Nawigacja

Nawigacja

  • Czy social media mogą być toksyczne?

    Problem nie tylko wirtualny

    W dniu 10 kwietnia uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w lekcji multimedialnej o temacie: "Czy social media mogą być toksyczne?".

     

    Na wstępie prowadzący zajęcia zaprosił wszystkich do aktywnego udziału w dyskusji na temat roli odgrywanej przez social media we współczesnym świecie. Co to znaczy: „toksyczny”? Co to catfishing i cyberbulling? Czym jest i jak działa bańska informacyjna? Te i inne pytania inspirowały uczestników spotkania do refleksji nad tym, jak ważne jest krytyczne podejście do informacji rozpowszechnianych przez media.

    Podczas wykładu uczniowie otrzymali cenne wskazówki, co zrobić, by uchronić się przed toksycznym wpływem cyfrowego świata: zamiast wierzyć w iluzje kreowane w Internecie, wystarczy po prostu poszukać prawdy w drugim człowieku. Jest bliżej niż nam się wydaje.

     

    Po lekcji uczniowie zostali zaproszeni do obejrzenia filmu pt. „Dancing queen”, w którym główna bohaterka pokonuje trudną drogę od bycia ofiarą hejtu do odnalezienia w sobie siły – opartej na solidnych fundamentach wartości: samoakceptacji, miłości, rodziny, odwagi.

     

    Wrażenia?

     

    „Pan, który przedstawił się jako aktor, opowiadał nam o internecie i co jest w nim toksyczne. Następnie mieliśmy kilka zadań na spostrzegawczość, np. ile piłeczek odbije się od koła. Na końcu, gdy aktor schodził ze sceny, miałam w głowie jedno pytanie – czy nie bolą go nogi, przecież stał nieruchomo przez jakąś godzinę?! Cały pobyt w kinie oceniam 7/10” - oświadcza Amelka z klasy 5b.

    „Fragmenty wyświetlanych filmów pozwalały lepiej zwizualizować sobie problem, z którym możemy spotkać się w życiu. Śmieszne filmiki były <<cute>>. Superowo!” - mówi Karolina z klasy 7a.

    „Szkoda, że podczas wykładu mogliśmy zgłaszać się tylko raz. Film był bardzo ciekawy, choć reakcje widzów, np. oklaski w czasie seansu, utrudniały skupienie się na jego oglądaniu. Sam film był dobrze wykonany i w niektórych momentach wciągający” - przekonuje Hania z klasy 5b.

  • Pogodnych, zdrowych i wesołych...!

  • Młodzi Adepci Ekologii z klasy 2a ...

    na tropach zagadek świata przyrody!

    Piątek, 15 marca 2024 r. Błękitne niebo, przedwiosenne słońce na twarzach drugoklasistów wyruszających na wyprawę… Gdzie tym razem? Klasa 2 a wybrała się tego dnia na wycieczkę klasową do Centrum Edukacji Ekologicznej w Skoczowie 🌿🌳💦

    Zgłębianie tajników przyrody w 9 salach ekspozycyjnych poświęconych różnym aspektom zachowań proekologicznych wywołało moc emocji – także z perspektywy… mrówki i kreta 🐜, w których postaci można było niejako wcielić się. Podglądanie życia ptaków 🦜,  próby spoglądania na świat ich oczyma… - tak, interesująca historia. Amatorzy wędkarstwa także znaleźli coś dla siebie w zręcznościowej zabawie w dziale poświęconym rybom🎣. O talentach w zakresie kolorowania na ekranie czy też faktycznego wznoszenia piramidy zdrowego żywienia nawet już nie wspominamy! Otwarty umysł miał się czym zająć.

    Miła atmosfera spotkania, oparta m. in. na życzliwości i olbrzymiej wiedzy Przewodniczki (ach, te ciekawostki – dziękujemy!) oraz na zabranym ze sobą dobrym nastroju była wyróżnikiem dnia. Udział w warsztatach opartych na wypiekaniu ciasteczek owsianych i na pogaduszkach o ziarnach w kuchennej odsłonie drugoklasistów był ważnym elementem wyprawy. Mimo wszelkich obaw młodych cukierników na każdej blaszce wyjętej z piekarnika znalazły się naprawdę pyszne, ziarniste łakocie 🍪🌾😋

    Po powrocie do domu na pewno było o czym opowiadać!

  • Budżet Obywatelski

    Zapraszamy do składania wniosków na Jastrzębski Budżet Obywatelski.

