Nawigacja

Nawigacja

  • Ula la! To już 1 września!

    Kochani! Wydaje się to niemożliwe, ale jednak... tak! Wakacje dobiegły końca, przed Wami pora na nabywanie kolejnych doświadczeń i fantastyczne współdziałanie z rówieśnikami. Aby tradycji stało się zadość - inauguracja roku szkolnego 2011/2012, która odbędzie się 1 września, będzie miała dwuetapowy wymiar. Na godzinę 9. 00 zapraszamy wszystkich uczniów klas 1, 2 i 3 (oczywiście wraz z rodzicami, jeśli tylko dysponują czasem i chęciami), zaś o 10. 00 nowy rok szkolny rozpocznie starsza grupa wiekowa, czyli klasy 4, 5 i 6 (jak najbardziej - także w towarzystwie). Oj, to na pewno będzie miłe spotkanie - wypoczęci, z głową pełną wakacyjnych wrażeń i ich wspomnień z chęcią się nimi podzielicie, prawda?! Do zobaczenia!!!:)

  • I znowu są wakacje!

    I znowu są wakacje!

    Ech! Co to był za czas! Nieodwołalnie 22 czerwca klasy 1 - 6 naszej szkoły zakończyły swą pracę w ramach roku szkolnego 2010/2011. Szóstoklasiści byli szczególnie podekscytowani, bo tego dnia ostatni raz odbierali świadectwa w murach przyjaznej im ,,19". Wcześniej, bo 16 czerwca, świętowali komers, podsumowując swe działania jako uczniowie ,,podstawówki", a dzisiaj - no proszę! Ruszają w świat gimnazjalnych emocji. Po uroczystym spotkaniu grup wiekowych w sali gimnastycznej, życzeniach przekazanych wszystkim przez Dyrekcję placówki, podziękowaniach dla Rodziców, wręczeniu dyplomów, nagród książkowych (i nie tylko), odznak wzorowego ucznia, dzieciaki dostały swe świadectwa - niektórzy po raz pierwszy w życiu (klasy 1 a i 1 b były pod wrażeniem). Wielu z nich towarzyszyli w tym dniu najbliżsi - to cenne! Okres od września do czerwca był niezwykle intensywny, pełen rozmaitych barw, a przez to i tak ciekawy! Udało się tak wiele...  I tyle jeszcze trzeba poznać -  a więc jest tak, jak być powinno - apetyt na życie to podstawa! Życzymy wszystkim fantastycznego wypoczynku - takiego, który pozwoli zatęsknić i wrócić  z dobrym nastawieniem oraz zdwojonymi siłami do codziennych działań. Niech jest radośnie, bezpiecznie i słonecznie! Dziękujemy za kolejny wspólny rok! Do zobaczenia we wrześniu!:)

  • ,,Więc otrzyj łzy, nie rozpaczaj..."

    ,,Więc otrzyj łzy, nie rozpaczaj..."

    I nadszedł ten oczekiwany dzień... 21 czerwca. Najpierw klasy piąte pożegnały klasy szóste (wierszem i piosenką), jak co roku podarowując im od siebie drobiazgi, by przypominały im czas beztroskiego dzieciństwa w szkole podstawowej. Potem to szóstoklasiści pożegnali się ze szkołą, podsumowując spędzony w niej czas słowami, nierozłącznie kojarzącymi się z Markiem Grechutą: „Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy. Ważnych jest kilka tych chwil, tych na które czekamy.” Po ciekawie spędzonych wakacjach życzymy Wam, żebyście w nowych murach szkolnych poznali dobrych przyjaciół i dbali o dalsze rozwijanie swoich pasji. 3Vcie się:)

     

  • Wypad za miasto? Czemu nie?

    Wypad za miasto? Czemu nie?

