Zakończył się konkurs plastyczny "Błogosławiony Jan Paweł II i dzieci". Komisja w składzie: p.M. Domin i D.Szecówka uznały,że na najwyższy stopień podium zasłużyli - Agata Plona i Tomasz Dobrowolski, mejsce II zajęły siostry Alicja i Wiktoria Tokarczyk :) a III miejsce przypadło w udziale Karolinie Sierszulskiej. GRATULUJEMY!
Wszystkie prace można podziwiać na tablicy obok biblioteki szkolnej na parterze,pod koniec miesiąca wystawa powędruje do kaplicy, aby Wasze dzieła mogli zobaczyć parafianie.
Z przyjemnością ,,donosimy": ostatni wewnątrzszkolny konkurs plastyczny dla klas 4 - 6 rozstrzygnięto! ,,Baranek z zajączkiem w roli głównej - forma przestrzenna" zachęcili do działań kilku Plastyków - wyłącznie piątoklasistów, stąd poza miejscem pierwszym wyłoniono honorowo wyróżnionych. Ale, ale - po kolei! Przecudne dzieła złożyła do oceny jury Alicja Tokarczyk z kl. 5 a, zasługując bezapelacyjnie na I miejsce; zaś honorowo wyróżnione prace należą do: Martyny Gorażdży, Nikoli Baryły i Wiktora Palczaka (cała trójka rodem z kl. 5 b). Fantastycznie, że chęć artystycznego działania w ,,19" nie umarła! Dyplomy & spółka - na najbliższym apelu grupy wiekowej. Organizator, M. Domin, serdecznie gratuluje wysiłku oraz pomysłowości!
Przyszedł czas na podziękowania dla tych z rzeszy uczniów, którzy podjęli wyzwanie i stali się reprezentantami szkoły na Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który odbył się 25 marca oraz w eliminacjach miejskich Turnieju Wiedzy Pożarniczej i Ekologicznej ,,Młodzież zapobiega pożarom", przeprowadzonym 6 kwietnia. Z przyjemnością informujemy, że naszymi najlepszymi w tym zakresie podopiecznymi okazali się: Piotr Mirosław z kl. 5 a oraz jego klasowy rówieśnik, Grzegorz Libera. Świetnie, Panowie! Pieczę nad turniejowiczami sprawował wytrwale i z radością pan Tadeusz Skubis. Dziękujemy! Bo o zachowaniu bezpieczeństwa w każdej sytuacji należy po prostu pamiętać...
Biblioteka szkolna zaprasza na przedświąteczny kiermasz książek w dniach 6.04 - 30.04.2011 r.
Polecamy duży wybór książek w atrakcyjnych cenach , które mogą być wspaniałym prezentem świątecznym lub komunijnym. Zapraszamy!
Wiesz kiedy i gdzie urodził się Karol Wojtyła? Ile miał rodzeństwa?
Kim chciał być po ukończeniu gimnazjum?...
Jeśli tak, to zapraszam do udziału w konkursie wiedzy o Janie Pawle II.
pt. „Życie i twórczość błogosławionego Jana Pawła II ”.
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV – VI.
Pragniemy uświadomić sobie rolę, jaką odegrał Jan Paweł II
w życiu ludzi różnych wyznań i kultur oraz poznać
Jego kapłańską i twórczą (aktor,poeta) posługę w Kościele.
Etap szkolny odbędzie się 28.04.2011 r., 3 najlepsze osoby będą reprezentowały naszą szkołę w etapie rejonowym 3.06.2011 r.
Wiedzę, potrzebną do napisania testu, czerpać można z wszelkich dostępnych materiałów (albumy, książki, Internet…).
