Nawigacja

Nawigacja

  • Do wszystkich aktywnych artystów z ,,19"!

    Do wszystkich aktywnych artystów z ,,19"!

    Urząd Miasta Jastrzębie – Zdrój, Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych – Pion Ochrony, zapraszają do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu plastycznego (w końcowym założeniu ogólnopolskim) pod hasłem <<20 lat Państwowej Straży Pożarnej i jak nas widzą, tak nas ,,malują”>> - to temat pracy konkursowej. Chodzi o pokazanie różnorodności i wszechstronności działań zawodu strażaka podczas pełnienia trudnej i niebezpiecznej służby. Istotne jest pokazanie znaczenia pracy strażaków dla zapewnienia bezpieczeństwa każdemu człowiekowi. Dodatkowe szczegóły – na plakacie z UM na drzwiach sali nr 13 już od dopołudniowych godzin 12. 01.

    Nasza szkoła weźmie udział w tym konkursie w dwóch grupach wiekowych: kl. 1 – 3 oraz kl. 4 – 6. Uczestnicy na terenie szkoły są wybierani przez jury do kolejnego etapu zmagań – placówkę mogą opuścić  tylko 3 najlepsze prace wyłonione spośród dzieł artystów z klas młodszych  i 3  wykonane przez uczniów klas 4 – 6.

    Warunki techniczne: format prac – od A3 do B1 (nie na kartkach z bloku rysunkowego!); technika wykonania: rysunek, grafika, malarstwo, kolaż, malowanie na tkaninie (nic innego nie będzie uwzględniane). Kopiowanie gotowych ilustracji itp. nie może się zdarzyć!

    Ważne – z corocznych obserwacji rozstrzygnięć kolejnych edycji konkursu wynika jasno, że praca musi być: zgodna z tematem oraz estetycznie i ciekawie wykonana, bo wymagania Organizatora są wysokie, a konkurencja – na bardzo dobrym poziomie.

    Ostateczny termin składania dzieł do jurorskiej weryfikacji na terenie szkoły upływa z dniem 13 lutego do godz. 11. 30 na ręce nauczyciela plastyki, p. M. Domin. Najlepiej jednak byłoby złożyć pracę tuż przed feriami…

    Na pracy NIE WOLNO DŁUGOPISEM ANI ŻADNYM INNYM NARZĘDZIEM PISARSKIM ZAPISYWAĆ SWYCH DANYCH – prace, które przekażemy dalej muszą być specjalnie opisane – ich autorzy zobowiązani zostaną do pobrania  u p. M. Domin metryczki pracy do podpisu przez osobę dorosłą w związku z przetwarzaniem danych osobowych uczestnika konkursu. Stąd też ten, kto będzie oddawał pracę nauczycielowi plastyki, musi dołączyć do niej spinaczem czytelnie wypisaną karteczkę z imieniem, nazwiskiem, klasą.

    Do dzieła!

  • Wieczór wigilijny

    Wieczór wigilijny

    Portal internetowy ,,JasNet" zamieścił relację z wigilijnego spotkania, jakie odbyło się w naszej szkole przed świętami. Dla tych, którzy nie mieli okazji jej przeczytać, zamieszczamy tekst z 19.12.11:

    Tradycyjnie już przed Świętami Bożego Narodzenia społeczność szkolna SP nr 19 im. Juliana Tuwima spotyka się na wigilii. Zanim jednak nastąpi coroczne łamanie się opłatkiem uczniowie wykonują przedstawienie jasełkowe. W ten sposób w mury szkolne zostaje wprowadzony świąteczny nastrój. Młodzi artyści, jak zawsze, zebrali gromkie brawa za to, że nie tylko doskonale wcielili się w rolę świętej rodziny, ale też potrafili uczynić aktualnym biblijne przesłanie. Spowodowali tym chwilę zadumy i refleksji. Nawet dyrektorowi szkoły panu Grzegorzowi Węglińskiemu brakowało słów, w chwili składania życzeń. Dalsza część uroczystości odbyła się szkolnej stołówce. Panował w niej prawdziwie domowy nastrój. Na stole pojawiły się tradycyjne polskie potrawy wigilijne, jak na przykład: barszcz czerwony, kapusta, śledzie, kompot. A do wspólnego stołu zasiedli przedstawiciele grona pedagogicznego (również nauczyciele emeryci), rodziców i uczniów. Nie zabrakło również gości z partnerskiej szkoły z Hawirzowa oraz radnego Andrzeja Kinasiewicza, który w imieniu Rady Miasta złożył świąteczne życzenia. „Niech te Święta będą okresem wyciszenia i spokoju, dobrych wzruszeń oraz przepełnione ciepłem domowego ogniska. A atmosfera tego szczególnego czasu, żeby została z nami na cały Nowy Rok 2012” - mówił. Wigilia w SP nr 19 zjednoczyła całą społeczność szkolną. Podczas niej panowała rodzinna, domowa atmosfera. Nie zabrakło kolęd, bardzo polskiego, tradycyjnego obyczaju. Uczniowie przypomnieli również i inne zwyczaje, które głęboko zakorzeniły się w kulturze polskiej.