    20 czerwca, tuż przed ostatnim dzwonkiem w tym roku szkolnym, wybraliśmy się do zaprzyjaźnionej szkoły w Hawirzowie, w ramach transgranicznej współpracy z Czechami. Wycieczka, składająca się z 36 lubiących zagadkową pogodę wędrowców (od paru dni było pochmurno i na ładną pogodę nie bardzo mogliśmy liczyć...) wraz z opiekunami, wyruszyła spod szkoły o godzinie 8.00. Na miejscu spotkaliśmy się, jak zwykle zresztą, z ciepłym powitaniem ze strony zarówno naszych rówieśników, jak i nauczycieli (widzieliśmy się dwa tygodnie wcześniej w naszej szkole). Spotkanie było pieczołowicie zaplanowane. Chętni do prac manualnych mieli wyjątkową okazję popracować w pracowni plastycznej. Materiałem, który nam powierzono do obróbki, była owcza wełna (ścięta i wyprana szarym mydłem). Każdy z nas mógł wykonać z niej (używając specjalnej techniki pokazanej przez nauczyciela czeskiego, barwiąc ją samodzielnie na wybrany kolor, odpowiednio rozciągając i formując) wszystko, na co miał tylko ochotę. Powstałe dzieła przyjechały z nami jako pamiątka do domu. W tym samym czasie nasi lubiący ruch na świeżym powietrzu koledzy rozegrali mecz piłki nożnej, a dziewczyny zagrały w ,,zbijanego". Wyniki rozgrywek nie były jednak ważne. Chodziło przecież o jak najlepszą, wspólną zabawę. Po obiedzie, zadowoleni, wyruszyliśmy w drogę powrotną. Ponieważ nie padało, a w planach wycieczki był DinoPark Ostrava, pojechaliśmy właśnie tam, by popatrzeć na olbrzymie... gady. Podziwialiśmy ich wielkość, słuchaliśmy ich ryku i widzieliśmy, jak się poruszały! Niektórzy z nas wchodzili do naturalnej wielkości skorup jaj dinozaurów! Obejrzeliśmy też o nich film w 3D i przejechaliśmy się po parku specjalnym wehikułem z wagonikami. Mówiąc krótko – wypad na szóstkę! ,,Palce lizać"! W sam raz na wakacyjną przygodę!

  • Przystąpiliśmy do akcji bezpieczne wakacje. Serdecznie zapraszamy na stronę organizatora:  www.bezpiecznewakacje.pl

  • Z życia skrzatów z 1 b wzięte...

    Z życia skrzatów z 1 b wzięte...

    Och, Kochani! No i nadszedł ten dzień! 3 czerwca klasa 1 b, zgodnie z zaproszeniem - informacją na niniejszej stronie, zaprezentowała przed ponad 80 - osobową publicznością efekty uczestnictwa w realizacji III etapu Projektu ,,Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy", współfinansowanego przez UE w ramach EFS i budżet państwa. Spotkanie prowadzone przez p. Monikę Domin, przy wsparciu dyrektora placówki, p. Grzegorza Węglińskiego - także gościa uroczystości, miało charakter przedstawienia połączonego z zajęciami otwartymi - pracą w zespołach zadaniowych (były i zadania konstrukcyjne, i plastyczne...). Dorośli uczestniczący w pokazie stali się jego istotnymi elementami, bo impreza była interaktywna- ach, jak pięknie chętni pląsali wraz ze skrzatami, jak ładnie walczyli o zwycięstwo w grze w ,,kółko i krzyżyk", jak ślicznie nam czytali, jak bacznie przyglądali się przedstawianiu przez dzieci w zabawny sposób kompilacji tekstów znanych i lubianych z tymi uwspółcześnionymi, stworzonymi specjalnie na tę okazję! ,,Bąble" dzielnie udowadniały, że potrafią walczyć z potworem zwanym Nudą. Było kolorowo - no bo jakżeż inaczej, rapowo, i w ogóle muzycznie... Bogactwo prezentacji , mamy nadzieję, przekonało obecnych, że teoria inteligencji wielorakich H. Gardnera jest spójna i widoczna w działaniach dziecka. Nie obyło się bez dyplomów, upominków (słodkości wraz z Lunią, palcynką - myszką Projektu, były miłym akcentem), podziękowań, także dla rodziców uczestników Projektu, bez wsparcia których mogłoby być przecież różnie... Ufff... Pracy było sporo, ale... udało się chyba, hę?! Pozdrowienia i podziękowania dla wszystkich tych, dzięki wsparciu których możliwe było przeprowadzenie spotkania! Co byśmy bez Was zrobili...?! Kl.l b