  • Życzliwość, tolerancja, uczciwość...

    … by uchronić się przed pułapkami świata – także wirtualnego!

    23.01.2024 r. nasza szkoła uczestniczyła w spektaklach Teatru Profilaktycznego Alert z Wrocławia. Widowiska teatralne podzielone zostały na trzy przedstawienia – odpowiednio dobrane do grup wiekowych i poruszanych tematów. 🎭🎭🎭

    Uczniowie najmłodszych klas obejrzeli spektakl pt. ,,Nasz Szrek”🍀, który poświęcony był tematowi tolerancji i akceptacji. Poruszał problem odrzucenia przez grupę rówieśniczą oraz pokazał dzieciom, jak ważne jest w życiu polubienie siebie samego. Jeśli nie będziemy lubili siebie, nie uda nam się polubić drugiego człowieka. Świat jest piękny w swej różnorodności, więc nie należy się przed nim zamykać, ale poznawać go – dzięki temu dojrzewamy i stajemy się równie piękni.

    Uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w spektaklu pt. ,,Dzieci@sieci”🖥️. Tematyka przedstawienia dotyczyła uzależnienia dzieci i młodzieży od świata wirtualnego oraz nadużyć, których dopuszczają się osoby przekonane o tym, że w Internecie ich wybryki pozostaną bezkarne. Wyraziste przesłane spektaklu przypomniało o tym, że prawdziwy przyjaciel nie ukrywa swej twarzy, zwłaszcza za ekranem komputera.

    Najstarsi uczniowie mogli obejrzeć przestawienie pt. ,,Hejter”😡, podczas którego poszerzyli swoją wiedzę na temat zjawiska cyberprzemocy oraz zapoznali się z konsekwencjami prawnymi jej stosowania.

    Wszyscy wróciliśmy w mury szkoły bogatsi o przekonanie, że nie ma problemu, którego nie dałoby się rozwiązać. Choć najlepiej po prostu tych problemów unikać :)

  • BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

    ZDROWY I AKTYWNY WYPOCZYNEK

  • Wesołych Świąt!

  • Magiczny czas kolędowania...

    Bożonarodzeniowy kiermasz w SP nr 19

    Przygotowania do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia trwają w najlepsze - również w naszej szkole!

    Oto kilka słów podsumowania na temat kiermaszu, który odbył się 15 grudnia, autorstwa Przewodniczącej Rady Rodzców Pani Moniki Skudrzyk:

    "W tym roku w artystycznej jego części wzięło udział aż 11 klas! Serdeczne podziękowania i ukłony w stronę Nauczycieli za doskonałe przygotowania uczniów! Występy były bardzo zróżnicowane, ciekawe i zaskakujące, nie zabrakło pięknych kolęd (i to nie tylko po polsku), ale i wystrzałowych tańców - wielkie brawa dla dziewczynek! Kto był, ten wie ;) Każda klasa włożyła w to sporo pracy! Wszystkim gratulujemy pięknego występu, który wprowadził nas już w świąteczny klimat.

    Serdecznie dziękujemy za każdą bombkę, piękne stroiki i ozdoby przygotowane własnoręcznie, które znalazły nowych właścicieli. Dziękujemy również za każdą blachę ciasta, rodzice spisali się na medal, bo było w czym wybierać. Stoły uginały się pod różnymi pysznościami...

    Wielkie brawa również dla Uczniów, którzy pomogli przy kiermaszu, w zasadzie sami go przeprowadzili, przy wsparciu Opiekunów Samorządu Uczniowskiego.

    Dziękujemy za każdy serdeczny gest - udało się NAM wspólnie! Jesteście wspaniali".

    My dziękujemy Radzie Rodziców za organizację tego pięknego i inspirującego wydarzenia! Niech wspomnienia magicznych chwil wspólnego kolędowania, pogawędek i zakupów umilą czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Bo przecież najpiękniejszym, czym możemy się podzielić, jest nasz czas, a także życzliwość wobec drugiego człowieka i dobre słowo :) Oby takich ludzi o otwartych umysłach i pięknych sercach było coraz więcej!

     

  • Dziękujemy! ❤️

    Podsumowanie akcji dobroczynnej OnkoMikołaj

    W piątek oficjalnie zakończyliśmy zbiórkę darów dla małych pacjentów szpitali onkologicznych w ramach akcji dobroczynnej OnkoMikołaj🎅. Kolorowe zabawki, przytulne kocyki, zabawne maskotki, inspirujące książeczki i mnóstwo słodkości - to wszystko z pewnością sprawi, że ten grudniowy świąteczny czas oczekiwania na Boże Narodzenie stanie się magiczny!🧸🎄🎁

    Wszystkie zgromadzone dary - dowody, na to, że Wasze Serca są OGROMNE❤️❤️❤️ - trafią do dzieciaczków chorujących na nowotwór. W ich imieniu - DZIĘKUJEMY!

