Nawigacja

Nawigacja

  • Życie to nie teatr?!

    Życie to nie teatr?!

    No, niektórzy chcieliby na ten temat podyskutować;) Jak co roku Międzynarodowy Dzień Teatru nie pozostał bez echa na terenie naszej placówki. 27 marca uczniowie mogli sprawdzić swą wiedzę teatralną, biorąc udział w konkursie ,,Magia teatru”. Jego współorganizatorami były panie polonistki (B. Borowska, G. Vaidyan) wraz z panią bibliotekarką (D. Szecówka) oraz pracownicami zaprzyjaźnionej z nami MBP Filii nr 1. Przygotowane dla uczestników testy wymagały od nich znajomości pojęć teatralnych, nazw teatrów województwa śląskiego oraz umiejętności… czytania ze zrozumieniem tekstów tematycznych. Spośród 16 uczestników boju komisja konkursowa wyłoniła 4 laureatów: Alicję Tokarczyk (6 a), Dominikę Bednarz (5 a), Dominikę Kanię (4 a) i Patrycję Głoćko (4 a). Oczywiście – zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich zafascynowanych szeroko rozumianą sztuką teatralną zapraszamy już za rok do rywalizacji – tym razem o ZŁOTĄ MASKĘ.

  • Szacuneczek, Wielkanocny Twórco!

    Szacuneczek, Wielkanocny Twórco!

    Tram trata tam! Znamy wyniki wielkanocnego konkursu plastycznego skierowanego do klas 4 - 6, organizowanego wewnątrzszkolnie przez p. M. Domin. Otóż czteroosobowa komisja jurorska nie bez wyjaśniania drobnych kwestii spornych w zakresie gustów, o których przecież się nie dyskutuje:) i oryginalności oraz nakładu pracy postanowiła za namową ,,przewodniczącej" składu docenić wysiłek wszystkich uczestników plastycznego boju o tytuł ,,mistrza podstawki pod świąteczne jajo - wydmuszkę". i tak oto I miejsce zajął ze swą ,,piórkową" pracą Wiktor Palczak z kl. 6 b; II - Julia Lasko z 6 a, tworząc gnącą się i wijącą kwiatową obręcz pod jajeczko, III - Rachela Baszczyńska z 6 b, wykonując rodzinną kwokę wydmuszkową. Wyróżniono także pozostałe, barwne dzieła Alicji Tokarczyk z kl. 6 a i zajączka Martyny Gorażdży z kl. 6 b. Wszystkim cudnie dziękujemy za wysiłki - prace z życzeniami świątecznymi dotrą do Przyjaciół ,,19", a upominki dla Plastycznych Bohaterów wręczymy w imieniu organizatora na najbliższym apelu starszej grupy wiekowej. B - jak bombowo, R - jak rewelacyjnie, A - jak arcyciekawie, W - jak wiadomo, że..., O - jak ogarnęli to!

  • Wiosenka, wiosenka, cóż za cudna panienka!

    Wiosenka, wiosenka, cóż za cudna panienka!

    21 marca uczniowie, w tym i z naszej szkoły, ,,turystycznie” witali wiosnę. Dlaczego ,,turystycznie”? To nie powinno już chyba nikogo dziwić, bo tradycje PTTK-owskie w ,,19” są już od dawna silnie zakorzenione, a m. in. z tego właśnie wynika stałe uczestnictwo naszej młodzieży w rajdach ,,okolicznościowych”. Czwartoklasiści wraz z kolegami i koleżankami z SKKT podążali za przewodnikiem i nauczycielkami trasą XXII RAJDU do Parku Zdrojowego. Na szczęście przedpołudniowa aura im sprzyjała, podobnie jak bogata oferta organizatorów, co wpłynęło na fantastyczne humory całej ekipy! A więc, Panie i Panowie – oficjalnie potwierdzamy: WIOSNA NASTAŁA, gdyż  została przyłapana na trasie!:)

  • Cóż za niesforne wierszyki!

    Cóż za niesforne wierszyki!

