28 lutego 2011 r. klasa 1 b wraz ze swym wychowawcą, p. Moniką Domin oraz wspomagającym go opiekunem, p. Danutą Szecówką, realizując program zajęć III. etapu Projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach EFS (,,Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”), ale i tych typowo szkolnych, wybrała się do Muzeum Miejskiego w Żorach, by oddać się tam prawdziwemu ,,szałowi ciał i umysłów”. Zachwycając się pięknem i różnorodnością Świata, a należy tu dodać, że wcześniej podczas swych cyklicznych zajęć dodatkowych w szkole dzieci ruszyły na podbój kosmosu, pracując m. in. w zespołowych grupach ,,rakietowych”;), pierwszaki uczestniczyły w warsztatach teatralnych ,,Siedmiomilowe buty” (nikt nie miał szans się tutaj ,,lenić” – każdy wylewał ,,siódme poty”, by odegrać póki co rolę swego życia – oj, działo się!), uruchamiały swą wyobraźnię, zaglądając do ,,magicznego pudełka” itd. Potem, podczas lekcji interaktywnej ,,Podróżujemy po świecie”, uczniowie w grupach reprezentatywnych dla każdego z kontynentów (Panie też zespół stanowiły, jak i podczas ,,teatromanii” !) poszerzali swą wiedzę na temat podobieństw i różnic istniejących na świecie, poszukiwali kolejnych lądów, odnajdując i zaznaczając je na specjalnych globusach do... rysowania, kolorując, nazywając, wypowiadając się... Ach, nie da się tego tak skrótowo opowiedzieć – to trzeba było przeżyć! W każdym razie dzieci były... pozytywnie zmęczone atrakcjami edukacyjnymi tego dnia. A że wszystko odbywało się poprzez zabawę, choć ,,na poważnie”, to po prostu majstersztyk!
23.02.2011 odbył się szkolny etap VIII edycji wojewódzkiego konkursu ortograficznego pt. " Mistrz Ortografii Województwa Śląskiego" Imienia Krystyny Bochenek, przeznaczony dla uczniów klas VI. Celem konkursu było doskonalenie umiejętności poprawnego pisania oraz wdrażanie uczniów do stosowania w praktyce reguł ortograficznych. W konkursie wzięło udział 11 uczniów z klasy 6a i 6b. Prace sprawdziły p.B.Borowska i p.D.Szecówka. Do etapu wojewódzkiego przeszły Emilia Rabczak klasa 6b i Marta Baranowska klasa 6a. Gratulujemy i trzymamy kciuki, bo 11 marca nasze dziewczyny będą pisały kolejne ważne dyktando, tym razem w Gliwicach.
23 lutego koła biblioteczne i misyjne wraz z opiekunami udały się na zajęcia do MBP w Zdroju.Panie z biblioteki przygotowały dla naszych uczniów film, rebusy i warsztaty plastyczne dotyczące bezpiecznego korzystania z internetu przez najmłodszych.
Zainteresowanych konkursem organizowanym przez MOK, Klub ,,Kaktus", odsyłamy do ogłoszenia wywieszonego od 01. 03. w holu szkoły (temat: NAJŁADNIEJSZA PISANKA WIELKANOCNA). Ponadto - wkrótce - wewnątrzszkolny, (,,gwarantowany") konkurs plastyczny o tematyce świątecznej - wieści ,,szukajcie, a znajdziecie". Artyści! Trzymajcie się ciepło!
Symbolem Międzynarodowej Akcji „Pola Nadziei” jest kwiat żonkil.
Celem programu „Pola Nadziei” jest:
- szerzenie idei hospicyjnej wśród społeczeństwa
- pozyskiwanie funduszy na prowadzoną opiekę dla terminalnie chorych
- uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby drugiego człowieka i możliwość niesienia pomocy.
Pomysł założenia żonkilowych „Pól Nadziei” narodził się w Edynburgu, wśród członków największej charytatywnej brytyjskiej organizacji Marie Care Cancer Care. Jej patronką jest Polka Maria Skłodowska- Curie.