  • Bogatsza biblioteka

    Bogatsza biblioteka

    Dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom z  naszej szkoły, którzy podarowali swoje książki do naszej biblioteki szkolnej
    ( w ten sposób powiększając jej księgozbiór).Na szczególne podziękowanie zasługują: Natalia Sikora z kl.2 b, Magdalena Chodkowska z kl.6b oraz Michał Wagner z kl.4b. Liczymy na Wasze dalsze wsparcie!                           D.Szecówka

  • Dzień dziecka na sportowo

    Dzień dziecka na sportowo

    Jest w kalendarzu taki dzień, który lubią i duzi i mali... to 1 czerwca - Dzień dziecka :)
    W naszej szkole od kilku lat upływa on pod znakiem rozgrywek sportowych.Uczniowie klas młodszych rywalizowali ze sobą w sali gimnastycznej,  starsi toczyli boje na parkiecie-dziewczęta ,a na boisku szkolnym-chłopcy, każda drużyna otrzymała pamiątkowy puchar :)
    Uczniowie klas IV , którzy wcześniej pod okiem p.Skubisa i p.Oleksy pomyślnie zdali testy teoretyczne , odbyli egzamin praktyczny na kartę rowerową, obserwatorami byli rodzice i przedstawiciele Komendy Policji, którzy każdemu egzaminowanemu podarowali światełko odblaskowe do roweru.Życzymy wszystkim bezpieczeństwa na drodze!

  • Dzieckiem być - to jest to!

    Dzieckiem być - to jest to!

    1 czerwca to dzień wyczekiwany przez wszystkie dzieci. Właśnie tego dnia w szkole zaplanowano sportowe potyczki klas, natomiast 1 b wyruszyła do Radzionkowa - do Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek. Podróż upłynęła w spokoju i bez kłopotów, natomiast na miejscu - aj, co za raj! Był i film o... chlebie, była próba samodzielnego formowania pszennego warkoczyka, który po wypieczeniu stanowił pyszną przekąskę, była i ,,lekcja" w sali szkolnej z daaawnych;) lat - to się dzieciaki zdziwiły, jakie formy dyscypliny stosowano, co ubierano do szkoły i na czym pisano! - zwiedzający mogli zresztą spróbować porównać pisanie grafitem na tabliczce ze sposobem znanym im z własnych zajęć! Naoglądali się wszyscy różnych rzeczy... Fakt, człowiek jest bardzo pomysłowy i twórczy - a że ,,potrzeba jest matką wynalazku", to wszystko stało się jasne. Było słodko, pysznie i ciekawie. Nie zabrakło pamiątkowych gadżetów, ale najważniejsze, co będzie warte zapamiętania. Późnym popołudniem (w zasadzie pod wieczór) ,,bąble" wróciły pod skrzydła swych rodziców i opiekunów, by dalej świętować. Wszystkim dzieciom - WSZYSTKIM - życzymy wielu powodów do radości!

  • Pierwszaki podsumowują...

    Pierwszaki podsumowują...

    Tak... Nie tak dawno zaczynaliśmy, a tu już pora podsumować działania w ramach realizacji III etapu Projektu ,,Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy", współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach EFS i budżet państwa. Wiele się działo... Wycieczek sporo za nami, zabaw - ech, aż szkoda gadać! A teraz trwają ,,ostre" przygotowania do pokazu efektów Projektu. ,,Bąble" z 1 b  pod czujnym okiem p. Moniki Domin, już dawno wręczyły swoim gościom zaproszenia na tę uroczystość. Tak nieśmiało więc prosimy: trzymajcie za nie kciuki 3 czerwca od godz. 17. 00. Oj,  będzie szał! Mamy taką nadzieje, bo przecież każdy się stara, a to najważniejsze!;)

  • 27 maja 2011 roku uczniowie z kl.2a i 2b wraz z opiekunem D.Szecówką wzięli udział w II edycji Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Zdrowiu pt. "W zdrowym ciele, zdrowy duch". Celem konkursu było promowanie zdrowego stylu życia. Konkurs składał się z dwóch turnirjów: edukacyjny( II miejsce dla Grzegorza Mirosława z kl.2a )i sportowy.Gratulujemy:)

  • Spacer biedronki...