    19 marca odbył się u nas szkolny etap konkursu recytatorskiego poezji Agnieszki Frączek właśnie pod tytułowym hasłem - NIESFORNE WIERSZYKI, skierowany do trzecioklasistów. Komisja w składzie: p. D. Szecówka i p. A. Szatkowska z grona 18 uczniów wybrała reprezentację naszej placówki w konkursie organizowanym przez MBP już 28 marca. Są to: Maja Marciniak (3 b), Daria Jeziorska (3 a) i Adam Sułkowski (3 b). Jak miło być świadkiem tego, że kultura żywego słowa wciąż ma prawo bytu! Gratulacje dla ekipy reprezentantów i dla ich wspaniałych konkurentów, z którymi się zmierzyli!

  • Młodzi zdolni

    Młodzi zdolni

    Tak jak obiecaliśmy, spieszymy z informacją o sukcesach naszych uczniów! 17 marca br. pięciu przedstawicieli uczniowskiej braci z ,,19" wzięło udział w II etapie eliminacji wojewódzkich XXX Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Frankofońskiej im. Jerzego Lisowkiego w Katowicach. Najmłodsi uczestnicy /w składzie: Julia Drąg oraz Łucja Mirosław z kl. 2 a, przygotowane przez panią Aleksandrę Szatkowską/ zostali wyróżnieni za prezentację wierszy przez jury konkursu. Serdecznie gratulujemy! Co do starszych uczniów... Tak... Panna Alicja Tokarczyk (6 a), oraz panowie: Tomasz Dobrowolski (5 b) i Mateusz Gruszczyk (5 b), przygotowujący się pod okiem p. Elżbiety Błoniarczyk też zostali poddani ocenie w ramach swego wystąpienia. No i Mateusz zajął II miejsce w województwie. Po prostu bomba!;) Całej drużynie bijemy brawo - paniom z języka francuskiego - także!:)

  • Ortografia?! Czy to takie tru(ó?)dne!:)

    Ortografia?! Czy to takie tru(ó?)dne!:)

    12 marca w SP nr 1 w naszym mieście odbył się XVIII Miejski Konkurs Ortograficzny, skierowany do uczniów klas 2 i 3. W jego ramach I miejsce przypadło w udziale SP nr 5, IISP nr 17, natomiast III miejsce stało się podium dla jednego ucznia ze wspomnianej SP nr 17, a także dwójki… ,,naszych” – z SP nr 19! Grzegorz Mirosław z kl. 3 a oraz Maja Marciniak z kl. 3 b nie kryli swej radości. No i nie dziwi to wcale, no i brawa się należą, a jakże!

  • Klasy drugie! Pod tablicę:)

    Klasy drugie! Pod tablicę:)

    9 marca w bibliotece szkolnej, za sprawą zarządzającej nią p. D. Szecówki, przeprowadzony został konkurs czytelniczy adresowany do uczniów klas 2 a i 2 b pod hasłem ,,Czy znasz wiersze Juliana Tuwima?". Dzieci zmierzyły się z testem weryfikującym przeczytane teksty dla dzieci autorstwa Patrona szkoły. Główne zadanie wiązało się z rozpoznawaniem tytułów i postaci w nich występujących. Najlepszą znajomością wierszy J. Tuwima wykazała się Emilia Kowalczuk z 2 a i jej klasowa koleżanka - Julia Tulke. Świetnie - widać, że te dziewczyny uważnie czytają! Wszystkim uczestnikom tych zmagań gratulujemy wysiłku i... pamiętajcie - ,,pierwsze koty za płoty" - następnym razem będzie jeszcze lepiej, bo przecież każdy może się pomylić;)

  • Mamy mistrza!

    5 marca szkolny bibliotekarz zorganizował konkurs pod hasłem ,,Mistrz pięknego czytania". Z grona 12 najlepiej czytających uczniów klas 4 komisja w składzie: B. Borowska, G. Vaidyan i D. Szecówka zdecydowała, że owym MISTRZEM została Klaudia Kłus z klasy IV b , a  II miejsce  przypadło Patrycji Głoćko z klasy IV a. Gratulujemy (gorąco, ma się rozumieć) i zapraszamy do biblioteki, aby... poćwiczyć piękne czytanie, bo to niezwykle cenna umiejętność! :)

  • Kto powiedział, że nie lubimy teatru?!

    Kto powiedział, że nie lubimy teatru?!