    Jesteście wspaniali 🤗

  • Każdy najmniejszy gest pomaga...

    budować lepszą przyszłość!

    W tym roku Dziewiętnastka ponownie włącza się w akcję OnkoMIKOŁAJ. Prosimy o wsparcie dla chorych Dzieci ze szpitala onkologicznego w Zabrzu, Katowicach i Chorzowie.

    Dary można przynosić od poniedziałku (27 listopada) do czwartku (30 listopada) do sali nr 15. 

    Niech czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia wypełnią uśmiech, dobro i nadzieja na lepszą przyszłość - zwłaszcza dla tych, dla których oznacza ona walkę z chorobą... Dzielenie się tym, co mamy, to najpiękniejszy dowód naszego człowieczeństwa. Zjednoczmy się więc - Ludzie dla Ludzi, Dzieciaki dla Dzieciaków - uczyńmy te święta pięknymi 🎄🎁🎅

    Serdecznie dziękujemy za wsparcie wszystkim Darczyńcom z naszej niezawodnej szkolnej Dziewiętnastkowej gromadki :)

    Niech szczęście wróci do Was ze zdwojoną siłą, bo na nie zasługujecie!

  • Wspólna podróż w poszukiwaniu Kaja

    Przygotowując się do nadejścia zimy, klasa 5b przywędrowała aż do Zabrza, by w Teatrze Nowym pod przewodnictwem dzielnej Gerdy wyruszyć na poszukiwania zaginionego Kaja. A wszystko to perspektywy miękkich, choć niebywale skrzypiących miejsc widowni:)

    Jak napisano na stronie internetowej promującej wydarzenie: "Spektakl familijny pt. „Królowa Śniegu” to baśń przygodowa, ale również opowieść o dojrzewaniu, poszukiwaniu swojego miejsca i swojego głosu, historia o odwadze, kształtowaniu się tożsamości dziecka, również o upływie czasu i starości, o kobiecości i o nieposkromionej sile natury, nieustannie – i na szczęście – stawiającej człowiekowi opór".

    Czy Gerdzie udało się odnaleźć Kaja? Gdzie skrywała się złowroga Królowa Śniegu? Czy dobro ostatecznie zatriumfowało? Tego i o wiele więcej mogliśmy się dowiedzieć podczas naszej dzisiejszej przygody w świecie baśni Hansa Christiana Andersena.

    Polecamy!

  • Niezwykła lekcja historii

    Biało-Czerwony tydzień dla Niepodległej

    ...wczoraj zakończyliśmy nasz "Biało-Czerwony tydzień dla Niepodległej"! Dziewiętnastkę odwiedzili przedstawiciele Jastrzębskiego Stowarzyszenia Eksploracyjnego ,,SzpoN" i GRH Powstaniec Śląski, którzy wspólnie przeprowadzili dla Uczniów prelekcję: "Patriotyzm wczoraj i dzisiaj". Była mowa o drodze Polaków do niepodległości (od zniewolenia do odrodzenia) oraz o tym, jak postępować, gdy natkniemy się na artefakty archeologiczne, materiały niebezpieczne .

    Dziękujemy za odwiedziny i za ogromną dawkę przydatnej wiedzy, wskazówek !

  • Wzorem Mikołaja Kopernika - Najlepsi!

    Mamy zaszczyt poinformować całą społeczność szkolną, że nasi Uczniowie zostali laureatami międzyszkolnego konkursu na lapbook o Mikołaju Koperniku, który został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 14 w Jastrzębiu-Zdroju. 

    I miejsce zajęła Barbara Chaciewicz (kl. 5a)

    Na II miejscu uplasował się Jakub Skudrzyk (kl. 5a) 

    Konkurs stanowił element obchodów 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika, a jego celem była popularyzacja wiedzy na temat postaci wybitnego polskiego naukowca, astronoma i odkrywcy: jego życia, odkryć i dokonań naukowych.

    Zadanie uczniów polegało na opracowaniu teczki tematycznej poświęconej powyższym zagadnieniom.