Od 1948 roku organizacja MCCC opiekuje się ludźmi chorymi na raka, na różne sposoby. Sześć tysięcy pielęgniarek niesie pomoc nieuleczalnie chorym przebywających w domach rodzinnych. Marie Curie Research Instytute prowadzi badania nad ustaleniem przyczyn zachorowalności na raka, prewencji i wczesnego wykrywania nowotworów. Wydział do spraw edukacji przygotowuje specjalistyczne kursy dla personelu dotyczące opieki paliatywnej i chorób nowotworowych.
Jedną z prowadzonych przez organizację MCCC akcji charytatywnych są „Pola Nadziei”.
Jej symbolem są żonkile, uznane za międzynarodowy znak nadziei. Kwitnące wiosną żonkile są sygnałem do rozpoczęcia zbiórki pieniędzy na rzecz hospicjów, w których u kresu życia mogą znaleźć miejsce, specjalistyczną i życzliwą opiekę chorzy na raka.
Osoba Patronki Marii Skłodowskiej Curie, znanej z osiągnięć naukowych i działalności charytatywnej stały się impulsem przeniesienia tej akcji do Polskiego Krakowa. Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum im . św. Łazarza w Krakowie stało się beneficjentem programu. Wiosną 1998 roku w parkach krakowskich zakwitły pierwsze polskie „pola nadziei”.
W 2002 roku Towarzystwo zaprosiło pozarządowe, non-profilowe hospicja do programu „Pól Nadziei” rozpoczynając ogólnopolską edycję. 31 sierpnia odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli hospicjów zainteresowanych uczestnictwem w kampanii.
Hospicjum Domowe im .ks. E. Dutkiewicza SAC przy Parafii św. Katarzyny w Jastrzębiu Zdroju przystąpiło do akcji „Pola Nadziei” w roku 2007. Sadzenie żonkili na terenie miasta i akcję edukacyjną zapoczątkował wolontariusz hospicjum Zbigniew Janykiewicz wraz z Elżbietą Siwiec, której przekazał kontynuowanie akcji. Od 2008 roku koordynatorkami ogólnopolskiego programu „Pola Nadziei” na terenie Jastrzębia Zdroju są wolontariuszki Elżbieta
Siwiec i Lidia Trześniewska. Idea hospicyjna zjednoczyła w działaniu wielu ludzi, przedstawicieli przedszkoli, szkół i instytucji z terenu miasta i okolicy.
Program kampanii „Pola Nadziei” 2010-2011 w Jastrzębiu Zdroju
1.Spotkanie przedstawicieli placówek oświatowych dnia 30 września 2010roku.
2. Wspólne opracowanie programu działań
a.) sadzenie żonkili w wybranych miejscach (październik)
b.) pozyskanie sponsorów, ludzi dobrej woli oraz instytucji pomocnych w realizacji i reklamie akcji (cały rok)
c.) prowadzenie edukacji w przedszkolach, poprzez organizowanie akcji „Żonkilowy Dzień” (sprawozdania w postaci kroniki lub prezentacji multimedialnej do 30 marca 2011roku. )
d.) konkursy
- plastyczny dla uczniów ZS nr 9
- konkurs polonistyczny dla uczniów szkoły podstawowej
dla klas 1-3 na temat: Wymyśl ilustrowaną baśń, której mottem staną się słowa „Miej serce i patrzaj w serce.”
- dla klas 4-6 na temat: Napisz opowiadanie ilustrujące myśl „I w ciężkiej chorobie tkwi dobro. Kiedy ciało słabnie silniej czuje się duszę.”
- konkurs polonistyczny dla uczniów gimnazjów na temat: Napisz list do przyjaciela, w którym przekonasz go o potrzebie uwrażliwienia na drugiego człowieka, zainspirowany słowami Józefa Barana „Piszę do ciebie list, bo już tak dawno, nie widzieliśmy się, w tym naszym codziennym patrzeniu na siebie”.