    Lubiany przez nas i dobrze nam już znany z wysokiego poziomu artystycznego Narodowy Teatr Edukacji z myślą o najmłodszych widzach w oparciu o scenariusz Rudolfa Zająca przygotował „Bajkę o Czerwonym Kapturku”! Nie sama treść jednak (dobrze znana chyba wszystkim) była w tym spektaklu najistotniejsza, o  czym mogli się przekonać pierwszo- i drugoklasiści naszej szkoły, którzy w towarzystwie swych wychowawców 7 marca ruszyli na niego do MOK-u. Reżyser Michał Hachlowski postawił tu na sposób, w jaki została ona przekazana. Radośnie, porywająco, baaardzo muzycznie (nuty ,,okiełznane” przez Michała Kowalczyka i – ach, ten porywający do tańca rock and roll!), chwilami groźnie (wciąż niektórzy mali widzowie zapominają o tym, by nie piszczeć do woli w ,,tych momentach” – na szczęście to nie ,,nasi” uczniowie!), a czasami wzruszająco (czułości mamy i córki – to cenne!)… Poza pojawiającymi się chyba w każdej wersji tej opowieści postaciami (Matka, Babcia, Wilk, Gajowy) zobaczyliśmy także… Gila (czarowaliśmy, oj, czarowaliśmy, by się pojawił na scenie), dwie wesołe, czasem nieco złośliwe, Wiewiórki oraz jedynego na świecie nietrującego pana Muchomora, który w bajkowym lesie pełnił funkcję zaskakującego wysokim poziomem kultury (jego nadzwyczaj grzeczna rozmowa z najedzonym Babcią i Kapturkiem Wilkiem była przekomicznie nieskuteczna!) gospodarza. Postaci te wniosły do znanej nam historii dużo dobrego humoru. Nie obyło się także bez cennych rad i wskazówek płynących ze sceny. Dzieciaki uczestniczyły również w spotkaniu edukacyjnym, prowadzonym przez jedną z aktorek, grających w przedstawieniu rolę Babci. Było kreatywnie i zabawnie! Na twarzy małych widzów widniał uśmiech – a to chyba bardzo dobra recenzja?! P. S. 5 marca klasy starsze widziały spektakl Katolickiego Teatru Edukacji pt. ,,Wyspa Robinsona"-  szóstoklasistki stwierdziły, że świetną sprawą było poprzedzające go interaktywne spotkanie z aktorami, natomiast 7 marca trzecioklasiści obejrzeli ,,Księgę Dżungli". I tu nie obyło się bez emocji!:) Dzieciaki z kl. 2 b stwierdziły, że to ,,fajnie, że ze szkoły można pojść do teatru";). No pewnie, że fajnie!

  • II Międzyszkolny Konkurs Poezji

    28 lutego w MBP Filia nr 1 odbył się II Międzyszkolny Konkurs Poezji Juliana Tuwima, organizowany przez naszą szkołę i bibliotekę.Brali w nim udział uczniowie klas 4 - 6. Po prezentacji wybranych wierszy komisja wyłoniła laureatów:

    I miejsce Milena Zdrojewska SP 12

    II miejsce Aleksandra Magiera SP 6

    III miejsce Marta Wiśniewska SP 19

    Przyznano również 3 wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a zwycięzców uhonorowano nagrodami książkowymi ufundowanymi przez bibliotekę.

  • Wspomnienie o Pani Dyrektor Dorocie Bury

    Wspomnienie o Pani Dyrektor Dorocie Bury

    „Ci, których kochamy, nie umierają nigdy, bo miłość to nieśmiertelność.”