    Prace reprezentantów Dziewiętnastki okazały się bezkonkurencyjne - zarówno pod względem estetyki wykonania, oryginalności, jak i zawartych w nich informacji. Zdjęcia ich dzieł nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości:) 

    Nad poprawnym wykonaniem zadania czuwała opiekun projektu - pani Zuzanna Trzeciak.

    Gratulujemy niebywałego talentu i ogromnego sukcesu!!!  

  • Patriotycznie...

    ... a ponadto - kulturowo i kulturalnie!​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

    Wpisując się w obchody Narodowego Święta Niepodległości, uczniowie klas siódmych oraz ósmej wzięli udział w wycieczce, podczas której zgłębili swoją wiedzę na temat tradycji, dawnych wierzeń oraz zwyczajów niegdyś kultywowanych na terenach naszej Ojczyzny. Tym akcentem podkreślili swój udział w szkolnym Biało-Czerwonym tygodniu dla Niepodległej”.

    Najpierw zawitali w Teatrze Nowym w Zabrzu, gdzie obejrzeli widowisko inspirowane dramatem autorstwa Adama Mickiewicza pt. „Dziady” cz. II. Mroczna scenografia, przejmujące kreacje duchów oraz płynące ze sceny uroczyste śpiewy sprawiły, że każdemu na widowni udzielił się nastrój tajemnicy i grozy towarzyszący mistycznemu obrzędowi. W jaki sposób dawniej wśród ludu pojmowano sprawiedliwość? Jakie kary po śmierci mogły czekać na ludzi dopuszczających się grzechów? Spektakl inspirował do rozważań i zadumy nad prawami rządzącymi ludzkim losem.

    Kolejnym miejscem, które należało odwiedzić, było Muzeum Śląskie w Katowicach. Tam również czekały na uczniów duchy, a dokładnie: „Duchy kopalni, czyli opowieść o śląskich strachach i dziwach”, bo taki tytuł nosiła ścieżka zwiedzania wybranych wystaw. Błądząc wśród dzieł sztuki, mogli bliżej poznać opowieści związane ze śląskimi upiorami: bebokiem, strzygą, utopcem czy skarbnikiem. Postacie, które zapełniały niegdyś górnośląskie podania, ożyły na ich oczach, rozbudzając wyobraźnię. Okazało się jednak, że nie taki diabeł straszny jak go malują, bo nawet na najbardziej przerażające licho znajdzie się sposób – dobre serce i czyste sumienie to recepta na sukces w każdej sytuacji! Jak napisano na stronie Muzeum Śląskiego: „Opowieści ludowe stanowią ważną część regionalnej tożsamości, a zawarte w nich przekazy, współcześnie zatarte lub niezrozumiałe, kształtowały pokolenia Górnoślązaków (…)”.

    Jak zwykle dobrze przygotowani Uczniowie SP nr 19 mogą godnie i świadomie spełnić swój patriotyczny obowiązek – celebrować Narodowe Święto Niepodległości. Pielęgnując pamięć o przeszłości naszego narodu, kultywując tradycję i dbając o piękno polskiej mowy – tak wyrażajmy miłość do Polski, której Wielki Dzień nastał właśnie dziś. Niech żyje Niepodległa!

  • Podziemna przygoda w Sztolni Królowa Luiza

    Królowa wśród górnośląskich kopalń - Sztolnia Luiza - powitała rankiem naszych szóstoklasistów i otwarła przed nimi swoje węglowe progi. 5 km podziemnych korytarzy. Szybka podróż kolejką Karlik. Wielkogabarytowe maszyny górnicze, nadal działające! Podstawy ratownictwa na spongu, profesjonalne cięcie drewna, urabianie węgla kilofem. Ciekawe historie  opowiadane przez przewodników. Na koniec przygoda na warsztatach - mydło z węgla. To wszystko czekało na nas 40 metrów pod ziemią. 

    Podczas tej pełnej atrakcji wycieczki mogliśmy przez chwilę poczuć się... rychtyk jak grubiorz na szychcie!

    Na szczęście duchy podziemi, w tym sam Skarbnik, były dla nas łaskawe i udało nam się bezpiecznie wrócić na powierzchnię - ubrudzeni, utrudzeni i bogatsi o kilka bryłek naszego śląskiego czarnego złota:) 

  • Uczniowski Budżet Obywatelski

    ... czyli nowy pomysł Rady Rodziców na promowanie PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

    Rusza I edycja zupełnie nowego projektu - Uczniowskiego Budżetu Obywatelskiego!