    6 maja p.B.Borowska i D.Szecówka zorganizowały eliminacje szkolne do VI Miejskiego Konkursu Recytatorskiego poezji ks.Jana Twardowskiego dla klas 4-6. Do etapu miejskiego zakwalifikowali się: Piotr Mirosław i Grzegorz Libera z kl.5a oraz Emilia Rabczak z kl.6b. Etap miejski odbył się 18 maja w Klubie "Kaktus", gdzie udali się uczniowie z p.D.Szecówką.Z całego grona uczestników nasi uczniowie - ku ogromnej radości pań opiekunek- zdobyli I miejsce Grzegorz Libera, II miejsce jego kolega z klasy Piotr Mirosław a Emilia Rabczak została wyróżniona!Brawa i gratulacje dla całej naszej ekipy!Życzymy dalszych sukcesów:)

  • Ale to już było...

    Ale to już było...

    Tak, Kochani! 12 maja br. nasza szkoła świętowała swe... 35. urodziny i pięciolecie nadania jej imienia Juliana Tuwima. Przygotowania do tego uroczystego dnia trwały długo, kosztowały wiele wysiłku, ale... dzisiaj możemy już spokojnie powiedzieć, że warto było, bo naprawdę wszystko świetnie się udało! Dzień zaczął się uroczystą Mszą św., odprawianą przez ks. Wacława Basiaka w Kościele pw. św. Katarzyny. Odświętny charakter dnia podkreślały dumnie prezentowane przez naszych uczniów galowe stroje. O godz. 10. 00 w Miejskim Ośrodku Kultury, który umożliwił nam na swym terenie podjęcie zacnych Gości i Przyjaciół placówki - od władz, poprzez poprzednie dyrekcje, pracowników, po byłych uczniów (aż miło było widzieć pogodne twarze wspominających historię ,,19" osób...), których nie jesteśmy w stanie wszystkich tu wymienić, bo lista byłaby długa, a też nikogo nie chcielibyśmy pominąć, rozpoczęła się gala. W przyjemnym, barwnym otoczeniu, wśród kwiatów i ciepłych słów na scenie zaprezentowali się uczniowie koła teatralnego i nie tylko, którzy zgrabną kompilacją tekstów Patrona szkoły skłonili widownię do chwili refleksji, ale i śmiechu (magia słowa działa!). Wystąpili także absolwenci szkoły - Kamil Spodniewski (w porywających, m. in. rockowych rytmach), Urszula Chmielewska (pięknie grając na skrzypcach). Prowadzący ze sceny uroczystość Pan Dyrektor, mgr Grzegorz Węgliński, i Pani mgr Elżbieta Siwiec (nauczyciel pracujący w ,,19" od początku jej istnienia) sami nie kryli wzruszenia, które pogłębiało się podczas przemówień fantastycznych Gości, w tym Pani D. Bury - pierwszej Pani Dyrektor. Był też czas na swobodne rozmowy, dalszy ciąg wspomnień przy smacznym, jubileuszowym torcie, oraz pamiątkowe wpisy w szkolnej kronice. Dzień wyjątkowy... Dziękujemy wszystkim, którzy znaleźli dla naszej Jubilatki ,,chwilkę" i zechcieli z nią świętować; wszystkim, bez których ta impreza nie miałaby takiej oprawy i charakteru. Bo było co oglądać!

  • Oklaski, no już proszę!

    Oklaski, no już proszę!

    Miło wspomnieć przedwielkanocne, ważne chwile! Chwile, w których najmłodsi z grona artystów SP nr 19 otrzymują dyplomy, nagrody, wymieniają gratulacyjne uściski dłoni. 20 kwietnia, podczas uroczystego, przedświątecznego spotkania Młodszej Grupy Wiekowej, przygotowanego przez klasę 2 a pod okiem p. B. Galisz, nagrodzono uczestników konkursu na wykonanie najpiękniejszej kartki wielkanocnej. Oto zwycięzcy:

    Wiktoria Tokarczyk, 2 a – I miejsce;

    Julia Tulke, 1 a  i Milena Błoch, 1 b – II miejsce;

    Agnieszka Grabowska, 2 a i Kamil Mrzyk, 1 b – III miejsce.