Powodzenia :)
Katechetka Sylwia Oleksy
7 kwietnia, zgodnie z: zapowiedzią, zaproszeniami i informacjami zamieszczanymi także na tej stronie;), po południu doszło do ekscytującego spotkania. W szkole pojawili się Mali i Dorośli Goście - przyszłoroczni pierwszoklasiści w asyście swych rodziców, opiekunów, a czasem i rodzeństwa. Czekała ich tu moc atrakcji! Dzieci zostały podzielone na 3 kilkunastoosobowe grupki, które realizowały kolejne ,,misje specjalne". Prowadzone szkolnymi korytarzami pod opiekuńczymi skrzydłami pań: z sąsiadującego z nami PP 21 oraz D. Szecówki i M. Domin, dotarły na zajęcia: w sali komputerowej, gdzie panie: D. Bałtroczyk i A. Dziurska zajęły je wraz z pomocnicami z klasy 6 b i z naszym pierwszakiem - przewodnikiem, Oliwką Chmielewską, ,,sprawami matematyczno - informatycznymi" (było zagadkowo, rysunkowo i... ach!), w sali gimnastycznej, w której mogły się ,,rozruszać" na rozmaitych kolorowych sprzętach (nie ma to jak RADOSNA SZKOŁA!) pod czujnym okiem ,,trenerów": M. Wysińskiej i K. Starzyńca, a także w jednej z sal lekcyjnych, w której to ,,psiejsko - czarodziejsko" się podziało, bo nasi starsi uczniowie - z klas: 3 a, 4, 6 a zaprezentowali tam swe talenty językowe, wystawiając m. in. ,,Kopciuszka" po... angielsku, przedstawiając wiersz naszego Patrona w tymże języku, czy też ,,muzykując" po francusku (w sali nr 6 nad całością czuwały panie: E. Czarnecka i K. Janeczko). Sporo się działo - dzieciaki z zaciekawieniem obserwowały, co się wokół nich i dla nich dzieje, pilnie strzegąc małych drobiazgów, wręczanych im ,,to tu, to tam". W tym samym czasie dorośli mieli możliwość po raz pierwszy spotkać się z Panem Dyrektorem, G. Węglińskim oraz nauczycielami placówki, przyszłorocznymi wychowawcami klas pierwszych, zyskując najważniejsze wiadomości wstępne, potwierdzane przez panią J. Matusiak, która niebawem będzie sprawowała pieczę nad goszczącymi w ,,19" tego dnia ,,maluchami". Emocje dodatkowo ,,podbijały" kiermasze: ciekawych i ładnie wydanych książek oraz barwnych dekoracji i eleganckich stroików świątecznych, wykonanych przez Radę Rodziców, których pilnie strzegły dziewczynki z klasy 5 b i a (tak, tak!). Było ciekawie, a mamy nadzieję, że i miło! Do zobaczenia - w końcu wrzesień niebawem... :)
4 kwietnia nasze ,,maluchy" czekała nie lada gratka, bo LEKCJA W KINIE, poruszająca tematykę tworzenia muzyki i piosenek do filmów dla dzieci. Równo o godz. 8. 15 na scenie kina ,,Centrum" pojawił się znany nam ze srebrnego ekranu (ale i z desek teatru) aktor, Tomasz Ignaczak, który w fantastyczny sposób, posługując się własnym warsztatem oraz nowinkami techniki, poprowadził żywiołową i dynamiczną, pełną interakcji ,,lekcję", opartą na prezentacji nagrań audiowizualnych oraz multimedialnych plikach, dzięki czemu dzieci mogły poznać i posłuchać współczesnego tapera, przybliżyć sobie kino nieme i jego głównych twórców, odnieść się do znanych sobie i rówieśnikom filmów, skierowanych do młodego widza, porozwiązywać zagadki, a także zbiorowo stworzyć... fragment ścieżki dźwiękowej, przy której należało ,,wyginać śmiało ciało"! Ach, co się tam nie działo! Dobre humory dopisywały wszystkim, co nie zmieniło się także w czasie późniejszej projekcji pełnometrażowego filmu animowanego pt. ,,Gwiazda Kopernika". Wiedza widzów na temat tego słynnego polskiego astronoma na pewno znacznie wzrosła i łatwiej też było zrozumieć niuanse, dotyczące funkcjonującej w tym filmie muzyki. Warto potem było wymienić własne poglądy, porównać swe emocje i reakcje. Nic, tylko same korzyści! Dzieciaki z 1 b (ale nie tylko, prawda?!) pełne wrażeń wracały do szkoły. Z pożytkiem wykorzystały swój czas zajęć pozalekcyjnych, związanych z udziałem w Projekcie unijnym.