    Rada Rodziców oddaje do dyspozycji Uczniów SP 19 połowę zeszłorocznych wpłat na komitet rodzicielski w wysokości 2000 zł. W ten sposób chciałaby zachęcić naszych Podopiecznych - młodych przedsiębiorców i społeczników - do zaangażowania się w aktywne współtworzenie życia szkoły. Opracowywanie oryginalnych inicjatyw, podejmowanie wspólnych działań oraz promowanie autorskich pomysłów to umiejętności, które w XXI wieku stanowią przepustkę do sukcesu!

    Do 5 stycznia 2024 roku czekamy na Wasze projekty, których krótkie opisy należy zamieścić na specjalnych drukach (do pobrania w sekretariacie). Wszystkie ciekawe pomysły poddamy głosowaniu wśród uczniów naszej szkoły - przeprowadzeniem głosowania zajmie się Samorząd Uczniowski.

    Zwycięskie propozycje zostaną zrealizowane do końca bieżącego roku szkolnego, więc nie zwlekajcie ze zgłoszeniami :)

    Poniżej znajdziecie linki do Regulaminu Uczniowskiego Budżetu Obywatelskiego, z którym należy się zapoznać przed przystąpieniem do udziału w projekcie oraz formularz zgłoszenia - można go pobrać i wypełnić w formie komputerowej. 

  • Odlotowa wycieczka klasy 4a :)

    No i odlecieliśmy... w kosmos. 5 października uczniowie klasy 4a uczestniczyli w warsztatach kreatywnych "Rakietą w przestworza". Poszaleliśmy też w centrum naukowym SOWA i na wystawie multimedialnej "Wiek pary". Wszystko to w zabytkowej kopalni IGNACY w Rybniku.

  • Program "Poznaj Polskę" - pozwala na więcej!

    Eksperymenty naukowe, odkrywanie śladów historii, obcowanie z tradycją wybranych regionów - więcej cennych doświadczeń na naszej drodze po sukces:) ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

    WYCIECZKA ÓSMOKLASISTÓW DO WARSZAWY W RAMACH PROGRAMU POZNAJ POLSKĘ

    W dniach 31 maja – 2 czerwca reprezentanci SP nr 19 im. Juliana Tuwima w Jastrzębiu-Zdroju pod opieką nauczycieli uczestniczyli w wycieczce do stolicy współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu „Poznaj Polskę”. Reprezentanci klas ósmych oraz jeden uczeń klasy 7a w trakcie trzydniowego pobytu w Warszawie mogli przekonać się, jakie atrakcje kulturalne oferuje Warszawa. Jak było?

    Wyruszyliśmy w środę skoro świt. Wiedzieliśmy, że czeka nas długa podróż i intensywny program zwiedzania, więc postanowiliśmy oszczędzać siły. W autokarze pełne ekscytacji szepty mieszały się z cichutkim pochrapywaniem, gdzieniegdzie rozbrzmiewał śmiech. Plany i oczekiwania już za chwilę miały skonfrontować się z rzeczywistością. Krótka przerwa, gimnastyka na świeżym powietrzu przed restauracją KFC i dalej w drogę.

    Warszawa przywitała nas pięknymi miejskimi krajobrazami. Promienie słońca nurkujące w falach Wisły, Stadion Narodowy niczym korona usadowiony na brzegu królowej polskich rzek, a po przeciwnej stronie Zamek Królewski. Jeszcze nie ochłonęliśmy po tym imponującym pierwszym wrażeniu, a już przekraczaliśmy próg Centrum Nauki Kopernik.

    Jeżeli ktokolwiek z nas miał jakiekolwiek wątpliwości, czy posiada zadatki na biologa, fizyka czy technika, mógł je rozwiać, przeprowadzając eksperymenty naukowe. Jak działa iluzja? Czy mogę stworzyć wiersz we współpracy z robotem? Poszukiwaliśmy, testowaliśmy, doświadczaliśmy, popełnialiśmy błędy. I to było świetne! Kolejne stacje doświadczalne przyciągały nas jak magnes, a dreszcz emocji po bliskim spotkaniu z elektrycznością dodawał energii do kolejnych działań. Żałowaliśmy, że nasi nauczyciele nie mogli widzieć, z jakim zapałem wykorzystywaliśmy w praktyce naszą wiedzę i umiejętności.