    Pisząc o kimś, zatrzymujemy pamięć. Przywołujemy pod swymi powiekami, w swej głowie związane z nim chwile, które utwierdzają w nas wiarę w promenadę ludzkich serc. Wydobywając z jego życia to, co najlepsze, zapominamy choć na chwilę o zostawionych, jak pisał ks. J. Twardowski, ,,butach i telefonie głuchym”… DOROTA  BURY urodziła się 6 lutego 1939 r. w Zbytkowie. Była córką policjanta Wojciecha Kuty, który został zastrzelony przez Rosjan w Ostaszkowie w 1940 r. Po ukończeniu w 1958 r. Liceum Pedagogicznego w Cieszynie rozpoczęła pracę w SP Nr 1 w Chybiu. W latach 1959 – 1962 pracowała w Szkole Podstawowej w Strumieniu, następnie – do  1967 r. – w Szkole Ćwiczeń przy Studium Nauczycielskim w Cieszynie. W tym też okresie (w 1964 r.) ukończyła Studium Nauczycielskie. W 1967 r. objęła stanowisko kierownika, a później dyrektora w SP Nr 2 w Jastrzębiu – Zdroju. W 1976 r. organizowała pracę w nowej placówce, SP 19, w której była dyrektorem do 1990 r. W trakcie pracy zawodowej ukończyła Studium Zawodowe w Katowicach (1978 r.). Podczas ubiegłorocznego jubileuszu 35-lecia szkoły SP 19 im. J. Tuwima wspominała trudne, wynikające z sytuacji gospodarczej kraju warunki, jakie miały miejsce przy tworzeniu i wyposażeniu pomieszczeń szkolnych. W 1990 r. przeszła na emeryturę. Za swej wysokiej jakości działania otrzymała wiele odznaczeń, nagród i wyróżnień, a były to m.in.: Złoty Krzyż Zasługi (1979 r.), Złota i Srebrna Odznaka Zasłużonego w Rozwoju Województwa Katowickiego (w 1981 i 1988 r.), nagroda Ministra Oświaty i Wychowania drugiego stopnia (1978 r.). Zawód nauczyciela wydobywa z człowieka to, co w nim jest najlepsze. Dorota Bury umiała docenić osiągnięcia nauczycieli i uczniów. Cechowała ją wysoka kultura, a także poczucie humoru. Życzliwa, pogodna nie zrażała się trudnościami, a gdy ktoś miał problemy, zawsze mógł liczyć na jej pomoc. W 1996 r. wyprowadziła się z Jastrzębia – Zdroju do Istebnej, rodzinnej miejscowości męża. Aktywnie spędzała czas na emeryturze. Z radością przyjmowała i gościła znajomych, którym pozostały piękne wspomnienia z poświęconego wzajemnie na rozmowę czasu. Nam jest on jeszcze podarowany, Ona  już go nie ma. Wykorzystajmy ten dar jak najlepiej. Cieszmy się każdym dniem życia, dzielmy się radością z najbliższymi przyjaciółmi. Bo możemy… Dorota Bury odeszła od nas 29 lutego…

    Opr. na bazie tekstu A. Kapały i D. Szecówki

  • Brawo szachiści!

    Brawo szachiści!

    6 marca odbyły się w naszej szkole Miejskie Zawody Szachowe. Nasi uczniowie zajęli w nich miejsca na podium - chłopcy  I miejsce a dziewczęta III miejsce :) gratulujemy !

  • Ja recytuję, ty recytujesz...

    Ja recytuję, ty recytujesz...

    22 lutego br. odbył się w naszej szkole wewnątrzszkolny konkurs recytatorski wierszy Patrona placówki, Juliana Tuwima dla klas 4 - 6. Wzięło w nim udział 16 uczniów. Komisja (w składzie - panie: B. Borowska, I. Karnas i D. Szecówka) wybrała uczniów mających reprezentować ,,19"  w kolejnym etapie zmagań, bo już 28 lutego przeprowadzony zostanie II Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Juliana Tuwima dla klas 4 - 6, organizowany przez naszą szkołę i nauczycieli - panie: D. Szecówkę i G. Vaidyan. Laureatami boju zostali: I miejsce - G. Libera z klasy 6 a, II miejsce - M. Wiśniewska z klasy 6 b, III - A. Tokarczyk z kl. 6 a. Wyróżniono także T. Dobrowolskiego z kl. 5 b. To dowód na to, że współczesna  młodzież sięga jednak do źródeł i nie obawia się prezentować efektów swych starań. Trzymamy kciuki!

  • W sumie Wielkanoc nie tak daleko!

    W sumie Wielkanoc nie tak daleko!

