W przeddzień Międzynarodowego Dnia Teatru, tj. 26 marca, osiemnastu uczniów reprezentujących zespoły klas IV – VI mogło zmierzyć się z zagadnieniami konkursu wiedzy o teatrze. O wystrój sali MBP Filii nr 1 oraz nagrody książkowe i dyplomy zatroszczyły się panie bibliotekarki. Natomiast panie polonistki z naszej szkoły przygotowały testy. Zadania miały zróżnicowany stopień trudności. Również pytania teatralne sprawdziły wiadomości uczestników. Jury w składzie: p. Krystyna Bosacka, p. Bożena Borowska, p. Grażyna Vaidyan i p. Małgorzata Lis, ogłosiło wyniki tegorocznych zmagań „Magii teatru”. Najlepszą wśród uczennic z klas IV okazała się WIKTORIA TOKARCZYK, z klas V – PATRYCJA GŁOĆKO, a z klas VI - WIKTORIA BELICA. Wyróżnienie otrzymała po dogrywce uczennica z k. VI A – NATALIA ĆWIĘCZEK. Gratulujemy! Następna szansa na rywalizację w tym temacie za rok. Może ty okażesz się znawcą teatru? Warto tu tylko dodać, że kibicująca klasa czwarta także poczuła smak konkurowania z innymi. Dlaczego? Porozmawiaj z uczniami klasy IV B...
A dlaczego? To proste! Wśród zgłoszonych przez naszą szkołę do konkursu plastycznego w MOK-u (Klubie KAKTUS) pisanek znalazły się laureatki. Jedna z nich, wykonana przez Patrycję Głoćko (kl. 5 a), 25 marca zdobyła III miejsce, zaś ta „kwiatuszkowa”, autorstwa Wiktorii Tokarczyk (kl. 4 a), została wyróżniona. Na 245 prac uczniów z terenu całego miasta, z którymi zmierzyła się komisja konkursowa, to piękny wynik! Brawo, dziewczyny! Brawo wszyscy ci, którzy „popisankowali się”!
...witaliśmy przyszłorocznych pierwszoklasistów wraz z ich rodzicami i opiekunami, np. z sąsiadującego z nami przedszkola, w ramach akcji "Dzień Otwarty w SP 19". 21 marca z optymistycznym, wiosennym nastawieniem (wbrew temu, co działo się po południu za oknami) zaaranżowane zostały zajęcia ruchowe, komputerowe, językowe w klimacie zabawy, rzecz jasna, dla dzieci, z ciekawością rozglądających się wokół, próbujących się odnaleźć w już nieco znanym z wycieczek przedszkolnych miejscu. W tym samym czasie ich rodzice, opiekunowie uczestniczyli w spotkaniu informacyjnym z dyrektorem szkoły i nauczycielkami, które planowo wraz z rokiem szkolnym 2013/2014 obejmą wychowawstwo w klasach pierwszych. Wspierani oni byli przez przedstawiciela Rady Rodziców. W życzliwej, nacechowanej dobrym humorem atmosferze padło wiele cennych wskazówek, podpowiedzi i... odpowiedzi. W towarzystwie starszych uczniów, dzielnie sekundujących zmaganiom przyszłorocznych kolegów i koleżanek, pożegnano gości. My jesteśmy "prawie że" gotowi:) - z radością powitamy nową część społeczności szkolnej. Ależ będzie się miło działo!:) Do zobaczenia! Wrzesień nie jest aż tak odległy... Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w stworzenie dobrego klimatu tego spotkania.
Czwartoklasiści wraz ze swymi wychowawczyniami w towarzystwie czterech piątoklasistów witali kolejną w kalendarzu porę roku, uczestnicząc w XXIII Rajdzie "Powitania Wiosny", którego organizatorem, tradycyjnie, był niezawodny jastrzębski oddział PTTK. Deszczowa pogoda nie popsuła humorów uczestnikom wspólnego wędrowania. Uczniowie należący do SKKT otrzymali dodatkowe punkty oraz pieczątkę parafii NMP Matki Kościoła, aby móc zdobyć Jastrzębską Odznakę Krajoznawczą. Nie zawiódł też nasz stały przewodnik, pan WITOLD JĘDRUSIAK, który przekazał w trakcie pieszej wycieczki ciekawe wiadomości związane z mijanymi miejscami. Dziękujemy! Na mecie rajdu, czyli Stadionie Miejskim, uczniowie mogli posilić się i rozgrzać, pijąc gorącą herbatę (oj, przydało się to bardzo, bo dzień wiosenną atmosferą w przyrodzie naprawdę nie kusił). Harcerze przygotowali dla rajdowiczów konkursy zręcznościowe z nagrodami. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej imprezy. Żałować jedynie należy, że tylko trzy szkoły w naszym mieście skorzystały z tej propozycji... Ale nic straconego! Zawsze jest szansa na to, by włączyć się do ekipy pasjonatów turystyki. Na kolejną wędrówkę, tym razem w góry, zapraszamy już 20 kwietnia. Po szczegóły należy się zgłosić do opiekunów SKKT w naszej szkole.