    Postanowiliśmy złapać oddech na łonie natury. Odwiedziliśmy więc Łazienki Królewskie, gdzie wysłuchaliśmy ciekawych anegdot związanych z tym miejscem oraz jego historią. Ogromna przestrzeń, swoboda ruchu, przepiękne widoki sprawiły, że niektórzy z nas postanowili na chwilę zjednoczyć się z naturą, wygrzewając w słońcu na świeżo skoszonym trawniku. Pozostali spacerowali, podziwiając klomby barwnych kwiatów, pawie-albinosy oraz rzeźby będące wyrazem zamiłowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do wzorców antycznych. Pałac na Wodzie oraz amfiteatr zrobiły na nas ogromne wrażenie, a Belweder widziany na żywo rozbudził w wyobraźni obrazy związane z nocą listopadową oraz postacią marszałka Józefa Piłsudskiego.

    W drodze do Muzeum Narodowego przystanęliśmy przy pomniku Wojciecha Korfantego, a także obok Sejmu, zastanawiając się nad tym, jakie decyzje dotyczące naszej przyszłości w tej właśnie chwili ważą się w tym miejscu? Z kolei w muzeum braliśmy aktywny udział w zajęciach warsztatowych zatytułowanych „Muzealne Przeboje”, w trakcie których dyskutowaliśmy o roli sztuki, rozwiązywaliśmy quizy, poznaliśmy kilka receptur na malarski sukces. Co najważniejsze - mogliśmy zobaczyć na żywo takie dzieła sztuki jak „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki czy „Widok Warszawy z tarasu Zamku Królewskiego” Canaletta. Złocone ołtarze, bezcenne insygnia królewskie, antyczne rzeźby – oszałamiały przepychem dawnych czasów.

    Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od spaceru po Starym Mieście. Tempo marszu było dość szybkie, gdyż na naszej trasie znajdowało się mnóstwo atrakcyjnych punktów, których za żadne skarby nie mogliśmy ominąć! By oddać ten ogrom doznań wystarczy wymienić takie zabytki jak: Bazylika Archikatedralna pnw. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela, Dzwon na Kanonii (wokół którego krążyliśmy po wielekroć, czym zagwarantowaliśmy sobie nieustające szczęście), Rynek Nowego Miasta, Barbakan Warszawski, Kolumna Zygmunta, Pomnik Syreny na Rynku Starego Miasta. W drodze przystanęliśmy na dłużej przy jednej z pozostałości getta warszawskiego – małego fragmentu muru, wąskiej linii, która osiemdziesiąt lat temu oddzielała świat żywych od świata umarłych za życia. O dramatycznych wydarzeniach czasu wojny przypominały również monumentalny Pomnik Powstania Warszawskiego oraz Pomnik Małego Powstańca.

    Po krótkiej przerwie, w trakcie której wielbiciele pamiątek mogli zaopatrzyć się w popularne w mediach społecznościowych maskotki gęsi (niektórzy uparcie twierdzili, że to odmiana warszawskich kaczek;)), zwiedziliśmy wnętrza Zamku Królewskiego. Największe wrażenie zrobiły na nas Sala Rycerska oraz Sala Tronowa - iście królewski splendor i niepowtarzalna atmosfera podniosłości pozwalała nam poczuć klimat minionych wieków. Zachwycaliśmy się ogromnymi dziełami Jana Matejki, które mogliśmy podziwiać na żywo. Historia dosłownie nas otaczała. Ważnym punktem było dla nas odwiedzenie Sali Senatorskiej, w której uchwalono Konstytucję 3 maja w 1791 r.

    Niczym orszak królewskich dworzan opuściliśmy zamkowe mury, by wznowić spacer ulicami Krakowskiego Przedmieścia. Zobaczyliśmy Pałac Prezydencki, przemierzyliśmy tereny Kampusu Głównego Uniwersytetu Warszawskiego, minęliśmy Pomnik Mikołaja Kopernika, by w Bazylice Świętego Krzyża z bliska przyjrzeć się filarowi, w którym spoczywa serce niezrównanego polskiego kompozytora - Fryderyka Chopina. Przechadzkę zakończyliśmy na Placu Piłsudskiego. Tam zobaczyliśmy Pomnik Smoleński. Byliśmy również świadkami zmiany warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. „Idą, idą...!” - pełne napięcia okrzyki dowodziły naszego podziwu dla doskonałej precyzji, postawy i rytmu żołnierzy przejmujących obowiązek czuwania nad spokojem poległych ku chwale ojczyzny.