    Tegoroczne przedstawienie jasełkowe (prezentowane na XXI Jastrzębskim Przeglądzie Jasełek) przygotowała klasa IV a, wspierana przez koleżanki i kolegów z klasy IV b pod opieką Pań: Agnieszki Dziurskiej i Sylwii Oleksy.

    Zachęcamy do obejrzenia zdjęć ze spotkania (http://jasnet.pl/?m=wydarzenia&id=22564).

  • Jedno słówko:)

    Jedno słówko:)

    Gratulujemy Alicji Tokarczyk z kl. 6 a, której projekt kartki świątecznej został wyróżniony w konkursie plastycznym pod hasłem ,,Magia Świąt Bożego Narodzenia", organizowanym przez Posła na Sejm RP, Krzysztofa Gadowskiego i Fundację PRO FUTURO. Ala wraz z innymi uczestnikami tego zmagania plastycznego z naszej szkoły (aniołki z klasy 1 a  i Rachela z  6 b) została zaproszona 13 grudnia do Kina CENTRUM na uroczyste podsumowanie działań, połączone z projekcją filmu jako uatrakcyjnienie spotkania. Szczegółów dostarcza dział WIADOMOŚCI  na stronie JasNet-u. A my? My i Alicji, i innym Artystom gratulujemy!:) Chęci, pomysłów itd.;) Bombowo!

  • I co z tym sercem?

    I co z tym sercem?

    14 grudnia, w pomikołajkowej, a już przedświątecznej atmosferze uczniowie klas 1 – 4 SP 19 w towarzystwie swych wychowawców i opiekunów mieli okazję w MOK-u obejrzeć zorganizowaną przez Agencję MAGART operetkę dla dzieci pod tytułem Okruszek Nieba w wykonaniu aktorów łódzkiej sceny muzycznej. Atutem tego przedstawienia operetkowego były: ciekawa fabuła, wiele pięknych piosenek, prosta, adekwatna do istotnych treści edukacyjnych scenografia i barwne kostiumy, dopełniające całości widowiska. Libretto opracowała Danuta Katarzyna Łopata,  muzykę – Tadeusz Woźniakowski. Wyreżyserowane przez autorkę libretta i animowane ruchowo scenicznie przez Anitę Nikitin postaci główne, czyli: Zajączek (Jaki Taki), Lisek (Puszysty Ogonek), Miś (Miska Miodu), a także te drugoplanowe: Wiewiórka, Kwiaciarka, Góral, Smok, Bajarz, czy też… Moczarek Poczwarek  w ciekawy sposób próbowały zachęcić widzów do wyprawy w poszukiwaniu okruszka nieba, gwarantującego szacunek i sympatię wszystkich. Głównych bohaterów zaprowadziło to w różne regiony kraju, dzięki czemu ugruntowała się dziecięca wiedza na ich temat. Po długiej wędrówce mieszkańcy lasu wrócili do domu i tam uświadomili sobie, że „okruszek nieba” znajduje się w sercu każdego z nas, bo są to ponadczasowe: miłość, radość i pogoda ducha, a najważniejsza w życiu człowieka jest przyjaźń, życzliwość i wrażliwość na drugiego człowieka. Nasi uczniowie poprzez udział w wydarzeniu mieli możliwość zetknięcia się z operetką jako scenicznym utworem muzycznym o charakterze rozrywkowym, z partiami śpiewanymi i dialogami. No i jak tu nie mówić o tym, że są nadal tematy, które wzruszają i są tylko pozornie bardzo proste do poruszenia?!