14 marca w Szkole Podstawowej Nr 19 odbył się Miejski Turniej Szachowy. Naszą szkołę reprezentowali: Daria Jeziorska (IV a), Marta Gałęziowska(V A), Piotr Mirosław (IV a), Tomasz Gajda (V b), Bartosz Wojtiuk (V b) i Oskar Raźniewski (V b). W niełatwych zmaganiach szachowych I miejsce wywalczyły Daria Jeziorska (IVa) i Marta Gałęziowska (Va). Teraz przed dziewczynami zawody rejonowe; trzymamy kciuki za ich dalsze sukcesy;). Wszystkim zawodnikom gratulujemy i życzymy kolejnych zwycięstw!
Szanowny Rodzicu, Opiekunie wraz z przyszłorocznym Pierwszoklasistą!
Społeczność Szkoły Podstawowej nr 19 im. J. Tuwima w Jastrzębiu – Zdroju, mieszczącej się przy ul. Opolskiej 3, serdecznie zaprasza na Dzień Otwarty, planowany na 21 marca. W tym dniu od godz. 16. 30 na terenie placówki każdy znajdzie coś wartego swego zainteresowania. Przygotowania do września czas rozpocząć…
Z radością czekamy – do zobaczenia!
Szkoła Podstawowa nr 17 zaprasza do udziału w Miejskim Konkursie Plastycznym pod hasłem „Witajcie w naszej bajce…”, czyli MALARSKI PLENER W ŚWIECIE UTWORÓW JANA BRZECHWY. Placówka może przesłać PO TRZY PRACE Z KAŻDEJ GRUPY WIEKOWEJ. Tak więc spośród chętnych z klas 1 – 3, którzy wykonają dowolną techniką (za wyjątkiem komputerowej) prace na formacie A3 lub A4 (z bloku technicznego!), będące ilustracją do tych szczególnie mniej znanych utworów Jana Brzechwy i spośród tak samo postępujących uczniów z klas 4 – 6, wybrane będą po trzy najciekawsze, najbardziej staranne dzieła, które prześlemy do Organizatora. Składane są one u nas w szkole na ręce p. M. Domin wraz z dopiętą karteczką z imieniem, nazwiskiem, klasą i tytułem wiersza, który był inspiracją do wykonania pracy do 5 kwietnia. Powodzenia! (P. S. Ewentualne konsultacje - jak zawsze - u p. Domin:))
Publiczne Przedszkole nr 12 ogłasza konkurs plastyczny „Podróżujemy po Europie” w kategoriach: przedszkola, klasy 1 – 3 oraz klasy 4 – 6. Warunkiem uczestnictwa w nim jest wykonanie pracy pod wyżej wymienionym tytułem w technikach: rysunek, malarstwo, wydzieranka, wyklejanka i inne przestrzenne. Praca ta nie będzie zwracana autorowi. Zainteresowani z klas 4 – 6 wykonują dzieło i składają je na ręce p. M. Domin do 23 kwietnia z dopiętą karteczką, na której widnieje imię, nazwisko, klasa i wiek autora. Wychowawcy klas młodszych są poinformowani o możliwościach konkursowych: działają, o ile zaistnieje taka potrzeba, we własnym zakresie.