    Dzień zakończyliśmy mocnym akcentem – wizytą w warszawskim Teatrze Ateneum. Podczas spektaklu pt. „Alicja w Krainie Snów” zachwycaliśmy się grą aktorską na światowym poziomie. Poważne tematy dotyczące odkrywania własnej tożsamości, budowania systemu wartości, presji oczekiwań, dojrzewania do bycia sobą skłaniały nas do autorefleksji. Wielu z nas do dzisiaj nie potrafi otrząsnąć się po scenie ukazującej królika tańczącego w rytmie techno, a chwytający za serce wiersz o flamingach wrył się w pamięć niczym „Inwokacja”... W drodze powrotnej podziwialiśmy okolony blaskiem nocnych świateł Pomnik Syrenki z roztaczającym się pięknym widokiem na most Świętokrzyski oraz Stadion Narodowy.

    Dzień trzeci. Pierwszy punkt programu - cmentarz wyznaniowy na Powązkach. Spacerując po nim rozmyślaliśmy nad losem poległych żołnierzy i uczestników powstania. Wstrząsnęły nami groby Alka, Rudego i Zośki czy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Byli niewiele od nas starsi, a oddali życie za wolną Polskę, którą dzisiaj możemy się cieszyć. Odwiedziliśmy grób patrona naszej szkoły – Juliana Tuwima. Zapaliliśmy znicze, przypomnieliśmy sobie najbardziej znane fragmenty jego twórczości, zmówiliśmy ciche modlitwy w intencji spokoju jego duszy. Był to czas głębokiej zadumy nad ludzkim losem i nieuchronnie mijającym czasem.

    Niezapomnianym przeżyciem było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Dzięki tej wizycie poszerzyliśmy naszą wiedzę na temat powstania i życia w okupowanej Warszawie. Biegaliśmy kanałami, w plątaninie tuneli poszukując wyjścia. Poznaliśmy historie powstańców, posłuchaliśmy utrwalonych w listach i wspomnieniach relacji świadków, obejrzeliśmy wstrząsający film przedstawiający widok zniszczonej stolicy, otoczeni dźwiękami wybuchów i krzyków wpatrywaliśmy się w makabryczne fotografie, dokumentujące ofiarę, jaką nasz naród poniósł w imię niepodległości kraju.

    Po tak trudnej i wartościowej lekcji historii udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki. Po wjechaniu na Taras Widokowy mieszczący się na 30. piętrze budynku, poczuliśmy, że górujemy nad stolicą;) Zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia, nabraliśmy wiatru w skrzydła (i we włosy), a później znaleźliśmy jeszcze czas na relaks, małe zakupy oraz szybki posiłek w Galerii Złote Tarasy.

    Ten wyjazd zapamiętamy na długo. Mnóstwo niesamowitych wrażeń, nieprzewidzianych sytuacji, przepiękne widoki, arcydzieła sztuki, no i pluszowe „gęsiokaczki”... To po prostu trzeba zobaczyć, tam po prostu trzeba być. My mieliśmy to szczęście;) A kiedy Wasza kolej?

     

    WYCIECZKA UCZNIÓW KLAS PIĄTYCH W GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

    01 i 02 czerwca 2023 roku uczniowie klas piątych Szkoły Podstawowej nr 19 im. Juliana Tuwima w Jastrzębiu-Zdroju wraz opiekunami udali się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.

    Wyjazd był współfinansowany przez program: „Poznaj Polskę” 2023.

    Wczesnym rankiem, pełni dobrego humoru i zabawy ruszyliśmy na podbój ziemi świętokrzyskiej.

    Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spotkania z panią przewodnik, która pokazała nam piękny rezerwat przyrody- Kadzielnię. To teren dawnego kamieniołomu i mieści się w Kielcach. Wapień pozyskiwany tutaj znalazł swoje zastosowanie w budownictwie, hutnictwie, a nawet...w przemyśle cukrowym. Najpierw spacer w promieniach słońca, aby później ochłodzić się w jaskiniach wyrobisk. A tu niezwykła lekcja geologii. Pani przewodnik odkrywała przed nami warstwa po warstwie tajemnice ziemi. Skały wapienne i kalcyt to główne gwiazdy wśród kadzielnianych skał. Następnie krótka przechadzka po Alei Sław. Granitowe popiersia artystów, aktorów, piosenkarzy, pisarzy, malarzy spoglądało na nas dumnie. Po spacerze czekał na nas łyk nauki w Energetycznym Centrum Nauki. Niezwykły świat maszyn, energii, światła stał przed nami otworem. Tu każdy z nas mógł eksperymentować z nauką. Na koniec spacer po Kielcach, które jest miastem legionów. W pomnikach ukryta jest pamięć o żołnierzach walczących za niepodległość Polski. Uwieńczeniem spaceru były upragnione lody na rynku. Na wyjeździe z miasta pożegnało nas słynne UFO. Nie! To tylko dworzec, ale jakże spektakularny!