- konkurs fotograficzny i multimedialny dla uczniów szkół gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych pt.„W poszukiwaniu nadziei”.
wszystkie prace konkursowe należy przesyłać do 30 marca 2011roku.
e.) Projekty,lekcje prowadzone przez pedagogów, wychowawców i nauczycieli zaangażowanych w akcję szerzącą ideę hospicyjną( cały rok).
f.) powstawanie kół przyjaciół Hospicjum
g.) kwesta, całoroczna, wśród klientów stacji paliwowych Koncernu BP, partnera społecznego akcji
h.) kwesta przykościelna wśród społeczeństwa Jastrzębia Zdroju
dnia 10 kwietnia 2011 roku.
i.) wiosenna sprzedaż kwitnących żonkili
j.) koncert w Miejskim Ośrodku Kultury (czerwiec).
k.) podsumowanie akcji w Jastrzębiu Zdroju
3. Udział w podsumowaniu Ogólnopolskiej Akcji „Pola Nadziei” w Hospicjum im. św. Łazarza w Krakowie.
Kampania Pól Nadziei ma wymiar społeczny. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy- głównie ludzi młodych, rośnie w społeczeństwie świadomość niesienia bezinteresownej pomocy osobom chorym i cierpiącym
Podsumowanie pracy uczniów klas IV - VI za I semestr roku szkolnego 2010/2011
KLASA 4A
ŚREDNIA KLASY 4,2 ŚREDNIA FREKWENCJI KLASY 91%
MARZEC JAKUB 5,3
NOWAK JAKUB 5,2
PYRA MICHAŁ 5,2
GOSEK FILIP 5,2
ARASZCZUK MONIKA 5,1
SOKAL NATALIA 5,0
WZOROWE SPRAWOWANIE
ARASZCZUK MONIKA
BEDNARZ DOMINIKA
GRZĘDA DARIA
MICHERDA NATALIA
SOKAL NATALIA
MARZEC JAKUB
KLASA 4B
ŚREDNIA KLASY 4,9 ŚREDNIA FREKWENCJI KLASY 94,1%
DOBROWOLSKI TOMASZ 5,3
GRUSZCZYK MATEUSZ 5,2
KUNYSZ KACPER 5,2
TONASKO NATALIA 5,2
SMYŁA WIKTORIA 5,1
ZEMLIK SANDRA 5,1
WZOROWE SPRAWOWANIE
JĘDRZEJEWSKA NATALIA
MICHALAK NATALIA
TONASKO NATALIA
SMYŁA WIKTORIA
ZEMLIK SANDRA
BOCHEŃSKI PAWEŁ
DOBROWOLSKI TOMASZ
GRUSZCZYK MATEUSZ
KUNYSZ KACPER
KLASA 5A
ŚREDNIA KLASY 4,2 ŚREDNIA FREKWENCJI KLASY 92%
MIROSŁAW PIOTR 5,3
LIBERA GRZEGORZ 5,1
WZOROWE SPRAWOWANIE
STACHOŃ ANNA
TOKARCZYK ALICJA
LIBERA GRZEGORZ
MIROSŁAW PIOTR
KLASA 5 B
ŚREDNIA KLASY 4,08 ŚREDNIA FREKWENCJI KLASY 91%
WIŚNIEWSKA MARTA 5,0
HELMAN MICHAŁ 5,0
WZOROWE SPRAWOWANIE
BARYŁA NIKOLA
BASZCZYŃSKA RACHELA
BŁANIK PAULINA
BOROWIEC MARTYNA
BUBA ANNA
GORAŻDŻA MARTYNA
JAROMIN JUSTYNA
SIERSZULSKA KAROLINA
WRÓBEL KINGA
WIŚNIEWSKA MARTA
URBANIEC KRZYSZTOF
KLASA VI A
ŚREDNIA KLASY 3,8 ŚREDNIA FREKWENCJI KLASY 92,5%
GIERAK WIKTORIA 5,4
SITARZ BEATA 5,1
SPRYCHA KAROL 5,0
WZOROWE SPRAWOWANIE
GIERAK WIKTORIA
SITARZ BEATA
SPRYCHA KAROL
SATŁAWA ESTERA
KLASA VI B
ŚREDNIA KLASY 4,2 ŚREDNIA FREKWENCJI KLASY 91%
ZIEJA MARTYNA 5,2
JARGIŁO ALEKSANDRA 5,0
KMITA FRANCISZEK 5,0
WZOROWE SPRAWOWANIE
BORODZIEJ KLAUDIA
CZAPLA ALEKSANDRA
JARGIŁO ALEKSANDRA
KERN DOMINIKA
KNOPIK ALEKSANDRA
PUSTUŁKA AGATA
WÓJCIK GABRIELA
ZIEJA MARTYNA
WITA PAWEŁ
We wtorek 15.02 uczniowie klas 4 -6 bawili się na tradycyjnym balu karnawałowym ( obowiązkowo należało się przebrać:)).Imprezę w tym roku poprowadził absolwent naszej szkoły Kamil Spodniewski, któremu w tym miejscu serdecznie dziękujemy!