    Uczniowie klas 4, 5 i 6! Kolejny wewnątrzszkolny konkurs plastyczny przed Wami! Temat: Ciekawa podstawka na wielkanocne jajo w formie cudeńka z dowolnych materiałów /wraz z jednobarwną wydmuszką/ . Materiały i technika: dowolna, oj, bardzo! Co robisz, Artysto? Otóż robisz dekoracyjną pracę użytkową, przemyślaną, estetyczną, taką, którą sam chętnie postawiłbyś na wielkanocnym stole u siebie w domu lub jako prezent u swych Bliskich. Twoja wyobraźnia może się tu wykazać. Aby Twa praca została zakwalifikowana do oceny przez jury konkursowe, musisz pamiętać o zrobieniu obydwu elementów dzieła (koncentrujesz się na podstawce; wydmuszka, w wybranym, dopasowanym do niej kolorze, stanowi jego tematyczne uzupełnienie)! Po co działasz? Działasz po to, by samemu sobie udowodnić, że… możesz; że potrafisz ciekawiej i lepiej spędzać czas wolny niż przy komputerze bądź telewizorze; że masz bogatą wyobraźnię, a Twe pomysły warte są przekazania innym, zaś Twe podejście do rywalizacji jest czysto ,,sportowe”! Resztę powodów dopowiedz sobie sam – wiesz przecież, o co chodzi! Do kiedy pracujesz? Pracujesz tak, by do 22 marca złożyć zabezpieczone w woreczku/pudełeczku gotowe dzieło wraz z karteczką z Twymi danymi (imię i nazwisko oraz klasa) na ręce organizatora konkursu, p. M. Domin. Pomyśl i weź się do działania! Powodzenia!

  • Z wizytą

    Z wizytą

    Z wizytą w naszej miejskiej gazecie ,,Jastrząb" byli uczniowie kl. 5b i 6a, pod opieką pań: D. Szecówki i S. Oleksy. Panowie z malutkiej, ale prężnie działającej redakcji, pokazali nam jak tworzy się to czasopismo. Najciekawszy był dla uczniów pokaz możliwości programu photoshop :).  Notatka z naszych odwiedzin zostanie umieszczona w marcowym numerze ,,Jastrzębia" wraz ze zdjęciem (ciekawe, którą wersję redakcja wybierze...). Zachęcamy wszystkich do czytania tej gazety, bo można w niej znaleźć wiele ciekawych informacji dotyczących naszego miasta. Gdyby ktoś nie wiedział to... w nim naprawdę sporo się dzieje!

  • AKCJA: POMOC

    AKCJA: POMOC

    Przypominamy i... polecamy! W naszej szkole trwają akcje charytatywne, poprzez które pomagamy potrzebującym. Zbieramy: PLASTIKOWE NAKRĘTKI - dla Tymoteusza Bugli chorego na mukowiscydozę, ETYKIETKI z herbaty LIPTON - na zakup wózka inwalidzkiego oraz ZNACZKI POCZTOWE - jako pomoc dla misjonarzy. Za wsparcie naszych akcji serdecznie dziękujemy! Tylko i aż tyle...

  • Co to były za bale... Bale nad balami!

    Co to były za bale... Bale nad balami!

    W środę, 15 lutego, uczniowie klas 4 - 6 bawili się na tradycyjnym balu karnawałowym. Wszyscy balowicze przyszli przebrani, aj, jaj! W tym roku tematem przewodnim stroju były: aktor - aktorka, piosenkarz - piosenkarka. Oczywiście każda klasa wybrała osobę najciekawiej przebraną. W poszczególnych klasach byli to: kl. 4a - Patrycja Głoćko i Patrycja Szymczyk, kl. 4b - Krystian Skrzypczyk; kl. 5a - Natalia Mucha,  kl. 5b - Natalia Jędrzejewska; kl. 6a - Dawid Jeżewski,  kl. 6b - Marta Wiśniewska. Z tego grona wszyscy obecni wybrali wiodącą trójkę: I m. klasa 4a - Patrycje G. i Sz. :),   II m. klasa 5b - Natalię,  III m. klasa 6a - Dawida. Po wręczeniu nagród laureatom wszyscy bawili się pod przewodnictwem Kamila Spodniewskiego, który jako DJ tak porwał zebranych do zabawy, że w czwartek część z nich uśmiechem przyznawała się do tzw. ,,zakwasów" od tego karnawałowego szaleństwa;). Oczywiście młodsza grupa wiekowa też popołudniowo balowała, tyle, że 17 lutego, w piątek. Pod okiem fachowego wodzireja, swych wychowawczyń, w towarzystwie pomocnych rodziców, w radosnym nastroju bajkowej atmosfery (postaci bajkowe były zaproponowanym motywem kostiumowym) dzieciaki wirowały na parkiecie sali gimnastycznej, wylewając na niego ,,siódme poty", łapiąc balony i bańki mydlane, zmagając się sportowo i tanecznie, ,,wyginając śmiało ciało" tu i ówdzie. Rada Rodziców miała przygotowany konkurs na najciekawsze przebranie - nie obyło się bez wahań nad ostatecznym wyborem laureatów, ale... ufff! Udało się! Kogóż tam nie było?! Ponadto w każdej z klas wyłonieni byli dodatkowo zdobywcy trzech pierwszych miejsc, których przebranie ,,wpadało w oko" z racji pomysłowości i atrakcyjności. Wiadomo jednak, że nie to było najważniejsze, a świetna zabawa, a tej nie zabrakło, prawda? Cóż... Zapraszamy na kolejne bale, już... za rok!