    Po pełnym wrażeń dniu udaliśmy się do ośrodka "Świętokrzyska Polana", by tam oddać się słodkiemu " nic nie robieniu"

    Drugiego dnia wycieczki, po śniadaniu, wyruszyliśmy na podbój nauki i historii. Pierwsze kroki skierowaliśmy do Centrum Nauki Da Vinci w Podzamczu. Naszym oczom ukazał się ogromny obszar, gdzie mogliśmy doświadczyć jak funkcjonuje nasz organizm. Dowiedzieliśmy się ile wody powinien mieć w organizmie człowiek. A pamięć krótkotrwała może w jednej chwili pomieścić aż 7 informacji, ale tylko przez 20 sekund! Łączna długość naczyń krwionośnych to: 100 000 km. Nasze ciało jest niesamowite! Ponadto zapoznaliśmy się bliżej z postacią samego mistrza – Leonarda da Vinci.

    Po dwóch godzinach zabawy w Centrum, na pobliskim wzgórzu, ukazał nam się zamek w Chęcinach, przypominający wielki okręt. Na parkingu czekała już na nas pani przewodnik, która zabrała nas w czasy średniowiecza. Zamek wybudowany przez Wacława II, był miejscem gnieźnieńskiego skarbca, ulubionym zakątkiem regentki Elżbiety Łokietkówny, służył także Bonie Sforze – bohaterce legendy o Białej Damie. Właśnie z tego miejsca w 1331 roku wyruszono na bitwę pod Płowcami. Z wieży podziwialiśmy widoki panoramy świętokrzyskiej, a na dziedzińcu mogliśmy przymierzyć średniowieczną zbroję.

    Po wizycie na zamku zakup pamiątek i do domu. Ale zaraz! To nie koniec! Finałem wycieczki był króciutki pobyt w Tokarni- Muzeum Wsi Kieleckiej, gdzie zjedliśmy pyszne babeczki bananowe przygotowane przez panią Angelę, a prześliczne chaty z różnych subregionów  Kielecczyzny spoglądały na nas leniwie.

    Wycieczka dostarczyła nam wielu doznań. Od nauki po historię naszego kraju. Z uśmiechem na twarzy będziemy wspominać naszą pierwszą dwudniową wycieczkę.

  • Każdy dzień to dobry dzień, …

    by zatroszczyć się o ŚWIAT!

    W miniony piątek uczniowie Dziewiętnastki pod opieką nauczycieli wzięli aktywny udział w akcji „Sprzątanie świata”. Jak co roku uprzątnęliśmy teren naszej szkoły oraz jej okolicę. Tym symbolicznym gestem odwdzięczyliśmy się naszej błękitno-zielonej planecie za to, że każdego dnia możemy cieszyć się jej pięknem i czerpać z niej siły.

    Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i życzymy sobie nawzajem nadejścia dnia, by sprzątanie okazało się już niepotrzebne:)

  • Prawdziwi Mistrzowie Kompetencji Cyfrowych!

    Warto wykorzystywać swoje talenty - w świecie wirtualnym i realnym... ZAWSZE:)

    Mamy wielką przyjemność poinformować, że nasi uczniowie z klas V-VII wraz z panią Zuzanną Trzeciak wzięli udział w konkursie „Pracownia Kompetencji Cyfrowych” i wygrali mobilną pracownię komputerową oraz monitor interaktywny 🏆🤩
    W minionym roku szkolnym uczniowie na lekcjach informatyki przeszli kurs dotyczący tego, jak mądrze korzystać z Internetu. Wykorzystując zdobyte informacje, stworzyli plakat, który został zgłoszony do konkursu. Ich praca została uznana za jedną z najlepszych i doceniona przez ekspertów w dziedzinie cyfryzacji.
    I tak oto nasza szkoła wzbogaci swoje zasoby o nowe komputery! 🖥️

    Ogromnie cieszymy się z sukcesu naszych utalentowanych podopiecznych i gratulujemy!!!

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 19 im. Juliana Tuwima w Jastrzębiu-Zdroju
    Szkoła Podstawowa nr 19 im. Juliana Tuwima
    ul. Opolska 3
    44-335 Jastrzębie-Zdrój
  • /32/4713193

Galeria zdjęć