  • No brawo, proszę Państwa! Brawo!

    No brawo, proszę Państwa! Brawo!

    Z radością informujemy, że wyłoniono laureatów organizowanego przez p. M. Domin wewnątrzszkolnego konkursu plastycznego dla klas 4 - 6 pod hasłem ,,Świąteczne obrazki - prezenty". Jego bezapelacyjnymi laureatami zostali: Konrad Sułkowski z kl. 6 b (I miejsce - fantastyczna wprost praca!) i Alicja Tokarczyk  z kl. 6 a (II miejsce - estetyka prima sort!). Doceniono także wkład pracy Martyny Gorażdży (kl. 6 b). Wszystkim zwycięzcom gratulujemy - dzieła laureatów I i II miejsca, zgodnie z założeniami konkursu, odpowiednio zapakowane itp. już czekają na dostarczenie Przyjaciołom/Darczyńcom szkoły w formie świątecznego upominku od społeczności SP 19. Każdy, kto podjął wysiłek i wziął udział w tym plastycznym boju zasługuje na brawa! Podsumowania wszelkich konkursów plastycznych dla kl. 4 - 6 - tych zewnętrznych,  nadzorowanych jedynie przez nauczyciela plastyki także - na najbliższym apelu starszej grupy wiekowej. Cierpliwości! :)

  • Zebranie założycielskie

    Dnia 07.12. 2011 o godzinie 18:00  w Szkole Podstawowej nr 19 odbędzie się zebranie założycielskie Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

  • Bibliotekarskie gadu - gadu na jesienne dni, czyli...

    Bibliotekarskie gadu - gadu na jesienne dni, czyli...

    ...co warto, Kochani, przeczytać? Oczywiście, że siedem zabawnych opowieści o pewnym rodzeństwie i jego przygodach, zebranych pod tytułem ,,Maruda i Mądrala to my" (autor: Judy Blume). Dzieciaki przeżywają je u fryzjera, na przyjęciu urodzinowym, podczas pełnienia pieczy nad psem... Ach! A  to nie wszystko! J. Blume z poczuciem humoru i fantazją przedstawia tytułowych bohaterów, sprawiając, że ich  świat zachwyca i rozbawia każdego czytelnika. Pełna prześmiesznych ilustracji (James Stevenson) książka jest w stanie stać się przebojem w każdej rodzinie, jak twierdzi nasz szkolny bibliotekarz. Nic, tylko się o tym przekonać! Pamiętajcie: czytanie rozwija! Do biblioteki marsz!:)

  • Wiersze Juliana Tuwima - były, były... :)

    Wiersze Juliana Tuwima - były, były... :)

    15 listopada bibliotekarz,  p. D. Szecówka,  zorganizował w szkole konkurs recytatorski wierszy J. Tuwima dla klas pierwszych i małych gości z zaprzyjaźnionego, sąsiadującego z ,,19" przedszkola. Wzięło w nim udział 18 uczestników (13 uczniów kl. 1 i  5 przedszkolaków), których recytację oklaskiwało 20 przedszkolaków i 20 uczniów kl. 1 a. Komisja w składzie: dyrektor szkoły, p. G. Węgliński, p. S. Oleksy i p. K. Widerska przyznała 3 pierwsze miejsca dla: Oliwii Garus z kl.1 a, Magdaleny Stylok z kl. 1 b i Karoliny Michalak z PP 21. W przerwie konkursu wysłuchano wierszy naszego patrona recytowanych przez Piotra Fronczewskiego. Wszyscy młodzi recytatorzy otrzymali dyplomy oraz słodycze od Rady Rodziców, a najlepsi spośród nich - nagrody książkowe. Ale przecież nie o same nagrody tu chodzi, a o kulturę żywego słowa, prawda?! W każdym razie gratulujemy występów! Tylko tak dalej;)

  • Misia A, Misia B, Misia Kasia...

    Misia A, Misia B, Misia Kasia...

    Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia w liczbach... Czemu nie?!:) A wręcz: proszę bardzo! Obchodzone w naszej szkole owo święto wiązało się także z ywpełnieniem prośby szkolnego bibliotekarza, p. D. Szecówki, oraz opiekuna S. U., p. S. Oleksy (co dalej ponieśli jako wieść wychowawcy, bo bez tego to wiadomo...;)), polegającej na przyniesieniu rzeczonego dnia swego ulubieńca - miśka. Pluszowi goście z zaciekawieniem przyglądali się szkolnemu otoczeniu i liczeniu ich... pobratymców. Okazało się, że klasą, która przyniosła najwięcej tych sympatycznych przytulanek, była... 2 b (29 miśków); II miejsce zajęła w tym rankingu 2 a (25), III - 1 b (24), IV - 3 a (23), a V - 1 a i 4 a (po 21 maskotek każda). Warto wspomnieć, że największy miś (misiolec:)) przyniesiony 25. 11. do ,,19" należał do Patryka Błatonia z kl. 4 a, a nieco mniejszy pluszowy bohater  spoczywał w dumnych objęciach Kacpra Śnieżka z kl. 2 a. Zdjęcia klas młodszych w asyście miśków - wiadomo, ,,lada moment" w galerii... A! I proszę nie zapomnieć przytulić później swego pluszaka;)!

  • Mamy powody do radości:)

    Mamy powody do radości:)

    24 listopada w salkach przy parafii NMP Matki Kościoła odbył się miejski etap XVII Konkursu Biblijnego. W tym roku śmiałkowie musieli zmierzyć się z Ewangelią Świętego Łukasza. Nad bardzo trudnym testem pochyliło się 37 uczniów ze wszystkich szkół podstawowych naszego miasta. I miejsce zdobył uczeń naszej szkoły Piotr Mirosław z kl. 6 a. GRATULUJEMY! Ale to jeszcze nie koniec zmagań, gdyż w styczniu Piotr będzie reprezentował nasze miasto w finale wojewódzkim, wśród najlepszych znawców Ewangelii Św. Łukasza... Życzymy POWODZENIA!

  • ,,Historia lubi się powtarzać, a ja...?"

    ,,Historia lubi się powtarzać, a ja...?"

    Halo, halo! ,,Historyczni” pasjonaci! 23 listopada br. odbyła się IV już edycja konkursu ,,Od zniewolenia do niepodległości". Do boju ,,nadzorowanego” przez p. J. Lubszczyka stanęli ci, którzy nie boją się pamięciowego wysiłku połączonego z głęboką znajomością tematu. Wiedza historyczna, którą musieli wykazać się śmiałkowie, była ogromna, gdyż obejmowała okres od upadku Rzeczpospolitej, tj. 1772 roku, do Jej odbudowy w 1918 roku. Najlepszy wynik, jak się okazało, uzyskała uczennica klasy VI a, Alicja Tokarczyk, z niewiarygodną wręcz liczbą punktów: 43 (na 44 max). Czapki z głów! Na drugim miejscu uplasowała się Marta Wiśniewska (kl. VI b), a na trzecim Rachela Baszczyńska (także z kl. VI b). Świetnie! Dziękujemy uczniom (i nie tylko) za zaangażowanie w zaproponowane działanie. Nagrody?! Oczywiście wkrótce:)!

  • Kocham mojego misia!

    Kocham mojego misia!

    Mniej więcej takie było hasło przewodnie spotkania klasy 2 b, która pod pieczą wychowawcy, M. Domin, udała się do zaprzyjaźnionej z nami Miejskiej Biblioteki Publicznej, Filii nr 1 na warsztaty literacko - plastyczne, związane z obchodzonym 25 listopada Światowym Dniem Pluszowego Misia. Dziecięce historie przyniesionych pluszaków wzruszały, czasem i bawiły. Nie obyło się bez wspomnienia najsłynniejszych ,,niedźwiedzich" bohaterów literacko - rysunkowych, wierszyków o misiowej tematyce (nauka jednego z nich na pamięć wywołała wiele radości - oczka i łokcie myliły się, że aż miło), ale kluczem wizyty uczniów w bibliotece było modelowanie z przygotowanej ,,na świeżo" masy solnej misiaka - działanie wg instrukcji połączonej z pokazem nie dla wszystkich jest trudne;) oraz próba sportretowania (pastelami) swej przytulanki - powiernika wielkich i małych smuteczków. Troszkę śpiewania, mycia rączek (ciekawe dlaczego te wszystkie materiały plastyczne tak brudzą, no, ciekawe...;)), ciepłych słów - i fruuu! - przyszła pora na powrót do szkolnej sali. A tam - znowu coś nowego;). Dziękujemy za tak miłe spotkanie!