    Wyróżnieni zostali: Kinga Tułacz (1 b), Sebastian Błasiak (3 a), Kalina Kuca (1 b), Dominik Wawel (2 b), Karolina Solska (3 a), Paulina Karkowska (1 b) i Marta Matysiak (1 a). No i jak tu nie być dumnym z tego, że się ,,maluchom” chce?! A i Dorośli pięknie wsparli młode talenty podczas pracy – to też cenne. Gratulujemy wszystkim uczestnikom tego konkursu! I tym, którzy za sprawą p. M. Domin dostali jeszcze ,,parę innych plastycznych braw”!

  • Jesteśmy na podium

    Dnia 16 kwietnia uczeń klasy IV b, Mateusz Gruszczyk przystąpił do finału Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Frankofońskiej im. Jerzego Lisowskiego. W Warszawie, w Pałacu Staszica Mateusz zmagał się z dziećmi z całej Polski. Jego trud i praca zostały nagrodzone, zdobył III miejsce dodajmy, że był jedyny z okręgu katowickiego. Gratulujemy Mateusz !

  • XII MIEJSKI KONKURS INFORMATYCZNY

    XII MIEJSKI KONKURS INFORMATYCZNY

    28 kwietnia w naszej szkole odbył się drugi etap dwunastej edycji Miejskiego Konkursu Informatycznego. Ma on na celu doskonalenie umiejętności wykorzystywania komputera w życiu codziennym. W konkursie brało udział 25 uczestników, w tym uczniowie naszej szkoły Bartek Czerwiński kl. 6b i Jakub Armada kl. 6b. Wyłoniono 10 najlepszych finalistów, którzy w dalszej części walczyli w SP nr 4. Gratulujemy.

  • Shakespeare rządzi!

    Shakespeare rządzi!

    Uwaga! Fanfary! Beata Sitarz z klasy 6 a ponownie wśród najlepszych! 19 kwietnia wraz z młodszym kolegą, Kacprem Kunyszem z klasy 4 b, udaliśmy się do SP nr 5 na miejski konkurs ,,Poezja i proza w języku Shakespeare'a”. Jak można wywnioskować z hasła przewodniego w tym roku było trudniej, bowiem organizatorzy wrócili do jego zarzuconej wcześniej formy, polegającej na prezentowaniu przez uczestników zarówno prozy, jak i wiersza. Jeden z utworów musiał być przedstawiony po angielsku, a drugi – w naszym języku ojczystym, polskim. Recytatorskie i językowe umiejętności przyciągnęły 20 uczniów z jastrzębskich szkół podstawowych. Beata uplasowała się na drugim miejscu w mieście (!!!), czego skutkiem jest okazja do rezprezentowania przez nią SP 19 w konkursie wojewódzkim (oj, tak!), planowanym na 23 maja w Zabrzu (Biskupicach). Nie ma się co rozwodzić, tylko po prostu Beacie pogratulować, mówiąc przy tym BRAWO! Dziewczyna zresztą jest już oswojona ze scenicznymi występami o podobnym charakterze, gdyż w ubiegłym roku także stała się laureatką II miejsca, stając do tego boju. Kacper zaś stawia na tej scenie swe pierwsze kroki, ale... do odważnych i działających świat należy – trzymamy kciuki za jego popisy już ,,tak na przyszłość". Może i Ty, Uczniu, przemyślisz swe przygotowanie do takiej rywalizacji? Powodzenia!

  • "Natura i zdrowie"

    14.04.2011 roku nasza szkoła wzięła udział w IV edycji Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej pt.'' Natura i zdowie w UE'' organizowanego  w SP Nr 1.Szkołę reprezentowały uczennice z kl. 3a Patrycja Głoćko i Marta Gałęziowska, które zajęły 4 m. Przewodniczącą komisji konkursowej była nasza pani z biblioteki szkolnej.