Ufff… Gotowe! Komisja jurorska wewnątrzszkolnego konkursu plastycznego zorganizowanego przez nauczyciela plastyki w klasach 4 – 6 pod hasłem „Zajączek wiosennie wielkanocny” pod honorowym przewodnictwem Pana Dyrektora głowiła się dość nieźle nad swym werdyktem. Ale przecież jak zawsze – cel udało się osiągnąć! I tak oto Martyna Czoch z kl. 5 b i Małgorzata Suliga z kl. 6 b zajęły I miejsce; Wiktoria Tokarczyk (4 a) – II m., Wiktoria Smyła (6 b) – III m., zaś Adamowi Sułkowskiemu z kl. 4 b przyznano wyróżnienie. Dyplomy z nagrodami - wkrótce! Dzieła były różnorodne, bardzo przemyślane i kreatywne. Zgodnie z zapowiedzią staną się świątecznym upominkiem (wraz z życzeniami) naszej społeczności dla Przyjaciół szkoły. BRAWO!!! Taką rolę będą też pełniły pozostawione w placówce najciekawsze prace plastyczne czwartoklasistów, których zadaniem było wykonanie jajka – zwierzaka (tematycznie). Wszystkim aktywnym młodym artystom serdecznie gratulujemy – jest czego!:) Niech i inni wiedzą, jakich utalentowanych i zaangażowanych uczniów mamy!
Ech, no i wracamy ze świeżutkimi doniesieniami z pola działań francuskojęzycznych, co zapowiadaliśmy nie tak dawno przecież! Otóż w minioną sobotę, 9 marca, w Katowicach, nasi uczniowie: Julia Drąg, Łucja Mirosław z klasy III a oraz Mateusz Gruszczyk z klasy VI b recytowali poezję i prozę w języku francuskim. Byli oceniani przez pracowników Uniwersytetu Śląskiego, przedstawicieli Aliance Francaises oraz Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej. Wspierani przez swoich rodziców oraz panie: Aleksandrę Szatkowską oraz Elżbietę Błoniarczyk pięknie, płynnie recytowali przygotowane, przećwiczone pod czujnym okiem opiekunów teksty. Konkurencja była oj, duuuuża! Ostatecznie i w naszej grupie zabrzmiały fanfary! Miejsce V zajęła bowiem Łucja Mirosław, zaś III - Mateusz Gruszczyk. "Serce roście, patrząc na te czasy!" - a jednak się da, prawda?!
Tuż przed rozpoczęciem ferii (08. 02. 13.) w szkole odbyły już po raz trzeci eliminacje do Ogólnopolskiego Konkursu Prozy i Poezji Frankofońskiej im. Jerzego Lisowskiego. Przed jury w składzie – panie: D. Szecówka, A. Szatkowska oraz E. Błoniarczyk stanęli uczniowie z klas III – VI. Nasi milusińscy zmagali się z wierszami francuskich pisarzy, a wiadomo, że język francuski brzmi niezwykle pięknie, ale by sobie z nim poradzić w sposób równie elegancki, trzeba „nieco” potrenować. Wszyscy starali się jak mogli, wiadomoJ! Ostatecznie naszą szkołę oraz własne umiejętności w Katowicach prezentować będą: Julia Drąg, Łucja Mirosław z kl. III a oraz Mateusz Gruszczyk z kl. VI b. Jednak to jeszcze nie koniec pozytywnych wieści (a takie przecież bardzo lubimy!). Mamy również uczniów, którzy zasłużyli na wyróżnienie: Adam Sułkowski z klasy IV b, Liwia Brodzik z klasy Va, Wiktoria Smyła z klasy VI b oraz Tomasz Dobrowolski z klasy VI b. Serdecznie gratulujemy wszystkim miłośnikom Francji i jej języka. Rzecz jasna, że życzymy dalszych sukcesów!
W klasach 4-6 najlepszą klasą w czytelnictwie, w I semestrze roku szkolnego 2012/2013, była kl. 5 a, która przeczytała 243 książki; średnio wynosi to 6 książek na osobę w tej grupie wiekowej. Najwięcej książek przeczytali: Tomasz Dobrowolski z kl. 6 b - 45 książek i Marta Gałęziowska z kl. 5 a - 41 książek. Czytanie kształci!:)
Przed nami kolejne rekolekcje wielkopostne! Zapraszamy na nie w dniach 6-8 marca 2013 r. Nauki dla dzieci z klas I-III odbędą sie w kościele o godzinie 9.00, natomiast dla uczniów klas IV-VI w środę i czwartek o godzinie 11.00, zaś w piątek - o godzinie 10.00. Bo do świąt warto się dobrze przygotować...
Uczniowie klas 4, 5, 6 zainteresowani uczestnictwem w plastycznym, V Ogólnopolskim Konkursie Mitologicznym „KLIO 2013”, związanym z ilustracją na formacie A4 wybranego mitu/postaci mitologicznej w technice dowolnej (malarstwo, rysunek, grafika, techniki mieszane z wyjątkiem technik przestrzennych i przyklejanych elementów typu: piasek, muszelki, ziarna zbóż itp.) proszeni są o zgłoszenie się do p. M. Domin w czwartek, 28 lutego, do sali nr 2 o godz. 14. 30. Zapraszamy!