  • Z Kubusiem... Puszatkiem w MBP:)

    Z Kubusiem... Puszatkiem w MBP:)

    W ramach współpracy naszej biblioteki szkolnej z MBP klasy 1 a i 2 a wraz z wychowawcami: p. H. Rotter i p. A. Szatkowską oraz p. D. Szecówką 21. 11. 11. udały się do biblioteki na przedstawienie teatralne pt. ,,Kubuś Puszatek” w wykonaniu grupy Art – Re z Krakowa. Zostało ono zorganizowane w związku z obchodami urodzin najsłynniejszego misia świata – Kubusia Puchatka. Dzieciom oczywiście bardzo się spodobało spotkanie ze znanymi większości z nich: Kubusiem, Prosiaczkiem, Tygryskiem, Królikiem, Kangurzycą, Kłapouchym oraz Krzysiem w Stumilowym Lesie. Chętnie brały udział w proponowanych zabawach (bazujących na tańcu, zgadywankach). Fotograficzne wspomnienie teatralnej przygody  znajduje się oczywiście w naszej ,,Galerii zdjęć” oraz na stronie internetowej MBP. Miłego oglądania;)!

  • Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 19 - NIE WARTO PRZEGAPIĆ!

    Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 19 - NIE WARTO PRZEGAPIĆ!

    Rada Rodziców wraz z nauczycielami i sympatykami naszej szkoły zamierza założyć Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 19. W związku z tym zaprasza do zapoznania się z propozycją statutu stowarzyszenia, dostępną na tej stronie internetowej w zakładce ,,Rada Rodziców".

  • Zakasać rękawy, Plastycy! MIGUSIEM:)

    Zakasać rękawy, Plastycy! MIGUSIEM:)

    Halo! Ważne! Uczniowie klas 4 - 6 zaproszeni są do drugiego w br. szkolnym wewnątrzszkolnego konkursu plastycznego pod hasłem ,,Świąteczne <<obrazki – prezenty>>”. Dla uszczegółowienia: gotowe prace muszą się znaleźć w obramowaniu ze zdobionej (w wybrany  przez autora sposób: nawet makaron pomysłowo klejony ,,magikiem” wchodzi w rachubę) tektury/kartonu (format obrazka A5 +  ,,nałożona”, naklejona na niego ramka). Zwracamy szczególną uwagę uczniom klas 5 i 6 na przemyślenie uczestnictwa w tym konkursie. To kolejna już (aż trudno zliczyć która) szansa na zaprezentowanie się z innej strony, ciekawe wypełnienie wolnego czasu, rozwój swego twórczego podejścia do świata i nawiązanie do tradycji świątecznych, bożonarodzeniowych. Pamiętaj! W konkursie szkolnym zawsze masz, Artysto, większe szanse na laur zwycięstwa! Nie daj się wyprzedzić innym! Tematyka przyjemna, nie za trudna, możliwości masz wszelakie, bo Twój obrazek może być skomponowany na podstawie niemal dowolnej techniki (ogólnie płaskiej: malowanie, wydzieranie, kolaż itp. – tyle, że do tego trzeba pięknie dokomponować obramowanie – usztywnione). Chcesz o coś zapytać – przyjdź w czwartek, 17 lub 24. 11. w trakcie pracy koła plastycznego (o godz. 15. 30).  Skończony obrazek, z dołączoną karteczką, na której będzie widniało Twe imię, nazwisko i klasa, dostarczasz p. M. Domin do 5 grudnia. Prace (indywidualnie wykonane, na bazie własnego pomysłu) pozostają w gestii organizatora. Jeśli będą na założonym przez powołane jury poziomie, będą reprezentowały  Szkołę w postaci upominków świątecznych z dołączonymi życzeniami dla Jej Przyjaciół. No, do dzieła!