W przerwie mędzy szalonymi tańcami wybrano najciekawiej przebranych balowiczów...jury miało ciężkie zadanie do wykonania, ale udało się!
Wśród dziewcząt I miejsce zdobyła Daria Grzęda, II miejsce Monika Araszczuk, III miejsce Agnieszka Dąbkowska, wśród chłopców: I miejsce Jakub Marzec, II miejsce Grzegorz Libera, III miejsce Tomasz Dobrowolski. Na następny bal zapraszamy już...za rok!
Ach, jak ten czas leci! Dopiero co była mowa o założeniach Projektu współfinansowanego przez UE w ramach EFS ,,Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy", a tu już tyle zajęć za nami. Informowaliśmy już skrótowo, co na nich słychać. Pora na dalszy ciąg ,,szybkiej" opowieści o wydarzeniach pozalekcyjnych w klasie 1 B! Z przyjemnością warto zauważyć, że zdecydowana większość dzieciaków... czeka na te zajęcia, zupełnie inaczej prowadzone, zaplanowane i skoncentrowane na dodatkowej, uzupełniającej edukacyjną ofertę szkoły, tematyce. Pierwszaki uczą się poprzez rozmaite formy zabawy. Rozwijają w ramach realizacji poszczególnych bloków każdy z typów inteligencji (z naciskiem na określone z nich). Realizatorka III. etapu Projektu stara się także prowadzić spotkania w innych niż klasowe, szkolne murach. Były więc i zajęcia w bibliotece, podczas których skupiono się na magicznych pudełkach pełnych miłości i sposobach na wyrażanie własnych emocji (oj, co było radości ze składania z Panią kostek z sercem dla każdego Ważnego, ze słuchania histori Franklina...); było i spotkanie poświęcone sposobom na ,,niespodziankowe" działanie w towarzystwie (przenieśliśmy się na chwilę do świetlicy szkolnej - Pola z Oskarem czekali tam ze zniecierpliwieniem), a z nowinek - dzieci poznały kilkanaście dobrych sposobów na wypędzenie potwora zwanego NUDĄ (brrr... nikt nie chciałby wyglądać tak jak on! - to przyznali wszyscy uczestnicy spotkania, widząc wizerunek antybohatera). Ciekawe, który ze sposobów zostanie przetestowany we współpracy z domownikami?! Nadziewanka słowna?! Pakowanie walizki?! Kostki?! A może...? W każdym razie życzymy miłej zabawy (a główka aż dymi wówczas od wytężonej pracy - małe ,,bąble" nie chciały zaprzestać kreatywnych prób!). No, Słonka! Spiszcie się w nauczaniu innych zabawowego podejścia do unikania hasła ,,Nudzę się...". A gdy potrzeba chwili wyciszenia - nie ma sprawy - skrzaciarnia, ,,Bajki - grajki", poszukiwanie oryginalnych zakończeń poznanych baśni (nie ma to, co klasyka!) i czarodziejskich przedmiotów załatwią to, co trzeba! Tymczasem... Do kolejnego spotkania! (Ciii... Szykuje się wersja wyjazdowa - byle nie zapeszyć...);)
10 lutego 2011 r. w naszej szkole odbył się Turniej Wiedzy o Ruchu Drogowym, którego organizatorem był nauczyciel techniki, pan Tadeusz Skubis. Uczestnicy skupili się w jego trakcie na wiadomościach dotyczących znaków pionowych i poziomych. Komisja konkursowa w składzie: pan dyrektor, G. Węgliński, pani W. Wierzbowska oraz pan T. Skubis wyłoniła i nagrodziła słodkościami uczniów, którzy wyróżnili się najwyższym poziomem wiedzy na ów temat. Byli to - w klasie 4 a: Daria Grzęda, Filip Gosek, Monika Araszczuk, Dominika Bednarz i Jakub Marzec, zaś w klasie 4 b: Wiktoria Smyła, Natalia Tonasko, Sandra Zemlik, Tomasz Dobrowolski oraz Mateusz Gruszczyk. Serdeczne gratulacje! Taką wiedzę warto mieć i taką wiedzą warto umieć się posługiwać!