UWAGA! Ogłaszamy świąteczny wewnątrzszkolny konkurs plastyczny dla uczniów klas 4, 5 i 6 pod hasłem: ZAJĄCZEK WIOSENNIE WIELKANOCNY.
Cele konkursu:
· rozwijanie kreatywności,
· doskonalenie umiejętności przekuwania wizji artystycznej na realne przedmioty o charakterze dekoracyjnym,
· kultywowanie tradycji świątecznych,
· stosowanie w praktyce znanych zasad tworzenia dzieła plastyczno-technicznego,
· spędzanie w ciekawy sposób czasu wolnego,
· zaprezentowanie własnych możliwości.
Wymogi konkursowe:
· technika, materiały i format – dowolne (świetnie będzie, gdy „zajączki” będą miały formę przestrzenną); istotne kryterium poza realizacją tematu: staranność wykonania i pomysłowość,
· dzieło wykonuje jeden autor, przekazując prawa do niego wraz z chwilą złożenia pracy,
· termin składania prac (z dopiętą karteczką, na której widnieje imię i nazwisko autora wraz z klasą): do 14 marca 2013 r. (czwartek) na ręce p. Moniki Domin. Prace nieopisane nie będą przyjmowane!
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi przed rozpoczęciem wiosennej przerwy świątecznej. Najciekawsze dzieła będą wysyłane w imieniu Szkoły wraz z życzeniami wielkanocnymi do Jej Przyjaciół (to forma dodatkowej nagrody). Warto się postarać!:) Środki finansowe na zakup konkursowych upominków, tradycyjnie, zabezpiecza Organizatorowi Rada Rodziców (dziękujemy!).
Już za miesiąc przeżywać będziemy czas Świąt Wielkanocnych. Z tej okazji Klub Kaktus zaprasza uczniów szkół podstawowych do stworzenia pisanki wielkanocnej. Najładniejsze prace zostaną nagrodzone.
REGULAMIN konkursu:
1. Organizatorem konkursu na najładniejszą pisankę wielkanocną jest Miejski Ośrodek Kultury w Jastrzębiu-Zdroju.
2. Celem konkursu jest podtrzymanie tradycji związanej ze Świętami Wielkanocnymi oraz rozbudzenie wyobraźni plastycznej wśród uczniów szkół podstawowych.
3. W konkursie mogą brać udział wszyscy uczniowie szkół podstawowych z naszego regionu.
4. Prace powinny być wykonane z wydmuszek lub jaj kurzych. Nie dopuszcza się prac wykonanych z innych materiałów.
5. Pisanki powinny być zapakowane w woreczek foliowy i podpisane na odrębnej karteczce w następujący sposób: imię i nazwisko, numer szkoły, klasa, telefon. Karteczkę należy włożyć do środka woreczka z pisanką.
6. Prace należy dostarczyć w terminie do dnia 20 marca 2013 roku na adres:
Klub „Kaktus”
ul. Katowicka 24
44-335 Jastrzębie-Zdrój
tel. /32/ 4712 353
7. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 25 marca 2013 roku w Klubie „Kaktus” o godzinie 17.00.
8. Dla zwycięzców konkursu organizatorzy przygotowali atrakcyjne nagrody.
9. Podział nagród pozostaje w gestii jury.
Tyle od Organizatora...
Uwaga! JEŚLI AUTOR PRACY NIE CHCE SAMODZIELNIE JEJ DONOSIĆ DO „KAKTUSA”, MOŻE JĄ ZŁOŻYĆ U P. M. DOMIN, ALE NIE PÓŹNIEJ NIŻ DO 15 MARCA.
Miejska Biblioteka Publiczna w związku z obchodami 50. rocznicy nadania Jastrzębiu praw miejskich organizuje konkurs plastyczny IV Biennale Sztuki Dziecka pod hasłem „Moje miasto”!
Główne cele konkursu:
· zwiększenie szeroko rozumianej wiedzy o mieście,
· aktywny udział w obchodach rocznicowych naszego miasta,
· rozwijanie samodzielnych doświadczeń plastycznych, twórczych i estetycznych,
· zachęcanie do kreatywnego współudziału w tworzeniu kultury miasta.
TEMAT: MOJE MIASTO
Konkurs na terenie szkoły podstawowej adresowany jest do dzieci w wieku 10 – 14 lat.