  • MOK ogłasza konkurs plastyczny...

    MOK ogłasza konkurs plastyczny...

    Dla zainteresowanych: MOK Klub KAKTUS ogłosił Konkurs na ,,Najładniejszą Ozdobę Choinkową" mający na celu zainteresowanie tradycją związaną ze świętami Bożego Narodzenia. Szczegóły - na ogłoszeniu umieszczonym na drzwiach sali nr 13. Uczniowie klas 5 i 6 zainteresowani udziałem w nim powinni wyjątkowo dokładnie zapoznać się z zawartymi tam informacjami. Konkurs skierowany jest do... wszystkich uczniów!:) Polecam! Życzę powodzenia! Nauczyciel plastyki

  • I znowu gościmy w Żorskim Centrum Regionalnym!

    I znowu  gościmy w Żorskim Centrum Regionalnym!

    14 listopada 2011 r. to dzień wędrówki klas 2 a i 2 b trasą ,,od paprotki do węgielka”. Właśnie w poniedziałek, przed południem, drugoklasiści pod pieczą pań: Aleksandry Szatkowskiej, Moniki Domin i Danuty Szecówki pojawili się w Osinach. Tu, w odnowionym otoczeniu, czekali na nich animatorzy ŻCR, by w gwarowym wydaniu, pięknych strojach, poopowiadać o tym, skąd się wziął węgiel, wyjaśnić i wzbogacić słownictwo uczniów o pojęcia związane z górnictwem i śląskimi tradycjami, by wspólnie pośpiewać (,,Karliku, Karliku” niosło się po sali, że hej!), pobawić się muzycznie – ruchowo, zgłębić tajemnice legendarnego Skarbnika… Aj! Co tam się jeszcze nie działo! A ilu pasowanych górników –karlusów przybyło (w czako na głowie)! A ileż to frelek w galandach im przyklaskiwało! Nie obyło się też bez działań plastycznych – każde dziecko, bazując na kolażu wykonało ,,wesoły węgielek”. Dumnie dzierżąc go w dłoniach, z czasopismem ,,Bajtel” pod pachą i z uśmiechami na twarzach ekipa wróciła do Jastrzębia. A że sił było więcej po ,,smalczykowym posiłku”, zapewne w domu sporo było poopowiadane. Naprawdę świetnie się stało, że powróciliśmy do wypracowanych z Osinami kontaktów! Było... bajecznie!

  • JasNet na tropie DNIA CZESKIEGO:)

    JasNet na tropie DNIA CZESKIEGO:)

    NA GORĄCO cytujemy tekst, który ukazał się na stronie JasNet-u, nawiązujący do pieczołowicie przygotowywanego w ,,19" w kooperacji nauczycieli, rodziców (bez nich ani rusz!) i uczniów zapowiadanego po powrocie z Hawirzowa DNIA CZESKIEGO. Pracy było multum, poziom kreatywności przekraczał barierę dźwięku, bo czegóż tu  nie było! Wszystkiemu towarzyszył zapach polewanych słodkimi sosami knedlików (klusek na parze), dopilnowywanych przez Panie z Rady Rodziców (pychotka!). Dobry duch zabawy i chęć pokazania podczas konkurencji sportowych (tu nieoceniona pomoc zaangażowanych dorosłych), działań projektowych swych umiejętności pracy w zespole poszerzonym w składzie o czeskich uczniów okraszał całość imprezy. Jej podsumowanie było także dodatkową ucztą - pokaz talentów gości z Hawirzowa powalił widzów! Te śpiewy, tańce, recytacja i gra na instrumentach - szacunek, fiu, fiu! Polecamy zajrzeć do naszej GALERII ZDJĘĆ. A teraz już wieści zapowiedziane w tytule! ,,Czwartek (10. 11. 2011 r.) zmienił oblicze Szkoły Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima w Jastrzębiu – Zdroju. Powodem był dzień polsko – czeski, który od 8.00 rano trwał w placówce. Jako że szkoła od lat współpracuje z zaprzyjaźnionymi placówkami oświatowymi z Czech, zorganizowanie dnia czeskiego nie powinno nikogo dziwić. Podczas kilkugodzinnej imprezy nie mogło oczywiście zabraknąć zaprzyjaźnionej delegacji, której członkowie z wielkim entuzjazmem wypowiadali się na temat swoich polskich przyjaciół. Duże wrażenie na nich zrobiło zarówno przystrojenie sal, jak również piosenki wykonywane przez jastrzębskich uczniów czy rywalizacja sportowa w dziedzinach, z których najbardziej słyną właśnie nasi sąsiedzi. Entuzjazm wzbudziły również smakołyki przygotowane specjalnie na ten dzień. Na sali gimnastycznej SP nr 19 uczniowie toczyli  zacięty bój w konkurencjach nawiązujących do hokeja czy narciarstwa. Warto wspomnieć, że impreza jest swoistą odpowiedzią na dzień polski, zorganizowany przez czeskich partnerów, w którym uczestniczyła delegacja z SP nr 19. Grzegorz Węgliński, dyrektor placówki, podkreślał dobitnie, że tak sprawna organizacja imprezy to w głównej mierze zasługa nauczycieli, rodziców i uczniów, którzy bardzo aktywnie włączyli się w organizację dnia czeskiego w SP nr 19.”
    Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji, przeprowadzenia i stworzenia tak dobrej atmosfery tego dnia!