Dnia 9.02.2011 r. odbył się konkurs literacko-plastyczny dla klas 2 i 3 pt. "Ilustracja do wiersza Juliana Tuwima". Konkuirs zorganizowała biblioteka szkolna i świetlica w związku z V rocznicą nadania mienia szkole oraz w celu popularyzacji wierszy J.Tuwima. W konkursie wzięło udział 22 uczniów.
Prace oceniały p.D.Szecówka i W.Wierzbowska.
I miejsce przypadło w udziale Radosławowi Niewiadomskiemu z kl. II b
II miejsce Darii Jeziorskiej z kl. II
III miejsce Edycie Niewiadomskiej z kl. II b i Patrycji Głoćko z kl. III a.
Wyróżnienia zdobyli: Mateusz Tkaczyk kl. III b Laura Bandurska kl. III b Patrycja Szymczyk kl. III a oraz Anna Mordarska kl. III b
GRATULUJEMY:)
Spośród wielu uczestników jury wyłoniła następujących finalistów:
Miejsce I : Piotr Mirosław ( kl. V a)
Miejsce II: Anna Stachoń ( kl. V a)
Miejsce III: Mateusz Gruszczyk ( kl. IV b)
Nasi laureaci spróbują swoich sił w II etapie eliminacji w Katowicach.
Z radością informujemy, że wewnątrzszkolny etap konkursu UM Jastrzębie - Zdrój (szczegóły były już podawane na naszej stronie internetowej), organizowanego pod hasłem Powódź, pożar, dniem czy nocą - straż przychodzi ci z pomocą, którego opiekunem jest p. M. Domin, został rozstrzygnięty, a prace odpowiednio opisane, zapakowane i opatrzone protokołem z prac komisji (panie: W. Wierzbowska, D. Szecówka, K. Janeczko i M. Domin) zostały już przekazane Organizatorom. Spośród 17 zgłoszonych do ,,boju" dzieł można było wybrać tylko 6 reprezentujących placówkę - 3 w grupie klas młodszych i 3 w klasach starszych. Czyje prace opuściły mury ,,19"? Oto ,,zwycięzcy": Ines El Gali (2 a), Emilia Kowalczuk (1 a), Igor Rybicki (1 b), Aleksandra Mączka (6 b), Klaudia Borodziej (6 b) i Emilia Rabczak (6 b). Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak trzymać kciuki za dalsze dobre losy dzieł naszych artystów! Wszystkim uczestnikom konkursu na tym etapie dziękujemy! I czekamy z niecierpliwością, co będzie dalej...