  • 7 kwietnia jeszcze raz do tablicy - tyle, że po... angielsku!

    7 kwietnia jeszcze raz do tablicy - tyle, że po... angielsku!

    Tego właśnie dnia trójka naszych uczniów udała się do SP 6 na English Dictation Contest. Oj, było się z czym zmagać! Tekst angielski był trudny, a konkurencja - liczna, bo w dyktandzie brało udział aż 38 uczniów z jastrzębskich szkół podstawowych. Jednak... Beata Sitarz (6 a) w pięknym stylu pokonała niemal wszystkich uczestników, zdobywając wspaniałe II miejsce. Należą się naszej uczennicy wielkie gratulacje z racji tego sukcesu, ale i brawa za nieustanne dążenie do osiągania coraz lepszych wyników poprzez pracę nad sobą i swymi zdolnościami! Marta Baranowska (6 a) i Franek Kmita (6 b) mimo, że nie zakwalifikowali się do grona nagradzanych pierwszych pięciu najlepszych, niezwykle godnie reprezentowali ,,19"! Podczas, gdy komisja sprawdzała prace, wśród uczestników ,,English Dictation Contest" rozegrany został konkurs rysunkowy na najciekawsze logo dla tegoż dyktanda. Rysunek Franka był o włos od wygranej. Ostatecznie zadecydował głos jednego z jurorów... Franku - ale co talent rysunkowy, to talent!:) (info: p. E. Czarnecka)

  • Pierwszaki z ,,b" klasy nadal ,,doświadczają"!

    Pierwszaki z ,,b" klasy nadal ,,doświadczają"!

    No i ,,masz babo placek"! 11 kwietnia aura na szczęście typowo ,,pletniowa" nie była, dzięki czemu BĄBLE po ciekawych naukach rekolekcyjnych (i spotkaniu z Misiem Bożydarem;)), bazując na  swych ,,unijnych" zajęciach pozalekcyjnych, wykorzystały dobrze przeznaczony na nie czas i zrealizowały wspólne ze swą wychowawczynią, p. M. Domin, plany, ukierunkowane na ich pełny rozwój. Klasa w towarzystwie fachowego opiekuna dodatkowego, p. D. Szecówki, ruszyła na wiosenną wędrówkę w stronę Parku Zdrojowego, doskonaląc swą kondycję fizyczną, podziwiając dokonania przyrody (aj, te rozwkwitające magnolie, żółcące się forsycje...). Na miejscu, gdy już co nieco zieleni się popodziwało, dzieci skorzystały z przygotowanych specjalnie dla nich zajęć w bibliotece miejskiej, mieszczącej się  tuż przy tej uniwersyteckiej (DZIĘKUJEMY ZA GOŚCINĘ!). A wszystko było związane z malarstwem - jego powstaniem, malowaniem świata itp. Były więc fantastyczne warsztaty malarskie - zbiorowe dzieła - ciągi dalsze (z wyobraźni) gotowych kompozycji, autorstwa słynnych malarzy (dzieciaki pracowały z reprodukcjami - był i Leonardo, i van Gogh, i wielu, wielu innych...). Posługiwanie się farbą plakatową na papierze pakunkowym (szarym) w zespole na niby podany, a jednak nie do końca, temat wydawało się trudne, ale poszło wyśmienicie! Zabawy przy tym było - a ile się nauczyliśmy! Całość zaś podsumowała prezentacja multimedialna połączona z bogatym komentarzem i wymianą doświadczeń dzieci na temat historii powstania malarstwa. Ciekawe to wszystko, że ho, ho! Wiedza i umiejętności ,,sprzedawane" po troszku przez wychowawcę zostały wzbogacone i usystematyzowane. I to było to! Doświadczenia tego typu, takie ,, żywe" lekcje dają bardzo dużo. I o tym pierwszaki są już przekonane!:) A Projekt powolutku dobiega końca...

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 19 im. Juliana Tuwima w Jastrzębiu-Zdroju
    Szkoła Podstawowa nr 19 im. Juliana Tuwima
    ul. Opolska 3
    44-335 Jastrzębie-Zdrój
  • /32/4713193

Galeria zdjęć