  • 35 lat istnienia - brzmi znajomo, prawda?:)

    35 lat istnienia - brzmi znajomo, prawda?:)

    Nie mogliśmy się oprzeć, by nie podzielić się tak miłą informacją! 5 listopada Polskie Towarzystwo-Turystyczno Krajoznawcze Oddział w Jastrzębiu – Zdroju obchodziło 35. rocznicę swojego istnienia. Główna uroczystość odbyła się w Domu Zdrojowym. Była ona także okazją do wręczenia wyróżnień, medali i dyplomów. Wśród odbierających je znaleźli się również: pani Bożena Borowska (nauczyciel ,,19", od lat opiekujący się w niej kołem turystycznym), która otrzymała Srebrną Odznakę Zasłużony w pracy PTTK, a także reprezentujący naszą placówkę dyrektor, pan Grzegorz Węgliński, dzierżący Medal Zarządu Głównego PTTK „Za pomoc i współpracę”, przyznany SP nr 19 im. J. Tuwima! Serdecznie gratulujemy i bardzo się cieszymy – rzeczywiście korzenie działań naszej szkoły wraz z PTTK są już silnie zawiązane. Nie obyło się bez wielu ważnych słów, wspomnień, pięknych fotografii, występów uświetniających spotkanie: harcerze z Hufca im. Józefa Kreta wykonali piosenki turystyczne i przedstawili skecz, a nasi uczniowie recytowali piękne wiersze. Jubilatowi życzymy wielu dalszych owocnych lat działania na rzecz krzewienia turystyki i krajoznawstwa!;)

  • Dzień "czeski" w naszej szkole

    Przygotowaliśmy dla was zestaw słówek do zapoznania. Powodzenia :)

     

      polski česky
    1 pokój nauczycielski sborovna
    2 tornister aktovka 
    3 zeszyt sešit
    4 przerwa přestávka
    5 Katedra katedra
    6 tablica tabule
    7 długopis propiska
    8 ołówek tužka
    9 piórnik pouzdro
    10 ławka lavice
    11 ocena známka
    12 dzienniczek ucznia žákovská knížka
    13 tablica ogloszeń nástěnka
    14 obuwie zmienne přezůvky
    15 nauczyciel učitel
    16 kalkulator kalkulačka
    17 czytanka čítanka
    18 słownik slovník
    19 kredka pastelka
    20 lekcja školní hodina
    21 linijka pravítko
    22 klasa učebna
    23 cyrkiel kružítko
    24 podręcznik učebnice
    25 szkoła škola
    26 sala gimnastyczna tělocvična
    27 wypracowanie písemka
    28 zegar hodiny
    29 mapa mapa
    30 dyktando diktát

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 19 im. Juliana Tuwima w Jastrzębiu-Zdroju
    Szkoła Podstawowa nr 19 im. Juliana Tuwima
    ul. Opolska 3
    44-335 Jastrzębie-Zdrój
  • /32/4713193

Galeria zdjęć