  • Ach, ten francuski...!

    Ach, ten francuski...!

    13 lutego po raz drugi w naszej szkole odbyły się eliminacje szkolne do Konkursu Poezji i Prozy Frankofońskiej. Pamiętacie?! W tamtym roku wygrał go nasz uczeń, Mateusz Gruszczyk. W szranki stanęło 30 uczniów, a każdy miał ciekawy pomysł na przedstawienie własnej osoby oraz swojego wiersza. W młodszej grupie wiekowej pod patronatem p. Aleksandry Szatkowskiej wygrały uczennice: Julia Drąg oraz Łucja Mirosław z kl. II a. Z kolei w starszej grupie wiekowej pod patronatem p. Elżbiety Błoniarczyk wygrali: Alicja Tokarczyk, kl. VI a, Mateusz Gruszczyk, kl. V b oraz Tomasz Dobrowolski z kl. V b. Wymienieni uczniowie 17 marca będą zmagać się przed jury w Katowicach podczas eliminacji regionalnych. Serdecznie gratulujemy i… trzymamy kciuki, a jakże!

  • Uprzejmie informujemy...

    Uprzejmie informujemy...

    13 lutego minął termin składania w szkole prac plastycznych do konkursu sygnowanego organizacyjnie znakiem UM Jastrzębie - Zdrój, upływającego pod hasłem ,,20 lat Państwowej Straży Pożarnej i jak nas widzą, tak nas malują". Spośród zgłoszonych dzieł trzyosobowe jury musiało wyłonić zgodnie z regulaminem 3 najlepsze prace w obrębie klas 1 - 3 oraz 3 kolejne  sposród artystów  klas 4 - 6. We wtorek więc do UM dotarła odpowiednio przygotowana przesyłka zawierająca prace: Samuela Mrozka, Kingi Tułacz i Joanny Radwańskiej, a także Alicji Tokarczyk, Karoliny Sierszulskiej i Pawła Bocheńskiego. Teraz nie zostaje nam nic innego, jak cierpliwie czekać na wyniki działania komisji konkursowej na terenie urzędu. Wszystkim dzieciom, które pokusiły się o wykonanie prac serdecznie gratulujemy - kawał dobrej roboty za Wami, a za ,,szczęśliwą szóstkę" trzymamy kciuki!

    P. S. Podsumowania uczniowskich ,,zmagań rozmaitych" na podstronie ,,Laureaci konkursów"...

  • Czytacie?

    Czytacie?

    Wielu z Was tak, i to z chęcią! W liczbach? Proszę bardzo: nasi uczniowie wypożyczyli w I półroczu br. roku szkolnego 3187 książek. Średnia wypożyczeń na ucznia wyniosła 12 książek, czyli... nie jest tak źle. Najwięcej pozycji wypożyczyły klasy: 3 a - 687 książek (I miejsce), 2 a - 488 (II m.) oraz 2 b - 349 książek (III m.). 25 stycznia poczet szkolnych czytelników został poszerzony o uczniów klas 1 a i 1 b. Ach! I jeszcze jedno, gdyby tak się komuś ,,zapomniało": od 3 lat nasza placówka uczestniczy już, co z dumą podkreślamy, w ogólnopolskiej akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom". Niech czyta, niech czyta - z tego tylko same korzyści!:)

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 19 im. Juliana Tuwima w Jastrzębiu-Zdroju
    Szkoła Podstawowa nr 19 im. Juliana Tuwima
    ul. Opolska 3
    44-335 Jastrzębie-Zdrój
  • /32/4713193

Galeria zdjęć