25 marca w sali katechetycznej naszej szkoły odbyła się wyjątkowa uroczystość, na którą zaprosiliśmy Pana Dyrektora. Ku miłemu zaskoczeniu organizatorek, zebrało się prawie 100 uczniów ( no dokładnie 98 :)) , by na 9 miesięcy adoptować nienarodzone dziecko, którego życie jest zagrożone. Każdy "rodzic" zobowiązał się do odmawiania codziennie 10 różańca i modlitwy adopcyjnej. Jako "przypominacz" o maleństwie, uczestnicy Duchowej Aopcji, otrzymali maleńkie buciki (zrobione na szydełku przez 3 panie ze złotymi sercami, którym w tym miejscu serdecznie dziękuję:)).
Katechetka Sylwia
Dnia 24 marca 2011 r. w naszej szkole odbyły się obchody Dnia Frankofonii oraz Dni Języków Obcych. Na początek powitały nas Panie: Ewa Czarnecka i Ela Błoniarczyk. Wyjaśniły z jakiej okazji spotkaliśmy się. Klasy IV odśpiewały po francusku:„ Hymn Frankofonii”. Następnie klasa VI a przedstawiła po angielsku: „Kopciuszka”. W przerwie artystycznej nasi uczniowie zmagali się z pytaniami wiedzy o językach obcych. W drugiej części apelu uczniowie z klasy IV b oraz VI a przedstawili bajkę afrykańską po francusku pt. „Dlaczego krokodyle nie jedzą kur?” Bajka była z morałem, który mówił,że wszyscy jesteśmy braćmi. Następnie rozbawiła nas angielska wersja „Bambo”klasy VI a. Podczas trwania apelu uczniowie mogli zapoznać się z kulturą i zasięgiem Frankofonii dzięki prezentacji multimedialnej. Na koniec zaśpiewała Emilia Rabczak piosenkę Edith Piaf pt. „ Rien de rien”. Kontynuacją konkursu był test z języka angielskiego, w którym wyłoniono trzech uczestników:
Marta Baranowska kl. 6a Beata Sitarz kl. 6a Franciszek Kmita kl. 6b
Uczniowie będą nas reprezentowali w międzyszkolnym konkursie j. angielskiego w SP 6
22 marca odbył się I Międzyszkolny Konkurs Poezji Juliana Tuwima. Po eliminacjach szkolnych 10 uczniów klas 4-6 zakwalifikowało się do etapu międzyszkolnego, który odbył się w MBP. Panie z biblioteki oraz p.A Kołodziejczyk(z SP 1) i p.D.Szecówka (z SP 19) wyróżniły uczniów:
I miejsce Emilia Rabczak SP 19
II miejsce Alicja Tokarczyk SP 19
III miejsce Ewelina Turlewicz Sp 1
Doceniono również recytację N.Tonasko, W.Gierak, S.Zemlik oraz A.Kita. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy a zwycięzców nagrodzono książkami.GRATULUJEMY! MBP dziękujemy za gościnę!
22 marca, we wtorek, klasy 1, 2 i 3 ruszyły do kina ,,Centrum" na kolejne już spotkanie z teatrem. Aktorzy Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza przyjechali do Jastrzębia, by na tutejszej scenie zaprezentować własną interpretację ponadczasowych baśni dla dzieci autorstwa H. Ch. Andersena. Czworo występujących na scenie aktorów, posługując się bogatym zestawem środków wyrazu artystycznego, w ciekawy sposób przedstawiło zgromadzonej publiczności morały płynące z ,,Calineczki", ,,Brzydkiego kaczątka" i ,,Nowych szat cesarza". Widownia żywiołowo reagowała na toczące się na ich oczach wydarzenia, jasno określając się po stronie dobra - o to przecież także chodziło! Oklaskom nie było niemal końca, zaś tuż po przedstawieniu miała miejsce, tradycyjnie już, krótka lekcja teatralna, podczas której przybliżono dzieciom najważniejsze tajniki magii tej dziedziny sztuki. Rola takich spotkań jest olbrzymia. Jak to dobrze, że mamy okazję w nich uczestniczyć!