Halo, halo! Uczniowie klas 4, 5 i 6,,wzywani” są do wzięcia udziału w wewnątrzszkolnym konkursie plastycznym pod hasłem: Zapraszamy! – projekt zaproszenia na ,,urodzinki” szkoły (35 lat istnienia, 5 lat nadania ,,19” imienia). UCZESTNIKU KONKURSU! Jeśli: lubisz podziałać ,,plastycznie”, chcesz mądrze spędzić trochę czasu wolnego, wiesz, że rękodzielnictwo artystyczne ma nieocenioną wręcz wartość, jesteś staranny, dokładny i pomysłowy… BIERZ SIĘ DO PRACY! Wymagana technika wykonania zaproszenia: wszelkie techniki płaskie (wycinanka, wydzieranka, rysunek, malarstwo, grafika itp.); pamiętaj: kolaż np. z artykułów spożywczych (makaron, kasza, groch itp.) jest niedozwolony! Format: zaproszenie musi być otwierane; po złożeniu musi być możliwe włożenie go do koperty tradycyjnej wielkości bądź tej wydłużonej. Wnętrze Twego projektu (środek zaproszenia) ma pozostać puste (niczego sam nie piszesz!). Gotowe zaproszenie wraz z kopertą (nie wkładaj go do niej – całość włóż np. do ,,koszulki” z karteczką, na której będą wypisane Twe: imię, nazwisko, klasa) składasz na ręce p. Moniki Domin do ostatniego dnia lutego (28. 02. 2011 r.). Wszelkie wątpliwości wyjaśnisz z głównym organizatorem konkursu (M. Domin). Powodzenia! Masz sporo czasu na świetne wykonanie dzieła... (Plakat informacyjny wywieszony po feriach w holu szkoły; tam – prezentacja rozmiarów kopert.)
Klasy 1 – 3 oraz 4 – 6 jeszcze przed feriami zostały poinformowane o możliwości wykonania prac plastycznych do konkursu organizowanego przez UM Jastrzębie – Zdrój – Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych – Pion Ochrony pod hasłem,,Powódź, pożar, dniem czy nocą – straż przychodzi ci z pomocą”. Proszę pamiętać o wszystkich warunkach ogólnych i szczegółowych konkursu, wypisanych na ogłoszeniu wywieszonym w holu szkoły, a zwłaszcza o terminach go dotyczących (gotowe prace – składane do 7 lutego). Do dzieła!
No tak... Zgodnie z zapowiedziami i planami klasa 1 b w praktyce realizuje założenia III etapu unijnego Projektu (o którym już wspominaliśmy na łamach szkolnej strony www) ,,Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy". Po zapoznaniu, indywidualnie, rodziców uczestników Projektu z diagnozami początkowymi - profilami inteligencji uczniów (brzmi poważnie, a tak naprawdę pomaga rozeznać się w świecie postrzegania przez dziecko otaczających go zajwisk, możliwości, predyspozycji itp.) nauczycielka, M. Domin, podjęła wyzwanie w postaci realizacji zaplanowanych, podzielonych na cztery główne bloki tematyczne, godzin zajęć dodatkowych, mających na celu wspomaganie, rozwijanie, kształtowanie wszystkich typów inteligencji (w odniesieniu do teorii H. Gardnera) dziecka. Jak dotąd, od 3 stycznia, uczniowie uczestniczyli w 5 godzinach takich spotkań, kiedy to mogli doświadczać... konsekwencji ruchu obrotowego Ziemi, dowiedzieć się o strefach klimatycznych i porach roku w różnych zakątkach globu ziemskiego, przećwiczyć i ,,przepowiedzieć" sobie zasady dotyczące urządzania bezpiecznych i przyjemnych dla wszystkich zabaw zimowych, powędrować do niebojącej się zimy Myszolandii, pośpiewać, pograć, powyliczać, poopowiadać, zintegrować się z rówieśnikami, zastanowić się nad własnymi wyborami... Ufff... Aż trudno opisać, co się tam działo. Czy jest ,,fajnie"? Jeśli wziąć pod uwagę chęć pozostawania w szkole (w pełnym komplecie), uśmiech i wyciąganie rąk po kolejne propozycje działania - to chyba... TAK! A to dopiero początek... Dzieciaki wiedzą, że same także współtworzą atmosferę tych spotkań. Dumą napełnia się serce, gdy widzi się zaangażowanie u większości z nich. Tak więc trzymamy kciuki!
