbyła się projekcja 5 filmów z nagradzanego wielokrotnie cyklu ,,Baśnie i bajki polskie" (,,Dwanaście miesięcy", ,,Szewczyk Dratewka", ,,Złota jabłoń", ,,Lodowa góra" i ,,Dar skarbnika"). Widzowie byli bardzo zadowoleni - jak zwykle! Wartość spotkania - bezcenna;)
29 marca br. na terenie SP nr 10 Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu – Zdroju zorganizowała turniej przyporządkowany Ogólnopolskiemu Turniejowi Wiedzy Pożarniczej i Ekologicznej – MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM. Wzięli w nim udział i nasi uczniowie, a dokładniej szóstoklasiści (6 a): Jakub Rutka, Grzegorz Libera i Piotr Mirosław. Każdy z nich otrzymał od organizatorów konkursu… wyróżnienie! No, Panowie, fiu, fiu! Opiekun chłopców, p. T. Skubis nie krył dumy z ich wyników. Nie ma się co dziwić!
28 marca w Hali Sportowej OMEGA Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wraz z Komendą Miejską Policji w Jastrzębiu – Zdroju przeprowadzili Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Reprezentowali nas w nim: Wiktoria Smyła (5 b), Jakub Rutka (6 a) i Grzegorz Libera (6 a). Cała ekipa zajęła wynikiem rywalizacji V miejsce. Przygotowujący do boju drużynę p. Tadeusz Skubis cieszył się wraz z nimi z podjętego wyzwania. Brawo!
Być, albo nie być! Oto jest pytanie! – jasne, że być! Gdzie? Na szkolnym konkursie recytatorskim poezji angielskiej, ma się rozumieć! 12 marca wzięło w nim udział 19 uczniów z klas I – VI. Komisja w składzie: p. R. Okulewicz – Zielińska, p. K. Janeczko i p. E. Czarnecka wybrała dwie wyróżniające się uczennice z młodszej grupy wiekowej. Są to: Magda Stylok (1 b) i Magda Dobrowolska (2 b). Dziewczynki, mimo, że takie niby maluchy, udźwignęły ciężar języka Szekspira i pokazały klasę! W starszej grupie wiekowej zwycięstwem podzieliły się (bez żadnych swarów): Ala Tokarczyk (6 a), Monika Araszczuk (5a) i Marta Gałęziowska (4 a). W maju uczennice te (faktycznie, same dziewczyny!) wybierają się na miejski konkurs poezji angielskiej, by reprezentować naszą szkołę. Oj, będzie się działo! Wszystkim uczestnikom dziękujemy za sumienne podejście do tematu, a najlepszym – oczywiście, że należą się nasze gratulacje! Bo bez tego nie ma to tamto! A gdyby jednak tak komuś angielskiego poczucia humoru w wersji pisanej zabrakło, to powinien był się zgłosić 19 marca na szkolne dyktando z tego języka, co uczyniło piętnaścioro uczniów klas V – VI. Najlepsi jego uczestnicy – Konrad Sułkowski (6 b) i Piotr Mirosław (6 a) reprezentowali naszą szkołę w dyktandzie miejskim pod nazwą English Dictation Contest, które odbyło się 27 marca w SP nr 6. Konrad Sułkowski uzyskał punktowane piąte miejsce w mieście, otrzymując dyplom i nagrodę książkową. Od podium dzieliły go dosłownie… 2 błędy! Prawie nic! Brawa, brawa, oj, brawa! Czyli wszyscy teraz – do książek marsz;)!