Dnia 21.03.2011 r. klasy 4 a , 4b i koło turystyczne wraz z opieknami p.D.Szecówką, G.Vaidyan i B.Borowską witali wiosnę na XXI Rajdzie "Powitanie wiosny". Wraz z przewodnikiem z PTTK-u wyruszyli spod szkoły i przeszli trasę do Parku Zdrojowego. Rajd udał się dzięki pięknej słonecznej pogodzie i uśmiechniętej młodzieży:)
Klasa 1 B informuje: <<Z prawdziwą przyjemnością możemy się pochwalić obecnością na piątkowym (18 marca) przedstawieniu Dziecięcego Zespołu Teatralnego ,,Złota Gęś", skupionego przy MOK - u, który przygotował spektakl ,,Mała księżniczka" i wystawił go na deskach kina ,,Centrum". Skąd my tam w ogóle...? Otóż Opiekun zespołu przekazał nam zaproszenie z racji faktu, że odtwórczynią dwóch ról w ramach przedstawienia jest... nasza klasowa koleżanka, Asia Radwańska, którą to mogliśmy podziwiać i oklaskiwać jako porcelanową laleczkę oraz niezwykle skoczną i żywiołową małpkę! Wydarzenie wywarło na widzach duże wrażenie, a emocje - oj, sięgały zenitu, zwłaszcza, że okazało się, iż wiele innych ról - w tym tytułowa - odgrywanych było przez absolwentki naszej szkoły (nie zabrakło też starszej siostry Joasi - Oli ;)). Aż serce rośnie, widząc, jak mądrze i ciekawie młodzież spędza czas wolny, jak pięknie odnajduje swoje pasje, ucząc się przy tym życia! Byliśmy przeszczęśliwi, mogąc uczestniczyć w tak ważnej chwili w życiu Asi - uściskom i gratulacjom nie było końca! Asiu! Trzymamy kciuki za Twe kolejne sceniczne wcielenia!>>
Dnia 16 marca 2011 r. w naszej szkole odbyły się Rejonowe Zawody w Szachach dziewcząt i chłopców szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Po zwycięstwie w zawodach miejskich naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny, jedna dziewcząt i jedna chłopców. Oba zespoły spisały się znakomicie i zajęły odpowiednio:
chłopcy w składzie Piotr Mirosław i Grzegorz Mirosław IV miejsce,
dziewczęta- Gałęziowska Marta i Jeziorska Daria III miejsce.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Pełna informacja na stronie UKS "Pionier" współorganizatora turnieju któremu w tym miejscu bardzo gorąco dziękujemy za pomoc
http://www.pionierjastrzebie.com/news.php
Szanowny Rodzicu, Opiekunie i Ty, przyszłoroczny Pierwszoklasisto! Szkoła Podstawowa nr 19 im. J. Tuwima w Jastrzębiu - Zdroju, mieszcząca się przy ul. Opolskiej 3, z prawdziwą przyjemnością zaprasza na Dzień Otwarty, będący wyjątkową okazją do... poznania się! Prosimy zarezerwować sobie nieco czasu 7 kwietnia, tj. w czwartek, od godz. 17. 00, bo wtedy właśnie na terenie placówki będzie miało miejsce wiele ciekawych, mamy nadzieję, rzeczy. Przyjść na pewno warto! Zapraszamy więc Dorosłych wraz z Pociechami, mającymi i chcącymi rozpocząć we wrześniu 2011 r. naukę szkolną! Do zobaczenia!