Słodko było w naszej szkole 12 i 13 stycznia! Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców, uczniowie wszystkich klas sprzedawali pyszne ciasta na kiermaszu, z którego dochód przekazano rodzinie Macieja z klasy III b, poszkodowanej w grudniowym pożarze. Kiermasz zorganizowaliśmy pierwszy raz i zebraliśmy....1566zł! Akcję pomocy wsparli członkowie Szkolnego Koła Caritas ze Szkoły Podstawowej nr 1 - bardzo dziękujemy! Uczniowie i nauczyciele chętnie wrzucali pieniądze do kolorowej krówki stojącej sobie w bibliotece szkolnej;) Kochani w sumie uzbieraliśmy 2236 zł ! W imieniu Rodziny Maćka wszystkim DZIĘKUJEMY!
Czy na pewno dzień jak co dzień… ?
Idąc ulicami 9 stycznia, z rodzicami, rodzeństwem, dziadkami, koleżankami… na pewno widzieliście wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Za każdy wrzucony pieniążek dostawali naklejkę – czerwone serduszko.
Pieniążki przeznaczone są na zakup sprzętu dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi. Każdy wolontariusz po akcji mógł wraz z osobami odpowiedzialnymi za akcję przeliczyć pieniążki ze „swojej puszki”. Znalazły się tam różne kwoty. Pani Elżbieta Siwiec wraz z chętnymi do pomocy uczniami SP 19 zebrała aż… 2.184,07 zł !!! To wielka kwota. Dzieci wraz z godną naśladowania nauczycielką, pomagały całym sercem i duszą.
- Było fantastycznie! Wcale nie myślałam o zimie – twierdzi z zadowoleniem jedna z uczennic.
- Pomagaliśmy dobrze się bawiąc – mówi inna.
Wiedzą, że wielogodzinne stanie, mimo, że pogoda nie dopisała, nie poszło na marne. Potrzebujący, dla których zbieraliśmy, cieszą się tak wielkim wsparciem swoich rodaków. Każdy, kto wrzucił pieniążki do puszki powinien być z siebie dumny. To dzięki wam chore dzieci będą miały szansę na powrót do zdrowia. A Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy będzie miała 20 finał i jeszcze następny…
My już jesteśmy gotowi do kolejnej akcji!
Martyna Zieja kl. VI c
Wolontariuszka SP 19
Uczniowie, którzy z Panią mgr Elżbietą Siwiec brali udział w kweście na rzecz WOŚP:
Jarosławska Julietta V b
Gołyszna Weronika V b
Smul Dominika VI a
Ostafin Natalia VI a
Niemyjska Paulina VI a
Baryła Nikola V b
Gorażdża Martyna V b
Zieja Martyna VI b
Buba Ania V b
Wróbel Kinga V b
Jaromin Justyna V b
Baszczyńska Rachela V b
Wiśniewska Marta V b
Al. Sayed Natalia VI b
Gajzler Brajan V a
Borodziej Klaudia VI b
Stec Agnieszka VI b
Do 6 grudnia Opiekunowie grupy kl. 1- 3, panie: Bogusława Ewa Galisz i Jolanta Matusiak, dzielnie odbierały od ,,maluchów” świąteczne prace konkursowe, czyli kartki z motywem anioła. Bogactwo i różnorodność zgromadzonych do oceny przez komisję prac przerosła oczekiwania jurorów. 22 grudnia, na uroczystym spotkaniu społeczności szkolnej, nagrodzono za I miejsce: Magdalenę Dobrowolską z kl. 1 b, Wiktorię Tokarczyk z kl. 2 a i Natalię Ziętę z kl. 2 a; za II miejsce: Samuela Mrozka z kl. 1 b, Pawła Radwańskiego z kl. 3 a oraz Patrycję Szymczyk z kl. 3 a; za III miejsce: Kalinę Kucę z kl. 1 b, Michała Raszkę z kl. 2 a i Kingę Tułacz z kl. 1 b. Wyróżnienia natomiast zdobyli: Adam Sułkowski z kl. 2 b, Łukasz Bielawski z kl. 1 b, Tymoteusz Bloch z kl. 2 a, Dominika Kania z kl. 3 a oraz Edyta Niewiadomska z kl. 2 b. Dzieci przeżyły moc radości, otrzymując gratulacje, dyplomy, przemiłe nagrody i słodkości za uczestnictwo w tych plastycznych zmaganiach. No i czyż nie warto…?!