Prace konkursowe mają przedstawiać miasto w szerokim ujęciu, w dowolny pod kątem artystycznym sposób, przy użyciu wybranych przez artystę technik plastycznych: płaskiej (malarstwo, rysunek, grafika) lub przestrzennej (rzeźba). Prace płaskie nie mogą być mniejsze niż format A3 (grubszy papier!!!) i nie większe niż A2. Każdy uczestnik może wykonać jedną pracę. Dzieła powstają indywidualnie, przy czym – przypomnienie: tradycyjnie już nie będą zwracane uczestnikom; stają się własnością organizatora.
Gotowe prace mają mieć dołączoną specjalną metryczkę, której druk jest do pobrania u p. Moniki Domin (konieczny jest też na nim podpis rodzica/opiekuna prawnego w związku ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych uczestnika zmagań). Ewentualne konsultacje dotyczące konkursu: u p. M. Domin w ramach działania istniejącego koła plastycznego (czwartki, godz. 13. 45 – 15. 15). Gotowe prace do złożenia wraz z metryczką należy dostarczyć p. Domin do 30 kwietnia 2013 r. Jest więc nieco czasu, nie bez powodu – prace te muszą spełniać konkretne wymagania estetyczne, co należy wziąć pod uwagę, ale dla chętnych i zorganizowanych młodych artystów z SP 19 nie stanowi to przecież problemu:)! Do dzieła!!! Powodzenia!
Tak, tak... teraz już tylko wspomnienia karnwałowe nam zostały, więc nie omieszkamy wspomnieć o fantastycznym wydarzeniu przedferyjnym! W czwartek, 7 lutego, w naszej (a jakżeż by inaczej!) szkole zrobiło się szalenie dyskotekowo. Uczniowie klas IV-VI przybyli na nią chętnie i to w wersji "nie do poznania":), bo ich zadaniem było wystylizować się na modę lat 80. Właśnie w ich rytmie nasi milusińscy żegnali karnawał. Pomysłowo poprzebierani (kolorowe magazyny powinny już dzisiaj zabiegać o takie talenty w zakresie wizażu:)), zapełnili salę. Najciekawsze stroje zostały nagrodzone. Mikołaj Germuga z kl. V A, Aleksander Janiszewski z kl. IV B oraz Ines El Gali z kl. IV A zrobili furorę swym ubiorem. Rewelacja - gratulujemy! Didżeje zadbali o dobrą muzykę i świetną zabawę. Czyż nie o to chodzi w karnawałowym szaleństwie?! "Maluchy", ups, przepraszamy, uczniowie klas 1 - 3 też coś o tym wiedzą, bo oni z kolei 14 stycznia, poprzebierani za postaci z baśni Andersena, pokazali wszystkim, co to znaczy dobra zabawa. "Pląsanko-przeplatanki", "wężyki", udział w licznych konkursach będą stanowiły bazę świetnych wspomnień:)! Za rok też pewnie "będzie się działo"...
28 stycznia uczniowie uczęszczający na artystyczno-literackie zajęcia unijne („Dajmy dzieciom skrzydła”) wystąpili wraz ze swym opiekunem (p. D. Szecówka) z przedstawieniem pt. „Koziołeczek” wg opowiadania Lucyny Krzemienieckiej przed publicznością złożoną z dzieci zgromadzonych w świetlicy popołudniowej. Ten sam występ mogli podziwiać koledzy z klas młodych aktorów w dniach 31 stycznia i 4 lutego. Z krótkich rozmów tuż po występie animowanych przez artystów kukiełek wynikało, że widzom najbardziej przypadła do gustu rola tytułowego bohatera, zaś zwracającą uwagę kukiełką była postać dziadka Macieja. Było miło, tak, tak! Niełatwe to zadanie przygotować taki występ z „maluchami” z rożnych klas, ale udało się znakomicie! Wystarczy chcieć?! No pewnie! Wkrótce – kilka zdjęć z tego wydarzenia; polecamy.
W rejonowym etapie XVIII Konkursu Biblijnego szkół podstawowych, nasz uczeń, Grzegorz Mirosław z kl. IV a, zajął II miejsce! W kwietniu wraz z p. katechetką pojedzie do Katowic powalczyć o laur najlepszego znawcy Ewangelii św. Jana w archidiecezji. Życzymy Grzesiowi powodzenia! Szacunek! Spora wiedza jest tu konieczna... Trzymamy kciuki!