Zapraszamy do udziału w Konkursie Plastycznym z religii pt. „Błogosławiony Jan Paweł II i dzieci”. Celem konkursu jest przypomnienie i zapoznanie ze szczególną postawą Ojca Świętego Jana Pawła II wobec dzieci całego świata, jego troską i umiłowaniem dla najmłodszych. Przeprowadzony będzie w dwóch kategoriach wiekowych: dla klas I-III i dla klas IV-VI. Prace mogą być wykonane dowolną techniką – rysunek, malarstwo, kolaż, grafika, płaskorzeźba, rzeźba.Prace wykonujemy w formacie A4. Swoje dzieła należy składać do dnia 31.03.2011 u p. katechetki S. Oleksy, podpisane ołówkiem na odwrocie pracy. Ogłoszenie wyników konkursu- 4.04.2011. Dla wszystkich uczestników przewidziane są drobne upominki, a dla zwycięzców nagrody rzeczowe. Najlepsze prace zostaną wystawione . Zapraszamy do obejrzenia wystawy przez cały miesiąc kwiecień!
Rada Rodziców zakupiła do naszej szkolnej biblioteki wiele ciekawych książek, głównie dla uczniów klas starszych. Wartą polecenia jest pozycja Judy Blume pt."Maruda i Mądrala to my", to siedem zabawnych opowieści o pewnym rodzeństwie i jego przygodach. Książka rozbawi i zachwyci każde dziecko,pełna jest prześmiesznych ilustracji autorstwa Jamesa Stevensona. Mamy nadzieję,że książka stanie się przebojem każdej rodziny:) Zachęcamy uczniów do odwiedzenia szkolnej biblioteki, a Radzie Rodziców dziękujemy za nowe książki!
Uczniowie klas 4, 5 i 6! Ostatni plastyczny konkurs wewnątrzszkolny w tym roku sz.! Temat: Baranek z zajączkiem w roli głównej... – forma przestrzenna (czyli: nie na płaszczyźnie – ,,zero” obrazków, kartek itp.!).Materiały i technika: dowolna. Co robisz? Otóż robisz pracę prezentującą ,,dającego się” wziąć do ręki baranka lub zajączka w wersji wielkanocnej. Twoja wyobraźnia może się tu wykazać (czy to będzie masa solna, czy glina, czy wata, czy tkanina, czy papieroplastyka – tylko zależy tylko i wyłącznie od Ciebie!). Konkurs będzie nagradzany w przypadku zgłoszenia do niego łącznie przynajmniej 6 prac, co nie powinno być problemem. Po co działasz? Działasz po to, by samemu sobie udowodnić, że… możesz; że potrafisz ciekawiej i lepiej spędzać czas wolny niż przy komputerze bądź telewizorze; że masz bogatą wyobraźnię, a Twe pomysły warte są przekazania innym, zaś Twe podejście do rywalizacji jest czysto ,,sportowe”! Resztę powodów dopowiedz sobie sam – wiesz przecież, o co chodzi! Do kiedy pracujesz? Pracujesz tak, by do 7 kwietnia złożyć gotowe dzieło na ręce organizatora konkursu, p. Moniki Domin. Pomyśl i weź się do działania!Powodzenia!
Uwaga! Uczestnicy konkursu plastycznego dla klas 4 – 6 pod hasłem Zapraszamy! – projekt zaproszenia na ,,urodzinki” szkoły (35 lat istnienia, 5 lat nadania imienia)!!! Już wszystko jest jasne! Spośród 6 uczestników tych zmagań (!), komisja konkursowa postanowiła nagrodzić I miejscem Alicję Tokarczyk z kl. 5 a, zaś wyróżnić Wiktorię Gierak z kl. 6 a. Z przykrością musimy też poinformować, że jedno ze zgłoszonych do konkursu dzieł nie spełniało jego wymogów w żadnym z punktów... Jednak serdecznie gratulujemy wszystkim konkursowiczom (warto chcieć!), szczególnie zaś zwycięzcom. Przy najbliższym spotkaniu klas 4 – 6 (apel) powrócimy do miłego nagradzania itp. Do zobaczenia!