22 grudnia, w miłej, już świątecznej atmosferze, w którą fantastycznie wprowadziły nas dzieciaki z klasy 3 b pod czujnym okiem p. Hanny Rotter, oraz kolędujący uczniowie z klas 4 i 6, hojnie nagrodzono wielu podopiecznych SP 19. Oto prezentacja niektórych z działań ,,konkursowych”.
Dotychczasowe dokonania plastyczne Starszej Grupy Wiekowej koordynowane, organizowane przez p. Monikę Domin:
- w konkursach MBP udział wzięły:
,,Chopin plastycznie”- Wiktoria Gierak /6 a/ i Martyna Zieja /6 b/;
,,Anioł z czterech stron świata” - Emilia Rabczak /6 b/.
Ozdobę choinkową wg planów MOK- u, Klubu Kaktus , wykonał Wiktor Palczak /5 b/, zdobywając WYRÓŻNIENIE. Natomiast w konkursie wewnątrzszkolnym ,,Kolorowo – bożonarodzeniowo” na wykonanie papierowej, dwustronnej dekoracji świątecznej uczestniczyli:
oraz Martyna Gorażdża /5 b/, Rachela Baszczyńska /5 b/, Wiktoria Gierak /6 a/ i Nikola Baryła /5 b/.
Wszystkim, którym ,,się chce” gratulujemy wysiłku i pracy nad sobą! Upominki, nagrody i dyplomy będą na pewno miłą pamiątką, prawda?!;) Wszystkie dziewczyny działające na potrzeby kiermaszu (A. Mączka, D. Kern, A. Jargiło, M. Zieja, E. Rabczak, W. Belica i P. Bieniec) też się o tym przekonały!
Rozstrzygnięto także konkurs zorganizowany przez pielęgniarkę szkolną, p. Mirosławę Grabarczyk, we współpracy z p. Wandą Wierzbowską, prowadzącą zajęcia w świetlicy, na plakat PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA. I miejsca zdobyły: Małgorzata Suliga z kl. 4 b oraz Gabriela Wójcik z kl. 6 b, natomiast wyróżnienia komisja konkursowa przyznała Aleksandrze Knopik /6 b/ i Wiktorii Belicy /4 b/. Brawo, dziewczyny!
We wtorek (7 grudnia 2010 r.) w godzinach popołudniowych uczniowie klas IV - VI uczestniczyli w warsztatach teatralnych z udziałem wrocławskich aktorów - p. Magda Szczepanek i p. Karol Basiak.
Spotkanie dostarczyło wielu niezapomnianych wrażeń zarówno "młodym adeptom sztuki", jak i przybyłym. Nie zabrakło również obecności Dyrekcji Szkoły i opiekuna Koła Teatralnego p. Bożeny Borkowskiej.
Atmosfera towarzysząca warsztatom sprawiła przyjemność wszystkim uczestnikom, którzy z ogromnym zaangażowaniem w nich uczestniczyli. W czasie ćwiczeń aparatu mowy i "wchodzenia w rolę" granych postaci literackich uczniowie chętnie współpracowali z aktorami. Nie obyło się też bez autografów i pamiątkowego zdjęcia.
A oto wpis do kroniki szkoły, którego dokonali "niecodzienni goście" - "Bardzo dziękujemy za wspaniałe doświadczenie, jakim były warsztaty teatralne z młodzieżą Państwa szkoły. Cieszy nas, że są jeszcze pasjonaci, ludzie, którzy kochają teatr. Życzymy wielu sukcesów".
Jeszcze tego samego popołudnia podjęto decyzję o dalszej współpracy Koła Teatralnego "Złote Gwiazdy" działającego od kilku lat w naszej szkole z Narodowym Teatrem Edukacji we Wrocławiu.
Następne spotkanie już wiosną!